Rodzaj - Trichius- oznaczanie

Lucanidae, Trogidae, Glaresidae, Bolboceratidae, Scarabaeidae, Geotrupidae i Ochodaeidae.
Picu
Posty: 156
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 14:40
Lokalizacja: Skawica

Rodzaj - Trichius- oznaczanie

Post autor: Picu »

Witam , mam kilka imago chrząszczy orszołów. Byłem przekonany że to Trichius fasciatus ale po dokładnym przyjrzeniu się omawianych okazów zauważyłem że dwa z nich mają pomarańczowe owłosienie przedplecza i odwłoku, pozostałe mają owłosienie białe. Ponadto omawiane okazy mają pomarańczowe plamki na pokrywach.
Czy może ktoś posiada jakiś mały kluczyk do orszołów byłbym bardzo wdzięczny. pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Polskie gatunki orszołów jeśli masz samce do od razu bez zastanawiania się wyciągaj kopulator, nie ma właściwie 100% cech zewnętrzynch by je odróżnić. Natomiast jeśli masz samicę to końcówka pygidium T. fasciatus jest wycięta, T. zonatus bez wycięcia, natomiast T. sexualis ma dwa drobne wcięcia na szóstym ostatnim sternicie odwłoka. Cechy które Ty podajesz znaczy się kolor owłosienia i plamki nie mają żadnego znaczenia.
T. fasciatus występuje pospolice w całej Polsce.
T. zonatus jedyne pewne współcxzesne stanowisko tego gatunku w Polsce to Poznań
T. sexualis szansa na niego tylko w górach w Polsce, znany z jednego chyba stanowiska z przełęczy Dukielskiej (wybitnie południowy gatunek)
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Re: Rodzaj - Trichius- oznaczanie

Post autor: Grzegorz Michoński »

Picu pisze:mam kilka imago chrząszczy
Imagines.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Marku, a moglbys napisac pare slow o nazewnictwie - jak teraz traktowana jest nazwa rosaceus? Masz L&S, jak tam jest z orszolami?
Pawel
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

W sumie zastosowałem trochę z tym nazewnictwem skrót myślowy, czyli nazewnictwo katalogu Fauny Polski i polskich kluczy. Rzeczywiście od jakiegoś czasu zmieniło się nazewnictwo gatunku u nas znanego jako T. zonatus, a mianowicie w Europie występuje T. rosaceus i w naszych rejonach jego podgatunek nominotypowy a w Afryce północnej inny jego podgatunek T. rosaceus zonatus (Funkcjonowało to już w kluczu Barauda do żuków Afryki północnej czyli dobre 10 lat temu już). Czyli wynika z tego iż to co do niedawna traktowaliśmy jako T. zonatus w Polsce to jest T. rosaceus ssp. rosaceus. Nie mam mnie teraz w domu i nie mogę wspomóc się datami ale zamieniono te nazwy ze względu na priorytet z tego co pamiętam T. rosaceus jest nazwą starszą niż T. zonatus.
A ja tak mówię o naszm "T. zonatus" w sumie z przyzwyczajenia, cxzasmi trudno wykorzenić nawyki co do nazewnictwa.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Marek Przewoźny pisze: A ja tak mówię o naszm "T. zonatus" w sumie z przyzwyczajenia, cxzasmi trudno wykorzenić nawyki co do nazewnictwa.
Taki maly przyczynek do zjawiska blednie zwanego "chaosem w nazewnictwie" ;-)
Pawel
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Post autor: L. Borowiec »

W uzpełnieniu dane z L&S

Trichius fasciatus (Linnaeus, 1758)
Trichius rosaceus rosaceus (Voet, 1769)
Trichius rosaceus zonatus Germar, 1831
Trichius sexualis Bedel, 1906

T. sexualis w tym katalogu nie jest podawany z Polski.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: M. Stachowiak »

T. sexualis w tym katalogu nie jest podawany z Polski.
W pierwszym tomie katalogu L&S z Polski nie jest podanych blisko 20% Carabidae, między innymi większość występujących tu gatunków z rodzaju Bembidion (s. l.)! Wymieniane są natomiast gatunki, których obecność na terenie kraju zakwestionowano już w KfP (oznaczone tu myślnikami).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „SCARABAEOIDEA”