Polskie kruszczyce

Lucanidae, Trogidae, Glaresidae, Bolboceratidae, Scarabaeidae, Geotrupidae i Ochodaeidae.
Awatar użytkownika
Andrzej 54 †
Posty: 239
Rejestracja: niedziela, 13 lutego 2005, 19:46
UTM: CC71
Specjalność: Staphylinidae
profil zainteresowan: rencista o szerokim spektrum zainteresowań
Lokalizacja: Łask

Polskie kruszczyce

Post autor: Andrzej 54 † »

kiedyś na tym forum znajdował się ładnie zrobiony klucz do polskich kruszczyc. Po awarii forum nie został odzyskany (albo ja go nie mogę znaleźć) czy ktoś z kolegów go ma i mógłby wstawić na forum lub wysłać na maila do mnie.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Daję na forum, wiecej osób skorzysta.

1.Tarczka ostro zakończona................................................................................................2.
--.Koniec tarczki zaokrąglony...............................................................................................3.
2.Przednie golenie z dwoma zębami.................................................................. Oxythyrea funesta
--.Przednie golenie z trzema zębami........................................................................Tropinota hirta
3.Wyrostek śródpiersia okrągły............................................................................Cetonia aurata
--.Wyrostek śródpiersia półkoliście rozszerzony ku przodowi..........................................................4.
4. Boki przedplecza bez obrzeżenia w okolicy przednich kątów...........................Protaetia (Liocola) lugubris
--.Boki przedplecza obrzeżone na całej długości.........................................................................5.
5.W tylnej połowie pokryw nie występują punktowane zagłębienia. Duże 20-30 mm................................................................................... Protaetia (Cetonischema) aeruginosa
--.Pokrywy w tylniej połowie z punktowanymi zagłębieniami...........................................................6.
6.Wyrostek śródpiersia mocno punktowany i owłosiony............................. Protaetia (Netocia) hungarica
--.Wyrostek śródpiersia gładki, najwyżej lekko punktowany...........................................................7.
7.Samiec tylnie uda z wycięciem na tylnym brzegu. Samica z dwoma mocnymi skośnymi wgłębieniami na pygidium....................................................................................... Protaetia (Eupotosia) affinis
--.Samiec tylnie uda bez wycięcia na tylnym brzegu. Samica bez mocnych skośnych wgłębień na pygidium......................................................................................................................8.
8.Golenie na kolanach z białymi plamami. Wierzchołek pokryw w pobliżu szwu bez wycięć. Wierzch zielonkawy, oliwkowy...............................................................................Protaetia (Potosia) cuprea metalica
--.Golenie na kolanach bez białych plam. Wierzchołek pokryw w pobliżu szwu z delikatnymi wcięciami. Wierzch brązowo lśniący, spód czerwony.............................................................Protaetia (Potosia) fieberi
brakkonta

Post autor: brakkonta »

Witam.
Guzik tam się znam :oops: , alem słyszał, że poletka białe na kolanach (pkt. 8 i jego kontrapunkt) to nie do końca taka pewna cecha. Nie wiem, czy się szybko wycierają, czy jaki tam czort, ale nie zaleca się tej cechy jako pewnika. Pewnikiem namieszałem ale może jakowa dysputa rozgorzeje na ten temat i może jaki dobry klucz do Cetonidków się ulęgnie. Jacenty Admin onegdaj takowy obiecywał :roll: A przydałby się takowy i to do tego z lekkim wymachem na gatunki przynajmniej środkowoeuropejskie (albo i z jeszcze większym wymachem ku Mateńce Europie).
Serdeczne pozdravki - Mazep
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

odp

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Może nie rozumiem sie na oznaczaniu z kluczem, ale mi ta ściąga nijak nie pasuje do moich okazów. Cetonia aurata ma wyrostek śródpiersia ostro zakończony czy okrągły? Czy dobrze sobie pooznaczałem? http://www.efotogaleria.pl/index.php?m=558&ktore=1133 W razie wątpliwości dodam tu inne ujęcia danego okazu.
Awatar użytkownika
Robert M.
Posty: 377
Rejestracja: poniedziałek, 26 września 2005, 17:07
Lokalizacja: Opole / Branice
Kontakt:

Post autor: Robert M. »

Wg. mnie oznaczone poprawnie :)
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

odp

Post autor: Andrzej Kurzawa »

Ale u mnie cetonia aurata ma wyrostek ostro zakończony, a w kluczu napisane, że ma być okrągły.
brakkonta

Post autor: brakkonta »

I wszystko w pariadkie
"wyrostek zaokrąglony" u auraty jest po prostu wyrostkiem prostym, patyczkowatym, z wyokrąglonym końcem (taki sobie paluszek) - może robić wrażenie "ostrego". Jednak kontracecha mówi o rozszerzeniu tekoż wyrostka (foto w załączeniu) - i takież posiada reszta Cetonidek
może i co udało mi się wyjaśnić. Mazep
......psio krew ..............ni czorta nie mogę wstawić zdjęcia. Nic to. Jak pisałem - aurata ma paluszkowaty (taki sobie fuck) wyrostek, u reszty wygląda on jak łopatka, szufelka.

[ Dodano: 26-06-07, 11:10 ]
może teraz zdjęcie wejdzie......no, weszło. Człek się uczy jednak, choć stary :lol:
Może wyjaśni się teraz problem z wyrostkiem.
A'propos, też zbieram żuki - może jaki kontakt, wymianka i takietam
Mazep z pozdravkami

[ Dodano: 26-06-07, 11:14 ]
no nie, cholery można dostac. Gdzie to zdjęcie sie podziało ???? :twisted:
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

odp

Post autor: Andrzej Kurzawa »

A propos kontaktu, to chętnie. Mnie najbardziej interesują miejsca blisko mnie czyli do kilkudziesięciu kilometrów od Bełchatowa (ale za wyjątkowym okazem pojadę i do Suwałk). Ja tylko fotografuję, ale mogę zbierać na zamówienie. Jakie żuczki u mnie się zbiera, można zobaczyć wpisując w google np. typhaeus i to co sie pokaże na początku listy (polskie wyniki, na świecie 3 pozycja) to moja kolekcja (efotogaleria). Teraz sie napaliłem na Geotrupidae i Lucanidae, ale wszystkie Scarabeidae mam nadzieję uzbierać :) . e-mail: biuro@bai.pl
brakkonta

Post autor: brakkonta »

jeszcze jedna próba ze zdjęciem. Przy tworzeniu wypowiedzi wrzucam "na podgląd" i zdjęcie jest. To czemu nie wyświetla się bezpośrednio potem na Forum? Niech mnie kto oświeci.
Mazep

[ Dodano: 26-06-07, 13:01 ]
Oooooo, jest ten nieszczęsny wyrostek. To ja już nic nie wiem. Wszystko robiłem tak samo, jak poprzednio i zdjątka się nie wklejały. A teraz ??? Nic z tego nie rozumiem. Czekam na oświecenie.
Mazep
Załączniki
wyrostek rozszerzony.jpg
wyrostek rozszerzony.jpg (136.33 KiB) Przejrzano 5909 razy
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

odp

Post autor: Andrzej Kurzawa »

A to jak się ma do tego taki wyrostek? Mnie niech ktoś oświeci na temat samej Cetonii auraty, bo na resztę to narazie brak mi w głowie Megabajtów. Muszę mieć jakis punkt zaczepienia (wyjścia), fundament. A teraz, to mam tylko groch z kapustą :)
Załączniki
cetonia aurata
cetonia aurata
1133.jpeg (17.68 KiB) Przejrzano 5883 razy
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Jak na moje oko wyrostek zaokrąglony, bez rozszerzenia. Aurata pasuje więc jak najbardziej.
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

aurata
brakkonta

Post autor: brakkonta »

ano aurata po wsze czasy
Awatar użytkownika
Andrzej Kurzawa
Posty: 1031
Rejestracja: piątek, 6 kwietnia 2007, 20:27
Lokalizacja: Napoleonów
Kontakt:

odp

Post autor: Andrzej Kurzawa »

No to ja biorę się za fotografowanie krajobrazów. Sam będę wymyślał nazwy i się nie pomylę, choćby były najbardziej zmienne :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „SCARABAEOIDEA”