Phytoecia icterica

Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Phytoecia icterica

Post autor: Marek Hołowiński »

Na początku lutego przyniosłem żerowiska w suchych pędach jakiejś rośliny z baldaszkowatych oraz wierzby łozy. Trzymałem to w jednym pojemniku. Dziś rozciąłem gałązkę wierzby, a w żerowisku był ten chrząszczyk. Sądzę że to Phytoecia icterica, a larwa przeszła z baldaszka do żerowiska w wierzbie.
Załączniki
1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (168.63 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Phytoecia icterica

Post autor: Wujek Adam [†] »

To jest faktycznie Ph. icterica, a Twoje rozumowanie jest słuszne! :okok:
Dziwaczna obserwacja.
Ale tak bywa.
Kiedyś "z braku laku" powtykałem dojrzewające, wydobyte spod kory dębu larwy Plagionotus detritus w otwory wylotowe Necydalis major w starym, spróchniałym pniu brzozy. Chrząszcze ukończyły rozwój, bo jakie inne wyjście miały? :D
Ostatnio zmieniony środa, 6 maja 2020, 22:09 przez Wujek Adam [†], łącznie zmieniany 1 raz.
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Phytoecia icterica

Post autor: Marek Hołowiński »

Dzięki za potwierdzenie. To dla mnie kolejna nowa kózka..., aż chyba zbiorę się i policzę który to już gatunek z tych stron. Ważne że wiem jak żeruje i gdzie szukać.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Phytoecia icterica

Post autor: Wujek Adam [†] »

Służę uprzejmie. :birra:
Pod względem kózek Twoja okolica jest na pewno ciekawsza niż moja. ;-)
Między innymi brak u mnie właśnie Ph. icterica. :-(
Marek Wełnicki
Posty: 362
Rejestracja: poniedziałek, 16 lutego 2004, 14:37
Lokalizacja: Warszawa
Podziękowano: 1 time

Re: Phytoecia icterica

Post autor: Marek Wełnicki »

Jako roślina żywicielska dla Phytoecia icterica podawany jest pasternak, może w tym była larwa? Teraz co prawda trzeba dopisać nową roślinę - wierzba :D
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Phytoecia icterica

Post autor: Marek Hołowiński »

Nie trzeba dopisywać wierzby, ponieważ zebrałem suche badyle baldaszkowatych z żerowiskami. Gatunek tych baldaszków oznaczę w tym sezonie. Natomiast w wierzbie były żerowiska krytoryjka z prawdopodobieństwem przeziernika mróweczki, ale jak się później okazało był tylko ryjek i w jego chodnik wlazła larwa i się przepoczwarczyła.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Phytoecia icterica

Post autor: Jacek Kurzawa »

O Ph.icterica pisałem viewtopic.php?p=179178#p179178

Ph.icterica żyje w pasternaku i na 100% to była ta roślina. Pasternak w terenie może być przeoczony z racji opóźnienia wegetacyjnego wzgl. innych gatunków baldaszkowatych. Teraz wiosną, w połowie maja, pasternak dopiero rozwija liście, charakterystyczne, więc po nich się go daje łatwo poznać. I mniej więcej w tym czasie dopiero puszcza długie łodyżki z kwiatostanami, które rozwiną się dopiero w połowie czerwca. To zapóźnienie pasternaka wzgl. innych roslina odbija sobie w lipcu i już w sierpniu na swoich stanowiskach jest najwyższą rośliną zielną.
W trakcie monitorowania stanowisk pod kątem Ph.icterica na początku miałem z tym mały problem, bo wiosną pasternak jest słabo widoczny, a potem to juz jest po rójce i można jedynie szukać larw w korzeniach. I o larwach: nie maja nóg, poruszają się w korytarzach w łodygach, więc w tym przypadku te gałązki wierzby z gałązkami pasternaka musiały byc wkopane nieco w ziemię, aby larwa mogła przejść i wcisnąć się w jakiś istniejący już w wierzbie otworek. Czy tak było?

Załączam zdjęcia pasternaka sprzed 7 lat, równo w rocznicę 7-05-2020, potem z 2 sierpnia - już suche badyle.
Załączniki
pasternak_7-05-2013_1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (277.24 KiB)
pasternak_7-05-2013_2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (300.34 KiB)
pasternak icterica_04.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (245.75 KiB)
pasternak icterica_sierpien.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (197.83 KiB)
Ph.icterica_larwa_01_23.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (87.33 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Phytoecia icterica

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jacek Kurzawa pisze:(...) więc w tym przypadku te gałązki wierzby z gałązkami pasternaka musiały byc wkopane nieco w ziemię, aby larwa mogła przejść i wcisnąć się w jakiś istniejący już w wierzbie otworek. Czy tak było?

(...)
Niekoniecznie.
Pewnie wystarczyło, gdy łodyżka pasternaku i gałąź wierzbowa dość ściśle przylegały do siebie nieco większymi powierzchniami na pewnym odcinku. Widywałem już takie przypadki, że larwy kózek przegryzały "swój" materiał, przedostawały się do materiału "sąsiedniego" i tam niezrażone kontynuowały rozwój.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Phytoecia icterica

Post autor: Jacek Kurzawa »

Taki scenariusz jest jak najbardziej możliwy. jeszcze inny jest taki, że larwa spada na dno hodowlarki i tam sobie wędruje po dnie, napotyka na gałązkę wierzby i wgryza się w nią. W hodowli Aegomorphus clavieps obserwuję często takie przypadki, kiedy larwa wypada z chodnika i potem wgryza się w leżącą na dnie gałąź od spodu.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Phytoecia icterica

Post autor: Wujek Adam [†] »

Dokładnie! :tak:
Larwy Isotomus spp. też potrafią wyczyniać takie harce: wypadają z żerowisk, po czym czołgają się i wiją na dnie terrarium, niekiedy dokonując sztuki polegającej na ponownym wwierceniu się w drewno, leśli napotkają taka konfiguracje przestrzenną materiału, która im to umożliwia.
Niektóre Rhagiini za to, po wypadnięciu z materiału, potrafią podkopać się pod niego w taki sposób, że budują kolebkę pod nim, leżąc na spodniej szybie terrarium.

Jak więc widać larwy Cerambycidae nie są takie bezradne czy skazane na pewną śmierć, kiedy zamierzenie bądź niezamierzenie opuszczą drewno. :P
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Phytoecia icterica

Post autor: Marek Hołowiński »

wszystkie żerowiska (4 pędy baldaszków i 3 gałązki łozy) leżały w pojemniku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”