coraz mniej ,,czynnych" pastwisk

Lucanidae, Trogidae, Glaresidae, Bolboceratidae, Scarabaeidae, Geotrupidae i Ochodaeidae.
Przemek Zięba

coraz mniej ,,czynnych" pastwisk

Post autor: Przemek Zięba »

Wrociłem wlasnie z wyjazdu urlopowego. Kilka refleksji w temacie chrzaszczy koprofagicznych:
1. Tragedia - populacja krow spadla o 60-70% w niektorych regionach
2. Pastwiska porastaja trawa, krowy sie nie pasa, brak krowich odchodow
3. Nieliczne pastwiska na ktorych pasie sie jedna - dwie krowy, odchodow tyle co kot nas... tzn naplakal
4. Wlasciciele krow przechodza na gotowe mieszanki, za czym chrzaszcze nie przepadaja
5. To juz pytanie, jakie beda perspektywy dla ,,grzebiacych w odchodach" za pare lat, gdy zaczna dominowac chowy zamkniete bydla tzn bezwypasowe???
6. Na szczescie sciana wschodnia naszego kraju jeszcze jako tako wyglada, stad jak widze zywe zainteresowanie reginami nadbuzanskimi u kolegow.

Kiedys pastwiska byly pelne krow, dzisiaj zieja pustka, jak sadzicie do czego to doprowadzi???
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

Jak to do czego? Do orzechów! W mojej okolicy wszystko co tylko można jest już obsadzone (bądź obsadzane) orzechem. Są tego już ładne setki ha! Były prominent zachodniopomorski kosi kasę z PROW-u.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

W calej prefekturze Ibaraki nie widzialem przez ponad cztery lata ani jednej krowy, o koniach nie wspominajac. Przez caly ten czas udalo mi sie na tym terenie zlapac dokladnie cztery gatunki Onthophagusow i to chyba tylko dzieki temu, ze jeden leci na swiatlo a trzy pozostale zwabia padlina. Z Aphodiusami jest podobnie, praktycznie same gatunki saprofitofagiczne. Straszna nedza jak na taka grupe, szczegolnie patrzac na to ile sie lapie wszelkich innych Coleo.
Pawel
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Wlasnie liryka/epika a teraz to juz dramat, na swiatlo cos tam leci ale chyba w wiekszej ilosci na wschodzie Polski
brakkonta

Post autor: brakkonta »

no to po dobrym obiadku KUPą mości Panowie w łąki, z KUPą !!!........ale tak po prawdzie to się również na ten problem uskarżam któryś tam sezon. Kiedyś człek walnąwszy się na trawie w pozycji półwypoczywającej rzymskiej grzebał se w kupie i robali miał od szlaka. A teraz faktycznie posucha :cry: A tak lubiłem Ontophagusy :cry:
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Stad wlasnie rzucilem propozycje, by sie spotkac i moze zaczac robic jakas inwentaryzacje???? tego co jeszcze jest :(
bo za rok lub dwa bedzie juz tylko du.. zbita i zero kalu na lakach :)
brakkonta

Post autor: brakkonta »

popieram pomysła ze spotkaniem się, i to nie tylko gównogrzebców (to z miłością i szacunkiem, gdyż sam tu należę), ale i próchnolubów i wszelkiej inszej maści tęgopokrywcomirów. Trza inwentaryzować !!!!!! Motylowa brać (też się tym param :P) już działa na tym polu. A chrząszcze stanowią czarną łatę - inwentaryzujmy Waszmościowie bo faktycznie jest coraz gorzej, ubożej :cry:
Mazep
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Przygnębiła mnie nieco wizja pastwisk bez zwierząt na nich się pasących, i faktycznie w Polsce rzadki to już widok... Na szczęście nie tak daleko na południe od nas istnieje nadal stan nienarusznej obfitości tego na czym żerują koprofagi...
Na potwierdzenie kilka zdjęć z regionu Bukowiny i Maramuresz...
Załączniki
Maramuresz, sierpień 2007.
Maramuresz, sierpień 2007.
100_0468a(8x6)07.jpg (134.47 KiB) Przejrzano 2620 razy
Maramuresz, sierpień 2007.
Maramuresz, sierpień 2007.
100_0466a(8x6)07.jpg (133.98 KiB) Przejrzano 2618 razy
Bukowina, sierpień 2007.
Bukowina, sierpień 2007.
100_0461a(8x6)07.jpg (113.37 KiB) Przejrzano 2623 razy
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Te zdjęcia umieściłeś chyba w celu dobicia psychicznego ;)
Cel osiągnąłeś heheheh, no oczywiście z tym dobijaniem to żart, ale takie obrazki z taka ilością przeżuwaczy widuje sie jeszcze na wschodzie i południowym wschodzie kraju gdzieniegdzie oczywiście.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Nie miałem zamiaru nikogo "dobijać" - po prostu zachwyciły mnie krajobrazy rumuńskich Karpat, a i zwierzaków tam co niemiara...
Kózkarzy może bardziej zainteresują te zdjęcia - Góry Maramureskie (gdzieś pomiędzy Carlibabą a Borsą), w dole Bistrica Aurie (czyli Złota Bystrzyca?)...
Załączniki
...i składy drewna.
...i składy drewna.
100_0467a(8x6)07.jpg (115.35 KiB) Przejrzano 2619 razy
Góry Maramureskie - liczne wiatrołomy ...
Góry Maramureskie - liczne wiatrołomy ...
100_0472a(8x6)07.jpg (103.28 KiB) Przejrzano 2618 razy
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Krajobrazy rzeczywiście mogą zachwycić ale nasze Bieszczady wcale nie odstają a składnic drewna tam na pęczki.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Faktycznie, ta część Karpat przypomina nieco Bieszczady - min. poprzez swojsko wyglądające połoniny.
Mnie interesuje natomiast to, czy ktoś dysponuje wiedzą na temat składu gatunkowego np. rodziny Scarabaeidae i Cerambycidae tych terenów - czy są tam i ewentualnie jakie gatunki nie występujące na terenie Polski?
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

Centralna Polska

Post autor: Andrzej Kurzawa »

U mnie w centralnej Polsce, wszystko OK. Krowy się pasą na naturalnych trawkach. Jest ich całkiem sporo. Na dowód niech służą moje znaleziska w postaci wszystkich trzech Geotrupes: mutator, spiniger i stercorarius, oraz Copris lunaris. Zapraszam do obejżenia http://www.efotogaleria.pl/index.php?m=711&ktore=1480 , http://www.efotogaleria.pl/index.php?m=918&ktore=1478 Posiadam tez w zbiorach Typhoeusa, ale już nie był łapany na łące, tylko w lesie dębowym na odchodach sarny http://www.efotogaleria.pl/index.php?m=112&ktore=964
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „SCARABAEOIDEA”