Uwaga Pantala flavescens!

Ważki
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1279
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Uwaga Pantala flavescens!

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Dostałam taką wiadomość od Pawła Buczyńskiego:
"mój kolega z Niemiec - pracujący na politechnice w Freibergu (Saksonia) Andre Gunther - kilka dni temu zaobserwował u siebie samca Pantala flavescens na jednym z terenów pogórniczych po wydobyciu węgla brunatnego. Kto czytał moje publikacje o tym gatunku, ten zrozumie, że to bardzo ciekawe - o ile dla "naszych" Pantal można sobie łatwo wyobrazić szlak migracji pozbawiony wysokich gór, to do Saksonii ta ważka musiała lecieć przez Alpy.
Warto zatem uważać na ten gatunek w tym roku. Zwłaszcza w Polsce zachodniej, ale gdzie indziej też."
AJW
Posty: 562
Rejestracja: środa, 2 stycznia 2019, 17:49
UTM: XS46
Specjalność: Diptera
profil zainteresowan: rymy pogodne i niewygodne
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Uwaga Pantala flavescens!

Post autor: AJW »

A z Rosji nie może przylecieć do nas?

Tym bardziej, że ma bliżej a w Polsce Paweł ją już znalazł...

https://www.researchgate.net/publicatio ... tion_Route

http://www.wazki.pl/linkowane_publikacj ... logica.pdf
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1279
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Uwaga Pantala flavescens!

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Przed chwilą otrzymałam informację na temat nomadki żółtawej Pantala flavescens od Pawła Buczyńskiego:
"Dziś dostałem od szczęśliwego znalazcy kolejną informację, że w tym samym miejscu widział jedno imago II generacji (samca) i zebrał jedną wylinkę (samicy). Zatem mamy co najmniej dwa środkowoeuropejskie bobasy :-) Myślę, że niedługo doczekamy się publikacji na ten temat.
To jest pierwsze w pełni udokumentowane stwierdzenie zakończonego sukcesem rozrodu nomadki na północ od Turcji. Moje dane z Lubelszczyzny i Obwodu Kaliningradzkiego dotyczyły wędrujących osobników, dane Wiacka - osobnika zapewne II generacji, ale100% pewności nie było, zwłaszcza co do miejsca rozrodu.
Nie sądzę, byśmy akurat w tym roku i akurat w Polsce coś jeszcze znaleźli, ale powyższe dane pokazują, że trzeba być uczulonym już nie tylko na możliwość obserwacji imagines nomadki, ale też znalezienia jej larw i wylinek."
ODPOWIEDZ

Wróć do „ODONATA”