Żerowisko kozioroga dębosza

trepik30
Posty: 4073
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Żerowisko kozioroga dębosza

Post autor: trepik30 »

Witam 26 marca 2022 kolega Rysiaty pokazał mi żerowisko kozioroga debosza i trupka tegoz owada.
Okolice Kostrzyna nad Odra.
Czy zerowisko kozioroga bukowca rozni sie mocno?
Załączniki
20220326_113724_(1).jpg
20220326_113724_(1).jpg (263.32 KiB) Przejrzano 1565 razy
20220326_113713_(1).jpg
20220326_113713_(1).jpg (253.15 KiB) Przejrzano 1565 razy
20220326_113255_(1).jpg
20220326_113255_(1).jpg (337.86 KiB) Przejrzano 1565 razy
20220326_113737_(1)_(1).jpg
20220326_113737_(1)_(1).jpg (153.97 KiB) Przejrzano 1565 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Żerowisko kozioroga dębosza

Post autor: Jacek Kurzawa »

trepik30 pisze:Czy zerowisko kozioroga bukowca rozni sie mocno?
Tak, różnią się mocno. Cerambyx (Microcerambyx) scopolii Fuessly, 1775 to jest inny podrodzaj, postaci dorosłe odwiedzają kwiaty, gatunek opada gałęzie już od grubości 5 cm, więc tych podobieństw jest mniej niż się może wydawać.
trepik30
Posty: 4073
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Żerowisko kozioroga dębosza

Post autor: trepik30 »

Dzieki Jacku.Były co najmniej dwa dęby zasiedlone przez koziorogi.Oddalone od siebie.Dodam ze był to park.
Jak to Rychu powiedział pozostaje odwiedzic w sezonie.Czerwiec a moze juz i maj.
trepik30
Posty: 4073
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Żerowisko kozioroga dębosza

Post autor: trepik30 »

Podobno po przetlumaczeniu jego łacinskiej nazwy wyjdzie "długorogi chrzaszcz marnujacy drewno".
Cerambyx to "chrzaszcz z długimi różkami" a cerdo to łacinskie określenie rzemieślnika partacza.
Wiec w wolnym tłumaczeniu. Podobno wyjdzie jak powyzej
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Żerowisko kozioroga dębosza

Post autor: Jacek Kurzawa »

Przepraszam, bo nie jestem pewien czy rozumiem, więc dopytam...
trepik30 pisze:Witam 26 marca 2022 kolega Rysiaty pokazał mi żerowisko kozioroga debosza i trupka tegoz owada.
Okolice Kostrzyna nad Odra.
Te zdjęcia to z Kostrzyna n. Odrą? I tu nie ma wątpliwości co do tego jaki to gatunek?

Po co więc to pytanie o kozioroga C.scopolii? I dlaczego trzeba to stanowisko odwiedzić:
trepik30 pisze: Jak to Rychu powiedział pozostaje odwiedzic w sezonie.Czerwiec a moze juz i maj.
Czy w kwestii potwierdzenia, monitoringu, fotografowania czy w jakimś innym celu?

Na tą chwilę rozumiem to tak, że: te zdjęcia są z Kostrzyna, pokazal je Rysiek, nie ma wątpliwości że jest to C.cerdo i wizyta w maju jest pod kątem hmm... spotkania żywego osobnika C.cerdo w jakimś celu powiedzmy to "poznawczym" np. fotografia, ustalenie terminu rójki etc.

Pytanie o C.scopolii w tym miejscu mi do niczego nie pasuje.
trepik30
Posty: 4073
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 11:00
Lokalizacja: słubice -lubuskie

Re: Żerowisko kozioroga dębosza

Post autor: trepik30 »

Tak zdjecie z okolic Kostrzyna nad Odra.Celowo nie podawałem nazwy miejscowosci w której to konkretnie zerowisko sie znajduje.
Byłem ciekaw czy podobne zerowiska moze powodowac koziorog bukowiec.Przy okazji dowiedzialem sie od ciebie ze nie.
Rychu jest pewien oznaczenia.Spotkalismy sie w tym miejscu przypadkiem i kolega Rysiaty zaprowadzil mnie pod wzmiankowane deby.

Czemu trzeba odwiedzic?A chocby zwykła ludzka ciekawosc zeby zobaczyc żywe imago i kazdy inny z wymienionych przez ciebie powodow tez byl by dobry.
Już?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Żerowisko kozioroga dębosza

Post autor: Jacek Kurzawa »

Teraz wszystko jasne!
Byłem ciekaw czy podobne żerowiska może powodować kozioróg bukowiec.
Tak po prostu, ok, rozumiem. No nie, nie może, chociaż co dla kogo jest podobne to mamy pewien margines błędu. C.scopolii zasiedla inne nisze i praktycznie nie występuje razem z C.cerdo. Nie zasiedla też dębów z tak grubą korą. Do tych żerowisk przedstawionych na zdjęciach jedynie Cossus cossus jest podobna. W 2021 sfociłem dokładnie taką sytuację, że otwór w korze wyglądał jak po C.cerdo a z kory wydłubałem świeżo opuszczone egzuwium poczwarki Cossus cossus.

Edit: Dyskusja i próba oznaczenia tego egzuwium została wydzielona w osobny wątek: https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=821&t=45557

Miałem wątpliwości, czy przypadkiem czegoś nie dorozumiałem z tego przekazu i masz jakieś wątpliwości co do tych żerowisk albo że mają one jakiś związek z tym pytaniem o C.scopolii. Jak widać, nie mają.
Mając w ręku szczątki C.cerdo, nie można mieć wątpliwości co do tego, jaki to gatunek.

Warto monitorować stanowisko pod każdym możliwym względem. Obserwacja to podstawa. To, że został znaleziony to sukces, ale teraz można zdobyć jeszcze więcej danych. Powodzenia.
Zablokowany

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”