Strona 1 z 1

Powiat kaliski.

: niedziela, 21 lipca 2019, 20:37
autor: Jacek Dumański
Bieżący rok to pasmo suszy, która fatalnie wpłynęła na wielkość populacji poszczególnych gatunków. Dotyczy to z pewnością całej Polski i nie inaczej jest w północnej części powiatu kaliskiego, gdzie od lat staram się dokumentować bioróżnorodność tych pięknych owadów. Zarówno torfowiska, torfianki jak i zbiorniki zasilane wodą z rowów melioracyjnych i spływu powierzchniowego stoją puste. Podobnie koryta mniejszych rzek. Obecnie jedynie małe, śródleśne oczka oraz te na terenach zakładów górniczych (żwirowni) zasobne są w wodę i głównie w ich obrębie prowadzę obserwacje. Na przestrzeni 7 lat w pięciu gminach powiatu oznaczyłem i udokumentowałem obecność 54 gatunków. W tym roku, w związku z "nalotem" m. in. Anax ephippiger. Poniżej kilka tegorocznych fotek z okresy maj - lipiec.

Re: Powiat kaliski.

: niedziela, 21 lipca 2019, 22:12
autor: Leszek Matacz
100 km na S podobnie. Przy czym, swoje mogły dołożyć suche okresy pory ciepłej roku minionego.

Re: Powiat kaliski.

: poniedziałek, 22 lipca 2019, 07:13
autor: Brachytron
A nawet lat.

Super relacja :ok:

Re: Powiat kaliski.

: poniedziałek, 22 lipca 2019, 10:23
autor: Jacek Dumański
Dodam jeszcze, że zupełnie nie dopisały ważki "wiosenne". W tym roku nie spotkałem imago Leucorrhinia rubicunda, natomiast Leucorrhinia pectoralis, której normalnie jest u mnie na kilogramy, zaledwie kilka okazów. Podobnie Brachytron pratense, Cordulia aenea czy Gomphus vulgatissimus. Ponadto jedyne, znane mi stanowisko Coenagrion lunulatum i Coenagrion hastulatum już wczesną wiosną nie rokowało. Dzisiaj wygląda tak, jak na załączonym foto :upal: :szok: Tragedia...

Re: Powiat kaliski.

: poniedziałek, 22 lipca 2019, 19:57
autor: Leszek Matacz
Cóż, mogę tylko potwierdzić spostrzeżenia. Z pewnością obserwatorzy mapujący wachy do projektu mają w tym roku niełatwe zadanie - przynajmniej na DŚ i w WLKP.
Póki co, aspekt letni tyż taki se. A S. danae już chyba z 5 lat nie widuję na znanych stanowiskach...

Brach,
tak, jak piszesz -zauważalna utrata siły oddziaływania cyrkulacji strefowej w porze ciepłej (spowodowany prawdop. osłabieniem, a wręcz czasowym zanikiem prądu strumieniowego) trwa kilka lat i jest zapewne konsekwencją AGW. Najsilniej jednak widoczna jest w ostatnich dwóch latach, objawiając się mniej więcej tak: długi interwał pomiędzy opadami, a potem ich kumulacja w ciągu niekiedy dosłownie godzin; przyspieszony spływ powierzchniowy, ew. powódź błyskawiczna i... miesiąc posuchy.
Mieliście w okolicach SPK niezwykle (bodaj 2-krotnie pow. normy opadowej) miesiące pory ciepłej 2017, po czym już w maju 2018 woda... wyparowała - gdzie?
Przyspieszony zabiegami hydrotechnicznymi na życzenie producentów rolnych i pod egidą lokalnych ZMiUW oraz ZGW (ob. Wody Polskie), a kreowany bezpodstawnymi pracami utrzymaniowymi, otwartymi zastawkami, likwidacją śródpolnych zbiornik ów wodnych, uproszczona struktura zadrzewień pasowych i kępowych... Można dalej mnożyć.
Z kolei pory chłodne przynoszą przedłużające się ciągi "listopadowej" aury z coraz niższą sumą pokrywy śnieżnej.
Dodatkowo, w ostatnich dwóch latach widoczna jest wzmożona wysuszająca działalność wiatru. Popatrzcie - mamy w br. piąty miesiąc z rzędu z dominacją silnego wietrzenia (ze średnimi porywami w okolicach 10-15 m/s :bang: ). Ostatnie 4, 5 dni są darowanymi wobec wszechobecnego wygwizdowa.
Dalej - zupełnie zapodziały się gdzieś - tak znamienne dla cyrkulacji W - dobrze uwodnione fronty wędrujące z W Europy, a mające genezę gdzieś na NW od Wlk. Brytanii. Mamy za to przedłużające się okresy z jednorodnym typem aury przy przepływie N-S lub S-N. Taki front, jak ten, który przemierzał Polskę w nocy z soboty na niedzielę, a także dzisiejszy wieczorny - były w latach poprzednich standardem.
Zobaczymy, czy tendencja z lat 2017-? będzie tylko szumem stochastycznym, czy też trwałym trendem, kolejnym progiem AGW.

Ergo: wody mniej, ważek mniej.

Re: Powiat kaliski.

: wtorek, 23 lipca 2019, 06:57
autor: Jacek Dumański
Powiedziałbym, że "kumulacja w ciągu niekiedy dosłownie" MINUT. Nie pamiętam, w tym roku, opadów trwających kilka godzin. Gdzie się podziały deszcze świętojańskie, trwające kilka dni??? Struktura zlewni jest tak rozpie..., że empiryczne wzory Iszkowskiego można wsadzić między bajki. Zabudowa wielkogabaryrowa, szklarnie, kostka brukowa i wspomniana przez Ciebie likwidacja remiz śródpolnych i oczek wodnych itp. itd., powodują, że woda spier...la jak struś przed kojotem. Natomiast, jednak jako podstawowy problem podniósł bym brak kontroli nad wodami podziemnymi, szczególnie warstwą czwartorzędową i neogeńską. Nielegalne odwierty i pobór do nawodnień szklarniowych i polowych działa jak mafia VATowska (chyba obecnie bardziej modna mafia lekowa). Sądzę, że dawniej starostowie, a obecnie Wody Polskie kontrolują ca 5% poboru. I są to założenia optymistyczne na warunki południowej Wielkopolski. Ale przecież Wody mają ważniejsze zadania niż kontrola terenowa, np ostatnio wysyłają kwity na ustanowienie strefy ochrony ujęć. Pewnie jeszcze z pół roku im to zajmie. Na marginesie dodam, że w tym roku ogrodnicy, sadownicy i rolnicy na gwałt legalizują swoje ujęcia w obawie przed kontrolami. Powodem tych działań jest rozsyłanie przez Wody Polskie sprawozdań do rozliczenia wody, przez podmioty posiadające pozwolenia wodnoprawne na pobór i perspektywa "policji wodnej", która ma niby działać od 2020 roku. I dobrze.
A teraz będę się chwalił, krótko, że na przestrzeni ostatnich kilku lat staram się rekompensować zlikwidowane zbiorniki, poprzez budowę nowych i konserwację istniejących zbiorników wiejskich, zwanych stawami. I po krótkiej refleksji stwierdzam, że na przestrzeni 8 lat udało się odtworzyć ponad 30 ha stawów. I to takich od 0,5 do 2 ha, na które Marszałek daje dofinansowanie.
Co do S. danae, to na "moich" śródleśnych oczkach spotykam go dość często, choć w mniejszych ilościach. Pozdro.

Re: Powiat kaliski.

: wtorek, 23 lipca 2019, 16:24
autor: Jacek Dumański
To dzisiejszy młodziak S. danae, 23.07.2019 r.

Re: Powiat kaliski.

: czwartek, 25 lipca 2019, 17:42
autor: Jacek Dumański
Nie posiadam się ze szczęścia! Oto dzisiaj, 25 lipca 2019 roku znalazłem na terenie powiatu kaliskiego dość liczną, około 40 okazów, populację szablaka przepasanego (Sympetrum pedemontanum). Szukałem co roku od 2012, a w sumie był tak blisko... Jest to 55 gatunek udokumentowany w powiecie kaliskim :)

Re: Powiat kaliski.

: czwartek, 25 lipca 2019, 18:22
autor: Leszek Matacz
PK "Dolina Baryczy" - 44.

Re: Powiat kaliski.

: czwartek, 25 lipca 2019, 23:28
autor: Jacek Dumański
Poza 55 gatunkami w moim powiecie miałem przyjemność obserwacji jeszcze 4 z czego 3 na Pomorzu (A. viridis, A. subarctica, C. boltonii) i 1 na Stawach Milickich (S. depressiusculum). O ile pierwsze 3 wymagają specyficznych warunków o tyle przypłaszczak nie ma wygórowanych wymagań, a nie mogę namierzyć go w moim powicie.

Re: Powiat kaliski.

: czwartek, 25 lipca 2019, 23:48
autor: Leszek Matacz
Z doświadczeń własnych:
- brak zwartych zadrzewień w pobliżu, dominacja użytków rolnych (łąki, pola uprawne, zadrzewienia w formie pasowej z dala od grobli, kępowe o niewielkiej powierzchni),
- bujnie rozwinięta roślinność nadbrzeżna (niekoniecznie szuwar wysoki),
- głębokość 1-1,5,
- silna eutrofizacja,
- przewodnictwa, bzt5 ani ph nie mierzyłem (brak możliwości sprzętowych).

W jednym z przypadków na terasie zalewowej jednego z kanałów ulgowych zasiedla(ł, bo zbiornika już nie ma) akwen o pow. 0,1 ha, porośnięty na brzegu pokrzywą (łąka i pole w otoczeniu nawożone).
Inny przypadek: zbiornik przy granicy parku - staw hodowlany ok. 5-8 ha (narybek/wycier), 30% pokrycie szuwarem trzcinowym i pałkowym, w pozostałej części otwarta toń, wąski pas wysokiego szuwaru, zaś sporo rzepichy, strzałki i żabieńca bez tworzenia zwartych zespołów.

Szukaj już od teraz, gdzieś do końca sierpnia, o ile susza go nie załatwiła.

Gdzie był depressiusculum? Wypełniasz karty do monitoringu sekcji odo?

Re: Powiat kaliski.

: piątek, 26 lipca 2019, 17:45
autor: Jacek Dumański
Nie wypełniam kart, szczerze nie wiedziałem :ap: Planuję zakup miernika pH głównie dla zbiorników śródleśnych. Natomiast S. depressiusculum fociłem na grobli, kilkadziesiąt metrów od osady Dyminy. Co do udziału BZT, ChZT, zawiesiny i biogenów nie będę się wypowiadał, bo od razu podnosi mi się ciśnienie...
Na foto stójka w wykonaniu S. pademontanum, 26.07.2019 r.

Re: Powiat kaliski.

: piątek, 26 lipca 2019, 19:25
autor: Leszek Matacz
Jacek Dumański pisze:Nie wypełniam kart, szczerze nie wiedziałem  :ap:
Masz jeszcze czas naprawić to godne publicznej chłosty pod pręgierzem niedopatrzenie :laugh:
Jacek Dumański pisze:S. depressiusculum fociłem na grobli, kilkadziesiąt metrów od osady Dyminy.
Tak jest - kompleks Stawno jest znanym stanowiskiem. Mam rekord z tego samego kwadratu, z lokalizacji oddalonej o 1.5 km.
Jacek Dumański pisze:Co do udziału BZT, ChZT, zawiesiny i biogenów nie będę się wypowiadał, bo od razu podnosi mi się ciśnienie...
Panie, no ale susza jest, nic ni mo, plonowanie 60-70% w plecy, kasy ni mo, nawozu nie sypiem dużo, wszystko ekologiczne, dajcie odszkodowania za dziki, albo ogródźcie pole z unijnej puli, a najlepiej zredukujcie pogłowie, bo ja lubię zwierzęta, rowy oczyśćcie, bo mi się "mój" (a raczej banku) Dżon Dir czy Kejs powiesi, ale potem zbudujcie zbiornik retencyjny, bo susza. Ale przede wszystkim: całujcie mi ręce za życie w etosie żywiciela narodu.
Jacek Dumański pisze:Na foto stójka w wykonaniu S. pademontanum, 26.07.2019 r.
Pięknie, jaki biotop?

Re: Powiat kaliski.

: piątek, 26 lipca 2019, 21:28
autor: Leszek Matacz
Leszek Matacz pisze:
Jacek Dumański pisze:Nie wypełniam kart, szczerze nie wiedziałem  :ap:
Masz jeszcze czas naprawić to godne publicznej chłosty pod pręgierzem niedopatrzenie :laugh:
Jacek Dumański pisze:S. depressiusculum fociłem na grobli, kilkadziesiąt metrów od osady Dyminy.
Tak jest - kompleks Stawno jest znanym stanowiskiem. Mam rekord z tego samego kwadratu, z lokalizacji oddalonej o 1.5 km.
Jacek Dumański pisze:Co do udziału BZT, ChZT, zawiesiny i biogenów nie będę się wypowiadał, bo od razu podnosi mi się ciśnienie...
Panie, no ale susza jest, nic ni mo, plonowanie 60-70% w plecy, kasy ni mo, nawozu nie sypiem dużo, wszystko ekologiczne, dajcie odszkodowania za dziki, albo ogródźcie pole z unijnej puli, a najlepiej zredukujcie pogłowie, bo ja lubię zwierzęta, rowy oczyśćcie, bo mi się "mój" (a raczej banku) Dżon Dir czy Kejs powiesi, ale potem zbudujcie zbiornik retencyjny, bo susza. Ale przede wszystkim: całujcie mi ręce za życie w etosie żywiciela narodu.
Jacek Dumański pisze:Na foto stójka w wykonaniu S. pademontanum, 26.07.2019 r.
Pięknie, jaki biotop?
Jacku,
oczywiście pierwsze zdanie w odpowiedzi jest żartobliwą zachętą do kontaktu z B. Darażem i wejściem do programu.

Jeszcze mała dygresja.
Z rodzaju Sympetrum brakuje mi jeszcze S. flaveolum oraz południowców. W zasadzie typowe dla żółtego biotopy zanikły wraz z eskalacją postaw, o których perorowaliśmy powyżej...

Re: Powiat kaliski.

: piątek, 26 lipca 2019, 23:31
autor: Leszek Matacz
Leszek Matacz pisze:Jeszcze mała dygresja.
Z rodzaju Sympetrum brakuje mi jeszcze S. flaveolum oraz południowców. W zasadzie typowe dla żółtego biotopy zanikły wraz z eskalacją postaw, o których perorowaliśmy powyżej...
W zbiorze tworzonym przez studentów UWr w ramach praktyk, a znajdującym się w Stacji Ornitologicznej w Rudzie Milickiej jest jeden osobnik S. flaveolum, ale niestety, o ile pamięć mnie nie myli, niezaetykietowany i pies wie, skąd pochodzi i - co najważniejsze - kiedy złapany.

Re: Powiat kaliski.

: piątek, 26 lipca 2019, 23:34
autor: Jacek Dumański
Za późno na żarty. Nie wiem jak mam się położyć :) A karty będę wypełniał.

Co do biotopu S. pademontanum. Populacja bytuje na odcinku około 200 m jednego z rowów nawadniających ca 40 ha łąk. Jest to system grawitacyjny, który jeszcze cztery lata temu był w totalnej ruinie, a zdegradowane łąki świeciły pustkami. Obecny właściciel odtworzył go, co, po pierwsze w znacznym stopniu przyczyniło się do poprawy bioróżnorodności (żerują tu m. in. bociany białe, bociany czarne, żurawie, czajki, kszyki, brodźce piskliwe i samotniki), a po drugie nawodnienia gleb torfowo – murszowych mają ogromne znaczenie ze względu na ochronę gleb organicznych. Całkowita długość rowów nawadniających wynosi 4390,0 m, a ich pojemność 2634,0 m3. Facet nieświadomie przyczynił się do stworzenia idealnych warunków dla tej ważki.

Właśnie mnie uświadomiłeś, że nie spotkałem w tym roku S. flaveloum. Z tym, że do tej pory odwiedziłem tylko jedno z kilku stanowisk. A spotykam go głównie na łąkach przylegających do pól uprawnych (3 stanowiska), na torfowiskach (2 stanowiska) i rowach melioracyjnych o stałym przepływie czyli nie w tym roku...

S. meridionale spotykam dość często. W tym roku miałem wysyp na typowej wylęgarni (płytka woda i piaszczyste dno), gdzie bardzo wcześnie stwierdziłem kilka gatunków, np. L. barbarus i L. sponsa 06.06, A afiinis 09.06, L. virens 13.06, no i tu udokumentowałem H. ephippiger. Niestety od kilku tygodni wylęgarnia stoi bez wody :( S. foncolombii spotkałem 30.06 na płytkim stawie w mojej wiosce, gdzie bytuje od 2 lat. Samce widywałem kilka dni z rzędu i jestem przekonany, że podobnie jak w ub. roku wyleci "nasze" pokolenie. Fotka S. meridionale z 29.06.

Re: Powiat kaliski.

: sobota, 27 lipca 2019, 09:04
autor: Jacek Dumański
Wylęgarnia w m. Lipe, gm. Blizanów. Liczyłem na wylot husarza wędrownego, niestety zbiornik wyparował.

Re: Powiat kaliski.

: niedziela, 28 lipca 2019, 13:24
autor: Jacek Dumański
Żagnica sina (Aeshna cyanea), 28.07.2019 r.

Re: Powiat kaliski.

: poniedziałek, 29 lipca 2019, 19:38
autor: Jacek Dumański
Tężnica mała (Ischnura pumilio), 26.07.2019 r.

Re: Powiat kaliski.

: środa, 31 lipca 2019, 22:08
autor: Leszek Matacz
Jacku,
trzymasz poziom!
Bardzo ładne zdjęcia. Czym fotografujesz?

Re: Powiat kaliski.

: czwartek, 1 sierpnia 2019, 22:19
autor: Jacek Dumański
Leszek Matacz pisze:Jacku,
trzymasz poziom!
Bardzo ładne zdjęcia. Czym fotografujesz?
Pięknie dziękuję. Sorki ale byłem z kumplem dwa dni w Zieleńcu na wążkowaniu (będzie też relacja :) ) i dopiero dzisiaj wróciłem. Focę wyłącznie Canonem 7 DII i Canonem 100L macro, bez lamp, statywów i innych takich.

Re: Powiat kaliski.

: niedziela, 4 sierpnia 2019, 07:55
autor: Jacek Dumański
Kolejne fotki z powiatu.

Re: Powiat kaliski.

: niedziela, 4 sierpnia 2019, 12:53
autor: Jacek Dumański
Spotkana dzisiaj, zupełnie przypadkowo i poza znanymi stanowiskami, szablaczka żółta (Sympetrum flaveolum), 04.08.2019 r.

Re: Powiat kaliski.

: piątek, 9 sierpnia 2019, 15:29
autor: Jacek Dumański
Południowce z torfowiska w m. Cierpiatka, 09.08.2019 r.

Re: Powiat kaliski.

: niedziela, 18 sierpnia 2019, 19:03
autor: Jacek Dumański
17 sierpnia 2019 r.

Re: Powiat kaliski.

: poniedziałek, 19 sierpnia 2019, 09:08
autor: Jacek Dumański
Gadziogłówna żółtonoga (Gomphus flavipes) to bez wątpienia jedna z okazałych ważek, bardzo charakterystyczna i do tego wybitnie fotogeniczna. Przepiękna. W powiecie kaliskim występuje wyspowo, na stanowiskach zlokalizowanych wzdłuż rzeki Prosny, przy czym ja udokumentowałem imago na odcinku od m. Szadek do m. Grodzisk, gm. Blizanów, nie spotkałem na południe od Kalisza, czyli na terenie gm. Godziesze Wielkie. W tym sezonie, 28 czerwca udało mi się spotkać dwa osobniki młodociane na wysokości m. Szadek, co w przypadku "skąpej" wiosny w południowej Wielkopolsce, pozwalało na odrobinę optymizmu. Na przestrzeni ostatnich pięciu tygodni próbowałem sześciokrotnie namierzyć dojrzałe okazy, niestety bezskutecznie. Godziny poszukiwań i przemierzone kilometry rzeki i przyległych łąk nie przyniosły żadnego efektu. Kładę to na karp tego, że rok 2019 w południowej Wielkopolsce nie jest łaskawy dla ogółu owadów. W załączeniu fotki z sezonu 2017, kiedy to "moja" populacja G. flavipes była na prawdę okazała.

Re: Powiat kaliski.

: poniedziałek, 26 sierpnia 2019, 22:42
autor: Jacek Dumański
Lecicha mała (Orthetrum coerulescens), 26.08.2019 r. W powiecie kaliskim spotykam niezbyt często ale każdego roku i na kilku lokalizacjach.

Re: Powiat kaliski.

: poniedziałek, 26 sierpnia 2019, 22:54
autor: Leszek Matacz
Do mnie ją skieruj, do mnie ją skieruj - jeszcze jej tu nie mam.
Jeśli przyleci - piwo postawię - cenę za wsparcie znam.

Re: Powiat kaliski.

: wtorek, 27 sierpnia 2019, 13:03
autor: Jacek Dumański
Leszek Matacz pisze:Do mnie ją skieruj, do mnie ją skieruj - jeszcze jej tu nie mam.
Jeśli przyleci - piwo postawię - cenę za wsparcie znam.
Proszę bardzo, leci. Najczęściej spotykam na śródleśnych torfowiskach i w okolicy torfianek. Mam trzy pewne lokalizacje i kilka przygodnych.

Re: Powiat kaliski.

: sobota, 21 września 2019, 16:29
autor: Jacek Dumański
Uwielbiam wrześniowe samce Aeshna cyanea, one są takie siadające ;) 20.09.2019 r.

Re: Powiat kaliski.

: niedziela, 6 października 2019, 13:51
autor: Jacek Dumański
Szablaki czarne już nie siadają na wyeksponowanych miejscach. Głównie szukają nasłonecznionych miejsc tuż nad podłożem lub pośród traw. To niestety ich ostatnie chwile.

Re: Powiat kaliski.

: sobota, 2 listopada 2019, 16:40
autor: Jacek Dumański
Dnia 31 października 2019 r. S. striolatum składały jeszcze jajeczka.

Re: Powiat kaliski.

: środa, 6 maja 2020, 19:18
autor: Jacek Dumański
Najwyższy czas zacząć sezon 2020. Szklarka zielona (C. aenea) to moja pierwsza, udokumentowana ważka w tym roku (06.05.2020 r.).

Re: Powiat kaliski.

: sobota, 9 maja 2020, 14:28
autor: Jacek Dumański
Gadziogłówka pospolita (Gomphus vulgatissimus), 09.05.2020 r.

Re: Powiat kaliski.

: czwartek, 21 maja 2020, 10:20
autor: Jacek Dumański
Lecicha pospolita (Orthetrum cancellatum), 11.05.2020 r.

Re: Powiat kaliski.

: piątek, 22 maja 2020, 09:01
autor: Jacek Dumański
Ważka płaskobrzucha (Libellula depressa) ♂, 21.05.2020 r.

Re: Powiat kaliski.

: niedziela, 5 lipca 2020, 09:39
autor: Jacek Dumański
Zalotka torfowcowa (Leucorrhinia dubia), 10.06.2020 r.

Re: Powiat kaliski.

: niedziela, 5 lipca 2020, 09:41
autor: Jacek Dumański
Ważka czteroplama (Libellula quadrimaculata, f. praenubila), 11.06.2020 r.

Re: Powiat kaliski.

: niedziela, 5 lipca 2020, 09:43
autor: Jacek Dumański
Żagnica sina (Aeshna cyanea), 23.06.2020 r.

Re: Powiat kaliski.

: niedziela, 5 lipca 2020, 09:44
autor: Jacek Dumański
Zalotka większa (Leucorrhinia pectoralis), 26.06.2020 r.

Re: Powiat kaliski.

: niedziela, 5 lipca 2020, 09:46
autor: Jacek Dumański
Szablak czarny (Sympetrum danae), 26.06.2020 r.

Re: Powiat kaliski.

: niedziela, 5 lipca 2020, 09:47
autor: Jacek Dumański
Zalotka białoczelna (Leucorrhinia albifrons), 28.06.2020 r.

Re: Powiat kaliski.

: niedziela, 5 lipca 2020, 09:48
autor: Jacek Dumański
Miedziopierś żółtoplama (Somatochlora flavomaculata), 02.07.2020 r.

Re: Powiat kaliski.

: niedziela, 5 lipca 2020, 09:49
autor: Jacek Dumański
Husarz ciemny (Anax parthenope), 04.07.2020 r.

Re: Powiat kaliski.

: niedziela, 5 lipca 2020, 11:29
autor: Brachytron
Super fotka. Bardzo lubię ten gatunek, ma jednocześnie taką specyficzną oszczędność kolorystyczną, a tym co ma eksploduje.