Szpak w grudniu

Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Szpak w grudniu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dzisiaj widziałem szpaka, zrobiłem mu zdjęcie, wrzuciłem na iNaturalist. Z grudnia są 4 obserwacje z Polski. Nie wiedziałem, że szpaki potrafią u nas być zmią. Zimy zresztą chwilowo nie ma, ale obserwacja wydała mi się na tyle ciekawa, żeby się nią podzielić. Przyleciał szpak na Sylwestra... ?
Obserwacja https://www.inaturalist.org/observations/145455060
Obserwacja grudniowe z Polski:
https://www.inaturalist.org/observation ... fiable=any
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Szpak w grudniu

Post autor: Justyna »

Już od kilku lat widuję w sieci zdjęcia szpaków przy karmnikach. Jeśli na iNat poszerzymy zakres wyszukiwania o styczeń i luty, to znajdziemy ok. 20 obserwacji, ale iNat jest wciąż mało popularny w Polsce. Na ornitho.pl zimowych obserwacji szpaków jest o wiele więcej. Nie tylko ten gatunek coraz częściej próbuje zimować w Polsce lub skraca swoje wędrówki.
boguo
Posty: 99
Rejestracja: środa, 8 lipca 2020, 22:10

Re: Szpak w grudniu

Post autor: boguo »

Moja partnerka prowadziła akcję karmnik (obrączkowania) póki mogła w Gdańsku. Odłowiliśmy 5 szpaków przy mrozach -20C w zeszłym roku. Prawdopodobnie nie przeżyły zimy, ale nie mogliśmy ich zgarnąć do jakiegoś ośrodka. Wśród gatunków coraz częściej zostających w Polsce pojawia się też rudzik, którego zimowanie też jest stosunkowo nowym fenomenem. W zeszłym roku złapał się też nam w lutym srokosz.
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Szpak w grudniu

Post autor: Justyna »

boguo pisze:W zeszłym roku złapał się też nam w lutym srokosz.
Przy karmniku bym się nie spodziewała, ale samo zimowanie to w przypadku srokosza chyba nic niezwykłego? :)
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Szpak w grudniu

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Przez ostatnie kilka zim miałem u siebie w karmniku szpaki przez całą zimę. Wydaje mi się jednak, że one wędrowały i co jakiś czas pojawiały się inne osobniki.
Na moim osiedlu karmnik jest niemal przy każdym domu więc jedzenia jest dużo i wszędzie. Być może to zachęca szpaki do pozostawania na zimę albo są to słabsze osobniki, które musiały zostać. Żurawie są od dawna, kilkanaście dni temu widziałem czaplę białą, dwie czaple siwe - ale nie mam wiedzy jak zimują czaple.
Generalnie z powodu ciepłych zim sytuacja z przylotami/odlotami/zimowaniem ptaków dość dynamicznie się zmienia.
Justyna
Posty: 526
Rejestracja: środa, 15 maja 2013, 10:48
Gender: women
Specjalność: pszczoły
Podziękowano: 1 time

Re: Szpak w grudniu

Post autor: Justyna »

Grzegorz Banasiak pisze:ale nie mam wiedzy jak zimują czaple
Z tego co się orientuję, część czapli siwych zawsze zimowała u nas - chociaż na pewno można się spodziewać, że teraz będzie zimować ich więcej, albo będą odlatywać nie tak daleko jak dawniej. Natomiast czapla biała to w ogóle od jakichś lat 90. kolonizuje Polskę, dawniej była bardzo rzadka, a teraz coraz częściej można ją widywać. https://natura2000.gdos.gov.pl/files/ar ... _biala.pdf
boguo
Posty: 99
Rejestracja: środa, 8 lipca 2020, 22:10

Re: Szpak w grudniu

Post autor: boguo »

Zimowanie srokosza bywa, ale sporadycznie pojawia się w takich warunkach. Zimują u nas wschodnie srokosze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „*** HYDEPARK ***”