Copris

Lucanidae, Trogidae, Glaresidae, Bolboceratidae, Scarabaeidae, Geotrupidae i Ochodaeidae.
Awatar użytkownika
markam
Posty: 41
Rejestracja: sobota, 14 kwietnia 2007, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Copris

Post autor: markam »

Jak rozroznia sie Copris lunaris od Copris hispanus?
(Wiem ze w Polsce jest ten pierwszy) lecz mam miedzynarodowy problem:D
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

C.lunaris kontra C.hispanus

Post autor: Wujek Adam [†] »

Witam!
Jakby tu opowiedzieć o różnicach tych gatunków w prostych słowach? Mając okazy porównawcze nie jest trudno ustalić, który Copris jest który, ale zrobić to opisowo... spróbuję:

1. C.lunaris: rozmiar ciała ok. 20 mm, wierzch błyszczący, wyraźne żeberkowanie pokryw. Przedplecze wysklepione, zwłaszcza w środkowym odcinku, z bocznymi wklęsnięciami i wyraźnymi pojedynczymi kolcowatymi wyrostkami przy krawędziach. Środkowa część wysklepienia gładka, z błyszczącymi powierzchniami w tylnej częśći i pionowym, drobno punktowanym żłobieniem lekko rozszerzającym się w kierynku głowy. U samców głowowy wyrostek w kształcie rogu lekko zagięty ku tyłowi, wąski i dość ostry.
2. C.hispanus: rozmiar ciała często powyżej 20 mm, wierzch matowy, słabiej widoczne żeberkowanie pokryw. Przedplecze wysklepione na całej szerokości, bez wklęsnięć i kolcowatych wyrostków. Powierzchnia przedplecza drobno, nieregularnie punktowana, także w w środkowej części, ze słabo zaznaczonym żłobieniem, lub zupełnie go pozbawiona. U samców wyrostek głowowy w kształcie rogu zwykle mocniej zagięty ku tyłowi, szeroki i tępo zakończony.

Może mój "kluczyk" pomoże Ci w oznaczeniu. Wiem, że powinno się unikać w opisach cech porównawczych, a podawać szczególy budowy wyróżniające i charakterystyczne. Ale w przypadku tych gatunków nie jest to proste....
Pozdrawiam!
Wujek Adam
Awatar użytkownika
markam
Posty: 41
Rejestracja: sobota, 14 kwietnia 2007, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markam »

Wielkie dzieki, pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

No i...?

Post autor: Wujek Adam [†] »

Nie ma sprawy :wink:
No i jak, "kluczyk" w czymś pomógł? Który gatunek podejrzewasz?
Jakby co służę porównawczymi okazami obu gatunków - mogę Ci je podesłać.
PZDR!
Wujek Adam
Awatar użytkownika
markam
Posty: 41
Rejestracja: sobota, 14 kwietnia 2007, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markam »

stawiam na C. lunaris tylko ze nie moge niestety foty strzelic bo okaz nie jest moj (jest znajomego, a w najblizszym czasie go nie zobacze, w przyszlosci pstrykne fote i zamieszcze). Wiekszosc cech sie zgadza z tym co napisales. A i mam pyt. czy hodowales moze kiedys ten gat.? Bo wydaje mi sie ze w porownaniu z innymi Zukowatymi jest trudniejszy w utrzymaniu.:D pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Niewdzięczne hodowle

Post autor: Wujek Adam [†] »

No cóż...
Nigdy nie hodowałem od larwy żadnego "gównojadka" i nawet o tym nie myślałem. Parę okazów wyciągnąłem tu i tam spod krowiego placka, a w Bułgarii też sztuk parę (obu omawianych gatunków) złowiłem wieczorami i nocami przy świetle. Niestety zupełnie nie mam praktyki w hodowli tak rozwijających się owadów i tu pomóc nie potrafię (co innego kózki, czy Scarabaeoidea rozwijające się w próchnie).
Wiem, że próby takich niewdzięcznych hodowli podejmował w zeszłym roku Marek W., a i Adam B. z SGGW może mieć coś na ten temat do powiedzenia. Może się tu odezwą? (Lub jeszcze inni mający doświadczenie w takich praktykach...)
PZDR! Wujek Adam
Awatar użytkownika
markam
Posty: 41
Rejestracja: sobota, 14 kwietnia 2007, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markam »

A. Byka znam, bo zajmuje sie aktywnoscia dobowa Laparosticti, i mialem przyjemnosc go poznac (werywikowal moje oznaczenia:). A tak nawiasem to czy mozna przewozic owady bez problemowo z Bulgarii? Bo jade tam na wakacje :D i pogrzebal bym sobie w "atraktancie". Pozdrawiam i raz jeszcze dziekuje za pomoc.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Wolno, ale...

Post autor: Wujek Adam [†] »

Cieszę się, że "kupopochodny" problem mamy załatwiony, choć rzeczony Adaś B. jakoś nie za bardzo tu zagląda :cry:
A jesli chodzi o wywóz owadów z Bułgarii, to można. Wszystko można, byle z wolna i z ostrożna :wink: . Należy pamiętać o podstawach - nie wolno poławiać i wywozić gatunków podlegających ochronie w danym kraju, ani takowych do nas wwozić bez odpowiednich zezwoleń. Kto podejmie taka próbę i takie ryzyko może spotkać się z niemiłymi konsekwencjami (zresztą, na tym Forum była o tym nie raz mowa - również w relacjach kilku przyłapanych).
Warto się więc zapoznać z odpowiednimi wykazami gatunków by nie narozrabiać i by przy ewentualnej kontroli nie dać się zagiąć.
PZDR!
Wujek Adam
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

Wujek a jak Ty przewozisz???
NIc zero zlosliwosci tylko pytanie. Czy zglaszasz od razu na granicy ze przewozisz owady, czy czekasz az sie dobiora do bagazu??
Wiele moich planow wyjazdu zagranicznego i polowow spalilo na panewce rozmyslan jak to przewioezc z konkluzja ze moge miec jednak problemy...
Wszakze celnik chronionych gatunkow nie rozpozna i wszystko dla niego moze byc podejrzane.....
pozdr
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Wywóz i przewóz

Post autor: Wujek Adam [†] »

No cóż...
Przeczytaj uważnie moje posty, zwłaszcza w ciołkowym wątku, a znajdziesz odpowiedź co robię i jak przewożę :wink:
Ale parę rad praktycznych przydać się może.
1. Samolot: owady do bagażu w luku, bo przecież nie do osobistego!
2. Autokar: owady w bagażu głównym, nie w podręcznym.
3. Samochód (lub inny prywatny środek lokomocji) - pytać innych, nigdy sam tak niczego z zagranicy nie przewoziłem...
Owady zgłaszamy, gdy wieziemy je z polecenia jakiejś instytucji, czy w kooperacji z jakąś instytucją, lub na potrzeby jakiegoś projektu i posiadamy na to dokumenty. Jeżeli owady wieziemy prywatnie nie mamy obowiazku ich zgłaszać. Szegółowa kontrola jaką jednokrotnie w życiu miałem na granicy serbskiej przepuściła mnie bez kłopotu, bo nie wykazała u mnie gatunków chronionych (=zabronionych).
Istnieje jeszcze możliwość wysyłania owadów pocztą, np. na swój adres. Myśleleiśmy o tym w Bułgarii, ale zrezygnowaliśmy zabierając materiał ze sobą.
Powtórze raz jeszcze ważną kwestię: nieodzowna jest znajomość prawa i przepisów, oraz wykazów i list odpowiednich gatunków! Jakby co, nie można się dać zakrzyczeć, czy wmówic sobie nieprawdę! Trzeba wiedzieć co się robi, co można i wolno, a w przypadku kontroli i pytań rzeczowo, jasno i w pewny sposób stać przy swoim.
Jesli jednak decydujemy się na przewóz gatunków o których wiemy, że są chronione i zdajemy sobie sprawę, że robimy coś nielegalnego? Co mogę powiedzieć? Wiadomo, że ludzie przemycają i próbują przemycać w zasadzie wszystko: narkotyki, broń, dzieła sztuki... jednym się udaje, a innym nie :P . Od każdego z nas zależy, czy podejmiemy takie ryzyko, a jesli tak, to w przypadku wpadki musimy być świadomi grożących konsekwencji...
Pozdrawiam!
Wujek Adam
ps. to samo tyczy się działań entomologicznych podejmowanych na mniejszą, krajową skalę. Spróbujmy wjechać bez uprawnień i pozwoleń np. wgłąb Puszczy Białowieskiej samochodem i łowić tam chronione gatunki w rezerwacie... a potem (w momencie ewentualnego przyłapania) się dziwić i narzekac, że nas gnębia, prześladują i wszystkiego zabraniają...
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

co do coprisów troszkę prościej:
hispanus: przednie kąty przedplecza ostro zakończone
lunaris: przednie kąty przedplecza proste, lekko zaokrąglone na wierzchołku
Awatar użytkownika
markam
Posty: 41
Rejestracja: sobota, 14 kwietnia 2007, 15:14
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: markam »

Idac za ciosem: Czy mozecie podac cechy Copris umbilicatus dzieki z gooory i pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „SCARABAEOIDEA”