Taki mały czołg

Lucanidae, Trogidae, Glaresidae, Bolboceratidae, Scarabaeidae, Geotrupidae i Ochodaeidae.
Pf
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 6 grudnia 2007, 19:20

Taki mały czołg

Post autor: Pf »

http://img84.-wstawianie-linkow-z-zewnetrznych-serwerow-zabronione-.us/img84/3097/img0563ck3.jpg

Dacie radę poznać, jaki to gatunek? Bo zima idzie, śnieg już właściwie spadł i szkoda, żeby zamarzł, a nie wiem co ta kobyłka żre ;d
Awatar użytkownika
Robert Zoralski
Posty: 775
Rejestracja: wtorek, 10 kwietnia 2007, 23:29
Specjalność: Syrphidae
Lokalizacja: Reda
Kontakt:

Post autor: Robert Zoralski »

nie wiem co to, ale wygląda jak sztuczny :)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Mnie się jadnak wydaje naturalny, co nie znaczy że jest żywy! Z drugiej stony nie wiadomo skąd pisze autor postu - może gdzieś z tropików? albo zakupił to cudo gdzieś na giełdzie? Jedno jest pewne - w Polsce w naturze takiego gatunku nie spotkał :!:
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

Jest to prawdziwy jak i zywy tropik :) Ale nazywy nie pamietam ;)
Pf
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 6 grudnia 2007, 19:20

Post autor: Pf »

Prawdziwy i żywy to on był jeszcze wczoraj ;( Przychodzę właśnie ze szkoły, zaglądam do akwarium - a on z podkurczonymi odnóżami nieruchomo leży. (T_T) Jak już mówiłem, nie wiedziałem czym go karmić, to naładowałem akwarium wszystkim po trochu co miałem: jabłko, mandarynka, sałata, kapusta, ogórek, trawa, jakieś liście z okolicznych drzew (nie pryskane, mieszkam na wsi), chleb i parę innych tego typu produktów. Drugą połowę akwarium wysypałem piachem (no bo skąd miałem wiedzieć, w czym on śpi). Nie zjadł nic (a przynajmniej nie widać żeby nadgryzł).

Mieszkam na mazowszu, a historia żuczka jest bardzo prosta... Poszedłem do sklepu zoologicznego po żarcie dla mojej domowej trzódki, stoję sobie przy kasie, a pod ladą, w słoiku drepta sobie owy mały czołg. Pytam się znajomej ekspedientki, czy to jakaś nowa atrakcja turystyczna, a ona mi na to, że dziś jakaś kobieta przyniosła złapanego w torbie papierowej, bo znalazła w torbie na zakupy w sklepie spożywczym nieopodal i pomyślała, że to im ze sklepu uciekło Xd No i spytałem co teraz z nim zrobią, a ona że, jak szef przyjdzie i określi czy to nie chroniony gatunek to pewnie sprzedadzą. No i w dalszym toku rozmowy udało mi się po znajomości bez wiedzy szefa za 16 zł wytargować skurczybyka ;) Ale z tego co właśnie widzę w akwarium, jakoś nie pałał entuzjazmem do nowego mieszkanka, ew. był jakiś chory, bo nawet tego samego dnia co go kupiłem nie biegał, tylko ledwo każdą nóżką do przodu sunął.

Chociaż właściwie to nawet nie wiem czy on jest martwy, może ten gatunek zapada w jakiś sen zimowy albo inną taką hibernację... poczekam z miesiąc, jak się nie ruszy to gdzieś w lesie go położę na trawie.
Picu
Posty: 156
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 14:40
Lokalizacja: Skawica

Post autor: Picu »

To na pewno nie jest element polskiej fauny. Obstawiam , że to Megaceras jason Herbst, pochodzi z Brazylii, może jakiś eksport owoców był:)
Pf
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 6 grudnia 2007, 19:20

Post autor: Pf »

Picu pisze:To na pewno nie jest element polskiej fauny. Obstawiam , że to Megaceras jason Herbst, pochodzi z Brazylii, może jakiś eksport owoców był:)
Tzn, że i tak by nawet w terrerium nie przeżył bo potrzebuje "brazylijskiego" klimatu?
Picu
Posty: 156
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 14:40
Lokalizacja: Skawica

Post autor: Picu »

Nie, przy odpowiedniej temperaturze i wilgotności powinien trochę pożyć, ale imagines nie żyją dłuzej niż 3 - 4 miesiące, mógł być to stary okaz.
Kafelan
Posty: 143
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 00:26
Lokalizacja: Głubczyce

Post autor: Kafelan »

Dynastidae jest to Trichogomphus lunicollis.Jeżeli /róg/ nie rozdwojony na końcu od wewnętrznej strony jeden wyrostek.Dorasta 5=7 cm.Występuje Malaysia.Można go karmić słodkimi owocami banan,morele,jabłka itp.
jankol59
Posty: 73
Rejestracja: czwartek, 12 stycznia 2006, 22:21
Lokalizacja: Kołobrzeg

Ten czołg pasuje

Post autor: jankol59 »

Tak jak pisze Picu. Ten czołg pasowałby na Megaceras jason Herbst (syn. M.chorinaeus F.) - mają (samce) do około 75 mm, a czołgują sobie w Gujanie i północnej Brazylii. Tu na fotce niestety nie widać właśnie rozdwojonego rogu. Ale z tymi rogami zawsze jest problem. Może dokładnie popatrz na boki robaczka : mają charakterystyczne duże wgłębienia i porowatą strukturę (inną niż powierzchnia pokryw i rogów). Odnóża (od spodu) są pokryte szeregami rudoczerwonych włosków.
A ten z fotki (jak pisze Kafelan) to i też pasuje na Trichogomphus lunicollis, ten właśnie gatunek nie ma tego rozdwojonego rogu i tego "kolca" na środku.
Zrób dokładniejsze fotki głowy z tymi rogami. Bedzie łatwiej okreslić gatunek.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

ODPOWIEDZ

Wróć do „SCARABAEOIDEA”