Onthophagus coenobita

Lucanidae, Trogidae, Glaresidae, Bolboceratidae, Scarabaeidae, Geotrupidae i Ochodaeidae.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Onthophagus coenobita

Post autor: Aneta »

Jak jest obecnie z występowaniem tego gatunku w kraju, nadal tak jak w kluczu Stebnickiej, "rozprzestrzeniony, lecz bardzo lokalny"? Pytam, bo znalazłam dziś okaz, który wydaje się być O. coenobita - znalazłam to dobre słowo, bo podniosłam z ziemi przydepnięte truchełko ;) Pewnie darowałabym sobie zabieranie go, ale zainteresował mnie czerwonawy połysk przedplecza i głowy (bardziej intuicyjnie niż świadomie, jako że moja znajomość głownojadków nie jest wielka :razz: ). Zdjęć raczej nie będę wrzucać, bo mogłam sfotografować go tylko komórkowcem i ich jakość jest bardzo wątpliwa, ale wydaje mi się, że oznaczyłam okaz dobrze.
Pawel Jaloszynski
Posty: 1887
Rejestracja: czwartek, 5 lutego 2004, 02:00
Lokalizacja: Palearktyka

Re: Onthophagus coenobita

Post autor: Pawel Jaloszynski »

Jeden z najpospolitszych gatunków, przynajmniej na Nizinie Wielkopolsko-Kujawskiej.

Paweł
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Dzięki za info. W innych rejonach jest podobnie?
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Jurek Szypuła »

Na Dolnym Śląsku pospolity...
Awatar użytkownika
Marek Przewoźny
Posty: 1414
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 07:15
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Marek Przewoźny »

Przede wszystkim jest to gatunek wczesno wiosenny, teraz jest na niego najlepsza pora. Podawany wcześniej jako rzadki właśnie ze względu na okres pojawu. W odróżnieniu od innych Onthophagusów warto zauważyć, że chętnie wybiera odchody psów w miastach.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

O. coenobita

Post autor: Rafał SZCZECIN »

U mnie w okolicach Szczecina jest dość częsty, szczególnie na lekkich glebach, w różnych odchodach. Wiosną spotykam go w zasadzie regulernie w przeróznych miejscach od wielu lat.
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Jurek Szypuła »

Marek Przewoźny pisze:W odróżnieniu od innych Onthophagusów warto zauważyć, że chętnie wybiera odchody psów w miastach.
O.semicornis też nimi nie gardzi :wink: przynajmniej we Wrocławiu...
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16269
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Dzięki za wszelkie informacje, zwłaszcza Tobie, Marku :smile: A skoro teraz jest pora na ten gatunek, to jeżeli pogoda się utrzyma, spróbuję na niego zapolować ;)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Ja w tym roku już troszeczkę pogrzebałem w...okolicznych lasach :cool: ,głównie nawóz jeleniowatych. W sumie udało się znależć 9 gatunków Aphodius sp. i 4(3) Onthophagus.sp.,O. coenobita tylko jeden okaz :???: za to O.fracticornis jest masowy,trzeciego (czarnego)jeszcze nie oznaczyłem i przy O.similis nie mam pewności....Pozdrawiam Rafał.
klekel
Posty: 119
Rejestracja: sobota, 5 stycznia 2008, 12:20
Lokalizacja: Nowy Targ

Post autor: klekel »

w okolicach Częstochowy jest dość pospolity, jednak pojawia się lokalnie
ODPOWIEDZ

Wróć do „SCARABAEOIDEA”