makropasja.pl (Pytania fundamentalne o duże ważki).

Ważki
pu5z3k
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 3 czerwca 2013, 19:25

makropasja.pl (Pytania fundamentalne o duże ważki).

Post autor: pu5z3k »

Witam,
mógłby mi ktoś podpowiedzieć gdzie szukać dużych ważek... od kilku lat w sumie wstaje sobie wcześnie rano by popstrykać zdjęcia większych ważek ale jakoś marny skutek :(
na co zwracać uwagę ? gdzie szukać ? gdzie patrzeć? gdzie spią ?
bardzo proszę o pomoc
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: rochmal »

Pu5z3k dużych ważek należy szukać w karbonie . :tak:
Napisz gdzie do tej pory przez te wszystkie lata o wczesnej porze ich szukałeś to może będę Ci mógł jakoś pomóc.
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1281
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Zacznij chodzić "na ważki" później w pełnym słońcu. Ważki są ciepłolubne. I raczej w okolicy wody...
pu5z3k
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 3 czerwca 2013, 19:25

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: pu5z3k »

to jest jedyna sztuka która mi się poszczęściła ;(
http://i280.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-.com/albums/kk18 ... G_2208.jpg

miejsca np tu:
http://i280.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-.com/albums/kk183/pu5z3k/a-5.jpg
tu:
http://s280.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-.com/user/pu5z3k ... 7.jpg.html

w poludnie to nie bardzo mam potrzebe ich szukania. Zalezy mi by wiedziec gdzie szukac jak śpią, bym mógł je spokojnie sobie fotografować gdy są całe pokryte rosą. Czy preferują spać i chować się wysoko na drzewach, czy jednak gdzieś nisko w trawach (druga opcja dla mnie by była bardziej optymistyczna)

Skoro widuje je nad stawem to również śpią tam ? czy odlatują gdzieś do lasu ?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Rafał Celadyn »

...jak już chcesz cały ten sprzęt rozstawiać do focenia ,to wejdź na stronę Ewy(najlepszą w Europie Środkowej-"minimą" :ok: )poczytaj o biologii i fenologii, następnie wytypuj miejsce rozwoju gatunku i czekaj monitorując co jakiś czas, kiedy zaczną wychodzić imago (ja widywałem parę gatunków bardzo wcześnie rano)...innej opcji przy tym zacięciu artystycznym i sprzętowym nie widzę...a fotki bardzo ładne :ok: .
Powodzenia.
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1281
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Bardzo Ci Rafale dziękuję! Moja ocena najlepszej pory na fotografowanie ważek bierze się z mojego nocnego trybu życia.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: Rafał Celadyn »

"niezamaco" :P ,stronka jest kultowa (zresztą tej Bracha ,też nic nie brakuje :wink: ),a takie rzeczy się support-uje :ok:
"Pecośtam ", to są twoje foty ? 8)
:hi:
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1281
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Foty na mojej stronie robił już ponad 60 osobowy zespół. Wszystkie są podpisane imieniem i nazwiskiem. Natomiast ja dokonuje wyboru zdjęć i mnóstwo nadesłanych, niestety, na tej stronie się nie znalazło, choć może z punktu widzenia fotografii, jako sztuki, były nawet lepsze.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: Brachytron »

To było pytanie do pu... ;)
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1281
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Faktycznie
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: Jacek Kalisiak »

"Pecośtam ", to są twoje foty ? 8)
O, skąd to pytanie? Zdjęcia są przecież podpisane ...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: Rafał Celadyn »

Jacek Kalisiak pisze:O, skąd to pytanie? Zdjęcia są przecież podpisane ...
...foty tak... 8)
:hi:
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: Jacek Kalisiak »

Rafał, jak jesteś taki niewierny Celadyn, to pogooglaj. Nazwisko Pusz, nick pu5z, a jak ktoś pisze, że jego, to jego.

Radek, bardzo fajne foty :okok: :brawo: Zapraszamy częściej na forum :no:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: Rafał Celadyn »

Jacek Kalisiak pisze:Rafał, jak jesteś taki niewierny Celadyn, to pogooglaj.
:

...widzisz Jacku ,bardziej jak dzielnicowy Parys :mrgreen: ,wczoraj był wysyp spamu (a ja ich czuję ,jak Gary Oldman strach w Leonie Zawodowcu :P -tylko rzadko słucham Bethowena ,wolę ostrzejszych gości :wink: ).Skoro Radek to Radek ,to respekt dla sztuki,ale jak ktoś robi takie foty ,to mnie trudno wyobrazić sobie, że zadaje takie pytania...ale ...Cóż .Zobaczymy 8) .
:hi:
:arrow: http://www.youtube.com/watch?v=eRBI1VSO7hc
:wink:
...każdemu czasem nerwy puszczają :gun: ,a pomyłka rzecz ludzka 8) ...jednak nadal odczuwam coś dziwnego w tej ciszy...
pu5z3k
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 3 czerwca 2013, 19:25

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: pu5z3k »

raczej nie jestem pecośtam... wydawalo mi się, że każdy użytkownik nawet ten posiadający mniejsze doświadczenie zasługuje na odrobinę szacunku ehh..

Tak są to moje zdjęcia, jestem rownież założycielem forum zrzeszającym makropasja(o)'natów ;-)

a wiedza dotycząca zachowań i nocowań ważek dla mnie jest jeszcze trudna do ogarniecia ale jak widać nie tylko dla mnie bo nadal mało się dowiedziałem :P

http://500px.com/pu5z3k <- tutaj jest kilka moich zdjęć

http://www.youtube.com/watch?v=zpFscFUN1g4

a tu krótki filmik opowiadający o mojej pasji...

Pozdrawiam,
P'ecośtam...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: Rafał Celadyn »

pu5z3k pisze:raczej nie jestem pecośtam... wydawalo mi się, że każdy użytkownik nawet ten posiadający mniejsze doświadczenie zasługuje na odrobinę szacunku ehh..
Słuchaj ,ja nie owijam w bawełnę,grzecznie jest się przedstawić na forum(jest do tego dział),a nie przybierać sobie do głowy...
Ja prowokuję ,bo taki jestem(nie wszyscy są tacy :wink: ) i najczęściej to płoszy potencjalną ofiarę 8)(spamera!!!) .
pu5z3k pisze:Tak są to moje zdjęcia, jestem rownież założycielem forum zrzeszającym makropasja(o)'natów
No widzisz ,to nie trzeba było tak od razu...
pu5z3k pisze:wiedza dotycząca zachowań i nocowań ważek dla mnie jest jeszcze trudna do ogarniecia ale jak widać nie tylko dla mnie bo nadal mało się dowiedziałem
... i żartować potrafisz :ok:
Spoko,szacun u mnie jesteś czysty :mrgreen:
Jeśli poczułeś się urażony ,to wybacz -nie wiedziałem co czynię :uscisk:
piękne foty...
Pozdro
Rafał
pu5z3k
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 3 czerwca 2013, 19:25

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: pu5z3k »

Czysty byłem od samego początku, bo nie jest to zbyt poważne pokazywać zdjęcia, które nie są moje.
Wyznaje zasadę kto pyta nie błądzi, chcę po prostu podnieść swoją skuteczność w odnajdowaniu tych cudownych stworzeń.
Stronę Pani Ewy od dawna znam i się nią posiłkuje... po prostu pytam szukam, bo wiem, że jest dużo więcej osób wiedzących znacznie więcej niż ja.

Ps.
Traktowanie nowych członków forum jako "ofiary" bo są nowi i pytają o coś jest trochę smutne, wygląda to tak jakby to było zamknięte środowisko a każdy jest takim X'cośtam
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: rochmal »

P- coś tam się nie obrażaj :okok: foty Cię bronią, ale pytanie zadałeś na poziomie kompromitującym. To się nie dziw reakcją. Więcej się chyba nie dowiesz bo gdyby było wiadomo gdzie ważki śpią to wszyscy byśmy próbowali zrobić takie zdjęcia. A to że najlepiej szukać ich nad wodą to już wiesz. Po za tym dostałeś poradę od Pani Ewy, ale nie chcesz z niej skorzystać. Jest również rada Rafała. Na więcej nie licz, bo to raczej niemożliwe żeby poradzić Ci coś bardziej konkretnego w tym temacie.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: Rafał Celadyn »

pu5z3k pisze:Traktowanie nowych członków forum jako "ofiary" bo są nowi i pytają o coś jest trochę smutne, wygląda to tak jakby to było zamknięte środowisko a każdy jest takim X'cośtam
....to mnie zabolało 8) ,to nie chodzi o nowy ,młody ,stary, tylko o kulturę...wchodząc do czyjegoś domu mówisz: dzień dobry,jeśli cię nie znają ,przedstawiasz się itd. Rozumiesz? A Twój drugi post trącił dla mnie lekką nonszalancją i stąd pytanko do "Pecośtam"...
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: Piotr M. »

pu5z3k pisze: wiedza dotycząca zachowań i nocowań ważek dla mnie jest jeszcze trudna do ogarniecia ale jak widać nie tylko dla mnie bo nadal mało się dowiedziałem :P

Jak już sam pewnie zauważyłeś - nie ma określonych reguł i trafienie takiej śpiącej ważki jest generalnie kwestią przypadku. Miejsca spaju ważek mogą być bardzo różne, dlatego też nikt tu Ci nie wskaże konkretnie, gdzie na 100% je znajdziesz. Druga sprawa - szukaj raczej na stanowiskach gdzie te ważki polują podczas dnia i najlepiej - są skłonne przysiadać. Polowanie ważek odbywa się nieco dalej od wody, w miejscach zacisznych i dobrze oświetlone np. skraje lasów, łąki przy skraju lasów, obwałowania zbiorników itd itd. Musisz po prostu sam wybadać najpierw gdzie te ważki w ogóle są, dopiero późnej szukać osobników w tracie spoczynku. To czy będzie jakaś roślina zielna czy drzewo - tutaj również nie ma ściśle określonych reguł.
Ostatnio zmieniony czwartek, 6 czerwca 2013, 16:15 przez Piotr M., łącznie zmieniany 1 raz.
pu5z3k
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 3 czerwca 2013, 19:25

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: pu5z3k »

po prostu sam już z własnego doświadczenia wiem, że rzeki, rzeczki nie są zbyt dobrym miejscem na poszukiwania, domyślam się, że są jakieś warunki sprzyjające dla przebywania ważek... no ale dobra nie było tematu.

A z rady jak najbardziej chcę skorzystać, chodzę obserwuje w dzień udaje mi się je widywać a z rana tak jakby w ogóle ich nie było po prostu próbuje podpytać osób bardziej doświadczonych.

Piotr M. - serdecznie dziękuje za podpowiedź będę próbował jeszcze w tę stronę :)

Rafał Celadyn - nigdy w życiu nie lekceważe nikogo, zarejestrowałem się i zapytałem grzecznie i w sposób prosty (kompromitujący) jedyne na co liczyłem to na drobne wskazówki na nic więcej bo co kilka głów pomocnych to nie jedna.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: Rafał Celadyn »

pu5z3k pisze:igdy w życiu nie lekceważe nikogo, zarejestrowałem się i zapytałem grzecznie i w sposób prosty (kompromitujący) jedyne na co liczyłem to na drobne wskazówki na nic więcej bo co kilka głów pomocnych to nie jedna.
OK,dla mnie jest po temacie ...ostatnio jestem nierozumiany....życie :mrgreen:
:hi:
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: rochmal »

viewtopic.php?f=70&t=25218

Pu5z3 Zerknij okiem na ten post do którego dałem linka powyżej to zrozumiesz o co chodzi.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: Jacek Kurzawa »

pu5z3k pisze:Ps.
Traktowanie nowych członków forum jako "ofiary" bo są nowi i pytają o coś jest trochę smutne, wygląda to tak jakby to było zamknięte środowisko a każdy jest takim X'cośtam
To święta prawda, słuszna uwaga. Tu NIESTETY zapanowały takie dziwne odruchy, które wielu osobom się też nie podobają. Forum jest nawiedzane przez tak róznych "osobników", że z czasem odruchem stało się "naprawianie" delikwenta na starcie.... Poza tym generalną zasadą jestdzielenie się swoją wiedzą, co przybiera i takie formy, że zamiast dzielenia się wiedzą jest pouczanie.

My, starzy bywalcy, prosimy o wybaczenie poważnych ludzi, logujących się tutaj na Forum i o więcej wyrozumiałości dla naszej zarozumiałości :gl: :birra: :uscisk:
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1281
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Drodzy Koledzy, po raz drugi w krótkim czasie obserwuję niepotrzebnie zażartą dyskusję. Jeśli komuś z nas post wydaje się "podejrzany" zawsze można go zlekceważyć. Nie mamy obowiązku dyskutowania o wszystkim - dyskusja powinna nam sprawiać PRZYJEMNOŚĆ. Nie wprowadzajmy na nasze forum zwyczajów i języka z innych forów, czy się to komu podoba, czy nie - ja o to po prostu, wyłącznie w swoim własnym imieniu, bardzo proszę.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: Jacek Kalisiak »

Należę do tych, którym zdarza się źle wypowiadać o osobach agresywnie zadających głupie pytania, czy pokazujących beznadziejne fotografie. Jestem też zwolennikiem podpisywania się nazwiskiem, jeżeli ktoś zakotwiczył się na forum lub bierze udział w dyskusjach. Cóż, każdy ma jakieś wady ;)
Nie jestem natomiast nadmiernie podejrzliwy i raczej jestem przeciwny napadaniu na innych, czy pouczaniu ich. Od tego są ewentualnie admini.

Ale fora są różne, zbierają się wokół różni forumowicze. Ja np. prawdopodobnie już nigdy nie spróbuję zajrzeć na forum makropasja.pl, bo żądanie rejestracji przed możliwością obejrzenia choćby jednego wpisu poza regulaminem, to dosyć aroganckie podejście. Nie wspominając o tym, że brak możliwości przeglądania forum, którego tematem jest makrofotografia to jakieś dziwactwo. Jakieś związki ze służbami specjalnymi? No ale wasze forum, wasze zwyczaje :P
pu5z3k
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 3 czerwca 2013, 19:25

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: pu5z3k »

Zrobiliśmy tak ze względu na atakowanie nas spam botami, nie jestem wielkim programista php i to bylo jedyne dla mnie mozliwe rozwiazanie dlatego tak to u nas wyglada.
Nie ma to nic wspólnego z arogancją itp.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: Jacek Kalisiak »

Ależ ja nie neguję sensowności wymagania logowania dla osób, które chcą na waszym forum pisać. Ale zapraszanie na forum, które WYMAGA rejestracji żeby cokolwiek poza regulaminem zobaczyć mnie razi. A przecież masz zwyczaj pytać, jak się chcesz czegoś dowiedzieć? Może to nie jest trudne rozdzielić oglądanie od tworzenia wpisów? A tak powstaje wrażenie, że tworzycie jakieś "zamknięte środowisko" i nie jesteście otwarci na "obcych".
Ps.
Traktowanie nowych członków forum jako "ofiary" bo są nowi i pytają o coś jest trochę smutne, wygląda to tak jakby to było zamknięte środowisko a każdy jest takim X'cośtam
Czytając to ma się wrażenie, że to ocena całego forum entomo.pl . A napisałeś to po wypowiedzi, w jakimś sensie nieprzychylnej dla ciebie, ale wyrażonej przez jedną osobę. Zanim to napisałeś, ja zdążyłem wymienić się z Rafałem opinią, że postąpił niewłaściwie (wg. mnie). Później inni uczestnicy forum też chyba pozytywnie reagowali na twoje wpisy. Więc może mogłeś zignorować wpisy Rafała? Zgodnie z propozycję Ewy, bo to działa w obie strony.

Przyznaję, ze trochę się droczę. I mam nadzieję, że będziesz bywał na forum entomo.pl, bo robisz fajne foty, a tu wszyscy są mile widziani. Ale też ci, którzy coś wartościowego wnoszą, są doceniani!
pu5z3k
Posty: 7
Rejestracja: poniedziałek, 3 czerwca 2013, 19:25

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: pu5z3k »

masz racje zbyt pochopna opinia, przepraszam najmocniej i wycofuje swoje słowa...poprostu poczułem się zdeptany
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pytania fundamentalne o duże ważki.

Post autor: Brachytron »

Pociągnę trochę temacik bo mam coś z pu5z3k do wyjaśnienia a i nie tylko moje uwagi mogą pomóc makropasji wyjść z niszy (brutalne ale tam jest, poza kwestią sprzętową). Otóż zarejestrowałem się zimą na forum bo chciałem coś poczytać o doświetlaniu. Oczywiście wystąpiła irytacja przy konieczności rejestrowania ale przekonałem siebie, bo moje obecne makra są nieporównywalnie gorsze od tych z przed ery cyfrowej, że warto. Nie napisałem żadnego posta, nie wysłałem do nikogo wiadomości. 2 czerwca otrzymałem wiadomość od Ciebie, że ktoś komuś sprzedaje stopiątkę Sigmy ale wrażenie pierwsze było takie, że to ja kupuję :coto: . Wierzę, że jest to jakiś system informujący nowych użytkowników, że coś się na forum dzieje. Ale gdybyś mógł skreślić kilka słów wyjaśnienia...

I jeszcze kilka słów na tematy poruszane. Działania przez zachętę a nie przez nakaz dają lepszy wynik. Makro to w dużej mierze owadziarze a oni są tu i są przyzwyczajeni do pewnych standardów. Może nie byłoby czymś złym troszkę złagodzić obyczaje dla dobra Twojego Forum aby było też Naszym?
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: makropasja.pl (Pytania fundamentalne o duże ważki).

Post autor: Przemek Zięba »

Eee znowu się awanturujecie, no ale to chyba polska tradycja coś o nas niestetey prawdziwe poniżej :-)))
wyluzujcie...
Załączniki
Polacy.jpg
Polacy.jpg (61.97 KiB) Przejrzano 8042 razy
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: makropasja.pl (Pytania fundamentalne o duże ważki).

Post autor: rochmal »

Ech chyba przesadzasz nikt się tu nie awanturuje. :uscisk: Ale zamieszczone przez Ciebie obrazek tak mnie wyluzował że muszę postawić jeszcze bardziej fundamentalne pytanie czy owady w tym oczywiście również ważki w ogóle śpią i nie chodzi mi o sen zimowy, zwany stanem diapauzy lub anabiozy ale o taki jaki najpewniej na myśli miał prekursor tej dyskusji.
A jeżeli śpią to po czym to poznać. Jak się nie ruszają to może tylko udają bo się czają na jakąś ofiarę. A może tylko zdrętwiały bo im zimno ale nie śpią rozmyślając o tym kiedy się ociepli. A może one tylko drzemią :?: Ktoś to już zbadał :idea: Da się odpowiedzieć na te pytania :!:
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: makropasja.pl (Pytania fundamentalne o duże ważki).

Post autor: Przemek Zięba »

rochmal pisze: A może one tylko drzemią :?:  
Nie wiem czy definicja ,,drzemka" jest możliwa do odniesienia do owadów, chyba odrętwienie bardziej pasuje :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „ODONATA”