Czy prawidłowo rozpoznałem.

Ważki
Awatar użytkownika
Ryszard Giebułtowicz
Posty: 368
Rejestracja: czwartek, 20 stycznia 2011, 01:05
UTM: EB70
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Czy prawidłowo rozpoznałem.

Post autor: Ryszard Giebułtowicz »

Zdjęcia wykonane w Stalowej Woli miedzy lasem a składowiskiem pyłu Jelnia 17.08.2013r.
Załączniki
Pałątka niebieskooka.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.79 KiB)
Szablak krwisty.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.43 KiB)
Szablak zwyczajny.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.56 KiB)
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Czy prawidłowo rozpoznałem.

Post autor: rochmal »

Co do pałątki to nie wiem ale moim zdaniem niestety nie. Sam jestem ciekawy czy się nie mylę.
Moim zdaniem jest za mało korpulentna pterostigmy są tylko wskazówką pomocniczą a przydatki nie wystają za ostatni segment. Sam ostatnio bardzo intensywnie szukam niebieskookich ale oprócz samca z przed kilku dni nie udało mi się powtórzyć tego wyczynu mimo przejrzenia dziesiątek pałątek w terenie. Co do pozostałych zdjęć to dobrze. Czym się sugerowałeś że typujesz dryas?
Awatar użytkownika
Ryszard Giebułtowicz
Posty: 368
Rejestracja: czwartek, 20 stycznia 2011, 01:05
UTM: EB70
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Re: Czy prawidłowo rozpoznałem.

Post autor: Ryszard Giebułtowicz »

Sugerowałem się tym co pokazałem w rogu, pterostigma z białymi plamkami na boku a podobieństwa szukam: http://www.wazki.pl/systematyka.html
A to dzisiejsze zdjęcia 18.08.2013 przy zbiorniku p-poż w lesie okolice Stalowej Woli
Załączniki
Mam wątpliwości ale najbardziej mi ten typ podchodzi.
Mam wątpliwości ale najbardziej mi ten typ podchodzi.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.35 KiB)
Pasują mi do niej ubarwienia młodej samicy.
Pasują mi do niej ubarwienia młodej samicy.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (145.22 KiB)
Świtezianka dziewica.18.08.13.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.95 KiB)
Latała tam jeszcze żagnica o brązowej barwie i coś nieco mniejszego o żagnic ale większe od szablaków. Nie chciały usiąść i to zdjęcie, to efekt polowania od 11 - 13.30. Czy jest pora dnia kiedy one odpoczywają by łatwiej je fotografować?
Latała tam jeszcze żagnica o brązowej barwie i coś nieco mniejszego o żagnic ale większe od szablaków. Nie chciały usiąść i to zdjęcie, to efekt polowania od 11 - 13.30. Czy jest pora dnia kiedy one odpoczywają by łatwiej je fotografować?
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.33 KiB)
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Czy prawidłowo rozpoznałem.

Post autor: rochmal »

Zdjęcia od 1 do 3 dobrze. Taka uwaga do zdjęcia 2. Kolory niestety mogą mylić, ale na twoim zdjęciu wyraźnie widać mocno odstające pokładełko, które jest cechą wyróżniającą ten gatunek u samic. 4 to Żagnica sina. Zastanawiam się tylko, czemu napisałeś, że one są twoim zdaniem wzrostu średniego, bo to jedne z największych ważek. Może były tam też żagnice jesienne, bo one są mniej więcej takiego wzrostu jak opisałeś. Brązowa to mogła być Żagnica wielka. Przepraszam, że się tak wymądrzam, ale jest to dla mnie również forma nauki. A mam świadomość i nadzieję, że czuwa nad tym, co piszę Pani Ewa i Piotr, więc jak coś za bardzo przekręcę to mnie zaraz naprostują.
Wracając jeszcze do pałatki to przypomnę, co napisał Piotr. Wszystkie niebieskookie muszą mieć ciemną pterostigmę z białymi obwódkami, ale takie obwódki zdarzają się również u pospolitych. W mojej okolicy bardzo często. Pozwolę sobie załączyć moje zdjęcie, na którym namalowałem o ile dłuższe powinny być pokładełka u niebieskookiej dość długo trwało nim pojąłem, o co w tym chodzi.
Według mnie niema jakiejś wyjątkowej pory kiedy one siadają.
Załączniki
IMG_8140 — kopia.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (50.03 KiB)
Awatar użytkownika
Ryszard Giebułtowicz
Posty: 368
Rejestracja: czwartek, 20 stycznia 2011, 01:05
UTM: EB70
Lokalizacja: Stalowa Wola
Kontakt:

Re: Czy prawidłowo rozpoznałem.

Post autor: Ryszard Giebułtowicz »

Mi nie chodziło o Żagnice bo rzeczywiste są one imponujących rozmiarów tylko latała tam jakaś mniejsza od nich a większa od Szablaków, dość ciemna i też nie siadała przez ten czas tak że nie mogłem się jej nawet dokładniej przyjrzeć.
Dla mnie to też forma nauki mimo to iż mam dopiero 53 lata :rotfl: i cieszą mnie takie informacje jakie ukazałeś na zdjęciu. Oprócz ważek próbuję też rozpoznawać motyle i inne wytwory natury, czyste hobby z dążeniem do opanowania jak największej ilości danych. Może moje obserwacje kiedyś komuś się przydadzą.
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Czy prawidłowo rozpoznałem.

Post autor: rochmal »

No tak nie doczytałem opisu pod ostatnim zdjęciem. Ale tak jak napisałem może to być Żagnica jesienna bo to najbardziej prawdopodobne o tej porze roku. Rozmiarami plasuje się między szablakami a żagnicami rudą, siną i wielką. Samiec w locie wygląda na ciemno niebieskiego samicy nie widziałem ale powinna być brązowawa. Albo było to coś zupełnie innego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ODONATA”