Polskie Forum Entomologiczne - Chrząszcze i Motyle Polski - strona główna

Polskie Forum Entomologiczne

PFEnt. - https://entomo.pl/forum/
Teraz jest poniedziałek, 26 sierpnia 2019, 06:56

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
|     Prosimy o podawanie miejsca i daty obserwacji. To przyśpieszy oznaczenie i ułatwi dyskusję.     |
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Autor Wiadomość
 Tytuł: ABC - Jak naklejać chrząszcze na kartoniki
PostNapisane: czwartek, 19 sierpnia 2010, 01:17 

Krótki i bezstresowy poradnik w jaki sposób chrząszcz zwykle zostaje naklejony na kartonik.

Wybierając okazy do ilustracji zastanowiłem się przez chwilę i odłożyłem na bok te spreparowane najlepiej w sensie estetycznym, a sfotografowałem szereg przykładów może nie całkiem perfekcyjnego rozmieszczenia czułków i nóg, ale za to pokazujących żywy zbiór, w którym grzebie się nieustannie, w którym jest i ciągle dochodzi na tyle dużo preparatów, że skupienie się na pięknie i symetrii mogłoby zdominować aktywność właściciela i przesłonić powody, dla których cały ten materiał jest gromadzony.

Poradnik miał w zamyśle być obrazkowy; chodzi tylko o pokazanie typowych pozycji okazu na kartoniku. Jeśli coś trzeba będzie objaśnić, na pewno pytania nie pozostaną bez odpowiedzi (chociaż niekoniecznie ja będę odpowiadał; dla większości chrząszczarzy zaglądających na forum to są rzeczy banalne i każdy może kontynuować to ABC, dodając swoje uwagi i wyjaśnienia).

Załączniki:
Komentarz: Sytuacje typowe - okaz grzbietem do góry, nie wystaje poza kartonik.
1.jpg
1.jpg [ 142.32 KiB | Przeglądane 7175 razy ]
Komentarz: O ile to możliwe, wszystkie części ciała okazu są na tej samej szpilce.
2.jpg
2.jpg [ 141.83 KiB | Przeglądane 7175 razy ]
Komentarz: Kiedy ważne są szczegóły spodu ciała. 1.
3.jpg
3.jpg [ 145.1 KiB | Przeglądane 7175 razy ]
Komentarz: Kiedy ważne są szczegóły spodu ciała. 2.
4.jpg
4.jpg [ 145.03 KiB | Przeglądane 7175 razy ]
Komentarz: Kiedy ważne są szczegóły spodu ciała. 3.
5.jpg
5.jpg [ 135.39 KiB | Przeglądane 7175 razy ]
Komentarz: Szczególnie cenne okazy można zabezpieczyć dodatkowym kartonikiem.
6.jpg
6.jpg [ 86.61 KiB | Przeglądane 7175 razy ]
Komentarz: "Niewygodny" kształt ciała lub bardzo zesztywniały okaz.
7.jpg
7.jpg [ 98.28 KiB | Przeglądane 7175 razy ]
Komentarz: Jak układać długie czułki.
8.jpg
8.jpg [ 142.75 KiB | Przeglądane 7175 razy ]
Komentarz: Gdy okazów jednego gatunku jest wiele i trzeba oszczędzać miejsce w gablotach.
9.jpg
9.jpg [ 116.44 KiB | Przeglądane 7175 razy ]
Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+

Tytuł: Re: Jak naklejać chrząszcze na kartoniki
PostNapisane: czwartek, 19 sierpnia 2010, 06:33 
Genialne !!! Będzie gdzie odsyłać całe zastępy Pytających "na czym i jak naklejać" bo pisanie "na sucho" było męczące. Obrazkowa wersja jest kapitalna. Jak zwykle Nieoceniony Paweł wpadł na dobry i jakże przecie prosty pomysł.

PostNapisane: czwartek, 19 sierpnia 2010, 11:17 
Jak zwykle perfekcyjnie przygotowane porady. Może warto zamieścić jeszcze zdjęcia ( tutaj można by wyciągnąć z forum) jak nie naklejać chrząszczy, takich zdjęć sporo było jak pamiętam...

PostNapisane: czwartek, 19 sierpnia 2010, 11:53 

A ja mam nieco inne pytanie, czy widoczny na pierwszym obrazku, chrząszcz będący jako drugi od lewej w drugim rzędzie to coś z Elateridae??

PostNapisane: czwartek, 19 sierpnia 2010, 12:27 

Nie ta nadrodzina  :D  Ten chrząszcz spokrewniony jest z takimi grupami jak Byrrhidae, Elmidae, Dryopidae. Czyli nadrodzina Byrrhoidea, rodzina Eulichadidae, rodzaj Eulichas. To niewielka rodzina w większości tropikalnych chrząszczy z jednym gatunkiem w Ameryce Północnej i resztą ok 20-30 gat w krainie Orientalnej, głównie Indochiny. Larwy żyją w wodzie.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: czwartek, 19 sierpnia 2010, 12:30 

A konkretnie Eulichas jendeki Jaech z Tajlandii.
Ewentualne dalsze pytania dotyczące identyfikacji chrząszczy z obrazków proszę drogą mejlową (scydmaenus@yahoo.com); ten temat jest o czymś zupełnie innym.

Paweł

PostNapisane: czwartek, 19 sierpnia 2010, 13:23 

Dziękuję za sprostowanie błędnego myślenia i wyczerpującą odpowiedź :) .

PostNapisane: niedziela, 12 września 2010, 18:40 
dodam taką wariację na temat kartonika ze zdjęcia Pawła nr 3 (tego z pływakiem) gdzie ważne są elementy podwozia zawodnika. Na załączonym przeze mnie kartoniku siedział sobie Dytiscus marginalis, to sobie wyobraźcie jaki to był solidny kartonik. Przez dziurkę widać było wyrostek pomocny przy oznaczaniu. Przy okazji, kartonik wygląda na fabrycznie robiony. U nas w inter-entomosklepach takich nie widziałem.
Mazep

Załączniki:
_MG_3290.JPG
_MG_3290.JPG [ 142.13 KiB | Przeglądane 6886 razy ]

PostNapisane: niedziela, 12 września 2010, 19:07 

UTM: ED10
fajny patent  :)  wątpię, że to jest fabrycznie robione. Gdzieś mam w domu odpowiedni sprzęto do robienia takich otworów.
Chyba też zacznę tak robic.

PostNapisane: niedziela, 12 września 2010, 19:48 
oj psia kość, ja już chyba wiem o czym mówisz. Czy to to przypadkiem nie służy do np. wybijania otworów w skórze? Młotkiem łup - i jest dziura?!

PostNapisane: niedziela, 12 września 2010, 19:58 

UTM: ED10
dokładnie :)

Tytuł: Re: ABC - Jak naklejać chrząszcze na kartoniki
PostNapisane: poniedziałek, 24 lutego 2014, 13:26 

Specjalność: kambio- i ksylofagi
Kopałem, kopałem i się nie dokopałem... Chcę się upewnić - w Polsce preparując owada na kartoniku trójkątnym przyklejamy go tak, aby głowę miał skierowaną w prawą czy w lewą stronę?  :oops:

PostNapisane: poniedziałek, 24 lutego 2014, 15:07 

Zawsze się zastanawiam, czemu ja muszę mieć przyklejonego owada tak, żeby miał głowę skierowaną w prawo. W drugą stronę postrzegam jako coś nienaturalnego, powodującego dyskomfort psychiczny. Kiedyś jeden z kolegów miał podobne odczucia, ale przy preparacji taka jak moja. Tłumaczył mi, że przecież czyta się od lewa do prawa i logika nakazuje aby iść od początku ciała z lewa, a więc najpierw głowa, potem tułów itd. Tylko ja jako autyk nigdy nie czytam od lewa do prawa, ale całą stronę od razu. Jeszcze w podstawówce nie mogłem się nadziwić, że koledzy czytają wodząc palcem od lewej strony do prawej skoro szybciej jest z góry na dół, jak w skanerze.
Tak naprawdę to nie wiem, czy jakaś zasada jest tu obowiązująca, ale ja nigdy w życiu nie przykleję głową w lewą stronę.

PostNapisane: poniedziałek, 24 lutego 2014, 16:03 

Do robienia dziurek w kartonikach lepszy od wybijaka jest dziurkacz  :tak:

PostNapisane: poniedziałek, 24 lutego 2014, 17:41 

UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
inne zainteresowania: Muzyka, informatyka, makrofotografia.
Lech Borowiec napisał(a):
Zawsze się zastanawiam, czemu ja muszę mieć przyklejonego owada tak, żeby miał głowę skierowaną w prawo. W drugą stronę postrzegam jako coś nienaturalnego, powodującego dyskomfort psychiczny.

Czuję to tak - szpilkę trzymam w prawej ręce i kiedy oglądam go z boku to głowę ma w lewo i w tej pozycji wydaje mi się, że jest to prawidłowy bok do oglądania (oglądam i fotografuję raczej lewy bok). Może też to wynikać z faktu, że okaz naklejony od prawego boku można wpiąc pionowo (tak mam) i wtedy szpilka jest z prawej strony, co jest po prostu bezpieczniejsze przy wyjmowaniu okazu prawą ręką.

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: wtorek, 25 lutego 2014, 14:52 

UTM: CA08
Poprzedni(e) login(y): Curculio
Specjalność: Curculionoidea
inne zainteresowania: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Ale temat :)

Ja zawsze kleję głową w lewą stronę. Jestem praworęczny i jak trzymam okaz za szpilkę w prawe ręce w naturalnej pozycji to wtedy patrzę na owada od przodu a nie od d...py strony. I dla mnie to jest naturalne ustawienie :)

Ale chyba nie ma co do tego jakiejś zasady, jak komu wygodnie. Choć do mnie przemawia pewne zboczenie estetyczne, bo czuję gigantyczny dyskomfort jak mam materiał na trójkątach i każdy patrzy w inną stronę ;)

Zobacz profil WWW 

PostNapisane: wtorek, 25 lutego 2014, 16:14 

UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Miłosz Mazur napisał(a):
Ale chyba nie ma co do tego jakiejś zasady, jak komu wygodnie.

No pewnie, zbiór ma (a przynajmniej mieć powinien!) inne zadanie niż tylko zaspokajać doznania estetyczne. Mimo tego, ja lubię, kiedy przy okazji okazy zaprezentowane są w sposób możliwie estetyczny, choć nie za wszelką cenę. Co do klejenia na trójkąty (bo bez małych wyjątków używam tylko takich kartoników), to zdecydowanie zawsze robię to tak, jak pisał prof. Borowiec i kol. Jacek - z tym wyjątkiem, że nie mam okazów w zbiorze ustawionych w prawo lub lewo, tylko w górę - szpilka po prawej stronie okazu.
Estetyka niby, jak pisałem, nie jest na pierwszym miejscu, ale też mnie skręca jak patrzę na okazy od innych zbieraczy, które klejone były odwrotnie.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]