Co to za żuki??

Lucanidae, Trogidae, Glaresidae, Bolboceratidae, Scarabaeidae, Geotrupidae i Ochodaeidae.
klekel
Posty: 119
Rejestracja: sobota, 5 stycznia 2008, 12:20
Lokalizacja: Nowy Targ

Co to za żuki??

Post autor: klekel »

Cześć Wszystkim!
Niedawno dostałem do rozpoznania 2 chrząszcze z rodziny Scarabaeidae, ale nie wiem nawet co to za rodzaj. Spodziewam się, że jeden z nich to jakiś Scarabaeus sp., ale to tylko przypuszczenia. Nie wiem nawet dokładnie z jakiego kraju pochodzą.
Załączniki
4.JPG
4.JPG (46.15 KiB) Przejrzano 1487 razy
3.JPG
3.JPG (41.31 KiB) Przejrzano 1488 razy
2.JPG
2.JPG (26.55 KiB) Przejrzano 1487 razy
1.JPG
1.JPG (24.39 KiB) Przejrzano 1489 razy
Awatar użytkownika
Mattitjah
Posty: 131
Rejestracja: poniedziałek, 30 kwietnia 2007, 19:46
Lokalizacja: Płock

Post autor: Mattitjah »

Ten pierwszy to jakiś Trogidae, ale niech lepiej się specjaliści wypowiedzą. A i napisz skąd one są, chociaż mniej-więcej.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Szkoda iż nie wiesz z jakiego kraju pochodzą, byłoby łatwiej określić gatunki. 1 i ostatnie szdjęcie to Gymnopleurus sp. natomiast dwa środkowe to na pewno Scarabaeus sp. Gymnopleurus jest jakiś charakterystyczny, sline urzeźbienie, ale teraz nie mogę sprawdzić w literaturze ani w zbiorze więc gatunku nie poteam, ale jest charakterystyczny i wygląda mi znajmomo. Co do skarabeusza natomiast to z gatunkiem będzie ciężej, ważne jest obejrzenie punktowania a poza tym okaz wygląda na wytarty, patrz starte zęby na nadustku.
klekel
Posty: 119
Rejestracja: sobota, 5 stycznia 2008, 12:20
Lokalizacja: Nowy Targ

Post autor: klekel »

Myślę, że pomogłyby tu lepsze zdjęcia, ale niestety nie mam lepszego sprzętu fotograficznego... :sad: mogę nadesłać jeszcze jedno zdjęcie. A przy okazji zdjęcie 1 i 2 to to samo, tak samo jak 3 i 4, tylko z innej perspektywy... :smile:
Załączniki
1.JPG
1.JPG (13.75 KiB) Przejrzano 1487 razy
keram

Co to za żuki??

Post autor: keram »

Gymnopleurus to prawdopodobnie G. flagellatus
ODPOWIEDZ

Wróć do „SCARABAEOIDEA”