Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest poniedziałek, 1 czerwca 2020, 23:13

Strefa czasowa: UTC + 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: Efekt struktury jamy
PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2019, 14:41 

UTM: EC09/DE37
Doskonale zdaję sobie sprawę z faktu, że główna myśl tego wątku nie jest stricte entomologiczna, ale z uwagi na historyczne i przyrodnicze powiązania z entomologią, postanowiłem się nim tutaj podzielić, ponieważ być może znajdzie się ktoś, kogo to zjawisko zainteresuje, bądź już coś o tym wie, i mógłby od siebie coś dodać.
Mianowicie chodzi mi o odkrycie rosyjskiego entomologa z okolic Nowosybirska, Wiktora Grebiennikowa (1927-2001), który podczas prac przez przypadek zaobserwował fizyczne anomalie. W 1981 roku Grebiennikow zauważył nietypowe zachowanie kokonu błonkówki z gatunku Bathyplectes anurus. Kokon (o długości około 3 mm i szerokości 1,5 mm) pod wpływem światła lub podwyższenia temperatury zaczynał „podskakiwać”, przy czym pokonywał odległości nawet do około 40 mm, oczywiście za zjawisko odpowiadała larwa wewnątrz kokonu. Co jednak jest bardziej interesujące, na powierzchni kokonu nie były widoczne odkształcenia, a kokon obracany w dowolną stronę zachowywał zdolność do „podskakiwania”. Jednak najbardziej niezwykłą obserwacją Grebiennikowa było to, że kokony ułożone na wacie dalej były zdolne do „podskakiwania” i pokonywania tych samych odległości, mimo braku zwartej struktury od których mogłyby się odbić, żeby wykonać „podskok” w sposób taki, jak gdyby nie istniał opór powietrza, co kłóci się z III zasadą dynamiki Newtona, która nie zakłada istnienia silnika bezoporowego.
Grebiennikow do badań nad anomaliami fizycznymi powrócił po siedmiu latach, kiedy w 1988 roku podczas oglądania pod mikroskopem dolnej strony chitynowych pokryw skrzydeł jednego z gatunków chrząszczy (w swojej książce „Mój świat” (ru. „Moj mir”) Grebiennikow nie podał gatunku chrząszcza obawiając się najazdu badaczy i wyniszczenia entomofauny lasów Syberii przez poszukiwania rzadkiego już wtedy gatunku) zauważył niezwykle uporządkowaną strukturę, przypominającą plastry w ulach. Po nałożeniu jednej pokrywy na drugą, odwróconą do góry nogami tworzył się efekt antygrawitacyjny, który powodował, że pokrywa trzymana w pęsecie przez badacza wyskakiwała z niej i lewitowała przez kilka sekund zanim swobodnie opadała na podłoże. Grebiennikow wielokrotnie powtarzał doświadczenie zawsze uzyskując ten sam efekt. Naukowiec odkrył też wzrosty temperatury nad gniazdami pszczół z rodzaju Halictus, które charakteryzowały się podobną strukturą do tej na chitynowych pokrywach. Dodatkowo utrzymywał, że po długotrwałym trzymaniu rąk nad gniazdami dawało się wyczuć skurcze mięśni, „mrowienie” i ciepło. Początkowo Grebiennikow założył, że jest to jakiś rodzaj promieniowania magnetycznego, ale żadna aparatura nie rejestrowała żadnego rodzaju fal. Natomiast wszyscy badacze mieli podobne odczucia co do ciepła, „mrowienia” i delikatnych skurczów. Co ciekawe, termometry nie wykazywały wzrostu temperatury, choć był on wyraźnie odczuwalny.
Grebiennikowowi udało się sztucznie wywołać podobne efekty - układał z różnych materiałów pęki rurek o średnicy ołówka, za każdym razem uzyskując takie same efekty. Rosjanin wykonał później cały zestaw przyrządów z plastiku, papieru, metalu i drewna. Z ich pomocą wykazał, że przyczyną niezwykłych zjawisk nie jest żadne biopole, lecz rozmiary, ilość, kształt i wzajemna konfiguracja otworków komórek wytworzonych z dowolnego ciała stałego. Ten efekt entomolog określił mianem efektu struktury jamy (ru. effiekt połostnych struktur - EPS). W strefie działania efektu zauważalnie hamowany jest rozwój saprofitycznych bakterii glebowych i pewnych grzybów, wolniej też kiełkują ziarna pszenicy, pojawia się świecenie larw pszczół, a dorosłe osobniki stają się aktywniejsze i zapylanie roślin kończą wcześniej. Do tego wszystkiego po pewnym czasie zegary (nawet atomowe) ustawione blisko źródła EPS zaczynają wskazywać błędną godzinę.
Nietypową właściwość udało się też uzyskać po ustawieniu na sobie czterech ramek z pustymi plastrami pszczelimi. Mianowicie osoba, która znajdowała się bezpośrednio pod pudełkiem z ramkami odczuwała przypływ energii oraz zanik bólu głowy (jeśli wcześniej występował). Urządzenie to nazwano neutralizatorem bólu głowy Grebiennikowa i jest ono powszechnym widokiem w wielu rosyjskich szpitalach po dziś dzień.
Grebiennikow wykorzystał wzór mikrostruktur z chitynowych pokryw chrząszcza do stworzenia latadła Grebiennikowa. Była to platforma antygrawitacyjna, która umożliwiała szybki lot (podobno nawet do 25 km/min, czyli szybciej niż dzisiejsze samoloty odrzutowe). Grebiennikow często wykorzystywał potem latadło do przemieszczania się między różnymi utworzonymi przez siebie rezerwatami przyrody, w których pracował. Na jednym z lotów próbnych w 1990 roku Grebiennikow uniósł się zbyt wysoko i znalazł się na wysokości kominów w Nowosybirsku. Następnego dnia lokalne gazety opisały incydent z UFO. Co więcej, latadło funkcjonowało we własnej przestrzeni grawitacyjnej otwierającej się tuż przed nim i zamykającej za nim. Do tego momentami mogło być niewidzialne lub sprawiać wrażenie zdeformowanego, a także nie rzucało cienia. Tajemnicę latadła Grebiennikow zabrał jednak ze sobą do grobu, a prototyp prawdopodobnie rozebrał na części lub zniszczył, by nie dostał się w niepowołane ręce. Odwzorowanie latadła można obejrzeć w muzeum Grebiennikowa, przy czym nie ma ono platformy antygrawitacyjnej, jaką miał oryginalny przyrząd.
Efekt struktury jamy został odrzucony przez akademicką naukę, choć w ostatnich latach coraz więcej badaczy powraca do tego zagadnienia i stara się wyjaśnić to tajemnicze odkrycie.

Cóż, osobiście wierzę w istnienie efektu struktury jamy, ponieważ Grebiennikow faktycznie poruszał się na latadle, neutralizator bólu głowy działa, a zegary przy źródłach promieniowania EPS wariują - są to fakty naukowe. Zastanawia mnie tylko, czy to wszystko nie obrosło trochę w legendę (na przykład pogłoski o nierzucaniu cienia przez latadło Grebiennikowa - ten fragment brzmi dla mnie jak wyjęty żywcem z science fiction, przy czym kilka źródeł zdaje się go potwierdzać, należy jednak dodać, że domniemane zjawiska miały miejsce dopiero po osiągnęiciu bardzo dużych prędkości). W każdym razie widzę w tym ciekawy materiał do pracy dla dzisiejszej nauki. Być może ktoś wie o tym zjawisku coś więcej, lub dostrzegł jakieś nieścisłości w tym, co napisałem. Wszelka konstruktywna krytyka jest mile widziana. Mam po prostu nadzieję, że kilka osób być może zainicjuje jakąś pracę w tym kierunku. Kto wie czy nie  stoimy przed przełomowym odkryciem naukowym...

Załączniki:
Komentarz: Latadło Grebiennikowa
C4BE7B9D-A187-4120-9BF5-DE07544690C3.jpeg
C4BE7B9D-A187-4120-9BF5-DE07544690C3.jpeg [ 155.3 KiB | Przeglądane 776 razy ]
Komentarz: Neutralizator bólu głowy
70475CF5-BD34-4F42-8339-9728A5174E12.jpeg
70475CF5-BD34-4F42-8339-9728A5174E12.jpeg [ 37.88 KiB | Przeglądane 776 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Efekt struktury jamy
PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2019, 16:40 

Maciej Sosnowski napisał(a):
(na przykład pogłoski o nierzucaniu cienia przez latadło Grebiennikowa - ten fragment brzmi dla mnie jak wyjęty żywcem z science fiction,
Dla mnie całość tak brzmi ;) Za dużo tu przełomowych odkryć niepotwierdzonych przez innych naukowców (naprawdę nikt na rewelacje o antygrawitacyjnych strukturach nie zapragnął sam czegoś takiego zbudować i sprawdzić? A jeśli zapragnął i sprawdził, to gdzie opisy wyników doświadczeń? Udało się komuś powtórzyć te wyniki?). Bardziej do meritum się nie odniosę, nie znam się na tego typu sprawach, a o Grebiennikowie dowiedziałam się z Twojego wpisu ;) jedynie co do tego:
neutralizator bólu głowy działa,
Akurat dolegliwości bólowe są dość podatne na efekt placebo - mówiąc inaczej, jak ktoś z bólem głowy poprosi Cię o apap, a Ty mu podasz witaminę C, to jest duża szansa, że go po niej też boleć przestanie (oczywiście, jeśli będzie przekonany, że bierze prawdziwe lekarstwo). Więc sam fakt tego, że neutralizator bólu pomaga, bez innych informacji (choćby tego, czy testowano go z podwójnie ślepą próbą), nie jest zbyt silnym dowodem, że coś jest na rzeczy. Ludziom może po prostu pomagać, bo wierzą, że im pomoże.

PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2019, 17:00 

Mi osobiście wydaje się, że dużo informacji może być przesadzonych, natomiast nie wykluczałbym całkiem tego, że jakieś nietypowe zjawiska mogły zajść. Wrzuciłem tu to bardziej jako ciekawostkę z której może dałoby się coś ulepić (podkreślam: może). Nie jestem ani jakimś wielkim entuzjastą tej teorii, ani radykalnym przeciwnikiem. Wychodzę też z założenia, że istnieje jakaś szansa, że komuś było nie na rękę, żeby dopuszczać takie rewolucje w nauce do społeczeństwa. A jak było? Tego się pewnie nie dowiemy.

PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2019, 17:12 

Wychodzę też z założenia, że istnieje jakaś szansa, że komuś było nie na rękę, żeby dopuszczać takie rewolucje w nauce do społeczeństwa.
Trudno mi sobie to wyobrazić ;) Nie mówię, że na świecie nie ma żadnych spisków i wszystko jest czyste jak łza, ale w przełomowe odkrycia, o których sobie można poczytać na stronach "paranormalnych" i podyskutować w internecie, a które z powodu czyjegoś celowego działania nie upowszechniły się, trudno mi uwierzyć. No bo jak miano by to osiągnąć? Rosjanie mogli nie dać panu G. finansowania dla jego badań, mogli mu nawet zrobić coś o wiele gorszego (ale jak widać nie zrobili, skoro rzekomo latał sobie wesoło po świecie, wzbudzając sensację), ale jak wpłynęliby na naukowców z reszty świata? Takie wpływy to coś, w co, no niestety, nie uwierzę :)

PostNapisane: niedziela, 4 sierpnia 2019, 17:45 

Akurat tu się nie zgodzę, bo to mi trochę wygląda na stwierdzenie podobne do tego, że firmy farmaceutyczne chcą leczyć. Nie chcą leczyć, tylko chcą sprzedawać leki, a do tego potrzebne są choroby. Farmaceutyka nie utrzymuje się ze zdrowia, tylko z jego braku. Także są w nauce takie relacje, które mogą unicestwić wiele odkryć. I nie chcę się odnosić do tej czy innej kontrowersyjnej sytuacji, ponieważ to nie ma żadnego sensu. Nie wiem, jak było z Grebiennikowem. Być może był genialnym oszustem, być może naprawdę coś odkrył, nie mnie oceniać. W każdym razie każdy przełom prowadzi do tego, że ktoś zyskuje, a ktoś traci. I wydaje mi się, że proporcja wpływów obu tych grup decyduje o większej ilości rzeczy, niż nam się wydaje. Mogę się mylić, mogę mieć rację, ja tylko spekuluję i nie zamierzam twardo bronić żadnej z postawionych tez. Natomiast mam dziwne wrażenie, że w tych gałęziach nauki, które mają największe przełożenie na życie społeczne, jak medycyna, IT czy fizyka jest dużo polityki. Ale to tylko moje zdanie, nikomu go nie narzucam.

PostNapisane: poniedziałek, 5 sierpnia 2019, 23:42 

UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Uzupełniająco - było już o tym tutaj viewtopic.php?f=26&t=12439

Zobacz profil WWW 

Strefa czasowa: UTC + 1