Kózka na ekranie

Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Kózka na ekranie

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Sprzed chwili, może coś ciekawego ? Z telefonu więc jakość słaba.
Załączniki
WP_20150613_001.jpg
WP_20150613_001.jpg (289.62 KiB) Przejrzano 13806 razy
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: kózka na ekranie

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Tak na szybko i bez opatrzenia to albo Saperda similis albo S.carcharias. Chetnie przygarne
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: kózka na ekranie

Post autor: Grzegorz Banasiak »

T. Bziuk już przygarnął.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: kózka na ekranie

Post autor: Jacek Kurzawa »

To jest Saperda similis.
Cechy tutaj: viewtopic.php?f=65&t=10970
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózka na ekranie [Saperda similis]

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Gdzie zdybany?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózka na ekranie [Saperda similis]

Post autor: Jacek Kurzawa »

W Bolimowskim Parku Krajobrazowym, okolice Skierniewic.
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózka na ekranie [Saperda similis]

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Blisko, nieźle!
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózka na ekranie [Saperda similis]

Post autor: Wujek Adam [†] »

Spora ciekawostka!
Spotykałem ten gatunek w wschodzie i na północy Polski, ale w Centrum jeszcze nie!
Puszcza Bolimowska to moje strony rodzinne. Będzie wypadało przyjrzeć się baczniej tamtejszym iwom!
Awatar użytkownika
Kamil Mazur
Posty: 1922
Rejestracja: niedziela, 19 grudnia 2004, 15:14
Specjalność: Psychidae
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kózka na ekranie [Saperda similis]

Post autor: Kamil Mazur »

Taj się podepnę bo zdarzyło mi się spotkać podobnego robalucha - czy to też ten gatunek Saperdy ?
Załączniki
Bieszczady, Łobozew, 20.05.2007
Bieszczady, Łobozew, 20.05.2007
saperda.jpg (85.04 KiB) Przejrzano 13662 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózka na ekranie [Saperda similis]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Agapanthia villosoviridescens
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózka na ekranie [Saperda similis]

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Zostałem zasypany prośbami o podanie dokładniejszej lokalizacji i w trosce o najazd kózkarzy z piłami i siekierami powstrzymam się na razie z podaniem tej lokalizacji. Ponieważ prowadzone są równolegle badania w BPK (wiele osób zaangażowanych) więc nie będę wychodził przed szereg. Wybaczcie więc. Nie spodziewałem się, że zabranie telefonu na połowy może wywołać takie skutki ;-) ;-)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózka na ekranie [Saperda similis]

Post autor: Wujek Adam [†] »

:mrgreen:
To fakt, że S. similis najłatwiej pozyskać w stadium larwalnym, więc najazd na stanowisko ciężko uzbrojonych kózkarzy jest wielce prawdopodobny. :tak:

Nie dziw się Grzegorzu. Pokazałeś tu ciekawy gatunek, raczej nie podawany z tej części kraju.
Miejmy nadzieję, że Twoje znalezisko nie przemknie niezauważone, i że przy okazji badan nad entomofauną BPK zostanie uwzględnione, bo warto!
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózka na ekranie [Saperda similis]

Post autor: Grzegorz Banasiak »

No ja z tym nic nie będę robił, bo się na kózkach nie znam. Na pewno ktoś to opublikuje. Cieszę się, że rozumiesz moją decyzję o nieudostępnianiu dokładniejszej lokalizacji, mam też nadzieję, że inni również to zrozumieją.
Cieszę się, że to ciekawe znalezisko, zwykle laicy mają tzw. "szczęście", chociaż przy ekranie było więcej osób, głównie motylarzy :-)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kózka na ekranie

Post autor: Przemek Zięba »

Saperda similis miejscami bywa liczna, tzn. można pozyskać materiał do hodowli bez problemów. Takie miejsce odkryłem onegdaj niedaleko Tomaszowa Lubelskiego i pomimo braku wielkich sukcesów hodowlanych ze 2-3 exx pozyskałem w ten sposób/
Piątek Wojciech
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Kózka na ekranie

Post autor: Piątek Wojciech »

bardzo zacne znalezisko Grzegorz :okok:
w mojej okolicy similis nie jest rzadko spotykany, pomimo tego nigdy jeszcze nie miałem go przy ekranie, natomiast carcharias leci bardzo dobrze do światła- ostatnio zaobserwowanymi kozzami na ekranie było kilka sztuk E. adspersus i 3 szt. C. humeralis
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kózka na ekranie

Post autor: Przemek Zięba »

Rzadko świecę, ale z Saperda spp. miałem na ekranie tylko kilkukrotnie S.perforata.
Piątek Wojciech
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Kózka na ekranie

Post autor: Piątek Wojciech »

Przemek Zięba pisze:Rzadko świecę, ale z Saperda spp. miałem na ekranie tylko kilkukrotnie S.perforata.
tak to u mnie się też trafia- a ze dwa lata do tyłu miałem zwiezione mieszane drewno liściaste na podwórku (dąb, osika, olcha,grab itp.) i
nastąpiła inwazja wymienionego przez Ciebie gatunku plus S. scalaris :mrgreen:
Łukasz Solecki
Posty: 178
Rejestracja: sobota, 9 lipca 2011, 20:26
Lokalizacja: Kraków / Dębica

Re: Kózka na ekranie

Post autor: Łukasz Solecki »

U mnie wystepuje Saperda carcharias i Saperda perforata. Nie jestem chrząszczarzem a wiem to od Jacka Kurzawy, który identyfikował zdjęcia.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kózka na ekranie

Post autor: Przemek Zięba »

Piątek Wojciech pisze:
Przemek Zięba pisze:Rzadko świecę, ale z Saperda spp. miałem na ekranie tylko kilkukrotnie S.perforata.
tak to u mnie się też trafia- a ze dwa lata do tyłu miałem zwiezione mieszane drewno liściaste na podwórku (dąb, osika, olcha,grab itp.) i
nastąpiła inwazja wymienionego przez Ciebie gatunku plus S. scalaris :mrgreen:

Hehe tez bym wolał jakieś inne Saperdy, no ale do tego to trzeba świecić regularnie a nie incydentalnie a ja to skrajnie incydentalnie. W ubiegłym roku dzięki uprzejmości Kolegi z UMCS i jego Żony - pojechałem świecić - takiej ilości Prionus coriarius przylatujących do światła to nie widziałem jeszcze... Myślę, że świecenie ma dużą przyszłość jeśli chodzi o chrząszcze, ale jeszcze cały czas połowy chrząszczy przy ekranie są dodatkiem do połowów motyli.
Piątek Wojciech
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Kózka na ekranie

Post autor: Piątek Wojciech »

Grzegorz Banasiak pisze:Zostałem zasypany prośbami o podanie dokładniejszej lokalizacji i w trosce o najazd kózkarzy z piłami i siekierami powstrzymam się na razie z podaniem tej lokalizacji.
no kurcze, czasami Grzegorzu nie da się inaczej, z własnej obserwacji wiem, że jeżeli dany gatunek, w tym przypadku S. similis jest na danym terenie to jego"bycie" nie jest ograniczone do do konkretnego miejsca - iwa rośnie wszędzie, jak się wie CZEGO szukać to wystarczy scyzoryk i mała piłka do drewna, nie trzeba robić poręby na na stanowisku :smiech:
Piątek Wojciech
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Kózka na ekranie

Post autor: Piątek Wojciech »

Przemek Zięba pisze: takiej ilości Prionus coriarius przylatujących do światła to nie widziałem jeszcze... Myślę, że świecenie ma dużą przyszłość jeśli chodzi o chrząszcze, ale jeszcze cały czas połowy chrząszczy przy ekranie są dodatkiem do połowów motyli.
no..... nie koniecznie, podczas wieloletniego uganiania się za motylami wabionymi do światła, przekonałem się jak dużo tzw. " drobnicy chrząszczowej" wszelkiej ,ale i nie tylko bo pluskwiaki jakieś błonkówki, muchy, sieciarki, no w zasadzie wszystko, zwabia światło sztuczne w nocy - oświeciło mnie wtedy gdy założyłem lupę czołową- niestety nie na wszystkim się znam, nie zbieram ich z ekranu, bo nie bardzo chce mi się ślęczeć nad binokularem :P
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kózka na ekranie

Post autor: Przemek Zięba »

Wojtku mnie chodziło o to, że najczęściej fajne obserwacje chrząszczy w trakcie świecenia wynikają nie tyle z połowów stricte chrząszczarskich, co motylarskich :-) Mówiąc oględnie, łowienie na światło jest rzadziej wykorzystywane w badaniach chrząszczy niż motyli a jest to cenne źródło poznawcze. Jasne innego drobiazgu tez jest pełno nie tylko drobnych chrząszczy (tych rzeczywiście można sporo odłowić). Ech mam problemy ze złożeniem myśli dzisiaj, ale niskie ciśnienie atmosferyczne daje znać, czas na kawę :-), ale mniej więcej o cos takiego mi chodziło...
pozdrawiam
P.
Piątek Wojciech
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Kózka na ekranie

Post autor: Piątek Wojciech »

Przemek Zięba pisze:Wojtku mnie chodziło o to, że najczęściej fajne obserwacje chrząszczy w trakcie świecenia wynikają nie tyle z połowów stricte chrząszczarskich, co motylarskich :-) Mówiąc oględnie, łowienie na światło jest rzadziej wykorzystywane w badaniach chrząszczy niż motyli a jest to cenne źródło poznawcze.
spoko Przemku ;) chodzi mi o to ,że mam poczucie że coś mi przelatuje koło nosa, a to dlatego, że mam małą wiedzę na temat chrząszczowy (poza kozami i bogatkami) i podejrzewam, że wiele razy przyglądałem się różnym fajnym biegaczom, kusakom etc. tak naprawdę nie wiedząc na co patrzę, a tam z motylowymi mikrusami mam to samo- kawa tu nie pomoże idę po coś mocniejszego :P :birra: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Kózka na ekranie

Post autor: Przemek Zięba »

Piątek Wojciech pisze: idę po coś mocniejszego :P  :birra:  :mrgreen:
i to słuszna koncepcja :ok:
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózka na ekranie

Post autor: Wujek Adam [†] »

Tak jest zazwyczaj gdy specjalizujemy się w danej grupie owadów: motylarze pomijają ciekawe chrząszcze, chrząszcarze lekceważą błonkówki, a pluskwiaczarze nie zwracają uwagi na muchy, i tak dalej. ;-)

Ten wątek pokazuje jednak, że tak być nie musi, i że ciekawe znalezisko może gdzieś szerzej zaistnieć i zafunkcjonować.
Wszystko zależy teraz od Autora tematu.
Bo chyba nie stanie się tak, że się tu pochwalił, a teraz sprawę utajni w obawie o najazd kózkolubów, lecz nic dalej z nią nie zrobi, i finalnie ciekawe w skali środkowej Polski stanowisko rzemlika pozostanie nie przebadane, naukowo nie udokumentowane, nie odnotwane i przemilczane.
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4470
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 3 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Kózka na ekranie

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Wujek Adam pisze:Tak jest zazwyczaj gdy specjalizujemy się w danej grupie owadów: motylarze pomijają ciekawe chrząszcze, chrząszcarze lekceważą błonkówki, a pluskwiaczarze nie zwracają uwagi na muchy, i tak dalej.  ;-)

Ten wątek pokazuje jednak, że tak być nie musi, i że ciekawe znalezisko może gdzieś szerzej zaistnieć i zafunkcjonować.
Wszystko zależy teraz od Autora tematu.
Bo chyba nie stanie się tak, że się tu pochwalił, a teraz sprawę utajni w obawie o najazd kózkolubów, lecz nic dalej z nią nie zrobi, i finalnie ciekawe w skali środkowej Polski stanowisko rzemlika pozostanie nie przebadane, naukowo nie udokumentowane, nie odnotwane i przemilczane.
Motylarze po prostu nie znają się na chrząszczach i trudno im ocenić co jest ciekawe a co nie. To kwestia przypadku. W terenie widuję dużo kózek i gdybym każdą fotografował to mógłbym was zamęczyć, chociaż zapewne dało by to szerszy przegląd gatunków.
Utajnienia nie ma, będzie publikacja, nie żądajcie jednak nazwisk i dat ;-) ;-) ;-)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kózka na ekranie

Post autor: Wujek Adam [†] »

To normalne, że zwykle nie chce się nam poświęcać czasu i sił na zbieranie czegoś, co jest poza naszym zainteresowaniem.
... choć ja osobiście staram się przezwyciężać tą niechęć: pozyskane przez mnie podczas ostatniej greckiej wyprawy pluskwiaczki równoskrzydłe trafiły do Adama Stroińskiego, żuki (guniaki) do Andrzeja Matusiaka, motyle dotrą do Grześka Bistuły- Prószyńskiego, a majkowate do Elka Nowakowskiego.
Można tak?
Jak się chce - to można! ;-)

Grunt jednak, że tegowatkowo sprawa nowej lokalizacji S. similis to tylko początek, który gdzieś tam znajdzie zapowiadane szczęśliwe publikacyjne zakończenie. :okok:
Piątek Wojciech
Posty: 579
Rejestracja: poniedziałek, 31 maja 2010, 11:45
UTM: EC 31
profil zainteresowan: amator
Podziękowano: 1 time

Re: Kózka na ekranie

Post autor: Piątek Wojciech »

Wujek Adam pisze: pozyskane przez mnie podczas ostatniej greckiej wyprawy pluskwiaczki równoskrzydłe trafiły do Adama Stroińskiego, żuki (guniaki) do Andrzeja Matusiaka, motyle dotrą do Grześka Bistuły- Prószyńskiego, a majkowate do Elka Nowakowskiego.
no to dla mnie już nic nie zostanie :evil: :rotfl:
TomekK
Posty: 433
Rejestracja: poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 21:31
UTM: tarnów

Re: Kózka na ekranie

Post autor: TomekK »

Sam ta "niechec" ostatnio przezwyciezam i nie dalej jak dwa dni temu zgarniajac z ekranu swoje mikra staralem się poszerzyc pole widzenia i zgarnalem troche much dla jednego z forumowych kolegow i chrzaszczy z grup ktore mnie nie interesuja dla innego. Przy swietle bez wiekszego wysilku mozna pozyskac naprawde duze proby chrzaszczy ktore za dnia sa ciezkie do zlowienia chocby przez dobowa aktywnosc jak to bywa np z biegaczami. Wystarczy dodatkowy sloiczek z octanem, a noz trafi sie w nim cos ciekawego dla speca w danej grupie.
Sorry Grzegorz za off w Twoim temacie :P :uciekam:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”