Aphodius do oznaczenia

Lucanidae, Trogidae, Glaresidae, Bolboceratidae, Scarabaeidae, Geotrupidae i Ochodaeidae.
Awatar użytkownika
Paweł Babula
Posty: 212
Rejestracja: wtorek, 3 stycznia 2006, 21:21
Lokalizacja: Rzeszów

Aphodius do oznaczenia

Post autor: Paweł Babula »

Bardzo proszę o pomoc w oznaczeniu.

Miejsce zbioru :

Polska
Żary (woj. Lubelskie)
VIII 2003
leg. P. Babula
Załączniki
Aphodius.jpg
Aphodius.jpg (147.09 KiB) Przejrzano 3729 razy
Aphodius1.jpg
Aphodius1.jpg (12.57 KiB) Przejrzano 3729 razy
Aphodius2.jpg
Aphodius2.jpg (28.74 KiB) Przejrzano 3729 razy
Aphodius3.jpg
Aphodius3.jpg (20.37 KiB) Przejrzano 3729 razy
brakkonta

Re: Aphodius do oznaczenia

Post autor: brakkonta »

jaki A. sordidus czy co ??
Awatar użytkownika
Paweł Babula
Posty: 212
Rejestracja: wtorek, 3 stycznia 2006, 21:21
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Aphodius do oznaczenia

Post autor: Paweł Babula »

Chyba nie. Sordidius ma tarczkę trójkątną, a ten pięciokątną. Oznaczając wg. klucza Z. Stebnickiej wychodzi mi A. granarius co jest niemożliwe.
brakkonta

Re: Aphodius do oznaczenia

Post autor: brakkonta »

ta nieszczęsna "trójkątność" i "pięciokątność" tarczki. Dla mnie to taka cecha śliska i płynna jak cholera. Człowiek do łez wypatruje oczy w binokle i widzi w zasadzie po pewnym czasie raz jedno raz drugie. Nic to, czekajmy tedy na Fachowca. A swoją drogą - masz li tegoż kilka sztuk czy jeno jednego onego? :wink:
a czemu nie granarius? http://coleoptera.ksib.pl/search.php?ta ... pl&dds=tbl
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7253
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Aphodius do oznaczenia

Post autor: Rafał Celadyn »

Fachowcem nie jestem, ale dla mnie wyglada na Aphodius rufus,ale to taka luźna sugestia ,bo ja z 10 gatunków moich Aphodius sp. pewnie mam oznaczonych 6 :wink: .
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Paweł Babula
Posty: 212
Rejestracja: wtorek, 3 stycznia 2006, 21:21
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Aphodius do oznaczenia

Post autor: Paweł Babula »

Według klucza granarius ma od 3 do 5 mm długości. A ten ma 7mm. Niestety mam tylko jedną sztukę.
Awatar użytkownika
Paweł Babula
Posty: 212
Rejestracja: wtorek, 3 stycznia 2006, 21:21
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Aphodius do oznaczenia

Post autor: Paweł Babula »

Rufus ma mieć tarczkę trójkątną.
Awatar użytkownika
Paweł Babula
Posty: 212
Rejestracja: wtorek, 3 stycznia 2006, 21:21
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Aphodius do oznaczenia

Post autor: Paweł Babula »

Rzućcie okiem i powiedzcie czy okaz ten ma tarczkę trójkątną czy pięciokątną, bo mi się już w oczach mieni. :)
Awatar użytkownika
Paweł Babula
Posty: 212
Rejestracja: wtorek, 3 stycznia 2006, 21:21
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Aphodius do oznaczenia

Post autor: Paweł Babula »

Jeśli tarczka jest trójkątna to można się skłaniać ku rufusowi. Tylko ten kolor mi nie pasuje.
Awatar użytkownika
Paweł Babula
Posty: 212
Rejestracja: wtorek, 3 stycznia 2006, 21:21
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Aphodius do oznaczenia

Post autor: Paweł Babula »

Po dokładniejszym obejrzeniu okazu przyznam rację Rafałowi. Tarczka jednak jest trójkątna, a więc rufus.
brakkonta

Re: Aphodius do oznaczenia

Post autor: brakkonta »

J.M. pisze:ta nieszczęsna "trójkątność" i "pięciokątność" tarczki. Dla mnie to taka cecha śliska i płynna jak cholera. Człowiek do łez wypatruje oczy w binokle i widzi w zasadzie po pewnym czasie raz jedno raz drugie.
......i dlatego z krwią na ustach oznaczam Aphodius'y :evil: Niby ta tarczka pięciokątna bo ma to takie przełamanie, ale koniec końców to ona chyba jest jednak trójkątna....no i bądź tu mądry. Ja bym jednak poczekał z tym oznaczeniem na Kogoś Kto Się Zna.
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Aphodius do oznaczenia

Post autor: Marek Przewoźny »

100% tarczka trójkatna :) tu nie chodzi o przełamanie tylko czy u podstawy jest przez krótki odcinek równoległa czy od razu zwezająca sie do szczytu czyli trójkątna. chodzi o miejsce przedstawione strzałką, gdyby była pięciokąta przebieg byłby mniej więcej jak zaznaczony czarnymi liniami.
Może być A. rufus lub A. sordidus, pod złym kątem zrobione jest zdjęcie szczytu pokryw i nie widac czy jest na szczycie mikrorzeźba. Mozna sprawdzić samemu, szczyt pokryw matowy z wraźną mikrorzeźbą - A. sordidus, szczyt polryw błyszczący bez mikrorzeźby - A. rufus.
Załączniki
Aphodius.jpg
Aphodius.jpg (40.6 KiB) Przejrzano 3492 razy
brakkonta

Re: Aphodius do oznaczenia

Post autor: brakkonta »

no nareszcie ktoś mnie oświecił na czym polega ta tajemnicza wielokątność tarczki !!! Były chwile gdzie widziałem trójkąt ale i były chwile pięciokątności, bo taki za przeproszeniem pipek tam się znajdował na przebiegu bocznej krawędzi tarczki. A tu proszę, jakże proste i przejasne wytłumaczenie. Dzięki Marku !!! Tyle lat użerania się z kluczem i straconych godzin nad kątnością tarczek gównojadków :twisted:

hmmmm no i znowu sie niepotrzebnie wgapiałem. Marku a ten zaznaczony kawałek nie można uznać za równoległy? Przepraszam za upierdliwość, ale jest to problem męczący mnie (i chyba nie tylko mnie) to i dlatego tak wiercę dziurę.
Załączniki
Aphodius tarczka.JPG
Aphodius tarczka.JPG (44.77 KiB) Przejrzano 3464 razy
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Aphodius do oznaczenia

Post autor: Marek Przewoźny »

Nie to nadal nie jest pięciokątna tarczka, obejrzyj sobie pod dużym powiększeniem Aphodius granarius i taka jak on ma to jest pieciokątna.
brakkonta

Re: Aphodius do oznaczenia

Post autor: brakkonta »

:shock: ooooo - dzięki !!! :D To fakt jest tak jaka ma być :mrgreen: . Całe szczęście że mam jedną sztukę w zbiorze bo bym był chory. A tak widziałem i lżej mi się dyszy. Dostałem go onegdaj w prezencie oznaczonego przez osobę Której Się nie Sprawdza, więc wpiąłem do gabloty i gitara. Nie patrzyłem na cechy taksonomiczne. Mogę teraz spokojnie iść z córką na trening. Jeszcze raz wielkie dzięki Marku za pomoc.
Mazep
Awatar użytkownika
Paweł Babula
Posty: 212
Rejestracja: wtorek, 3 stycznia 2006, 21:21
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Aphodius do oznaczenia

Post autor: Paweł Babula »

Wielkie dzięki koledzy za pomoc. :) Na szczycie pokryw nie ma mikrorzeźby, więc na 100% jest to rufus.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „SCARABAEOIDEA”