Rola kózkowatych w biocenozie lasu

Magda12030
Posty: 5
Rejestracja: czwartek, 7 listopada 2019, 15:17
Gender: women
UTM: Kielce

Rola kózkowatych w biocenozie lasu

Post autor: Magda12030 »

Witam, potrzebuję odpowiedzi na pytanie: Jaka jest rola kózkowatych e biocenozie lasu?
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Rola kózkowatych e biocenozie lasu

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Ja bym powiedział, że e zasadnicza.
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rola kózkowatych e biocenozie lasu

Post autor: Orish »

Myślę, że to Ci powinno wystarczyć na zaliczenie:
:read: :read:
Załączniki
Biology Ecology and significance of Cerambycidae.pdf
(343.52 KiB) Pobrany 37 razy
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rola kózkowatych e biocenozie lasu

Post autor: Wujek Adam [†] »

Cudze chwalicie, swojego nie znacie! :P

http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwm ... -STATELESS

Ps.
Przydałoby się poprawić błąd w tytule wątku.
Ech, te współczesne studenty... :lol:
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rola kózkowatych w biocenozie lasu

Post autor: Orish »

Celowo podałem pracę anglojęzyczną, żeby uczeń się trochę wysilił, ale i przy okazji otrzymał aktualne i kompleksowe informacje. Chociaż rzeczywiście jakoś mi ta praca prof. Gutowskiego umknęła, a pewnie będzie "wygodniejsza" w użyciu dla zainteresowanego (szkoda, że nie można jeszcze kopiować tekstu... albo i można z użyciem programu do sczytywania!) :P
Jednak w podanej przez Ciebie pracy nie ma na przykład mowy o przenoszeniu nicieni, co najpewniej wynika z daty publikacji, a jest równie interesujące co ważne. Są za to inne ciekawe informacje i przede wszystkim poruszono najważniejsze aspekty działalności kózek w lasach czyli rozkładanie drewna oraz zapylanie roślin.
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Rola kózkowatych w biocenozie lasu

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Panowie, mieliście napisać tutaj odpowiedź, a nie podpowiedź. Taką pracę po polsku też trzeba by przeczytać. Korciło mnie aby napisać dłuższy tekst i co trzecie zdanie wtrącić dupa. Ale nie chciało mi się.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Rola kózkowatych w biocenozie lasu

Post autor: Jacek Kurzawa »

Lechu, dobrze, że poruszyłeś sprawę nicieni. Może tak każdy spróbowałby dołożyć cegiełkę? Wyszedłby z tego całkiem fajny temat :-)

To może jako pomysłodawca zacznę -
- postacie dorosłe bywają antofilne (a jest taka praca Woźniak et al.... poszukać)
- larwy są kambiofagami (oczywiscię nie wszystkie gatunki), przez co odgrywają pożyteczną rolę pośrednio poprzez przenoszenie grzybni rozkładającej drewno, tworząc drogi wejścia do drewna dla innych organizmów, bezpośrednio poprzez przemianę materii przyczyniając się do przyśpieszenia obiegu materii organicznej w ekosystemie.
.....
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rola kózkowatych w biocenozie lasu

Post autor: Wujek Adam [†] »

Dominika+Jurek Radwańscy pisze:(...) Korciło mnie aby napisać dłuższy tekst i co trzecie zdanie wtrącić dupa. Ale nie chciało mi się.
Jestem zaintrygowany!
Pewnie warto, więc może jednak w wolnej chwili Ci się zechce?
:D
Jacek Kurzawa pisze:(...)
- postacie dorosłe bywają antofilne (a jest taka praca Woźniak et al.... poszukać)
(...)
Jeśli masz na myśli Jacku pracę "The structure of anthophilous longhorn beetles (Col.:Cerambycidae) visiting hawthorns (Crataegus spp.) in the Western Palearctic" z 2014 roku, to jestem jej drugim autorem, należałoby więc poprawnie napisać: Walczak et al.

Od siebie dodam jeszcze ciekawe, moim skromnym zdaniem, zagadnienie które szeroko i ogólnie można objąć hasłem: kózkowate jako baza pokarmowo-rozwojowa dla innych leśnych organizmów.
Awatar użytkownika
Dominika+Jurek Radwańscy
Posty: 910
Rejestracja: piątek, 8 kwietnia 2005, 18:22
Specjalność: Collembola
Lokalizacja: Bielawa
Podziękował(-a): 2 times
Podziękowano: 2 times

Re: Rola kózkowatych w biocenozie lasu

Post autor: Dominika+Jurek Radwańscy »

Wujek Adam pisze:
Dominika+Jurek Radwańscy pisze:(...) Korciło mnie aby napisać dłuższy tekst i co trzecie zdanie wtrącić dupa. Ale nie chciało mi się.
Jestem zaintrygowany!
Pewnie warto, więc może jednak w wolnej chwili Ci się zechce?
:D
Adamie,

Dla mnie sprawia jest jasna. Ktoś chciał się wyręczyć forum przy pisaniu pracy - zaliczenia zadając jedno zdanie i to z błędem. Post można przecież edytować. Teraz też Pani Magdy w dyskusji nie widać. Tekst o roli kózek "e biocenozie lasu" napisałbym z czystej złośliwości. Odbiegałby jednak bardzo od standardów wiedzy z racji mych braków w tym temacie i sądzę, że szybko zostałbym poprawiony i zbesztany za pisanie bzdur. Żart by się nie udał. Doszedłem więc do wniosku, że szkoda czasu.

Pozdrawiam

Jurek

PS. Przeczytałem pracę Gutowskiego i mogę dodać, że rola jest nie tylko e zasadnicza, ale jeszcze e różnorodna i e niejednoznaczna.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Rola kózkowatych w biocenozie lasu

Post autor: Jacek Kurzawa »

O Waszej pracy pisałem spoza domu, spoza komputera i nie jest dla mnie tak istotne kto jest pierwszym a kto drugim, trzecim współautorem, ponieważ każdy autor jest autorem a kolejność jakaś być musi - nie da się ustawić na pierwszym miejscu kilka nazwisk. A wyprawy greckie kojarzą, mi się z Tobą i to zarówno w kontekście tej pracy jak i organizowanych Warsztatów greckich czy też wieloletniego już sporu sadowego w kwestii wypraw greckich. By nie odchodzić od tematu zbyt daleko...

Co można jeszcze napisać o "Roli kózkowatych...."... ?
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Rola kózkowatych w biocenozie lasu

Post autor: Wujek Adam [†] »

Okej.

Rolę kózkowatych w leśnych biocenozach można oceniać np. także poprzez wniknięcie w tematykę:
- gatunków istotnych z punktu widzenia gospodarki leśnej, w tym eurytopowych i gradacyjnych,
- gatunków parasolowych, bioindykacyjnych, stenotopowych,
lub ogólniej zająć się kózkowatymi jako grupą biowskaźnikową ogólnej kondycji lasu.

Szkoda, że Autorka wątku jak dotąd mizernie w nim uczestniczy. Na razie zadała tak ogólne pytanie dotyczące tematu-rzeki, że właściwie nie wiemy jak jej pomóc i w jakim kierunku ją naprowadzić?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”