Obserwacje ważek - 2013

Ważki
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Pokaże swoje przeżycia związane z "S. arctica". Fot - 1: na torfowisku było bardzo dużo takich właśnie zbiorniczków zawieszonych w ple. Siedlisko wyglądało na arcticowe. Takie zbiorniczki rzeczywiście patrolowały jakieś Somatochlory. Fot 2 - no pewnie arctica... Na fot 3 już dobrze widać, że to S. flavomaculata. Po wykonaniu tych zdjęć złapałem jeszcze 8 okazów, które patrolowały właśnie takie oczka i wszystkie okazały się być S. flavomaculata. Żółte plamki nie zawszę są w locie dobrze widoczne, niekiedy są one mocno zciemniałe a w tedy w ogóle ich nie uświadczymy. Ogólne ubarwienie S. flavomaculata jest również ciemne. Pisze to, bo moim zdaniem bez łapania to łatwo strzelić błędne oznaczenie. Wyżej opisanych sytuacji miałem już całkiem sporo.
Załączniki
std.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.47 KiB)
somatochlora1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (82.18 KiB)
somatochloraflavo.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (29.84 KiB)
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: João M da Costa »

... S. flavomaculata latają wysoko a S. arctica nisko ... S. arctica jest mniejsza niż flavomaculata ... rysunek na S2 nie jest podobne ... a i ... wiem bo ją złapałem :) dlatego wiem że nie się nie milę, po 2 latach 'ją' szukałem i zawsze flavomaculata na siatka ... wczoraj :) ah :) wczoraj był arctica ... Pozdrawiam
J
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Ależ ja nigdzie nie pisałem, że Ty się mylisz ;) To co opisałem jest informacją, że łatwo strzelić błędne oznaczenie nie łapiąc ważki. Poza tym S. flavomaculata też może latać nisko, co zresztą widać na moim zdjęciu
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: João M da Costa »

Piotr M. pisze:Ależ ja nigdzie nie pisałem, że Ty się mylisz ;)
wiem, ale i tak się milę :) akurat pomiędzy flavo i arct raczej nie :)
Oczywiście że flavo też latają nisko ale według mnie często latają wyżej niż arctica - dlatego ją złapałem bo coś mi nie pasował ...
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

To zależy co masz na myśli "wysoko". Wg mnie (o. c. :wink: ) flavomaculaty (ale takie dojrzałe na patrolu) z reguły nie podlatują wyżej niż 2 metry a najczęściej latają nieco wyżej od dominującego składnika szuwaru. Bo takie młode, latające nad uprawami leśnymi, to śmigają gdzie chcą.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: João M da Costa »

Well,
wysoko - normally in that "torfowisko" flavomaculata patrolling males fly between 1,5 m - 2 m, and not only there, usually I see flavo higher than aenea or metallica (patrolling males). As aenea or metallica do not fly in that area it was weird for me to see an individual flying lower than all the others, I catch it and owww arctica :)
S. arctica, in 2009, it was already there documented by Bystrowski C., 6 ind. in July, the time which I normally look for it, this year I observed it 1 month earlier than Bystrowski.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

Piękna! To jest jeden z kilku gatunków, których jeszcze nie obserwowałem i to w dużej mierze utrwala mnie przy ważkach (w sensie nie poznane, ciekawe, do odkrycia, gdzieś, kiedyś - ale chyba każdy tak ma ;) )

OT. weird - to słowo zawsze kojarzy mi się z "Something weird" Kinga Diamonda. Krótka, mroczna balladka, z próbką możliwości Andy'ego La Roque'a. Absolutnie nie pasuje do dzisiejszego poranka :wink:
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

W zagłębieniu które opisałem tu: viewtopic.php?p=158478#p158478 , i o którym wspomniałem we wcześniejszym poście ( viewtopic.php?p=174431#p174431 ) znalazłem dziś jednego samca N. speciosa, podobnie jak w roku ubiegłym - na Molinia caerulea. Zatem się rozlatują. Przejrzałem tylko kilka kępek, po czym zdecydowałem się uciekać przed burzą. Postaram się w miarę dostępu czasu przeglądać co raz to stanowisko, by zobaczyć ile właściwie się może ich przez te stanowisko przewijać.
Załączniki
N. speciosa na M. caerulea
N. speciosa na M. caerulea
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (34.82 KiB)
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Wczoraj znalazłem nowe stanowisko N. speciosa. Szczegóły jak wrócę z lasu.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: João M da Costa »

Brachytron pisze: z "Something weird" Kinga Diamonda.
oww
This is not at all my kind of music :) Funk makes me move :) but it's good that we are all different eh eh
Arctica jest piękna bo rzadko ją spotkamy, it is not much beautiful than flavo, metall or aenea, but the fact that it is 'very difficult' to observe makes it Special, well I feel the same every time I see a fly, bee or ... for the 1st time :)
http://www.youtube.com/watch?v=35KGcHydpDQ :)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

Anax parthenope zawsze był dla mnie najbardziej drapieżnym gatunkiem ale to co widziałem kwadrans temu to już przegięcie w łakomstwie. Zdybał cancellatum i odgryzł mu głowę - normalka. Latał potem z trupem i ciągle polował. Nie wypuszczając lecichy z łap, upolował samca Brachytrona. Z dwoma ofiarami usiadł w trawie i zabrał się za Brachytrona unieszkodliwiając go przez odgryzienie lewych skrzydeł i wżarł się w nasadę odwłoka, podejrzewam, że nie mógł dosięgnąć do "szyi".
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1280
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Ewa Miłaczewska »

To już jest mord dla zabawy, a nie drapieżnictwo! Przecież on tego nie zeżre...
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Rafał Celadyn »

Ewa Miłaczewska pisze:To już jest mord dla zabawy, a nie drapieżnictwo!
...raczej niszczenie konkurencji...dla zabawy morduje ,tylko jeden gatunek :wink:
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1280
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Jacku - Brachytronie, pozwalam sobie dać link do Twojego postu na mojej stronie w dziale drapieżnictwo. Zrobiło to na mnie ogromne wrażenie.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

Ewa Miłaczewska pisze:To już jest mord dla zabawy, a nie drapieżnictwo! Przecież on tego nie zeżre...
Po przemyśleniu sprawy wcale nie jestem tego taki pewien. Anaxy teraz mają produkcję jaj ustawioną na full a to była samica. Będąc taką samicą zjadałbym tylko białko a tego i to wysokiej jakości jest pełno w tułowiach (same mięśnie skrzydeł i nóg). Dalej idąc. Dwa tułowia dadzą więcej energii niż cała duża ważka, choć objętościowo większa. Jest jakaś luka w moim rozumowaniu? Dalej idąc. Każdy kto obserwował szerszenie polujące na pszczoły widział zapewne, że po odcięciu głowy i odwłoka, do gniazda niesiony jest tylko tułów jako najwartościowszy. Pewna analogia jest.

Ponieważ Anax się spłoszył i zostawił ofiary w konwulsjach, się o tym nie przekonamy, ale będę obserwował to miejsce, może akcja się powtórzy.
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1280
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Myślę, że to traf w totka. Prawdopodobieństwo powtórzenia niewielkie, ale próbować warto...
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Opis nowego stanowiska N. speciosa:

Taka mała dziurka w lesie z zadrzewionym okrajkiem 51.984563,22.891361. Niezadrzewiona "płytka" wygląda tak (fot 1). Dominował szuwar Juncus z rzadką domieszką Carex lasiocarpa + Sphagnum+ (nie wszędzie) - Comarum palustre. Tutaj 1 brązowa samica. Poza tym niewielkie płaty Carex rostrata bez Sphagnum. Zadrzewione okrajki (fot 2) - porastały głównie szuwary Carex lasiocarpa z domieszkami juncus + Sphagnum. W południowym okraju - druga brązowa samica. Na środku były głębsze (około 30-40cm) dołki. Ale na widok ich powierzchni lustra - mogło się zrobić przykro (fot 3). Poza tymi dołkami głębokość nie przekraczała 25cm. Było zauważalnie płytko. Na okrajku większość drzew nie była obumarła - co wskazuje na ogólnie kiepskie warunki hydrologiczne. Obecnie poziom wód na tutejszych torfowiskach znowu zaczyna się zbliżać do wartości rekordowych, a tu jest wody mało. Trudno więc powiedzieć, czy aby na pewno były to osobniki autochtoniczne - ponieważ część populacji N. speciosa jest w stanie przetrwać naprawdę ostrą suszę (pytanie jednak jak długą :) )
Załączniki
biot9a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116.86 KiB)
okrajek.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (103.91 KiB)
gl.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (84.83 KiB)
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: eutanatos »

Piotrze gratulacje.

Widzę, że ostatnio szukanie nowych stanowisk iglicy staje się treandy ;).

Ja na razie mam pogodę zmienną pada albo leje. Nigdzie nie mogę pojechać, nic zbadać :cry:
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1280
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Trendy czy nie, jeśli coś robić to porządnie. Piotr siedzi w Nehaleniach od 4 czy 5 lat, szkoda by było, żeby to porzucił zbyt szybko.
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: eutanatos »

Ależ ja to naprawdę doceniam. Każde stanowisko jest cenne. W końcu to jedyny chroniony bezkręgowiec z wyznaczoną strefą ochronną. Po za tym Piotr przyczynił się w bardzo dużej mierze do odnajdowania nowych stanowisk - dołożył swoją cegiełkę w rozpracowaniu biotopu, czym ułatwił życie innym, mn. mnie :mrgreen:
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Leszek Matacz »

XT70, Suliradzice, 13.06.2013:

teneralne Lestes sp.,
C. puella,
E. najas,
I. elegans,
A. isoceles,
L. quadrimaculata (dominant),
O. albistylum,
O. cancellatum,
L. pectoralis.

Czy tylko ja mam wrażenie, poparte lokalnymi warunkami, że jest słaby rok na Cordulidae?
Załączniki
Oalbistylum.JPG
Oalbistylum.JPG (107.48 KiB) Przejrzano 20905 razy
A. isoceles.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.95 KiB)
Lpectoralis.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (53.55 KiB)
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1280
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Ewa Miłaczewska »

W Chotomowie pod Warszawą od kilku dni pojawiają się pierwsze Aeschna canea.
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Wiacek »

Piotr M. pisze:Fot - 1: na torfowisku było bardzo dużo takich właśnie zbiorniczków zawieszonych w ple. Siedlisko wyglądało na arcticowe.
Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że jest ono zbyt przejściowe (rosiczkowe) na S. arctica. Pod siedlisko bardziej pasuje ten pas sosenek w tle (tylko jest trochę za gęsty) i w runie gatunki powinny być bardziej dla torfowiska wysokiego - zbiorniczki raczej rzadko występują, a nawet jak są to S. arctica do nich się nie zbliża. Przy takich torfowiskach S. arctica jak występuje to lata na obrzeżu torfowiska, w strefie przejściowej pomiędzy otwartym terenem a lasem.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: João M da Costa »

W tym roku jest ich wiele ...
Załączniki
IMG_3733.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.81 KiB)
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Wiacek »

Ostatnio (9.06.2013 r.) w Puszczy Solskiej k. Biłgoraja znalazłem przy takim przejściowym torfowisku S. arctica latające nisko nad torfowiskiem (patrolujące) 2 samce - od czasu do czasu atakowały się na skrajach swoich terytoriów jak się zbliżyły do siebie, ale po chwili wracały do dalszego patrolowania. Stanowisko jak na zdjęciu (obrzeże torfowiska przejściowego - rosiczkowego jak i C. rostrata - oczywiści z N. speciosa). Po nieudanych próbach zrobienia zdjęcia przyleciała samiczka i zaczęła składać jaj w Sphagnum.
Załączniki
DSCN1406.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (103.23 KiB)
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: eutanatos »

Korzystając z pogody, wczoraj 13 czerwca 2013 wybrałem się w teren na moje tajniackie torfowisko.
Na sympozjum ujawnię co i jak :).
Do tej pory miałem okazję przyjrzeć się dwóm stanowiskom z samego brzegu zespołu torfowisk.
Tym razem zaplanowałem 12-godzinną wyprawę w sam środek.
Na terenie torfowisk znajduje się kilkadziesiąt różniej wielkości stawów, stawik ów i oczek wodnych.
Do tego różnej długości, głębokości i szerokości rowy z wiodą, oraz kilka różnej szerokości strumieni.
Nad tym wszystkim latały ważki. Setki ważek ! :mrgreen:
Liczba stanowisk jest tak wielka, że średnie rozpoznanie to robota na kilka lat.

Gatunkowo - dominującym gatunkiem była l.dubia. Z innych zalotek obserwowałem duże populacje l. pectoralis oraz l. albifrons !!! Z tej ostatniej ciesze się tym bardziej, że jest to nowe stanowisko tej ważki. Mamy jej bardzo mało na południu, do tej pory widziałem ją jedynie na zdjęciach.
Z innych anisoptera widziałem l. depressa, l. queadrimaticulata, cordulia aena, anax imperator.
Z zygoptera c.puella, c. hastulatum (3 nowe stanbowiska!), świtezianki virgo oraz splenders, lestes sponsa, enallagma cyathigerum, e. najas, p. pennipes.

Mimo usilnych starań nie znalazłem iglicy, mimo, że biotop wydaje się wręcz wymarzony dla tej ważki.
Piotrze zerknij proszę na zdjęcia biotopu...

Dałem radę odwiedzić może z 25% stanowisk.
Załączniki
biotop 1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (49.78 KiB)
biotop 2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (50.86 KiB)
biotop 3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (45.69 KiB)
biotop 4.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (47.86 KiB)
biotop 5.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (48.64 KiB)
biotop 6.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (46.22 KiB)
biotop 7.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (47.71 KiB)
biotop 8.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (54.73 KiB)
biotop 9.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (44.2 KiB)
biotop 10.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (56.24 KiB)
hastulatum.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (17.88 KiB)
albifrons 1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (19.04 KiB)
albifrons 2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (20.94 KiB)
albifrons 3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (20.64 KiB)
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Wczoraj i dziś - 10 nowych stanowisk N. speciosa. Szczegóły jak odpocznę.
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Wiacek pisze: Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że jest ono zbyt przejściowe (rosiczkowe) na S. arctica. Pod siedlisko bardziej pasuje ten pas sosenek w tle (tylko jest trochę za gęsty) i w runie gatunki powinny być bardziej dla torfowiska wysokiego - zbiorniczki raczej rzadko występują, a nawet jak są to S. arctica do nich się nie zbliża. Przy takich torfowiskach S. arctica jak występuje to lata na obrzeżu torfowiska, w strefie przejściowej pomiędzy otwartym terenem a lasem.
Dzięki za cenną informacje.
eutanatos pisze:
Mimo usilnych starań nie znalazłem iglicy, mimo, że biotop wydaje się wręcz wymarzony dla tej ważki.
Piotrze zerknij proszę na zdjęcia biotopu...
Generalnie ona zdaje się unikać suchego pła, jeśli jego obrzeża wynoszą się gwałtownie ponad lustro wody. Szukaj jej w miejscach gdzie stoi woda i jest w miarę gęsta - niska roślinność. Również jak masz na obrzeżach jakieś zalane partie sitów/turzyc/wełnianek - dobrze oświetlone - to ogarniaj tam.
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

viewtopic.php?f=16&t=25381 - tutaj opis tych 10 nowych stanowisk N. speciosa.


Dziś sprawdziłem po raz drugi to zagłębienie - i znalazłem tym razem jedną samice N. speciosa. Siedzącą w takim bardzo małym łanku turzycy przypominającej C. lasiocarpa.
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

17.06 - nowe stanowisko N. speciosa - Sokulskie bagno. Obiekt otoczony lasem częściowo - 51.942168,22.577924. Obrzeża południowe i południowo-wschodnie mocno zeutrofizowane. W linii południowej stoi pas dużych topoli. Badałem część północno zachodnią w 2010r, nie wychylając się jednak na części centralne obiektu - nie znalazłem w tedy N. speciosa, chociaż układ roślinny w wielu miejscach wydawał się być odpowiedni dla tego gatunku w zupełności. Kontrolowane części w 2010 ogółem wyglądały jednak inaczej niż obecnie - roślinność była dość rzadka, brak było Sphagnum. W 2011r również przejrzałem tą samą część i również nie znalazłem N. speciosa. Wiosną 2012r czerpakowałem tą część, ale wychyliłem się nieco bardziej w centrum i na południe - nie znalazłem jednak żadnej larwy co wprost wskazuje na całkowicie wyschnięcie torfowiska latem 2012r (w 2011 było dużo larw Leucorrhinia/coenagrion). W tedy też przejrzałem co właściwie rośnie w tych dalszych częściach i wszystko dla N. speciosa wydawało się być OK, ale czerpakowanie ograniczyłem do zwykle badanych części. Generalne na obiekcie było zawszę bardzo mało wody - najczęściej sięgała mi ledwie ponad kostki.

Teraz na zwykle badanej północno-zachodniej części znalazłem 4 osobniki N. speciosa (na C. lasiocarpa) (fot1). W tej części - roślinność jest obecnie gęsta, (C. lasiocarpa, C. rostrata, trawy) i wszystko podścielone Sphagnum. Poszedłem dalej na południe i w centrum. "Hot spot" z wylotem teneralnych osobników trafiłem mniej więcej tutaj: 51.941937,22.577162. W Carex lasiocarpa zmieszaną z karłowatą formą Eriophorum angustifolium (fot2), agregacjach Carex rostrata i mieszanych formacji trzech gatunków z pojedynczymi Carex elata i Eriophorum vaginatum (wszystko to w gęste lub dość gęste, oczywiście ze Sphagnum.) (fot 3). Posunąłem się dalej w część centralną - tam cały czas dominowały dość luźne formacje - mieszanki Carex lasiocarpa z karłowatą formą Eriophorum angustifolium (tutaj regularnie, aczkolwiek w rozproszeniu osobniki N. speciosa). Ogółem naliczyłem ich ponad 70. Obiekt jednak mnie zadziwił ponieważ zbiorowiska roślinne układały się zupełnie inaczej niż na reszcie torfowisk w mojej okolicy. Helofity w większości miejsc stały bardzo luźno. W części centralnej wydawało mi się jakoś tak idealnie płasko. W końcu przy pewnym mocniejszym stąpnięciu poruszyły się drzewa. Potrząsnąłem podłożem - i okazało się, że stoję na rozległym trzęsawisku (fot 4). Cała reszta torfowisk na tym terenie - to helofity zakorzenione w dnie, płytki pokład torfu - gdzie nie ma żadnego trzęsawiska. Przez torfowisko, dość daleko od brzegu - przebiegał taki stary płot z zawieszonym, ale opadniętym - drutem kolczastym...(?) (fot 5).

CD. w następnym poście.
Załączniki
Część północno-zachodnia. Na zdjęciu C. lasiocarpa z domieszką traw.
Część północno-zachodnia. Na zdjęciu C. lasiocarpa z domieszką traw.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.4 KiB)
Dość gęste formacje C. lasiocarpa z domieszką E. angustifolium (Hot spot).
Dość gęste formacje C. lasiocarpa z domieszką E. angustifolium (Hot spot).
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.87 KiB)
Hot spot - agregacja Carex rostrata.
Hot spot - agregacja Carex rostrata.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (105.17 KiB)
Trzęsawisko z dość luźnymi Carex lasiocarpa + E. angustifolium.
Trzęsawisko z dość luźnymi Carex lasiocarpa + E. angustifolium.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (90.3 KiB)
Płotek
Płotek
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (66.55 KiB)
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Ciąg dalszy o sokulskim bagnie. Wychylając się bardziej w centrum dominowały właśnie takie miejsca (zdjęcia w załączniku). Wiacku - to jest chyba właśnie biotop dla S. arctica? Wracając jeszcze do Twoich spostrzeżeń odnośnie tego gatunku - http://www.odonata.pl/ochrona_arctica.php - tu są w biotopach pokazane jednak zbiorniki, i jakiś taki mało obiecujący rów... (?)
Załączniki
widoczne moje ślady.
widoczne moje ślady.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (111.76 KiB)
sb6.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (99.1 KiB)
sb7.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (106.81 KiB)
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: João M da Costa »

Tutaj spotkałem S. arctica ... nie widać roślinność ... za tydzień będzie tam ponownie postaram się zrobić lepsze zdjęcia stanowiska ...
Załączniki
DSCF0726.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (119.43 KiB)
DSCF0727.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (110.37 KiB)
DSCF0728.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.82 KiB)
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

No to zgłupiałem. :mrgreen:
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: João M da Costa »

dokładnie o co mi chodziło :) niedaleko jest jedna obszar podobnie jak na twojej zdjęcie ... ale tam ich nie latają ... za tydzien więcej info ...

Edit: Bystrowskiego w 2009 tam też ich złapał ...

S. arctica oww arctica ... :)
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: rochmal »

Kuba Szafranki już są w pełnym asortymencie od samic do samców od młodych do starych które zajmują się już przyszłoroczną populacją. Również dzisiaj nagle i niespodziewanie w Siemianowicach Śląskich spotkałem Zalotkę białoczelną.
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Jakub Liberski † »

Dzięki za info o szafrankach :ok:
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Leszek Matacz »

Dla pewności - quadrimaculata? XT50 17.06.2013

Szklarników jeszcze nie ma, wylewając sporo potu przedarłem się przez meandry górnego biegu Prądni, którego zdjęcia możecie oglądać na wazki.pl i odonacie. Cisza. Na innych znanych i potencjalnie obiecujących dla boltonii - podobnie.
Załączniki
DSC_3853.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (33.78 KiB)
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Nie, za duże kolce. Somatochlora metallica.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Leszek Matacz »

Dzięki. Oznaczałem bez klucza. Raczej witałem się z gąską w kurniku, a tu kubeł. Wniosek: klucza odpuszczać nie mogę.

skoro jesteśmy przy błyszczących ważkach:
ad. 1, widzę, że Piotrkowi Z. vel Lanius udało się spełnić zapowiedź ze Zjazdu Ornitologów i kontynuuje zaczęte wraz z M. Wolnym w zeszłym roku dzieło.
ad. 2 - w opisie rozmieszczenia na odonata.pl stoi o "nizinie południowowielkopolskiej" jako stanowisku arctica - mogę otrzymać więcej informacji?
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Wiacek »

Piotr M. pisze:Wiacku - to jest chyba właśnie biotop dla S. arctica? Wracając jeszcze do Twoich spostrzeżeń odnośnie tego gatunku - http://www.odonata.pl/ochrona_arctica.php - tu są w biotopach pokazane jednak zbiorniki, i jakiś taki mało obiecujący rów... (?)
Tak to już podchodzi pod siedliska jakie znam z Puszczy Solskiej i Roztocza.

Co do tych zbiorników - to znam te torfowiska dość dobrze i mogą zapewnić, że w tych miejscach na zdjęciu na obrzeżach zbiorniczków to lata: N. speciosa, L. pectoralis, C. hastulatum, L. rubicunda, L. dubia, natomiast nie odwiedza tego raczej S. arctica. Siedlisko S. arctica na zdjęciu w Aleksandrowie jest daleko w tle zdjęcia tam gdzie nie ma zbiorniczków. Byłem na tym stanowisku tydzień temu, bo monitorowałem stan L. pectoralis.
To drugie zdjęcie nie jest podpisane skąd, ale możesz mi wierzyć, że przy zbiorniczkach i w części otwartego torfowiska przejściowego nie widziałem nigdy terytorialnych patrolujących samców S. arctica. Na torfowiskach ze zbiornikami trzymają się obrzeży torfowisk lub wyspowych obszarów o charakterze torfowisk wysokich. Na torfowiskach wysokich, gdzie nie ma zbiorniczków wodnych latają niemal po całym obszarze torfowiska.
Ten rów w rzeczywistości jest wypełniony torfowcem i zapewne samiczki korzystają z niego tak jak kiedyś pokazywałem jak korzystają z pozostawionych śladów na torfowisku z obniżonym poziomem wody.

Tyle mogę powiedzieć ze swojego doświadczenia na podstawie obserwacji w Puszczy Solskiej i Roztoczu.

To siedlisko z Podlasia na pierwszy rzut oka bardzo różni się od południowolubelskich, ale to jest kres zasięgu i mogą zajmować różne zastępcze siedliska.
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: João M da Costa »

Witam,
po kilku godzinach od pon. do dzisiaj, ani jeszcze jedna S. arctica spotkałem :( tylko S. flavomaculata ... nie wiem o co chodzi. Jeśli teraz jest ich okresu, albo populację jest za mała albo gdzie indziej jest swój siedlisko i tam tylko 'spotykamy' dywagujący osobników !!? Gdzieś niedaleko jest siedlisko jak na zdjęcie Piotr M. i tam też ich nie ma ...

S. arctica jeszcze będzie dalej szukał ...

I daleko od swojego siedliska spotkałem taki Fajne Kolegów ah ah :) nie ma arctica ale jest G. flavipes :) Pon. para a wczoraj rano samiec i popołudniu samica ... to był pierwsza 'raz' że ich widziałem :) :)

Zdjęcia - gdzie spotkałem arctica ...

Pozdrawiam
J
P.S. co ona je ? ? ? ;)
Załączniki
DSCF3193.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (70.77 KiB)
DSCF3194.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (55.93 KiB)
DSCF3195.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (67.05 KiB)
DSCF3196.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (56.48 KiB)
DSCF3197.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (70.83 KiB)
f.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (43.99 KiB)
m.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (58.07 KiB)
c.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (55.97 KiB)
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: rochmal »

Chyba się zapałątkowałem. :shock: Proszę o rozpoznanie. Za dużo ich chyba dzisiaj widziałem, bo mi się już wszystko poplątało. Teneralnych szablaków krwistych ( na wszelki wypadek zdjęcie do weryfikacji) było tyle, że wyskakiwały z trawy jak koniki polne z pod moich nóg. Dorosłego osobnika nie widziałem żadnego.
Załączniki
1 — kopia.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (113.43 KiB)
2 — kopia.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (44.19 KiB)
3 — kopia.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (59.5 KiB)
4 — kopia.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (49.17 KiB)
5 — kopia.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (134.82 KiB)
IMG_6912 — kopia.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (100.93 KiB)
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Wiacek »

Wczoraj w okolicach Werbkowic nowe stwierdzenie C. ornatum. Ok. 18.00 znalazłem na rowie 1 samczyka. Znam ten rów z ubiegłego roku, bo był oczyszczony i latały licznie O.albistylum, O.coerulescens i O. brunneum. Wskazuje to najprawdopodobniej na osobnika, który przyleciał na stanowisko. Osobnik ma też nowy wzorek na 2 segmencie - brak nóżki w kielichu i oderwane ramiona (takiego nie obserwowałem w Śniatyczach).
Siedlisko mocno odbieg od znanych stanów siedlisk - przede wszystkim brak potocznika wąskolistnego.

Aktualny stan południowców na Zamojszczyźnie:
- liczne i wszechobecne: O. albistylum,
- wczoraj liczny wylot S. fonscolobii - ok. 100 osobników
- liczne stwierdzenia C. erythraea
- pojedyńcze: A. affinis, O. coerulscens, O. brunneum.

W ostatnich dniach 3 nowe stanowiska S. arctica w Puszczy Solskiej.
Załączniki
samczyk
samczyk
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (27.18 KiB)
Miejsce stwierdzenia
Miejsce stwierdzenia
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (107.32 KiB)
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Leszek Matacz »

XT60, Wierzchowice, 24.07.2013

Do tej pory zbiorników powstałych w wyniku pobierania kruszywa, budów stawów itp. nie penetrowałem. Dziś zrobiłem podejście do jednego z nich, a to głównie z powodu lokowania go na wartko płynącym cieku (Struga Czatkowicka), który sprawia obiecujące wrażenie pod kątem O. cecilia, a w górnym biegu także C. boltonii. Stanowisko jak stanowisko, ale O. brunneum (cn 3 m i 1f?) i A. affinis (1 m) są.

Ponadto w zestawie:
C. virgo - kilka m przy mnichu napustowym,
I. elegans - 1m,
E. cyathigerum -1m,
L. depressa - dominant,
O. cancellatum - kilkanaście m,
Sympetrum spp. - raptem jedna para w tandemie i 1f/juv. w oddali - szablaki miały być mocnym punktem programu, ale to nie był ich dzień.

Co prawda nie pieję z zachwytu nad tak niestałymi biotopami, niemniej o ile czas pozwoli i zdrowie dopisze poszukam tu w przyszłym roku innych ciekawych gatunków, np. zalotek.

Wszystko udokumentowane, kilka zdjęć w załączeniu. Proszę o weryfikacje samicy lecichy.
Załączniki
Enallagma cyathigerum
Enallagma cyathigerum
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (47.7 KiB)
Orthetrum brunneum f?
Orthetrum brunneum f?
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (32.93 KiB)
Ischnura elegans
Ischnura elegans
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (40.22 KiB)
Aeshna affinis
Aeshna affinis
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (25.21 KiB)
DSC_6655.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (73.57 KiB)
DSC_6657.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (88.72 KiB)
Orthetrum brunneum
Orthetrum brunneum
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (65.55 KiB)
Libellula depressa
Libellula depressa
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (41.8 KiB)
O. cancellatum
O. cancellatum
DSC_6671.JPG (21.57 KiB) Przejrzano 20476 razy
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Rochmal - Twoje pałątki to chyba wszystko L. sponsa. Ale nie mam 100% pewności co do nr 2 i 5. Szablak jest OK. Staraj się dla samców Lestes strzelać fotki z góry.
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: rochmal »

Dziękuję Ci Piotrek za odpowiedź. Niestety zamiast mi wyjaśnić jeszcze bardziej mnie skołowała bo akurat zdjęcie nr 5 obstawiałem na sponsa a pozostałe na virens. Rozumiem przez to że rozpoznanie przez pterostigmy oraz ogólny wizerunek przynajmniej przez zemnie nie zdaje egzaminu i pozostają tylko narządy analne co bardzo komplikuje mi rozpoznanie bo jak wiesz nie łapię a tylko fotografuję próbując się stosować do twojej rady. Ze swojej strony robię wszystko aby tak było ale dzikie ważki nie chcą współpracować. A jedyna oswojona o jakiej czytałem jest u Pani Ewy na tarasie. Przy okazji załączę tu zdjęcie wylinki którą znalazłem wczoraj. Tak sobie tylko domniemam że to szablak krwisty.
Załączniki
IMG_7352 — kopia.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.62 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

Najprawdopodobniej tak. Nie pamiętam w jakim filmie powiedzieli: "...domniemanie właśnie przybrało na sile..."
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: rochmal »

Aeshna affinis 4 szt. 3 na jednym stanowisku i 1 kilometr dalej.
Załączniki
IMG_7515 — kopia.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (88.44 KiB)
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Leszek Matacz »

XT61, dzisiaj. W poszukiwaniu przedstawicieli zupełnie innego rzędu związanych z występowanie czarcikęsu i krwiściągu trafiłem na taką oto scenkę, będącą pokłosiem spotkania dwóch wielkich łowców:
Załączniki
Husarii imperatorskie zapędy ostudzone
Husarii imperatorskie zapędy ostudzone
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.77 KiB)
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Leszek Matacz »

Dwa lata trwa moja wojna podjazdowa z O. cecilia, S. flaveolum, C. pulchellum i C. hastulatum. Póki co efekt - ilość stwierdzeń w stosunku do nakładu poświęconego na poszukiwania czasu, nie mówiąc o rozwoju pozostawiam bez komentarza. Wybiórczość środowiskowa trzepli, jej stosunkowo duża skrytość teoretycznie nie ułatwiają sprawy, ok. ale flaveolum i obie łątki to już pospoliciaki. A czas goni, kolejny sezon wydaje się być sfinalizowany na tarczy... Co prawda Włodzimierz Puchalski na realizację cyklu fotografii żurawi na gnieździe czekał dłużej, niemniej nasze pokolenie cierpi na deficyt cierpliwości i pokory - a że owego pokolenia przedstawicielem i ja jestem, więc coraz bardziej impas w stosunkach z wyżej wymienionymi budzi konsternację.
Do napisania tej błagalnej prośby zainspirowała mnie życzliwa rada Brachytrona, który w innym temacie ważkowego subforum podsunął myśl o poszukiwaniach larw i egzuwiów cecilii pod mostami forumowym góralom. Pomóżcie Drodzy i opiszcie swoje doświadczenia ze spotkań z powyższym kwartetem (biotopy, własna metodyka poszukiwań), bo cóż cenić wyżej, ponad wiedzę mądrzejszych od siebie? A nuż komuś jeszcze to się przyda?

W Dolinie Baryczy latają standardowe gatunki dla pory roku, w równie standardowych ilościach. Niestety astatyczny zbiornik, w którym w ub. roku stwierdziłem pierwszy raz zachowania rozrodcze S. depressiusculum nie przetrwał agromelioracyjnych zabiegów właściciela łąki. Coraz śmielej pokazują się straszki obu gatunków, tu jednak - pomny dyskusji w wiosennym straszkowym temacie - brakuje pewnych dowodów rozwoju S. paedisca. Południowców brak.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

Pulchellum i flaveolum powinieneś znaleźć bez trudu na stawach, ten drugi gatunek na płytkich, np śródłąkowych oczkach. Hastulatum w tamtych okolicach jest dość rzadki, szukałbym po niedużych zbiornikach leśnych. Dolinę Baryczy znam z okolic przyujściowych i tam cecilia powinna być, natomiast od groma jest jej w Odrze, pamiętam, że zdjęcia robiłem jej jeszcze na początku września.

Ławica leży na krawędzi pradoliny Warty, do rzeki mam 2 km z hakiem i tą przestrzeń wypełniają łąki pocięte rowami i upstrzone stawami i stawikami. Wczoraj będąc tam spotkałem fajny zestaw Aeshna viridis, Sympetrum pedemontanum i Sympetrum depressiusculum. Niedaleko, tak z 15 km, jest (było) bardzo mocne stanowisko depressiusculum na stawach w Gorzyniu, gdzie byliśmy z Rafałem Bernardem i Juliuszem Samolągiem w 1997, i zastanawiałem się czy gatunek się szwęda po okolicy, i ta obserwacja bardzo mnie ucieszyła.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Leszek Matacz »

Mhm, dzięki za spostrzeżenia.

Trzeplę podawał na forum w 2012 Krzysiek Deoniziak znad uchodzącej do Baryczy jeszcze powyżej Milicza Polskiej Wody w cz. wielkopolskiej (Łąki Odolanowskie). Podobne biotopy penetrowałem w ubiegłym roku w jej środkowym oraz dolnym biegu - bez efektu. Podejrzewam, że są to niewielkie, występujące lokalnie populacje. Natomiast zgadzam się, że Dolna Barycz jest dla Gomphidae o wiele bardziej atrakcyjna aniżeli górny bieg w przybliżeniu przecinający na pół Kotlinę Milicko-Odolanowską, gdzie działam najczęściej. Już w okolicach Kędzi (mw. 100 km rzeki) licznie występuje G. vulgatissimus, a i sieć łąk jest zbliżona do opisu zawartego w powyższym poście a dotyczącego Warty k. Ławicy.

Z mailowej dyskusji z Piotrkiem M dotyczącej preferencji siedliskowych flaveolum sprzed chyba 2 lat wywnioskowałem, że jest to gatunek typowy dla zbiorników położonych wśród łąk, Ty Jacku także mi to potwierdzasz. Z tym, że... hmm, w przypadku Baryczy, szczególnie we wschodniej części w granicach woj. dolnośląskiego problemem jest fakt znacznego zmniejszenia się udziału powierzchni wilgotnych i mokrych łąk w stosunku do całości użytków zielonych. Jako suboptymalny traktować stawy? Przyjrzę się i zobaczymy jakie będą tego efekty.

Lokalne populacje C. hastulatum pewnie nie są liczne, dlatego mogą nie rzucać się w oczy przy przeglądzie łątek wiosną. Ten temat już niestety trzeba odłożyć do 2014.

Z Aeshna viridis mam - tak jak i z juncea oraz Leucorrhinia dubia - zadawnione porachunki. Co prawda to stenobionty i wcale nie takie pewne ich występowanie w DB (dość powiedzieć, że na terenie parku mamy 3 stanowiska Stratiotes alloides i około 5, 6 torfowisk), tym niemniej dopóki nie spenetruję dokładnie wszystkich potencjalnych miejsc ich występowania, będę czuł niedosyt.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

Powiedziałbym, że flaveolum to taki pionier drugiego rzędu (nie jak Libellula depressa czy Ischnura pumilio - kałuża w betonie), lubi wody nowe, astatyki ale takie ciut dojrzalsze, w łąkach, lądowaciejących zatokach jezior, bliżej łęgów i dalej, w tym kierunku, grądów.

Stawy mogą być, jak najbardziej, ale lepiej w mało uproszczonym otoczeniu.
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Wczoraj na oczkach w żwirowni Sitno w pobliżu Międzyrzeca - Aeshna juncea, samce terytorialne oraz składające jaja samice - w takie jak na załączonym zdjęciu łanki Carex rostrata. Ładnie miksuje się tam pionier z tyrfofilem bo i w stadium larwalnym jest tam jeszcze dużo L. pectoralis oraz C. hastulatum i z drugiej strony I. pumilio z depressą :). Chociaż taki układ się tam zapewne zbyt długo nie utrzyma - w wielu miejscach nie jest zbyt żyźnie, ale jeszcze nie na tyle mało by zahamować ekspansje szuwarów wysokich. Sama C. rostrata ma tu warunki by wybujać do znacznych rozmiarów (w niektórych miejscach rośnie drugi albo trzeci rok i jest bardzo masywna i wysoka). To też na Nehalennie raczej nie licze, bo i również łany te mogą nie być wystarczająco duże powierzchniowo. Z drugiej strony jakoś bym się nie zdziwił, jakby jednak się tam pojawiła :)
Załączniki
zwir2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.64 KiB)
zwir3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (133.67 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

Godzinkę temu, podczas biczowania Warty spiningiem w Starym Zatomiu, wyciągnąłem z jeżogłówkowych zarośli półżywą samiczkę Lestes virens. Z innych owadów to bardzo aktywne szerszenie i muchy na krowich plackach :o
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

Wczoraj obserwowałem samca Aeshna mixta i, jak mi się wydaje, jest to najpóźniejsza moja obserwacja tego gatunku. Ktoś widział później?
kolagen
Posty: 305
Rejestracja: czwartek, 26 listopada 2009, 11:34
UTM: DA24
Lokalizacja: Kraków
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: kolagen »

A.mixta obserwowałem dziś w Krakowie i to przynajmniej cztery samce, w niedzielę widziałem w Niepołomicach też żagnicę (ale raczej to była sina, nie jesienna). Niestety nie udało mi się tego udokumentować fotkami - mam nadzieję (podpieraną prognozą pogody) że jeszcze w weekend się coś uda.
Monia
Posty: 494
Rejestracja: niedziela, 25 maja 2008, 10:03
Gender: women
Lokalizacja: gogolin
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Monia »

Ja wczoraj tj24.10 miałam parę kopulującą A mixta +co najmniej 6 samców na różnych stawach w Krępnej/opolskie.Udało mi się nawet bardzo blisko podejść by zrobić fajne fotki:)
Załączniki
DSC08824 [640x480].JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (101.67 KiB)
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: rochmal »

Wczoraj kilka samców szablaka zwyczajnego i kilka samców pałątki małej w trakcie rekonesansu stanowisk do obserwacji w przyszłym roku na terenie Rudy Śląskiej.
Dzisiaj na pograniczu Katowic z Tychami samica szablaka zwyczajnego i pałątka sp. oraz 1 samiec żagnicy jesiennej. Dzisiejszych obserwacji może byłoby i więcej jednak zostały one przedwcześnie przerwane przez parę dzików.
Awatar użytkownika
Przemek Żurawlew
Posty: 882
Rejestracja: czwartek, 26 czerwca 2008, 20:10
Lokalizacja: Pleszew

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Przemek Żurawlew »

Dziś nad Zbiornikiem Gołuchowskim (YT04) w SE Wielkopolsce:
Sympetrum sp., 1 samiec, 1 tandem
Aeshna mixta, 1 samiec
pozdrawiam
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: modraszka »

W minionym tygodniu obserwowałam ważki nad nie dużym oczkiem wodnym w lesie w okolicach Popielowa.
Ważki (szablaki i żagnice) liczne (szablaki-dziesiątki osobników) , właściwie to nad brzegiem na suchych liściach co 2 m siedział samiec i pilnował swojego terytorium :) ruch jak w środku lata :) Pary kopulujące, samiczki znoszące jajeczka :) i no i ciepło, bardzo ciepło ... :)
Załączniki
tn_DSCI3449.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (112.33 KiB)
tn_DSCI3450.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.08 KiB)
tn_DSCI3463.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.76 KiB)
tn_DSCI3474.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (103.13 KiB)
tn_DSCI3480.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (110.45 KiB)
tn_DSCI3482.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.08 KiB)
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: rochmal »

Dzisiaj po nocy z przymrozkiem -2 stopnie i temperaturze w dzień nieprzekraczającej 15 stopni kilka szablaków zwyczajnych w tym jeden tandem składający jajeczka oraz dwa samce pałątki zielonej. Jeden z nich na załączonym zdjęciu.
Załączniki
IMG_8825 — kopia.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (110.53 KiB)
Monia
Posty: 494
Rejestracja: niedziela, 25 maja 2008, 10:03
Gender: women
Lokalizacja: gogolin
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Monia »

8.11. w rezerwacie Łężczok/śląskie kilka szablaków i jedna pałątka ale niestety siadła pod światło i mimo rozjaśnienia nie widać koloru:(wiec jako sp:)
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Wiacek »

Ciekawostka fenologiczna - szablak przypłaszczony S. depressiusculum w dn. 2 XI 2013 r. - przy temp ok. 15 st. C na stawach Podlas koło Aleksandrowa (woj. lubelskie). Mimo skrzydeł zniszczonych niemal w do połowy szerokości nie łatwo było ją złapać bez siatki entomologicznej.
Załączniki
S. depressiusculum_2XI2013_2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (35.32 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ODONATA”