Nielotne samice Mallosia (Flightless female of Mallosia)

Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Nielotne samice Mallosia (Flightless female of Mallosia)

Post autor: Jacek Kurzawa »

W wątku gruzińskim wypłynęła kwestia nielotności samic Mallosia na podstawie wieloletnich obserwacji Romana Królika
viewtopic.php?p=204722#p204722
Informacja o nielotności samic została opublikowana (Woźniak et al, 2014).

Nie udało mi się znaleźć informacji o tym w dostępnej mi literaturze, może komuś to się uda. Nikt nie pisał o latających samicach, natomiast o latających samcach owszem, tak. Tymczasem zadeklarowałem się to sprawdzić zaglądając okazom pod pokrywy. Jeśli samice są nielotami ich skrzydła powinny być zredukowane. Problem nielotności samic może mieć więcej aspektów. Andrzej Matusiak, znawaca Scarabaeidae (i stały bywalec w Gruzji) zasugerował mi w rozmowie, że może być nawet taki wariant, że tylko niektóre osobniki mogą być uskrzydlone w populacji, podczas gdy większość może być nielotami. Warto byłoby to może sprawdzić na większych próbach, ale szanse są chyba małe.

Tymczasem otworzyłem pokrywy u jednej samicy (z zapartym tchem) i widok baaardzo mnie ucieszył. BINGO! Roman, miałeś rację! :hurra :hurra :hurra :jupi: :jupi: :jupi: :jupi:

Samica Semnosia interrupta posiada zredukowane skrzydła do takiej postaci, która uniemożliwia im wykorzystanie ich do lotu. Ta samica jest nielotna, chociaż trudno wykluczyć, czy te skrzydełka nie umożliwiłyby jej odbycia kilkumetrowych lotów. W każdym razie na zdjęciu widać kolejną bardzo ważną wskazówkę pozwalającą przyjąć, że samice Mallosia są nielotne.
Załączniki
Mallosia_Semnosia_interrupt_flightless_female_pair.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.77 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Nielotne samice Mallosia (Flightless female of Mallosia)

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jacku, nie o wszystkim, o czym wiemy, od razu musimy pisać na forum. ;-)

O tym, że samice M. graeca są nielotne wiem już od 2009 roku, kiedy ich kilka zdybałem.
Mallosiowa nielotność potwierdziła się rok temu, kiedy zajrzałem pod pokrywy samicy M. scovitzi.
Nie wyciągałem jednak ogólnych i daleko idących wniosków (obejmujących np. cały rodzaj), ponieważ nie miałem okazów wszystkich gatunków.

To nie jedyna grupa kózek, która ma zredukowane w różnym stopniu skrzydła lotne.
A jakie są inne?
Cóż prostszego, jak samemu sprawdzić?
:hi:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”