Ochrona Leucorrhinia pectoralis

Ważki
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Ochrona Leucorrhinia pectoralis

Post autor: kolagen »

Witam.
Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób występowanie chronionej ważki w danym miejscu może mieć wpływ na jego zagospodarowanie.
Piszę ponieważ przeczytałem o planach zrobienia parku na terenie byłego kamieniołomu Liban
http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425, ... -park.html
Małe, częściowo wysychające stawki są siedliskiem Leucorrhinia pectoralis (w okolicach Krakowa nigdzie indziej jej nie spotkałem) a udało mi się tam spotkać też Leucorrhinia dubia (może nie chroniona, ale na południu raczej rzadka) i rok temu Leucorrhinia albifrons (o ile dobrze rozpoznałem, choć L.caudalis też jest chroniona).

W tym momencie Kamieniołom Liban jest odwiedzany raczej tylko przez fotografów ślubnych i amatorów piwa. Mimo że Ci drudzy często zostawiają butelki tu i tam to myślę że jakaś nieprzemyślana inwestycja może zrobić dużo więcej szkody niż pożytku...
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Ochrona Leucorrhinia pectoralis

Post autor: Brachytron »

Gatunek jest naturowy i chroniony więc swoje prawa ma. Plany planami, ale przed inwestycją będzie musiała być ekspertyza (ocena inwestycji na środowisko) i do jej jakości będzie można się, w razie potrzeby, odnieść.
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Ochrona Leucorrhinia pectoralis

Post autor: kolagen »

Brachytron pisze:Gatunek jest naturowy i chroniony więc swoje prawa ma. Plany planami, ale przed inwestycją będzie musiała być ekspertyza (ocena inwestycji na środowisko) i do jej jakości będzie można się, w razie potrzeby, odnieść.
Chciałbym w to wierzyć, ale słysząc co się dzieje w Gorcach boję się że w praktyce może to wyglądać inaczej...
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ochrona Leucorrhinia pectoralis

Post autor: Wujek Adam [†] »

Zalotka większa jest gatunkiem chronionym nie tylko prawem unijnym, ale i krajowym: ujęta jest w załączniku 1 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 6 października 2014 w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, co obliguje - teoretycznie i praktyczne - do określonych działań w przypadku stwierdzenia jej występowania na danym terenie.
Wobec powyższego fakt stwierdzenia jej występowania należy zgłosić odpowiednim organom, np. właściwej terenowo RDOŚ lub konserwatorowi przyrody.
Czy to coś da?
Jeżeli nie podejmiemy żadnych kroków w celu uświadomienia odpowiednim organom, że w danym miejscu mamy do czynienia z gatunkiem chronionym, to owe ograna nie muszą chronić czegoś, o instnieniu czego być może nie wiedzą!
ODPOWIEDZ

Wróć do „ODONATA”