Aphodius spod Hrubieszowa

Lucanidae, Trogidae, Glaresidae, Bolboceratidae, Scarabaeidae, Geotrupidae i Ochodaeidae.
Przemek Zięba

Aphodius spod Hrubieszowa

Post autor: Przemek Zięba »

Witam Was serdecznie :D
W zasadzie Aphodiusy nie należą do uwielbianych przeze mnie chrząszczy no ale wreszcie zacząłem robić porządek i z nimi.
Generalnie bez problemów ale trafiłem na takie okazy zebrane pod koniec sierpnia 2005 roku w okolicy sławetnego Gródka n Bugiem. Początkowo nawet ich nie wkładałem pod binokular, bo i wziąłem je za A.fossor ab.silvaticus, no ale jakoś mi coś zaczęło nie pasować, przede wszystkim przedplecze, generalnie nie tak wysklepione, w zasadzie żadna z opisywanych w kluczu Mrs. Stebnickiej mi nie pasuje, wielkość zacna 14-15 mm, nawet 16 mm, opierając się jedynie na fotkach z klucza Marka Bunalskiego nie mogłem nic dopasować.
Macie jakieś koncepcje?
Zdjęcia robione na szybciora z ręki przed chwilką lekko obrobione, są różnice pomiędzy poszczególnymi okazami, niektóre całe sa brązowe u innych przdplecze lekko ciemniejsze w kierunku czarnego.
Zapewne rozwiązanie jest proste no ale może jakaś ciekawostka toto??
z góry dzięki
P.
Załączniki
Aphodius spp.2_hf.jpg
Aphodius spp.2_hf.jpg (22.62 KiB) Przejrzano 2401 razy
Aphodius spp.3_hf.jpg
Aphodius spp.3_hf.jpg (15.68 KiB) Przejrzano 2401 razy
Aphodius spp.4_hf.jpg
Aphodius spp.4_hf.jpg (23.33 KiB) Przejrzano 2401 razy
Aphodius spp.1_hf.jpg
Aphodius spp.1_hf.jpg (28.76 KiB) Przejrzano 2401 razy
Awatar użytkownika
vogel
Posty: 411
Rejestracja: piątek, 11 lipca 2008, 15:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Aphodius spod Hrubieszowa

Post autor: vogel »

Jak dla mnie to może być Aphodius rufipes.
Pozdrawiam Darek
Przemek Zięba

Re: Aphodius spod Hrubieszowa

Post autor: Przemek Zięba »

Takoż i by pasował do A.rufipes. Poza zdjęciami, które by pasowały (chociaż jest kilka różnic) nie mam z czym porównać.
klekel
Posty: 119
Rejestracja: sobota, 5 stycznia 2008, 12:20
Lokalizacja: Nowy Targ

Re: Aphodius spod Hrubieszowa

Post autor: klekel »

Ja też stawiam na ten gatunek. Wielkość i zaokrąglony kształt nadustka wyklucza chyba wszystkie inne krajowe gatunki
Przemek Zięba

Re: Aphodius spod Hrubieszowa

Post autor: Przemek Zięba »

Ot i dzięki serdeczne obu Kolegom:-)
to on ci jest takoż i ja po sugestiach Waszych przeanalizowałem okazy i nic innego nie będzie pasować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „SCARABAEOIDEA”