Molorchus schmidti

Awatar użytkownika
Marcin Szewczyk
Posty: 1209
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 15:45
UTM: DD12
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Płock

Molorchus schmidti

Post autor: Marcin Szewczyk »

GEORGIA
Lelubani
10.05.2019
Załączniki
received_728726127583433.jpeg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (310.99 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Molorchus schmidti

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dodam, że okazy M.schmidti łowione w Gruzji były dotąd powszechnie oznaczane jako M.kiesenwetteri ssp.hircus.
Diagnozę, że mój jedyny okaz z Gruzji z 2018 z Leninovki to jest Molorchus schmidti a nie - jak się powszechnie uważało - Molorchus kiesenwetteri - postawiłem w kwietniu 2019 dzięki zdobyciu kolejnych okazów tego gatunku z Gruzji. Do M.kiesenwetteri są one bardzo podobne, ale już do M.kiesenwetteri hircus całkiem nie są. Zresztą ten podgatunek nie ma prawa wystepować w Gruzji.
Tu jest ten post: https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=264964#p264964

Po wyprawie z 2018 miałem 1 okaz (w naszej 4 osobowej ekipie tylko mnie trafił się ten gatunek i to dopiero wyłowiłem go w domu, po powrocie), więc miałem na czym pracować czyli obejrzeć okaz gruziński i porównać z M.kiesenwetteri hircus (ten ssp. akurat mam) i z innymi M.kiesenwetteri. Jednym z celów wyprawy do Gruzji w 2019 było dołapanie kolejnych okazów M.schmidti, co też się udało nam wszystkim, bo tym razem wpadło nam po kilka. Co ciekawe, między nimi zdarzają się M.umbellatarum, również bardzo pojedynczo.
Obecnie posiadam 20 exx M.schmidti z całego zasięgu od Ukrainy do Alma-Aty, w tym 5 z Gruzji, niewiele mniej M.kiesenwetteri i 1 ex. M.plagiata - gatunek dość enigmatyczny a istotny w całej tej układance.

Gruzińskie schmidti były opisane przez Plavilstchikova jako M.semenovi Plav. 1940 a okaz na zdjęciu należy do ab.apicesignatus Plav. 1940.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”