Pachyta quadrimaculata pod Łodzią

Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Pachyta quadrimaculata pod Łodzią

Post autor: avidal »

Czy ktoś obserwował ten gatunek w łódzkim? Pytanie głównie do Jacka - wiadomo, Spała i okolice.
Od 10 lat chodzę po lesie wiączyńskim, a dopiero dziś spotkałem jednego osobnika. I mocno się zdziwiłem.
Załączniki
Pachyta.JPG
Pachyta.JPG (73.82 KiB) Przejrzano 2379 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Pachyta quadrimaculata pod Łodzią

Post autor: Jacek Kurzawa »

Gratuluję! P.quadrimaculata była z tego regionu wykaza raz, dawno temu (Dominik J. 1966c. Obserwacje nad występowaniem owadów żyjących w drewnie w Lasach Doświadczalnych SGGW w Rogowie). Wiączyń to zaledwie 10 km od Rogowa, ale to potwierdzenie ma dużą wagę w kwestii rozmieszczenia tego gatunku na ziemi łódzkiej, bo właściwie to pierwszy pewny współczesny rekord. Trzyma się tu na bardzo niskim poziomie wykrywalności i jest tu bardzo rzadki.

Podobnie jest z Lepturą annularis (syn: mimica, arcuata). W naszej centralnej części znany praktycznie z dwóch stanowisk - ze Spały (rekord Z.Śliwińskiego w KFP to mój okaz ze Spały, od którego zaczęła się nasza znajomość, okaz mam do tej pory) i z Rogowa (leg. M.Wanat, KFP1990). To gatunek reliktowy, u nas w centrum wielka rzadkośc. W Spale spotykałem go póxniej jeszcze kilkukrotnie, od wielu lat go nie widziałem, aż do tego roku, gdzie dosłownie kilka dni temu spotkałem kilka sztuk a później jeden znalazłem w pułapce.
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pachyta quadrimaculata pod Łodzią

Post autor: avidal »

A więc potwierdziło się moje przypuszczenie, że to niecodzienna spotkanie. Bardzo się cieszę - ten sam gatunek spotkany w górach to byłby banał. Las wiączyński nie pierwszy raz mnie zaskakuje. Dla przykładu - w 2013 złowiłem tutaj dla Bogusia Sphegina sibirica.
L.annularis także miałem okazję spotkac w lasach spalskich, w 2015 roku.
Dziekuję bardzo za cenne dla mnie informacje.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3269
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 5 times

Re: Pachyta quadrimaculata pod Łodzią

Post autor: Jacek Kalisiak »

Gratulacje. Kilkanaście lat temu intensywnie penetrowałem las wiączyński i tej kozy nie odnotowałem.
Fajny, rzadki gatunek!
Awatar użytkownika
avidal
Posty: 2571
Rejestracja: poniedziałek, 30 maja 2011, 14:59
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Pachyta quadrimaculata pod Łodzią

Post autor: avidal »

Dziękuję.
Zadziwiające, o ile większa satysfakcja z odnalezienia danego gatunku w miejscu, gdzie jest rzadkością. Najpierw zauważyłem go w locie i zdawało mi się że to Pachytodes (co też byłoby ciekawe) ale ten rozmiar. No a kiedy wreszcie usiadła na baldachu, wszystko stało się jasne. Czekałem na nia z 20 minut, wierząc że powróci i opłaciło sie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”