Co to za żuki??

Lucanidae, Trogidae, Glaresidae, Bolboceratidae, Scarabaeidae, Geotrupidae i Ochodaeidae.
klekel
Posty: 119
Rejestracja: sobota, 5 stycznia 2008, 12:20
Lokalizacja: Nowy Targ

Co to za żuki??

Post autor: klekel »

Cześć Wszystkim!
Niedawno dostałem do rozpoznania 2 chrząszcze z rodziny Scarabaeidae, ale nie wiem nawet co to za rodzaj. Spodziewam się, że jeden z nich to jakiś Scarabaeus sp., ale to tylko przypuszczenia. Nie wiem nawet dokładnie z jakiego kraju pochodzą.
Załączniki
4.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (46.15 KiB)
3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (41.31 KiB)
2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (26.55 KiB)
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (24.39 KiB)
Awatar użytkownika
Mattitjah
Posty: 131
Rejestracja: poniedziałek, 30 kwietnia 2007, 19:46
Lokalizacja: Płock

Post autor: Mattitjah »

Ten pierwszy to jakiś Trogidae, ale niech lepiej się specjaliści wypowiedzą. A i napisz skąd one są, chociaż mniej-więcej.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Szkoda iż nie wiesz z jakiego kraju pochodzą, byłoby łatwiej określić gatunki. 1 i ostatnie szdjęcie to Gymnopleurus sp. natomiast dwa środkowe to na pewno Scarabaeus sp. Gymnopleurus jest jakiś charakterystyczny, sline urzeźbienie, ale teraz nie mogę sprawdzić w literaturze ani w zbiorze więc gatunku nie poteam, ale jest charakterystyczny i wygląda mi znajmomo. Co do skarabeusza natomiast to z gatunkiem będzie ciężej, ważne jest obejrzenie punktowania a poza tym okaz wygląda na wytarty, patrz starte zęby na nadustku.
klekel
Posty: 119
Rejestracja: sobota, 5 stycznia 2008, 12:20
Lokalizacja: Nowy Targ

Post autor: klekel »

Myślę, że pomogłyby tu lepsze zdjęcia, ale niestety nie mam lepszego sprzętu fotograficznego... :sad: mogę nadesłać jeszcze jedno zdjęcie. A przy okazji zdjęcie 1 i 2 to to samo, tak samo jak 3 i 4, tylko z innej perspektywy... :smile:
Załączniki
1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (13.75 KiB)
keram

Co to za żuki??

Post autor: keram »

Gymnopleurus to prawdopodobnie G. flagellatus
ODPOWIEDZ

Wróć do „SCARABAEOIDEA”