Japoński ćmawiec z Gruzji :)

Lucanidae, Trogidae, Glaresidae, Bolboceratidae, Scarabaeidae, Geotrupidae i Ochodaeidae.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Japoński ćmawiec z Gruzji :)

Post autor: Jacek Kalisiak »

Dostałem od jednego z forumowiczów kilka gatunków żuczków do oznaczenia złapanych przez niego ostatnio w Gruzji. Pośród nich był przedstawiony na zdjęciach poniżej przedstawiciel Sericinae. Niby sericidek jak sericidek, niepozorny jak i nasze. Pokazuję go, bo mimo niepozornej postury łączy się z nim kilka ciekawostek. Mnie w pierwszej chwili zdumiał jego aparat kopulacyjny. Występujące i u nas Omaloplie mają dosyć dziwaczne kopulatory, ale te sierpowate paramery, a szczególnie ta prawa (?) paramera w kształcie wywiniętego, wyciągniętego sierpu robi wrażenie. Wśród Sericidae jest jeszcze zapewne wiele gatunków do odkrycia i to jak sądzę w całkiem nieodległych od nas regionach. W roku 1967 Petrowitz opisał z Turcji z pogranicza z Gruzją gatunek Serica korgei Petrovitz, 1967 i jednocześnie narysował taki właśnie kopulator. Prezentowany okaz pochodzi z okolic Batumi, a więc z tego samego regionu! Jak się jednak okazuje to, że jakiś gatunek jest nieznany z danego regionu i najbliższych okolic, to jeszcze nie znaczy, że nie jest jeszcze znany nauce. W 2000 roku Ahrenz puścił nazwę Petrovitza w synonimy, bo okazuje się, że to znany już wcześniej gatunek castanea Arrow, 1913, obecnie zaliczany do rodzaju Maladera, tyle że na pogranicze Turecko-Gruzińskie został zawleczony gdzieś z Japonii, Korei lub Rosyjskiego Dalekiego Wschodu. Co też ciekawe Rosjanie już przed opisem Petrovitza wiedzieli, że w tych okolicach występuje Maladera zawleczona ze wschodniej Azji, tyko mylnie uważali, że to Maladera japonica Motschulsky, 1860 która występuje wyłącznie w Japonii. A jakby ktoś przywiózł takiego jedno centymetrowego sericidka ze wschodniego wybrzeża USA, to niech będzie ostrożny z opisywaniem nowego gatunku, bo M.castanea tam też została zawleczona :mrgreen:
Załączniki
Maladera castanea - male.jpg
Maladera castanea - male.jpg (113.35 KiB) Przejrzano 1706 razy
Maladera castanea - male kop.jpg
Maladera castanea - male kop.jpg (80.93 KiB) Przejrzano 1705 razy
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Japoński ćmawiec z Gruzji :)

Post autor: Grzegorz Banasiak »

No żeby facet faceta pozbawił męskości... ech... :) :) :)

Zdjęcia składane, czy jedna klatka ?

edit... składane.
Spróbuj Combine Z5 - rewelacja i freeware.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: Japoński ćmawiec z Gruzji :)

Post autor: Jacek Kalisiak »

No żeby facet faceta pozbawił męskości... ech...
Gorzej .... trupa faceta :shock: Ale ja nadal żyję :mrgreen:

Zdjęcia kopulatora - jedna klatka. Wszystkie zgodnie z radą Pawła, aparatem na parapecie :P
Skończył mi się okres próbny w Heliconie i jeszcze tak ciągnę, a Combine mam starego, więc trzeba znaleźć czas na ściągnięcie nowszej wersji.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Japoński ćmawiec z Gruzji :)

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Najnowszy kombine zajmuje 2MB, mogę Ci podesłać mailem.

Albo ściągnij sobie stąd: http://www.flickr.com/groups/combinez5/
ODPOWIEDZ

Wróć do „SCARABAEOIDEA”