Chrząszcze z wakacji

Michal Z.
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2004, 23:13

Chrząszcze z wakacji

Post autor: Michal Z. »

Witam! W tym sezonie uwieczniłem dwa chrząszcze. Mniej więcej domyślam się czym są ale wątpliwości nie dają mi spokoju. Bede wiec wdzieczny za sugestie.
pozdrawiam - Michał
wojtas
Posty: 1483
Rejestracja: piątek, 24 września 2004, 21:59
UTM: VT79
Lokalizacja: Świecko

Post autor: wojtas »

Może jest to zmorsznik mały ?
Awatar użytkownika
Paweł Wojtaszek
Posty: 74
Rejestracja: czwartek, 14 października 2004, 20:26
Lokalizacja: Chorzelów

Post autor: Paweł Wojtaszek »

Też mi się tak wydaje, a może jest to Anastrangalia dubia??? Ciężko coś powiedzieć bo zdjęcie jest troche rozmazane. życzę udanej identyfikacji!

pozdr.
Paweł
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Stawiałbym na Stenurella melanura - samiec. Samce często mają takie przyciemnienia w dolnej części pokryw oraz przy szwie. Są węższe niż A.dubia. I ten kwiatek - S.melanura siada na różnych "zwykłych", "nie-kózkowych". Ale nie widać za dokładnie, więc możemy się tylko pobawić w zgadywanie.

dopisane po następnym poście:
Nawet nie przyjrzałem się roślince ;-) Mnie to wygląda na Knautia arvensis (ładne zdjęcia http://www.gut-im-bild.at/pages/Knautia ... nonica.htm ). Na tym kózki siadają chętnie (w czerwcu spotykałem tylko na niej w Bieszczadach Carilia (Gaurotes) virginea (tylko nisko przy ziemi!), podczas, gdy wokół była obfitość kwiatów)
Pisząc "kwiaty nie-kózkowe" miałem na myśli kwiaty różnokolorowe, a jak wiadomo, kózki najczęsciej wybierają kwiaty białawe (głóg, wiązówka, jarzębina - Rosacae) i rózne baldaszkowate. Ale nie tylko. Jedna tak fantastyczna kózka, Brachyta caucassica siada TYLKO na peoniach, co jest wręcz szokujące i wyjątkowe w tej rodzinie (wyjątkowe, że na Peoniach, bo wbrew pozorom jest wiele "wyjątkowych" roślin dla "wyjątkowych" gatunków ;-)
Ostatnio zmieniony niedziela, 31 października 2004, 10:47 przez Jacek Kurzawa, łącznie zmieniany 1 raz.
Michal Z.
Posty: 100
Rejestracja: niedziela, 28 marca 2004, 23:13

Post autor: Michal Z. »

Ta kózka siedzi na Armeria elongata, jeśli to w czymś pomoże.
pozdrawiam - Michał

[ Dodano: 06-11-2004, 09:20 ]
Tak czy owak dzięki za wskazówki co do oznaczenia.
pozdrawiam - Michał
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”