Obserwacje ważek - 2013

Ważki
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

Dziś w okolicach mojej wioski, na torze nieczynnej linii kolejowej, grzała się Sympecma fusca. 10 metrów dalej torfianka ale o rozrodzie nie może być mowy, zaledwie kilka dni temu wybudziły się pierwsze żaby, woda zimna jak brrr. Jestem ciekaw kiedy w tym roku straszki zejdą na rozród.
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Dziś dwie S. paedisca w lesie obok torfowiska. Na samym torfowisku, które częściowo wyschło w tamtym roku sprawdziłem co się zachowało. Przerobione zostało koło 20m2 powierzchni, głównie w obrębie głębszych miejsc. Na więcej nie pozwoliła ciut przy lodowata woda. Po wielkiej populacji L. pectoralis i L. rubicunda - nie pozostało wiele. Trafiły się tylko dwie 3-milimetrowe larwy pectoralis (a powinno ich być kilkadziesiąt - kilkaset). Po za tym dwie małe larwy A. juncea (lub subarctica). Z Zygoptera tylko.... Nehalennia - 3 słabo wyrośnięte larwy. Na razie wygląda to tak, że Coenagriony (których była tam masa) nie znoszą takiego podsychania, w przeciwieństwie do N. speciosa. Jednakże na tym torfowisku trochę wody było. Zobaczymy czy cokolwiek przeżyło na torfowiskach, które wyschły całkowicie - możecie obstawiać :birra:
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1279
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Ogromnie mi brakowało świeżych informacji z terenu. Całą zimę tęskniłam z ważkami... jak pewnie my wszyscy.
Anna R
Posty: 4
Rejestracja: wtorek, 12 marca 2013, 15:30
Gender: women

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Anna R »

U mnie też już lata fusca. Bardzo niemrawo, choć pogoda wspaniała: na torfiance 1 os., na innym zbiorniku wyrobiskowym 2 samiczki: jeszcze potomstwa z tego nie będzie.
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Dziś sprawdziłem jedno z torfowisk, które wyschło całkowicie w drugiej połowie lata ubiegłego roku. Całkowicie - przesuszona wierzchnia warstwa mszaków/ innych szczątków roślinnych. Pod tą przesuszoną warstwą była jedynie wilgoć. Środowisko niemal bezwodne. Wstępnie w ubiegłym roku znalazłem tam tylko "pole" martwych larw Leucorrhinia rubi/pecto/L. quadrimaculata. Warunki takie, że mało było prawdopodobne, że coś przeżyje.

Pobrałem z tego torfowiska 34 duże (łapiące po kilka m2 powierzchni) próby, mega-dokładnie sprawdzając każdą z nich co zajęło mi pół dnia. Sytuacja wyglądała tak jak się spodziewałem z jednym "ale" - ponieważ Nehalennia (jak zwykle) zrobiła psikusa - trafiło się tu 5 jej larw. Na tak dużej zbadanej powierzchni - nie złowiłem ani jednej larwy innego gatunku i trudno się temu dziwić. To tylko wskazuje jak "hardcorowe" warunki tam panowały w trakcie suszy. Jak więc udało się przeżyć Nehalenni :? To wygląda na ewenement, który trzeba wziąć pod mocną lupę, bo pojawia się pytanie - co warunkuje, że jest w stanie przetrwać w warunkach, w których nie przeżywa nic innego. Jednakże populacja, mimo iż część osobników przeżyło - stała się uboga. CDN... po dalszych obserwacjach :)
Lanius
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwietnia 2011, 12:32
UTM: opolskie i dolnośląs
Lokalizacja: woj. opolskie i dolnośląskie - najczęściej ;-)

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Lanius »

My z Michałem 17 kwietnia obserwowaliśmy S. fusca w tandemach podczas kopulacji na stawach w Januszkowicach. pozdrowienia dla wszystkich
Piotrek
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

Cześć Lanius/Piotrek! Fajnie, że z Michałem widzieliście co widzieliście, nie kwestionuję tego, ale są 4 Januszkowice w 4 różnych województwach. Ponieważ nieznane jest Twoje nazwisko ani miejsce zamieszkania, Twoja informacja jest pozbawiona wartości.
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1279
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Jeśli Piotrek z Michałem, to mogą być tylko Januszkowice w opolskim.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

Zawsze miałem problemy z domyślaniem się :-( ...

Dotykam tu innej kwestii. Jako w jakimś stopniu naukowcy, amatorzy czy zawodowcy (celowo pomijam słowo profesjonaliści) powinniśmy działać wg zasad naukowych. Jedną z najważniejszych jest weryfikacja. Najlepiej zacząć od siebie. Dotyczy to wielu osób na forum, które tym samym, moim zdaniem, tracą nieco na wiarygodności a w każdym razie informacje przez nich podawane.
Awatar użytkownika
Ewa Miłaczewska
Posty: 1279
Rejestracja: poniedziałek, 19 października 2009, 15:25
Gender: women
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Ewa Miłaczewska »

Co prawda, to prawda.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

Mam pytanie do Piotrka Mikołajczuka, jako do biegłego w żabach. Są takie rzeczy jak kalendarze fenologiczne do oceniania trwania pewnych zjawisk na podstawie aktualnego rozwoju przyrody. Przykładowo: sandacz zaczyna się trzeć gdy zakwitają jabłonie, kulminacja następuje gdy kwitną kasztanowce i bzy a tarło się kończy z przekwitaniem grusz.
Zauważyłeś jakąś korelację rozrodu straszek, może nie tyle z roślinnością, ale z zejściem płazów na rozród?
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Takiej korelacji generalnie nie ma. Jedynie w przypadku ropuchy szarej można by było się czegoś dopatrywać, ponieważ ma ona pewne wymagania dotyczące termiki wody. Jednakże pojawienie się jej w zbiorniku jest zależne też od temperatur powietrza - nocne przymrozki powodują postoje w wędrówkach do zbiorników. Tym nie mniej - u mnie S. paedisca w trakcie godów była zawszę po kulminacji godów Bufo bufo. W tym roku jeszcze tej kulminacji w biotopach S. paedisca nie ma, nie ma też tam S. paedisca. Temperatury wody biotopów z dnia dzisiejszego: 9 - 14 stopni. Owe temperatury chciałem mierzyć pod tym kątem regularnie, ale nie wiem czy mi czas pozwoli.
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Jakub Liberski † »

Pierwsze moje tegoroczne :hp:
Stawy Monowskie, na wschód od Oświęcimia (CA84), ciepło, bo w słońcu powyżej 20-tu stopni. W sumie zaobserwowałem 2 tandemy i 5 samców. Przeszkadzał dość silny wiatr i porywał spłoszone ważki. Ciekawa obserwacja, z tego względu, że rozpoznałem więcej Sympecma paedisca niż Sympecma fusca - u nas to raczej rzadki widok :okok: Na FB zdjęcie innego osobnika, a tu kolejna bardzo dokumentacyjna fotka:
Załączniki
21.04.2013
21.04.2013
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.26 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

Dzięki Piotrek! Takiej odpowiedzi się spodziewałem :okok:
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Przebadałem kolejne całkowicie wyschnięte (późnym latem 2012) torfowisko (51.963414,22.643401). W 31 dużych próbach znalazłem 9 larw N. speciosa. Z czego 7 larw złowiłem w centralnej części torfowiska (płat szuwaru C. rostrata), jedną w szuwarze C. vesicaria i jedna w szuwarze E. angustifolium. W płytszych częściach porośniętych C. lasiocarpa nie złowiłem larw N.s (tu niegdyś było jej najwięcej, być może rzecz w tym, że wyschły one szybciej i okres bezwodny był w ich obrębie dłuższy). Poza N. s tylko jedna, mała larwa L. pectoralis. A więc jakaś niezbyt duża część populacji Iglicy przetrwała. Wniosek podobny jak w przypadku poprzedniego torfowiska - N. s radzi sobie z okresowym wyschnięciem torfowiska zdecydowanie lepiej niż cała reszta gatunków. Ta jedna larwa L. pectoralis to raczej taki wyjątek potwierdzający regułę - w stanie normalnym powinno być zalotek w tylu próbach około kilkuset lub więcej.
Lanius
Posty: 4
Rejestracja: poniedziałek, 4 kwietnia 2011, 12:32
UTM: opolskie i dolnośląs
Lokalizacja: woj. opolskie i dolnośląskie - najczęściej ;-)

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Lanius »

Oczywiście Jacku już się poprawiam ;-). Jak słusznie zauważyła Ewa "Piotrek i Michał - opolskie"... chodziło o Januszkowice UTM BA98. Kuba - nie muszę Ci pisać, że zazdrościmy S. paedisca... poszukiwania u nas trwają ;-). Pozdrowienia dla wszystkich!
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

Nooo... Od razu inna rozmowa :ok:
felix
Posty: 61
Rejestracja: sobota, 30 czerwca 2007, 22:04
Lokalizacja: Trzebinia ad Krakow

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: felix »

Wiam...mega info! Nowy gatunek wazki dla Polski znaleźliśmy wczoraj w okolicach Nowego Sącza - Somatochlora meridionalis! Bardzo wczesnie jak na ten gatunek, ale pogoda sprzyja...miejcie oczy szeroko otwarte! Pozdrawiam Felix Felger

Na podstawie nadesłanych przez felixa zdjęć, gatunek został zweryfikowany jako Cordulia aenea (4.V.2013).
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: eutanatos »

Hola hola mucium panie!!!

Jak to znaleźliśmy nowy gatunek dla Polski?

Kto znalazł?
Jakieś zdjęcia? Okazy?

U Dijkstry stoi jak byk - S. meridionalis lata od czerwca do sierpnia.
Co prawda są jakieś pojedyncze stanowiska na Słowacji, a Nowy Sącz nie daleko ale...

Twoje ryzyko!!! Albo właśnie zostałeś bohaterem, albo się totalnie skompromitowałeś i do końca życia będziesz miał ksywkę "meridionalis". :twisted:

Pozdrawiam ;)
felix
Posty: 61
Rejestracja: sobota, 30 czerwca 2007, 22:04
Lokalizacja: Trzebinia ad Krakow

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: felix »

aleś wesołek , widzę hehehe...no są zdjęcia i pełna dokumentacja, wyobraź sobie ze wykonana z ludkami z British Museum i to wielkiej slawy... i nie wiem skąd takie podejście Twe, ale tak zwane Polaczkowe - jak to nazywam, wiec ogarnij co piszesz i do kogo co, bo możesz potem zalowac....wystarczyło grzecznie zapytać prostaku, a nie komentować głupkowato, ale widze, ze taki masz styl. :smiech: pozdrawiam Felix
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

To, że jeździsz z ludkami z BM nie oznacza, że wszystkim na forum staną serca. Kontynuując, jak na osobę jeżdżącą z ludkami z BM masz wybitnie obraźliwy i wulgarny język, nawet biorąc poprawkę na delikatną prowokację ze strony Twojego przedmówcy. Traktuj te słowa jako ostrzeżenie.

Sprawa gatunku jest otwarta i weryfikalna.
felix
Posty: 61
Rejestracja: sobota, 30 czerwca 2007, 22:04
Lokalizacja: Trzebinia ad Krakow

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: felix »

...ostrzeżenie przed czym?? :smiech: jeśli ktoś mnie atakuje to się bronie...proste, a jeśli to nazywasz prowokacja no to, proszę Cie...nie tedy droga raczej, ale jak uważasz... OK widze ze to standard na FE.... pozdrawjaju Felix
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Rafał Celadyn »

...nie rób siary felek ,tylko wrzucaj foty :wink:.Entomo odwiedzają różnej maści trolle i spamerzy, więc każdy jest czujny i nie ma co się unosić...
Pozdro
Rafał
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

felix pisze:...ostrzeżenie przed czym??  :smiech:
Przed prawdziwym ostrzeżeniem przed banem.
felix pisze:jeśli ktoś mnie atakuje to się bronie...proste
Obrona powinna być współmierna, gdyby Rosjanie działali tak jak Ty, to co tydzień atomówka rozświetlała by nam egzystencję.
felix pisze: OK  widze ze to standard na FE.... pozdrawjaju Felix
Standardem na pewno nie jest nazywanie ludzi prostakami. Jeśli idzie o "polaczkowatość" (cokolwiek to dla Ciebie znaczy) to na chłodno przeanalizuj własne wpisy.
Stać Cię na pisanie poprawną polszczyzną.
Tak jak Rafał, chciałbym zobaczyć to cudo.
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Felix - reklamujesz to nie tylko tu i piszesz, że masz dokumentacje... No więc tak trudno wstawić fotę? Piszesz tak, jakbyś zrobił jakąś rewolucje w odonatologii a przypominam, że twoje stwierdzenie jest jak na razie wątpliwe, przede wszystkim z uwagi na datę (a jeszcze określenie, że "pogoda sprzyja" nijak nie służy wiarygodności, a raczej wskazuje, że po prostu nie znasz się na fenologii Odonata).
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Rafał Celadyn »

...ja na ważkach się nie znam ,ale jak patrzę na Cordulia aenea i S.meridionalis ,to myślę że o pomyłkę nie trudno...
:arrow: http://www.odonata.eu/cordulia-aenea-fe ... ale-03.JPG
:arrow: http://www.treknature.com/gallery/photo218436.htm
:hi:
Rafał
Inczi
Posty: 116
Rejestracja: piątek, 25 maja 2012, 19:18
Lokalizacja: Toruń

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Inczi »

@Rafał Celedyn

Nie znam się aż tak dobrze na owadach, ale coś mi świta, że u ważek sposób składania skrzydeł ma znaczenie przy klasyfikacji. Więc chyba jednak te dwa gatunki pomylić trudno. Oczywiście jeśli dobrze mi świta:P
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Rafał Celadyn »

..w kopercie wszystkie mają tak samo złożone 8) -przeciez napisałem ,że to odczucie laika w temacie,czy okaże się słuszne pewnie dowiemy się niedługo ...
:hi:
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

Jak sam zauważyłeś - nie znasz się.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Rafał Celadyn »

Brachytron pisze:Jak sam zauważyłeś - nie znasz się.
...więc o pomyłkę nie trudno.
:wink:
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Rafał :ok:. Według mnie zapewne podałeś rozwiązanie zagadki :mrgreen:
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

Chyba się zapętliło nieco, Rafał - pisałem do Incziego. Z drugiej strony to są jednak dwa rodzaje, dość ewidentne. S. meridionalis można pomylić tylko z S. metallica i, jak to słusznie zostało zapisane w 9 suplemencie Libelluli, różnice są minimalne. Żółta kropeczka na tułowiu i ząbeczki na aparacie, jak u Dijkstry.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Rafał Celadyn »

...wiesz Jacek ,ja jestem wzrokowcem ,a na ważki poza zrobieniem w sezonie paru fotek, po prostu nie mam czasu i ja nie widzę różnic na tych zdjęciach...za to na P.Błedowskiej zwracalem uwagę ,ale nie widziałem ani jednej :wink: .
:hi:
Awatar użytkownika
angielvisual
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 27 kwietnia 2013, 16:08
UTM: Sandomierz
Lokalizacja: Marki/ Sandomierz

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: angielvisual »

Witajcie, jestem nowy na forum, jestem amatorem, mam mało czasu i uwielbiam ważki. Najpiękniejsza jaką sfotografowałem to żagnica: https://plus.google.com/photos/10617537 ... banner=pwa

Niestety zanim cyknąłem fotkę czekałem aż usiądzie, tak mniej więcej ok. 0,5h.

Mam ubiegłoroczne zdjęcia pospolitych ważek, jak dopadnę drugi komputer, to podeślę. W tym roku zamierzam zrobić więcej zdjęć i odłowię kilka sztuk. Chyba pora na osobistą gablotkę.
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: rochmal »

Ja też uważam że powinieneś sobie zrobić osobistą gablotkę. Przesyłam Ci linka do fajnej strony gdzie na pewno dobierzesz sobie szpilki w odpowiednim rozmiarze.

http://www.marcopol.pl/katalog/gwozdzie ... ne/1/cat_2
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: eutanatos »

Felixie zrobiłeś ogromne wrażenie na mnie - prostackim polaczku.
Nigdy nie byłem w terenie z "ludkami z British Museum".
Przyznam, że moja ironia we wczorajszym poście wynikała po części z stąd,
że nie poznałem kim jesteś...

Nie zmienia to faktu, że fotografii nie wstawiłeś.
Tylko pamiętaj, linkowanie fotek z zewnątrz jest nie regulaminowe...

No chyba, że jestem za prosty aby oglądać Twoje fotografie, to przepraszam.
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Jakub Liberski † »

Przesyłam Ci linka do fajnej strony gdzie na pewno dobierzesz sobie szpilki w odpowiednim rozmiarze.
Krzysiek, okropny jesteś :mrgreen:
angielvisual: rochmal już Ci dosadnie wytłumaczył, co sądzi o zbieraniu ważek ;-) Wyjaśnię to, jako osobie niezorientowanej w temacie: przy ważkach naprawdę zdecydowanie lepszą opcją jest fotografowanie, lub zbiór wylinek. Jeśli gablota z ważkami ma być elementem dekoracyjnym, to Cię rozczaruję: ważki po śmierci tracą swoje barwy i na szpilce okaz przedstawia się niezbyt ciekawie. Jeśli to nie ma być zbiór stricte naukowy, to lepiej daj sobie spokój.
Moje zaległe obserwacje, wszystkie dotyczą Sympecma fusca:
22.04 - śródleśne zapadlisko w Chełmie Śląskim (stanowisko "Błędów", CA65) - 6 szt samców.
25.04 - Pacwowe Stawy, również w Chełmie Śl. (granica CA65 i CA75) - 4 patrolujące samce i 2 w sieci pająka ;-)

Dziś, 27.04. w większym składzie spenetrowaliśmy rejon na granicy Bytomia, Piekar Śląskich i Siemianowic. Jeden tandem S.f. na stawie w Piekarach Śląskich w kwadracie CA58. Konkluzja z wizyty w terenie: niewiele zostało z historycznych stanowisk Sawkiewicza & Żaka. A były tam C. armatum i lunulatum :shock:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Rafał Celadyn »

eutanatos pisze:Felixie zrobiłeś ogromne wrażenie na mnie - prostackim polaczku.
Nigdy nie byłem w terenie z "ludkami z British Museum".
Przyznam, że moja ironia we wczorajszym poście wynikała po części z stąd,
że nie poznałem kim jesteś...

Nie zmienia to faktu, że fotografii nie wstawiłeś.
Tylko pamiętaj, linkowanie fotek z zewnątrz jest nie regulaminowe...

No chyba, że jestem za prosty aby oglądać Twoje fotografie, to przepraszam.
...poka,poka :wink: dzwonił Felek ,siedzi jeszcze w terenie i na forum nie zagladał. Mówi, że fotki oglądał tylko na wyświetlaczu w aparacie ,ale z książkami...myślę, że ogarnie temat wkrótce to pewnie się odezwie :wink:
:hi:
Rafał
(nie mieli usb aparat :arrow: komp)
rysiaty
Posty: 2016
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: rysiaty »

wracając do obserwacji :mrgreen: dziś w Ochli pod Zieloną Górą dziś teneralna Pyrrhosoma nymphula
Załączniki
Pyrrhosoma_nymphula_8675_Ochla.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (104.14 KiB)
Pyrrhosoma_nymphula_8674_Ochla.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.77 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

Nooo... Pierwsza tegoroczna :brawo:
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Dziś liczne przeobrażenia L. rubicunda na torfowisku, na którym w tamtym roku mocno obniżył się poziom wody, ale nie wyschło. Na wspomnianym wcześniej torfowisku, które wyschło częściowo - w 20 dużych próbach trafiło się 57 wyłącznie małych larw L. pectoralis/rubicunda. Teraz porównałem sobie, ile ich jest na torfowisku, które nie wyschło - i tylko w jednej dużej próbie naliczyłem 442 larwy.
Załączniki
L.rubi.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (78.94 KiB)
Awatar użytkownika
angielvisual
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 27 kwietnia 2013, 16:08
UTM: Sandomierz
Lokalizacja: Marki/ Sandomierz

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: angielvisual »

Niestety sfotografowanie siedzącej (w bezruchu) ważki, zwłaszcza tych Anisoptera, bywa czasem bardzo uciążliwe.

Czy prowadziliście obserwacje na terenie woj. Świętokrzyskiego? Jak już pisałem wcześniej wybieram się na małą ekspedycję z aparatem i celem jest wybrzeże Wisły, w okolicach Bożegodaru i Dwikóz. Zamierzam obserwować głównie Coleoptera, chociaż ważki będą bardzo pożądane. Na jaki gatunek powinienem zwrócić szczególną uwagę?

Przepraszam z góry za mój nieprofesjonalny stosunek, bo chciał bym poprosić o polecenie możliwego zestawu do połowu ważek, po przystępnej cenie.
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: eutanatos »

Więc od początku:

Z tego co mi pokazuje mapka (o ile chodzi o tą miejscowość Bożydar), to masz o rzut beretem :
- rezerwat Wisła pod Zawichłostem
- obszar Natura 2000 Dolina dolnego Sanu.
Przyda Ci się : http://geoserwis.gdos.gov.pl/mapy/

Teren na zdjęciach satelitarnych wygląda obiecująco, gorzej z porą roku :P
Co do ważek. Jeżeli zamierzasz chodzić za nimi dłużej to dobrym pomysłem było by zaopatrzenie się w "Atlas występowania ważek w Polsce", to koszt 45 zeta + 11 za przesyłkę. Będziesz miał tam pozaznaczane wszystkie ważki na terenie jaki cię interesuje, a jeżeli znajdziesz coś, czego wcześniej nie znaleziono - wtedy będziesz się szczycił znalezieniem nowego stanowiska danej ważki.

Co do gatunków, możesz tam mieć np. Trzepla zielona - Ophiogomphus cecilia. Jeżeli dotrzesz do starorzeczy, zerknij czy jest porośnięta osoką aleosowatą.

Co do połowu ważek, można albo kupić zestaw siatka (około50) + obręcz(około 60-70) + kijek (75-115).
Siatki z tego co wiem najczęściej na ważki używa się 50 cm. Chociaż niektórzy mówią - im większą tym lepsza.
Proszę oto link : http://www.paradox.co.pl/siatki-na-owady.php

Jest też inne rozwiązanie, kupujesz podbierak (najwygodniej jakiś składany model), zdejmujesz siatkę, szyjesz z moskitiery albo prostej bezwzorkowej firanki worek do siatki... Tą metodę wśród ważkaży stosują co najmniej dwie osoby :mrgreen:
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: eutanatos »

Na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej potrzeba co najmniej tygodnia aby pojawiły się pierwsze tegoroczne ważki. Na razie nawet Samatochlora Meridionalis nie lata :(
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: eutanatos »

Niepokojąca cisza...


5 maja 2013

Stawki, miejscowość smyków 30 km od Częstochowy.

Straszka syberyjska - Sympecma paedisca. 27 sztuk luzem (40% samice), 5 tandemów, 7 tandemów kopulacyjnych. Razem 51 sztuk!!!

Jak na nasze Śląskie warunki to ogromna ilość - jest to NOWE stanowisko tego gatunku. :mrgreen:


Przy okazji, ile tygodni pożyją jeszcze zeszłoroczne straszki :?:
Załączniki
straszka !
straszka !
strzaszka.jpg (16.65 KiB) Przejrzano 24490 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Rafał Celadyn »

...dzisiaj widziałem dwie świeżutkie ważki :wink: ,próbowałem metodą w "dwa paluchy" ,ale to nie miało sensu więc tylko takie fotki... pierwsza to
chyba gadziogłówka zwyczajna (foto 1,2-generalnie żółto -czarna), a druga ,nie wiem ....jak na łątkę ,to bardzo malutka...(foto3)
lokal:wyrobisko pokopalniane "Gliniak" ,Bolęcin CA-95
:hi:
Rafał
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.3 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (151.39 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (125.26 KiB)
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

I. elegans.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Rafał Celadyn »

Piotr M. pisze:I. elegans.
THX! ,to ona :okok:
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

6.05 na zbiornikach retencyjnych Żelizna jakby dopiero start - teneralne I. elegans, C. hastulatum, C. pulchellum i wśród tego trafiły się tylko dwie juwenilne C. pulchellum. Wczoraj sprawdzałem stanowisko C. armatum/N. speciosa w miejscowości Zaścianki (w załączniku fotografia). Wyschło ono całkowicie w ubiegłym roku. Aktualnie przybyło wody (jest jej więcej niż w 2012, przed wyschnięciem) i został bardzo przerzedzony szuwar skrzypu bagiennego, ewentualnie większość pędów nie wyrosła jeszcze ponad lustro wody, chociaż to chyba mało prawdopodobne, ponieważ podwodnych pędów zaobserwowałem relatywnie niewiele. Tylko w części zachodniej zachował się większy, "normalny" płat. Dla porównanie zdjęcie z 3.05.12 download/file.php?id=60731&mode=view. C. armatum tutaj przeżyć ewidentnie nie mógł i zobaczymy czy w tym roku zaleci. Wczoraj jednak nie obserwowałem tu żadnej ważki.
Załączniki
zascianki.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (59.05 KiB)
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Dziś na stanowisku w szawniawach (viewtopic.php?p=153664#p153664) trafiłem na C. armatum, ale tylko jednego samca. Po za tym wylatujące E. najas. W tym roku szuwary Carex riparia zdają się być mniej gęste niż w tamtym roku. Na stanowisku w ubiegłym roku obniżył się poziom wody, jednak bez podsychania. Woda już nie jest tak mętna, jak w ubiegłym roku. Przewodnictwo osiąga "zrównoważone" dla tego typu zagłębień bezodpływowych wartości, rzędu 120-130uS.
Załączniki
szaniawy.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (88.85 KiB)
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: eutanatos »

Piotrze, czy to oznacza, że straciliśmy jedno ze stanowisk armatki? :(


9 maja 2013
Torfowisko (śródleśne) w lokalizacji której na razie nie zdradzę. Prawie 50 km od Częstochowy.

Nie śmiały wylot Libellula quadrimaculata - 7 sztuk oraz dwie Leucorrhinia dubia/Leucorrhinia rubicunda. Nie mam zdjęć, spłoszony poleciały w las i tyle je widziałem.

Biotop zachęca do dalszej penetracji.
Załączniki
biotop 1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (49.76 KiB)
biotop 2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (50.91 KiB)
biotop 3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (47.04 KiB)
Awatar użytkownika
Jakub Liberski †
Posty: 294
Rejestracja: środa, 16 lutego 2005, 16:18
profil zainteresowan: Tylko fotografuje ale nie bardzo wiem co fotografuję
Lokalizacja: Śląsk, CA75

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Jakub Liberski † »

Pogoda sprzyja - przynajmniej na Śląsku, niestety, nie znalazłem wiele czasu na teren. Obserwacja z 5.05:
Pacwowe Stawy (Chełm Śląski), CA65 i CA75, zdecydowanie ruszyły:
-około 100 szt Ischnura elegans: w zdecydowanej większości osobniki teneralne i juwenilne. Zaobserwowałem tylko 8 sztuk wybarwionych na niebiesko egzemplarzy.
-jedna znaleziona (martwa) C. hastulatum.
-jedna juwenilna Erythromma najas.
-około 50 szt S. fusca, w tym w większości tandemy i składanie jaj.
Z Anisoptera 3 wylinki C. aenea i jakaś odlatująca ważka, widziana ze zbyt dużej odległości. Oznaczenie do poziomu podrzędu :mrgreen:
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

eutanatos pisze:Piotrze, czy to oznacza, że straciliśmy jedno ze stanowisk armatki? :(
Dokładnie to wyschły 3 lub 4 stanowiska (jednego z nich nie sprawdzałem), a ten gatunek tego nie znosi. Zresztą przed 2010 te wysychające stanowiska najpewniej były bezwodne kilka lat z rzędu.
eutanatos pisze: Torfowisko (śródleśne) w lokalizacji której na razie nie zdradzę. Prawie 50 km od Częstochowy.
Biotop zachęca do dalszej penetracji
.

Ładny układ roślinności w tych brzeżnych partiach (chyba luźnokępkowy Caricetum elatae). Miałem w takim armatum i nehalennie. Jeśli nastawiasz się na armatum to pośpiech raczej wskazany.
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: eutanatos »

Dokładnie to wyschły 3 lub 4 stanowiska (jednego z nich nie sprawdzałem), a ten gatunek tego nie znosi. Zresztą przed 2010 te wysychające stanowiska najpewniej były bezwodne kilka lat z rzędu.

I znów stanowsiak c. armatum można policzyć na palcach jednej ręki :szok:
Ładny układ roślinności w tych brzeżnych partiach (chyba luźnokępkowy Caricetum elatae). Miałem w takim armatum i nehalennie. Jeśli nastawiasz się na armatum to pośpiech raczej wskazany.
Armatum to raczej kwestia życzeniowo-marzycielska. Coś jak z wygraną w totolotka. Jednak... ludzie wygrywają :P
Na nehalennie przyznam, że jestem nastawiony i mam wielką nadzieję. Całe torfowiska mają ponad 40 hektarów! Zrobiłem zdjęcia na dwóch większych stawach, oprócz nich są jeszcze 4 duże i co najmniej 12 mniejszych. Po za tym na mapie stoi jak byk - w trzech miejscach mam zaznaczone „torfowiska wysokie”. Spenetrowanie całości zajmie mi sporo czasu, natomiast jakieś większe rozpoznanie to robota na kilka lat. Na razie jestem bardzo pozytywnie nastawiony :mrgreen:

Niestety deszczowy weekend...
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: João M da Costa »

Witam,
sfotografowałem ona, E. bimaculata, w 2009 i :) ponownie wczoraj :) jest po prostu piękna :)
Po za tym tutaj, wszystko jak w poprzednich latach!!
Pozdrawiam
J
Załączniki
IMG_2989.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.32 KiB)
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Dziś, po długim przeglądzie wyschniętego w ubiegłym roku stanowiska C. armatum trafiłem na jedną samice tegoż gatunku. Z niemal 100% pewnością to migrant świadczący o rekolonizacji. Tylko jedna samica - jednak nikt nie wie ile ich przewinie się przez stanowisko w ciągu całego okresu lotów. Ogółem na wyschniętych w ubiegłym roku stanowiskach zmiana totalna - skrajnie mało jest Coenagrionów. Od początku sezonu nie widziałem na nich (wcale!) C. puella i C. pulchellum, poza tym tylko 6 C. hastulatum. Na taki stan rzeczy wskazały już wcześniej wyniki z połowu larw. Całe badanie wpływu sezonowego wysychania tutejszych torfowisk na stan populacji ważek już blisko sfinalizowania. Trochę się pewne rzeczy rozjaśniły, ale ubocznie namnożyło się mnóstwo trudnych pytań. Nie wiem czy ktokolwiek w Polsce robił takie badania, dotyczące torfowisk, ale ja po przegrzebaniu chyba tony materiału z prób powiem tylko - bez ciężkiej pracy, bazując na wyrywkowych obserwacjach - wyniki dotyczące tego tematu można sobie do butów wsadzić :P
Załączniki
armatum2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (77.42 KiB)
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: rochmal »

Nareszcie dzisiaj udało mi się zaobserwować pierwsze ważki takie jak szklarka, łunica oraz ważka czteroplama oraz to co na zdjęciu niestety pod światło i nie za bardzo jestem w stanie rozpoznać Przypuszczam że może to być żagniczka wiosenna.
Załączniki
IMG_6080 — kopia.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.62 KiB)
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Nie, to jakaś zalotka.
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Michał Michlewicz »

17 maja 2013, Trzcianka WU97:
- Ischnura elegans - kilka pojedynczych osobników
- Coenagrion puella - jw.
- Pyrrhosoma nymphula - tandem
- Cordulia aenea - kilka samców
- Libellula depressa - kilka juwenilnych osobników
Z braku czasu to tylko przypadkiem widziane ważki, nie penetrowałem specjalnie terenu pod ich kątem.
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

Wczoraj, penetrowałem okolice jeziora Małego koło Chalina w gminie Sieraków. P. pennipes, P. nymphula, C. puella, C. pulchellum, I. elegans, B. pratense, A. isoceles, C. aenea, L. quadrimaculata, O. cancellatum.

Jeziorko jest nieco uproszczone fizjonomicznie w stosunku do pobliskiego Śremskiego (3 co do głębokości w Wielkopolsce, jedyna kryptodepresja) i gdybym impresyjnie miał oceniać upodobania tych dwóch żagnicowatych na tych dwóch jeziorach to określiłbym, że isoceles jest mniej wymagająca od Brachytrona pod kątem czystości wody czy układu roślinności, ale jest bardziej ciepłolubna.
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Dziś pierwsze N. speciosa na torfowisku wysokim typu kontynentalnego w okolicach miejscowości Puchacze (51.996931,22.886875). Na torfowisku w zeszłym roku mocno obniżył się poziom wody, ale nie wyschło (wspominałem o nim we wcześniejszym poście). Pierwszy i ostatni raz gatunek tam obserwowałem w lipcu 2010 i było to kilka osobników w północnej i południowej części podtopionego okrajka (drzewa jeszcze w tedy były żywe). Dziś około 30 osobników. Większość teneralna ale trafiło się kilka już ładnie wybarwionych. W południowej części okraja (fot1), gdzie teoretycznie ten Caricetum rostratae powinien być zasiedlony nie znalazłem żadnego osobnika. Może jeszcze tu nie wylatują. W części północnej (fot 2,3) są miejsca zajęte przez agregacje Juncus, Carex rostrata i Eriophorum vaginatum. Ale w większości miejsc był to taki rozpierdziel - kępy Eriophorum vaginatum, gdzieś z boku Juncus, kilka źdźbeł Carex rostrata lub Eriophorum angustifolium i obumarłe sosenki. Co ciekawe kępy Eriophorum vaginatum w 2010r nie były takie rozrośnięte lub w ogóle ich nie było (już nie pamiętam dokładnie, ale nie zanotowałem jej w tedy). Jednak co uderzające - Carex rostrata to były w 2010r tylko małe skupiska, a obecnie jest tam jej dość spory łan. Natomiast N. speciosa ewidentnie wybiera tu Eriophorum vaginatum. I to już będzie 4 w Polsce stanowisko, gdzie te preferencje do tej rośliny są bardzo ładnie widoczne. Tutaj też zatrzęsienie wylinek L. dubia, czego zupełnie się nie spodziewałem - jeszcze dwa lata temu na moim terenie z nią był wielki problem, mimo obecności odpowiednich siedlisk.
Załączniki
puchaczepld.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.28 KiB)
puchaczepln.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.8 KiB)
puchaczepln2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.99 KiB)
Ns2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (57.07 KiB)
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Korekta do powyższego postu - owe L. dubia okazały się być wylinkami problematycznymi do pewnego oznaczenia. Z nowości - wczoraj pierwsze wylatujące Aeshna juncea.

Podczas zeszłorocznego sympozjum, wspomniałem, że E. bimaculata nie musi latać wysoko nad zbiornikiem i z dala od szuwarów. Reakcje na to były mieszane, i część osób pewnie potraktowała to z dużym dystansem. No więc poniżej dwa filmiki. Tak to u mnie dziś wyglądało na kilkunastu stanowiskach wędkarskich. Taki typ lotu osobników terytorialnych nie wygląda u mnie na ewenement. Niestety cienie drzew zepsuły widoczność, ale na tym drugim ważka podleciała bardzo blisko :)

http://www.youtube.com/watch?v=55xreG8uya0
http://www.youtube.com/watch?v=i3UZRRMDswM
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Wiacek »

U mnie wczoraj (30.05.2012 r.) też E. bimaculata latała dość nisko nad wodą (mały stawik) przez dłuższy czas i zachowywała się terytorialnie - przeganiała nawet Aeschna isoceles. Przez ok. pół godziny obserwowałem jej zachowanie, bo chciałem zrobić jej fotkę.

Stanowisko śródpolne rozlewisko z szuwarami turzycowymi koło Michalowa (gm. Sułów, pow. zamojski). Na stanowisku kilka rodzajów turzyc, ale muszę je dać do oznaczenia - najwięcej rosnącej łanowo było przypominającej turzycę zajęczą Carex leporina. Postanowiłem sprawdzić stanowisko, ponieważ w ubiegłym roku trafiła mi się tam samiczka iglicy małej Nahalennia speciosa, ale siedliskowo bardziej pasowało mi to na siedlisko C. armatum. Wody na stanowisku w tym roku dość dużo. Łaziłem po kolana w wodzie jakieś 2 godziny. Pogoda niezbyt dobra - dość silny wiatr i małe prześwity słońca.

Iglicy nie znalazłem.
Za to były:C. puella, C. pulchellum, C. hastulatum, C. armatum - nowe stanowisko (3 samczyki), L. quadrimaculata, L. depressa, E. bimaculata, L. pectoralis, E. najas, E. viridulum, A. isoceles, B. pratense, I. elegans.
Załączniki
E. bimaculata nisko nad wodą
E. bimaculata nisko nad wodą
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (76.7 KiB)
Siedlisko C. armatum
Siedlisko C. armatum
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.21 KiB)
Samczyk C. armatum
Samczyk C. armatum
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (70.05 KiB)
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

To już jest któreś z rzędu stanowisko śródpolne N. speciosa, które wskazuje, że to nie są jakoś bardzo rzadkie wyjątki. Opisz to wszystko w publikacji, bo niewątpliwie masz mega materiał. Na 6 stanowiskach C. armatum jakie znam - na dwóch z nich mam również N. speciosa.

Wczoraj na śródleśnym stanowisku w pobliżu Międzyrzeca Podlaskiego naliczyłem ponad 120 N. speciosa. W jego okolicy, w odległości około 150 i 400m są całkiem suche w zeszłym roku zagłębienia bezodpływowe, w których obecnie stagnuje woda. Ciekawe czy (albo raczej kiedy) towarzystwo się tam porozlatuje. W sumie to miałem chęć oznakować te okazy, ale boje się malować markerem po Nehalenniach, a innej opcji nie znam :)
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Wiacek »

Kolejna dzisiaj (31.05.2013 r.) kontrola na ubiegłorocznym stanowisku C. armatum dolina Wieprza koło Sumina. Pierwsza kontrola była 12.05.2013 r. i nic.
Tym razem mimo nie najlepszych warunków (woda nadal mętna i dużo turzycowej ścioły) trafił się 1 samczyk.
Na dawnym stanowisku Pawła koło Guciowa nadal złe warunki. Wody niby trochę jest, ale turzyce są po pachy i w zasadzie brak jest wolnego lustra wody.
Załączniki
Siedlisko_Sumin
Siedlisko_Sumin
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.58 KiB)
Samczyk C. armatum
Samczyk C. armatum
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (33.52 KiB)
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Leszek Matacz »

Wczorajsze obserwacje na terenie kwadratów XT60 i XS79, woj. dolnośląskie, to głównie Zygoptera z dominacją C. puella i I. elegans. Ponadto pojedyncze O. cancellatum zaś na terenie XS79 koło Twardogóry nad gniazdem odnowionym dębem w środku lasu polowały A. grandis oraz zielonookie Aeshnidae, których najprawdopodobniej nie damy rady oznaczyć.

Leszek
Załączniki
Coenagrion puella, Żeleźniki, XT60, 31.05.2013.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (9.17 KiB)
Ischnura elegans f. infuscans-obsoleta, Żeleźniki, XT60, 31.05.2013.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (33.26 KiB)
Orthetrum cancellatum, Żeleźniki, XT60, 31.05.2013.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (18.88 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

Jeśli w tym samym co grandis kolorze ogólnym to isoceles.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Leszek Matacz »

Hej,

muszę dopowiedzieć, że niestety dysponuję takim materiałem foto, jakim dysponuję. Analizowaliśmy je już z Piotrem i chyba nic się nie da wycisnąć. Ważki nie opuszczały pułapu koron sosen rzędu 25-30 m wys., także towarzystwo sprawiało problem autofokusowi. Jeśli siadały, to tylko w gęstym młodniku dębowym poza możliwością podejścia bez płoszenia. Niestety ciućma nie wzięła ze sobą lornetki z samochodu, toteż tylko grandis jest dla owej ciućmy oczywista - wśród pozostałych waham się między parthenope a isoceles. Wydaje mi się, że drugi segment odwłoka na zdj. nr 5 jest niebieski. Cisnę temat, jako że w tym kwadracie nie mam wykazanego żadnego z ww. gatunków. W razie czego - niech sobie wiszą fotosy i tutaj na forum, ja natomiast w najbliższy pogodowo znośny dzień uczynię powtórkę z rozrywki, o ile te zaleciałe nie wiem skąd imagines zechcą się nadal stołować w środku lasu.

Edit: Dziś w okolicach ww. kwadratów także polowania zbiorowe KŁ "Aeshnidae" na lecącą muchę, ponadto Leucorhinia sp. w il. prawie hurtowych. Jednak dzisiejsze działania podporządkowane były innym stworzeniom latającym, więc i czasu i możliwości na ważki nie było.

L.
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (11.2 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.12 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (30.88 KiB)
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (28.91 KiB)
5.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (8.06 KiB)
6.JPG
6.JPG (4.56 KiB) Przejrzano 23765 razy
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

I na 2 i na 4 także. Parthenope - też mi się tak wydaje, u mnie obserwuję od tygodnia.
Z moich obserwacji wynika, że isoceles niespecjalnie lubi latać tak wysoko, więc bardziej parthenope, tym bardziej, że skrzydła u grandis jednak pozostawiłyby rudą smugę.
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: rochmal »

Moim skromnym zdaniem to Parthenope z tym ze ja to widzę na zdjęciu 2 i 5. :lol: Isoceles wyglądałaby inaczej na pewno nie różniłaby się kolorem tak znacznie pomiędzy odwłokiem a tułowiem jak na tych zdjęciach. Dzisiaj też widziałem 2 szt. Parthenope kilkanaście tężnic pióronogów i łątek dzieweczek jedną teneralną lecichę ale ogólnie to kiepsko w tym roku bo albo cały czas pada albo jest zimno.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Leszek Matacz »

Grandis "Ruda Smuga" też ganiała zaciekle za dwuskrzydłymi ofiarami, w pobliżu zresztą są niewielkie stawki, na których odbywa rozród. Akurat jej nie fotografowałem, jest na tyle charakterystyczna, że nie potrzebna mi była dokumentacja. Natomiast z tymi parthenope ciekawa sprawa. Najbliższy zbiornik odpowiadający ich "książkowym" wymaganiom znajduje się ca 10 km od miejsca stwierdzenia. Może zalatywać znad ww. stawów. Może jednak w mezotroficznych wodach niewielkich śródleśnych zbiorników retencyjnych na spiętrzonej rzeczce także zachodzi rozwój? Nie obserwowałem ich tu nigdy, nie mówiąc o oznaczaniu larw i wylinek, ale być może macie jakieś doświadczenia z suboptymalnymi czy zgoła nietypowymi biotopami tego husarza?

Link do kompozycji mapowej z XS79: http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/ ... t=KATASTER
stanowiska imperatorskie i grandisowskie znajdują się na niewielkich stawikach w głębi lasu(użytek ekol. "Leśne Stawki k. Goszcza"). Powyżej tych zbiorników na niepiętrzonym tu jeszcze strumieniu Prądnia grasuje boltoni. Pozostałe zilustrowane na mapce stawy k. Goszcza cechuje mizeria ze wzgl. na brak wody w okresie jesienno-zimowym.
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Jeśli mezotrofia to może być z rozwojem.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Leszek Matacz »

A brak pasa roślinności szuwarowej i otoczenie kwaśnym borem sosnowym może wpływać na rozwój? Dno, przynajmniej w pasie przybrzeżnym - piaszczyste. Właściwości chemicznych i fizycznych nie jestem w stanie podać.
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Jeśli jest jakakolwiek roślinność to już może być szansa. A czy jest - to już trzeba zbadać :). Najmniejszy zbiornik gdzie miałem ten gatunek z rozwojem miał około 0,10ha, ale był on głęboki. Szuwary były tylko miejscami i to skąpe, ale za to dużo roślinności zanurzonej. Z tym, że to nie jest dla niego optimum, a dla imperatora. Jeśli chodzi o szuwar -to to nie musi być pas, wystarczą jakieś luźne miejscowe formacje. Larwy i tak wynoszą się częściej na roślinność zanurzoną.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Leszek Matacz »

Dzięki Wam za rady, spróbuje się połowić. Mam niewielką znajomość preferencji tego gatunku. To pierwszy rok, kiedy spotykam go poza największymi ze Stawów Milickich.
Awatar użytkownika
Piotr M.
Posty: 1229
Rejestracja: piątek, 9 listopada 2007, 14:50
Specjalność: Odonata_Ephemeroptera
Lokalizacja: Międzyrzec Podl.

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Piotr M. »

Dziś intensywne wyloty L. dryas, oraz taki morph C. splendens ;)
Załączniki
splnd.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (80.86 KiB)
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

Czegoś takiego w życiu żem...
rochmal
Posty: 232
Rejestracja: piątek, 29 kwietnia 2011, 14:50
Lokalizacja: Katowice

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: rochmal »

Ja na pewno też nie. Ale o co chodzi? :shock: :gl:
Awatar użytkownika
Brachytron
Posty: 4411
Rejestracja: piątek, 18 lutego 2005, 01:39
Specjalność: Acu, Odo
profil zainteresowan: Jacek Wendzonka
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: Brachytron »

Samica w kolorach samca :wink:
Awatar użytkownika
João M da Costa
Posty: 1000
Rejestracja: środa, 20 października 2010, 10:49
Lokalizacja: Between the end of the world and paradise
Kontakt:

Re: Obserwacje ważek - 2013

Post autor: João M da Costa »

Witam,
spotkałem po raz pierwsza S. arctica, teraz wiem gdzie 'oni' latają i jak :) może uda mi się ich sfotografować :)
Pozdrawiam
J
ODPOWIEDZ

Wróć do „ODONATA”