Gdzie je znalezc , Troche starych marzen o chrzaszcach

irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Gdzie je znalezc , Troche starych marzen o chrzaszcach

Post autor: irianl »

Witam i watek poswiecam tym tematom, które każdemu polskiemu "chrzaszczarzowi" spedza sen z oczu..czyli złowienie swojego najlepszego wymarzonego okazu. W dawnych czasach -koniec lat 70-tych i w moich terenach (Bory Tucholskie) czasami moglem znalesc okazy które nie snily się komus z innych części kraju, bo tam nie wystepuja -ja tez nie miałem szans zlowic np. Rosalia alpina , bo to z gor, tzn z innej części kraju. Ale to, co udawalo się w tamtych latach znalesc .....było wielka osobista satysfakcja.
Lista może być zbyt dluga, co udawalo się wtedy zdobyc ...ale z najciekawszych wielkie kozkowate ponad 7cm dlugosci i cala gama różnorodnych bieczaczowatych - Jestem ciekawy co było w waszej okolicy tym czyms aby zacząć kolekcjonowac chrząszcze.
Opowiedzcie swoja historie, będzie fajnie tego posluchac /poczytać.
pozdrawiam. Jacek
irianl
Posty: 84
Rejestracja: niedziela, 3 sierpnia 2014, 14:52

Re: Gdzie je  znalesc   , Troche  starych    marzen  o chrzaszcach

Post autor: irianl »

Jeszcze dygresja ....poluje albo chce zlowic zywego Jelonka Rogacza ......kupiłem ich już kilka wypreparowanych do kolekcji
ALE....... nigdy nie widziałem ani nie zlapalem ani jednego ....zyjacego ....chyba dobrze ......
Wojciech Kubiak
Posty: 655
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Gdzie je  znalezc   , Troche  starych marzen  o chrzaszcach

Post autor: Wojciech Kubiak »

Czy mógłbyś zamiast wielkich spacji używać normalnie znaków interpunkcyjnych? :)
Ciurbak
Posty: 85
Rejestracja: środa, 27 sierpnia 2014, 14:52
UTM: Warszawa/Mazury

Re: Gdzie je  znalezc   , Troche  starych marzen  o chrzaszcach

Post autor: Ciurbak »

Dokładnie tak jak mówi Jacek, pisz normalnie bo jest to strasznie nieczytelne. Wiesz, że jelonek jest pod ochroną?
Pozdrawiam :)
Marek Hołowiński
Posty: 5057
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 4 times

Re: Gdzie je  znalezc   , Troche  starych marzen  o chrzaszcach

Post autor: Marek Hołowiński »

Łowię motyle od kilkudziesięciu lat, chrząszcze i niektóre inne rzędy też w pewnym okresie moich fascynacji nie były mi obce. Jednak nigdy nie motywowały mnie gatunki chronione. I owszem jak trafił mi się taki gatunek to choćby jeden został przeze mnie spreparowany jako okaz dowodowy. Ostatnimi laty postępowanie w takich sytuacjach jest bardziej skomplikowane. Nie mniej udokumentowanie stanowisk takich gatunków jest istotne dla ich dalszej ochrony.
Nigdy jednak nie kierowała mną chęć kontaktu (obserwacji w naturze) takich gatunków. W mojej ponad 40-sto letniej przygodzie z owadami nigdy nie widziałem P apollo, P mnemosyne, I podalirius, L cervus, C cerdo i C scopoli, oraz masę innych i nadal nie czuję potrzeby by tracić swój czas by je zobaczyć.
Jest przecież tyle innych do stwierdzenia dla badanych regionów, że gatunki tej rangi w moich obserwacjach są dla mnie mniej ważne
ODPOWIEDZ

Wróć do „*** HYDEPARK ***”