Polskie Forum Entomologiczne
https://entomo.pl/forum/

ACTA2 - chcą nam ocenzurować internet
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=63&t=40418
Strona 1 z 1

Autor:  admin [ sobota, 23 marca 2019, 22:05 ]
Tytuł:  ACTA2 - chcą nam ocenzurować internet

23.03.2019 to może być bardzo ważna data dla przyszłości internetu.

Więcej informacji znajdziecie: https://www.stopacta2.org/pl/strona-glowna/

i jeszcze więcej: https://www.stopacta2.org/en/repository/

Autor:  PawełB [ poniedziałek, 25 marca 2019, 14:30 ]
Tytuł:  Re: ACTA2 - chcą nam ocenzurować internet

sprawa nie jest taka prosta

https://niezalezna.pl/264342-okragly-st ... -2-relacja

Autor:  Jacek Kurzawa [ poniedziałek, 25 marca 2019, 16:18 ]
Tytuł:  Re: ACTA2 - chcą nam ocenzurować internet

Cytuj:
"musimy pamiętać, że podstawą funkcjonowania demokratycznych społeczeństw jest unikanie tworzenia rozwiązań", które jeśli nie dzisiaj (...) to w przyszłości mogłyby wprowadzić precedensy, (...) rozwiązań (...) wchodzących w kolejne sfery życia pod przykrywką różnych szczytnych idei"

Cytuj:
"dyrektywa w proponowanych zapisach nie idzie w tym kierunku, aby zagwarantować godziwe wynagrodzenie twórcom, ale żeby utrudnić funkcjonowanie internetu i usług internetowych"

Cytuj:
Według niego zapis w dyrektywie, który mówi, że "musimy sprawdzić, czy mamy licencję na wszystko", jest nie do wykonania. Zdaniem Białka "nie ma takiego rozwiązania, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, które pozwala sprawdzić czy dana treść jest chroniona prawem autorskim". Dodał, że "nie ma bazy utworów chronionych prawem autorskim. ZAiKS czegoś takiego nie udostępnia, nie ma zdigitalizowanych wszystkich książek i artykułów, wobec czego nie ma technicznej możliwości sprawdzenia tego".

Cytuj:
... art. 13. spowoduje, że każda platforma może być pozwana za dowolną treść, która potencjalnie narusza dany kontent.

Przepisy wprowadzić jest łatwiej niż potem się w nich odnaleźć i je egzekwować. Regulacje prawne "na internet" mogą spowodować trudne do przewidzenia w skutkach wydarzenia np. takie że w obawie o zgodność z prawem zostaną zamknięte takie fora jak to a także wiele innych. W tej chwili już np filmik z imprezy nie wejdzie na Youtube bo w tle słychać ABBA. Niedługo może być nam wszystkim trudno cokolwiek napisać i umieścić w sieci aby nie podpaść pod prawo.

Autor:  PawełB [ poniedziałek, 25 marca 2019, 17:52 ]
Tytuł:  Re: ACTA2 - chcą nam ocenzurować internet

Jacku, wracając do meritum, po prostu  punkt widzenia zależy od puntu siedzenia, banał oczywiście. A cyfrowa łatwość, powszechność i szybkość kopiowania wszystkiego nie ułatwia sprawy.

Nie wiem jak to jest z tą Abba w tle, nie publikuję w YT i nie wiem jakie tam obecnie panują zasady, ale z drugiej strony youtube jest pełne muzyki powrzucanej jako filmy z kręcącą się płyta, albo po prostu na tle okładki danej płyty.  Ale jednak większość tej muzyki objęta jest prawem autorskim, za wykorzystanie której w domenie publicznej normalnie trzeba płacić. W końcu ZAIKS wyciska pieniądze nawet ze sklepów czy punktów usługowych gdzie gra radio (nawet z opłaconym abonamentem :-)

zgadzam się że cytaty przez ciebie wybrane brzmią "groźnie" ale zauważ, że to w większości są głosy różnego typu użytkowników  internetu, a nie twórców.....ale nie można wykluczać ze gdzieś tam za plecami czai się "Wielki Brat"............

Autor:  Jacek Kurzawa [ poniedziałek, 25 marca 2019, 18:47 ]
Tytuł:  Re: ACTA2 - chcą nam ocenzurować internet

To ja trochę podgarnę z tej strony:
https://www.pch24.pl/cenzura-w-internec ... 084,i.html

Cytuj:
Kontrowersje wywołują przede wszystkim dwa artykuły: 11 i 13. W ocenie przeciwników nowego prawa, wprowadzą one podatek od linków i jednocześnie doprowadzą do cenzury w Internecie, ponieważ administratorzy serwisów i stron internetowych zostaną zmuszeni do monitorowania wrzucanych materiałów objętych prawem autorskim. – To znaczy, że użytkownik w Internecie nie będzie wiedział, czy ma prawo do czegoś, czy nie będzie miał takiego prawa. Co więcej, może go spotkać jakaś kara, której absolutnie nie przewidywał. Te regulacje na pewno są potrzebne, tylko diabeł tkwi w szczegółach i chciałabym, żeby te szczegóły zostały wyjaśnione

Jest prpozoycja wprowadzenia przepisu, który jest mglisty i niedopracowany. Jak będzie coś źle, to zawsze będzie winien Kowalski lub też nna nim będzie spoczywał obowiązek wytłuaczenia się ze swoje jwiny i udowadniania swojej niewinności. W naszej rzeczywistości trzeba się raczej spodziewać śmierci internetu.

Cytuj:
Szczególne zastrzeżenia budzą dwa artykuły projektu. Chodzi o art. 13, który wprowadza obowiązek filtrowania treści pod kątem praw autorskich, oraz art. 11, dotyczący tzw. praw pokrewnych dla wydawców prasowych.
Cytuj:
Wystarczy wspomnieć o przykładzie wklejania linków: niektórzy twierdzą, że nawet wklejenie linku z kilkoma słowami, jakie zwykle są w nim zawarte, to już naruszenie postanowień dyrektywy.

Cytuj:
Z pewnością wprowadzenie obowiązku prefiltrowania treści publikowanych przez użytkowników pod kątem ich zgodności z prawem autorskim jest krokiem w stronę większej cenzury w internecie.

Poczytajmy sobie najpierw artykuły i poznajmy się z tym ACTA2 a potem można sobie podyskutować. Ba! trzeba, póki jeszcze mozna. Przewiduję jednak że czasy klepania w klawiaturę w sieci powoli dobiegają końca. Jednoczesne RODO, ACTA, prawo autorskie, prasowe, usług internetowych itd. to narzędzia z którymi sobie nie damy rady. Praktycznie codziennie rano jako administrator takiego forum będę mógł zostać wzywany do Sądu w celu złożenia wyjasnień i oby tylko po to.

Póki co w piątek Polska zagłosowała przeciwko ACTA2.

Autor:  kubu01 [ poniedziałek, 25 marca 2019, 20:02 ]
Tytuł:  Re: ACTA2 - chcą nam ocenzurować internet

Nie byłbym taki sceptyczny co do przyszłości "klepania po klawiaturze na łamach internetu"...
prób złapania treści internetowych w jakiś akty prawne i prawa autorskie sięgają głębszych czasów niż pierwsze ACTA.

dobrym przykładem działania i ewolucji internetu i strony prawnej pokazuje przykład Napsera, który po kilku sprawach sądowych stał się legalnym źródłem.

przypuszczam że nawet gdy po wprowadzeniu odczujemy jakieś ograniczenia lub niedogodności to albo się do nich przyzwyczaimy lub nauczymy obchodzić lub sam akt prawny dostosuje się do trendów i potrzeb. internet się raczej nie zatrzyma... za duży potencjał kapitału.  :pc:

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/