oprzęd na wilgotnej łące

Pozostałe owady oraz wszystko, czego nie jesteśmy pewni...
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

oprzęd na wilgotnej łące

Post autor: Bartek Pacuk »

Jak w tytule - znalazłem na wilgotnej łące oprzęd, twórca oprzędu nieznany. Przypuszczam że motyl albo pająk, ale nic ponadto nie przychodzi mi do głowy. Kojarzę że podobne konstrukcje tworzą niektóre przeplatki albo np. kolczak zbrojny, ale po czym to odróżnić? Może ktoś będzie w stanie zawęzić choć trochę, można by wtedy przenieść wątek do stosownego działu. Oprzęd znalazłem tydzień temu, 15.09.21, okolice miejscowości Miłogoszcz k. Człopy (WU88).
Załączniki
IMG_4428.JPG
IMG_4428.JPG (353.66 KiB) Przejrzano 1113 razy
IMG_4431.JPG
IMG_4431.JPG (193.57 KiB) Przejrzano 1113 razy
IMG_4433.JPG
IMG_4433.JPG (261.88 KiB) Przejrzano 1113 razy
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: oprzęd na wilgotnej łące

Post autor: Robert Rozwałka »

Oprzęd jest pajęczy, może być to rodzaj Cheiracanthium, ale może być też coś innego, nawet z rodziny Araneidae, czy Clubionidae
zrobiony jako miejsce spokojnej wylinki, a może nawet złożenia kokonu. Niestety właściciela nie da się ustalić, a przez ścianki niewiele
widać. Niewykluczone że może to być też oprzęd spasożytowanego pająka/kokonu, bo gdyby był w środku Ch. punctorium
to chyba byłoby coś widać przez ścianki, tj. pająka lub jego odnóża lub pająka + kokon, a tutaj tylko jakaś zbita masa.
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: oprzęd na wilgotnej łące

Post autor: Bartek Pacuk »

Robert Rozwałka pisze:Oprzęd jest pajęczy, może być to rodzaj Cheiracanthium, ale może być też coś innego, nawet z rodziny Araneidae, czy Clubionidae
zrobiony jako miejsce spokojnej wylinki, a może nawet złożenia kokonu. Niestety właściciela nie da się ustalić, a przez ścianki niewiele
widać. Niewykluczone że może to być też oprzęd spasożytowanego pająka/kokonu, bo gdyby był w środku Ch. punctorium
to chyba byłoby coś widać przez ścianki, tj. pająka lub jego odnóża lub pająka + kokon, a tutaj tylko jakaś zbita masa.
Dzięki Robert za rozwikłanie zagadki. Bo dla mnie kluczowe było czy to pająk czy motyl. W sumie będąc na miejscu w terenie mogłem bardziej się przyłożyć i ten kokon dokładniej obejrzeć, zajrzeć do środka - i było by jasne. Ale jakoś o tym nie pomyślałem, nie chciałem go zniszczyć więc ograniczyłem się tylko do zrobienia zdjęć.
Robert Rozwałka
Posty: 1783
Rejestracja: czwartek, 1 listopada 2012, 22:10
UTM: FB 17
Specjalność: Araneae_Opiliones

Re: oprzęd na wilgotnej łące

Post autor: Robert Rozwałka »

Jeśli perspektywa względem palców nie kłamie, to wg mnie na Ch. punctorium oprzęd zbyt mały...
ale może np. Ch. erraticum? albo jakaś inna rodzina, lub jeszcze inne opcje jak pisałem. Z tego zdjęcia nic
nie wycisnę więcej oprócz tego że to dzieło pająka, za mało danych, a oprzędy pajęcze są mało specyficzne.
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: oprzęd na wilgotnej łące

Post autor: Bartek Pacuk »

Robert Rozwałka pisze:Jeśli perspektywa względem palców nie kłamie, to wg mnie na Ch. punctorium oprzęd zbyt mały...
ale może np. Ch. erraticum? albo jakaś inna rodzina, lub jeszcze inne opcje jak pisałem. Z tego zdjęcia nic
nie wycisnę więcej oprócz tego że to dzieło pająka, za mało danych, a oprzędy pajęcze są mało specyficzne.
W porządku, przyjmuję do wiadomości - jak się nie da, to się nie da. Określenie że zmajstrował to pająk, a nie motyl, jest dla mnie wystarczające w tym przypadku 8) Dzięki raz jeszcze.
ODPOWIEDZ

Wróć do „INNE [Foto-oznaczanie]”