Akimerus schaefferi

Maciek Matraj
Posty: 95
Rejestracja: piątek, 15 października 2004, 16:04
Lokalizacja: Wołów

Akimerus schaefferi

Post autor: Maciek Matraj »

Musiałem się pochwalić ;-)
Załączniki
DSCF2361a.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (43.42 KiB)
Ostatnio zmieniony niedziela, 31 stycznia 2010, 18:14 przez Maciek Matraj, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

A jak robiłeś zdjęcie, to nie bałeś się że zwieje :lol: :?:
Maciek Matraj
Posty: 95
Rejestracja: piątek, 15 października 2004, 16:04
Lokalizacja: Wołów

Post autor: Maciek Matraj »

Stała jak zamrożona więc mogłem pstrykać do woli
Awatar użytkownika
M. Dworakowski
Posty: 539
Rejestracja: środa, 31 marca 2004, 15:10
UTM: FD94
Lokalizacja: Białowieża

Post autor: M. Dworakowski »

Fajna, gratuluje
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

A oprócz nazwy wernakularnej "rarytas" możecie też podać łacińską? :D
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Post autor: Jacek Kalisiak »

Akimerus schaefferi

:oops: pod ochroną, więc nie było co łapać :oops:
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

:shock: nic dodać nic ująć, gratulacje :shock:
Awatar użytkownika
eReM
Posty: 198
Rejestracja: wtorek, 8 lutego 2005, 15:14
Lokalizacja: Opole

Post autor: eReM »

świetna obserwacja i świetna fotka :D, gratki
Awatar użytkownika
Radek P.
Posty: 427
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2004, 15:08
Lokalizacja: Białowieża/Cegłów

Post autor: Radek P. »

Rozumiem, że pochodzi z Twoich okolic, jakieś szczegóły :wink: ?? Czy tylko zdjęcie osobnika na liściu.... I tak oczywiście gratulacje Maćku!!!
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dołączam się do Gratulacji. Przy okazji również pytam o jakieś szczegóły, opis stanowiska (pod względem przyrodniczym, nie chodzi o koordynaty ;-) ) kwadrat UTM itp., pozdrawiam
Awatar użytkownika
Ścinek
Posty: 177
Rejestracja: środa, 5 października 2005, 22:29
UTM: CA56
Specjalność: Cerambycidae, Carabidae, Tenebrionidae
profil zainteresowan: Fotografia, hodowla owadów egzotycznych, majsterkowanie tzw. DIY
Lokalizacja: Katowice

Post autor: Ścinek »

Moje gratulacje! Szczerze to zazdroszcze okazu:) Również czekam na jakieś informacje... :mrgreen:
Maciek Matraj
Posty: 95
Rejestracja: piątek, 15 października 2004, 16:04
Lokalizacja: Wołów

Post autor: Maciek Matraj »

No to się pochwaliłem... :lol: zostałem zasypany mailami o treści delikatnie podpytującej gdzie ją znalazłem. Oczywiście z wiadomych przyczyn nie mogę takich informacji udzielić publicznie. Wolałbym uniknąć najazdu na te okolice (nie są to moje najbliższe okolice chociaż jeszcze w woj. dolnośląskim). Informacja do wrocławskich chrząszczarzy została przekazana więc będą chyba wiedzieć co z nią zrobić. Co do opisu stanowiska - niewielka, polana leśna zarastająca jesionami z roślinnością wskazującą na podmokłość terenu w części polany położonej niżej (irysy, kępy jakiejś turzycy). Wokół zwarte lasy w których zdecydowanie dominuje ponad stuletni dąb (ale w tej okolicy sporo jesiona), z ogromnymi ilościami pozostawianego martwego drewna (stojące, leżące). Sporo oczek wodnych wokół. Znaleziona jak widać na roślinności zielnej więc trudno przypisać okaz do jakiejś konkretnej grupy dębów.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Gratulacje!

Post autor: Wujek Adam [†] »

A więc typowe środowisko tego gatunku, jakich nie brak na Śląsku :lol: . Tylko iść i szukać.
Códa tej klasy udaje się znaleźć wcale nie przypadkiem znając ich wymagania i porę pojawu.
Mnie interesuje coś innego: kiedy dokadnie została pstryknięta fotka?
Pozdrawiam!
Wujek Adam
Maciek Matraj
Posty: 95
Rejestracja: piątek, 15 października 2004, 16:04
Lokalizacja: Wołów

Post autor: Maciek Matraj »

19. czerwca
Awatar użytkownika
ptica
Posty: 233
Rejestracja: poniedziałek, 15 listopada 2004, 20:54
Lokalizacja: Lubin / Rudziniec

Post autor: ptica »

Domyślam się, gdzie Maciek złapał to cudo. W tamtym terenie w latach: 1976-79 uczyłem się w pobliżu nadodrzańskich grądów. :) i w pobliżu zamieszkania Maćka :)
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

No i sprawa wyjasniona, Maciek moze sie spodziewac teraz tabunow entomologow z aparatami rzecz jasna :P :P
Maciek Matraj
Posty: 95
Rejestracja: piątek, 15 października 2004, 16:04
Lokalizacja: Wołów

Post autor: Maciek Matraj »

Mam nadzieję że nikogo nie uraziłem ale faktycznie w mailach pojawiały się konkretne pytania o konkretną miejscowość :-) Tak czy inaczej do przeszukania teren od Głogowa aż kawałek za Wrocław (włączając Wrocław) + odpryski starszych dąbrów poza doliną Odry (Dolina Baryczy przykładowo) (po obu stronach rzeki) :-). Może przesadzam ale przezorny zawsze ubezpieczony ;-)
Jurek Szypuła
Posty: 489
Rejestracja: poniedziałek, 20 grudnia 2004, 14:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Jurek Szypuła »

Gratuluję :!: :!: :!:
Ja nie miałem w zeszłym roku tyle szczęścia :cry: Kiedy znalazłem samca na grzybku w parku byłem bez aparatu :cry: :cry: :cry:
Krzysztof S.
Posty: 404
Rejestracja: poniedziałek, 29 marca 2004, 20:30
Lokalizacja: Chocianów
Kontakt:

Post autor: Krzysztof S. »

Ja również gratuluję spotkania tego gatunku!
A tabuny ludzi, o których pisze Przemek mogą się przewalać a znalezienie podobnego chrząszcza morze zostać w sferze marzeń. Bywam w tamtych okolicach regularnie od lat (np. ostatni raz w zeszłą niedzielę) i kilku moich znajomych a takiego wąsacza nikt z nas nie widział, dlatego też tym bardziej należą się gratulacje.
Awatar użytkownika
Michał Furgoł
Posty: 31
Rejestracja: piątek, 7 października 2005, 19:35
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Michał Furgoł »

Gratulka Maciek :D, już telefonicznie Ci gratulowałem, ale co tam, gratulacji nigdy za wiele. Ciekawe co w Bułgarii pstrykniemy...
Awatar użytkownika
Roman Królik
Posty: 311
Rejestracja: środa, 4 lutego 2004, 14:19
Lokalizacja: Kluczbork

Post autor: Roman Królik »

Krzysztof S. pisze:Ja również gratuluję spotkania tego gatunku!
A tabuny ludzi, o których pisze Przemek mogą się przewalać a znalezienie podobnego chrząszcza morze zostać w sferze marzeń. Bywam w tamtych okolicach regularnie od lat (np. ostatni raz w zeszłą niedzielę) i kilku moich znajomych a takiego wąsacza nikt z nas nie widział, dlatego też tym bardziej należą się gratulacje.
Szczera prawda. Sam bywałem kilkadziesąt razy w miejscach, gdze był ten gatunek łapany (szeroko pojęte okolice Wrocławia), jeszcze w czasach, gdy nie był chroniony i niestety nie spotkałem go.
Za to w tym roku, w centralnej Grecji spotkałem jednego samczyka :)
Maciek Matraj
Posty: 95
Rejestracja: piątek, 15 października 2004, 16:04
Lokalizacja: Wołów

Post autor: Maciek Matraj »

Dzięki za wszystkie gratulacje. Zrobię mały eksperyment...zerknę jeszcze raz w to samo m-ce, żeby sprawdzić czy faktycznie niemożliwe jest odszukanie tego gatunku znając stanowisko :-) No bo mówiąc o szeroko pojętych okolicach Wrocławia to faktycznie szanse marne a zobaczymy jak jest z konkretnym stanowiskiem.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Post autor: Adam Larysz »

No to teraz uważaj Maciek, bo możesz być śledzony 24h/dobę :mrgreen:
Maciek Matraj
Posty: 95
Rejestracja: piątek, 15 października 2004, 16:04
Lokalizacja: Wołów

Post autor: Maciek Matraj »

Mam specjalny skafander, że jak wejdę w las to mnie nie widać ;-)
Krzysiek S.
Posty: 8
Rejestracja: sobota, 5 listopada 2005, 00:25
Lokalizacja: Wroclaw/Legnica

Post autor: Krzysiek S. »

Ja również dopisuje sie do gratulacji:)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Warto to stanowisko monitorować w tym roku, bo tak to często bywa, ze gatunki eksponują się w niektore lata liczniej i wtedy są zauważane a w inne są absolutnie niespotykane. Tak więc szansa na powtórne spotkanie tego gatunku na tym stanowisku jest wieksza teraz niż w innych latach (teoretycznie, o czym wspominal kiedys na Zjezdzie PTE w Spale prof. Mroczkowski).
Przemek Zięba

Post autor: Przemek Zięba »

MOnitorowanie moze sie okazac niebezpieczne dla gatunku, bo jak ktos przyuwazy wypady w jedno miejsce, wysledzi to moze dojsc do eksterminacji lokalnej populacji :P
A teraz taka sprawa. W badaniach wystepowania nierktorych gatunkow ( tutaj mam na mysli grupe stawonogow pasozytniczych bedacych wiodacym kierunkiem moich zainteresowan), obserwacja JEDNEGO okazu danego gatunku nie jest potwierdzeniem jego stanowiska. Zdaje sie ze podobnie jest z innymi gatunkami. Tutaj przytocze podawanie w kluczu fauny wystepowania chociazby R.alpina na Roztoczu. Mozliwe ze kiedys wystepowala ale w chwili obecnej jej nie ma i juz.
Czy wystepuje w G.Swietokrzyskich to tez przedmiot dyskusji.
Nie zwazajac na powyzsze watpliwosci, masa autorow powoluje sie na te nieaktualne dane. Powaznych autorow i autorow przeroznych popularno naukowych opracowan a nawet przewodnikow turystycznych.
prawdopodobienstwo zawleczenia okazu wraz z drewnem albo w inny sposob jest wysoce prawdopodobne. Oczywiscie nie uwazam ze sfotografowany okaz jest zawleczony, ale gdyby byl poparty dodatkowymi obserwacjami bylo by to dosc pomocne w determinacji stanowiska.
Maciek Matraj
Posty: 95
Rejestracja: piątek, 15 października 2004, 16:04
Lokalizacja: Wołów

Post autor: Maciek Matraj »

Przemek pisze:obserwacja JEDNEGO okazu danego gatunku nie jest potwierdzeniem jego stanowiska.
Niestety jak dotąd nie udało mi się wybrać w to samo miejsce. Jak widać za oknem pogoda nas nie rozpieszcza a obszar do spenetrowania jest duży. Liczy się więc każdy niedeszczowy dzień.
Zgadzam się z tym stwierdzeniem, dlatego pisałem o niemożliwości przypisania okazu do jakiejś konkretnej grupy drzew. Co innego jeśli udałoby się znaleźć ewidentne żerowiska.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: [Akimerus schaefferi]

Post autor: Leszek Matacz »

Szukam namiarów na cechy wyróżniające pupę (akimerusa). Materiał zdjęciowy (lub odnośnik to takiegoż) wysoce pożądane.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: [Akimerus schaefferi]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Obawiam się, że nie ma w literaturze zdjęcia i rysunku tego gatunku a nawet informacje o jego rozwoju są w wielu miejscach sprzeczne (ziemia/korony drzew). W tej sytuacji najbardziej pożądane byłoby jak najlepsze obfotografowanie poczwarki i dochowanie się imago.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: [Akimerus schaefferi]

Post autor: Leszek Matacz »

Jacek Kurzawa pisze:Obawiam się, że nie ma w literaturze zdjęcia i rysunku tego gatunku a nawet informacje o jego rozwoju są w wielu miejscach sprzeczne (ziemia/korony drzew). W tej sytuacji najbardziej pożądane byłoby jak najlepsze obfotografowanie poczwarki i dochowanie się imago.
Otóż to. Dlatego po cichu liczyłem, że któreś z Koleżeństwa posiada fotografię onej pupy. Cóż - może jeszcze ktoś coś znajdzie w swoich przepastnych archiwach. Jutro postaram się zamieścić zdjęcie - być może uda się wykluczyć przedmiotowy gatunek na rzecz którejś z pospolitych kózek.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: [Akimerus schaefferi]

Post autor: Leszek Matacz »

Do oznaczenia
Załączniki
DSC_0170.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (300.41 KiB)
DSC_0171.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.76 KiB)
DSC_0173.jpg
DSC_0173.jpg (64.55 KiB) Przejrzano 10145 razy
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: [Akimerus schaefferi]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Co jest tu przesłanką, aby przypuszczać, że jest to Akimerus? 8)

W jakich okolicznościach została znaleziona poczwarka?
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Akimerus schaefferi]

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jacku, przestań się znęcać! :-?

Przecież tak samo jak ja dobrze wiesz, że jest to poczwarka Plagionotus detritus!
:P
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: [Akimerus schaefferi]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Nie przypisuj mi znęcania się, bo nie mam najmniejszego zamiaru. chcę pomóc. Jestem ciekaw okoliczności znalezienia tej poczwarki. Być może była w ziemi, nie wiem. W każdym razie po pierwszym wow!=Akimerus ochłonąłem dość szybko i moim oczom ukazała się poczwarka Plagionotus detritus. Niemniej jednak warto być czujnym i każdemu zyczę znalezienia poczwarki Akimerus schaefferi.

A więc jak to z przesłankami? Dla mnie przesłanką byłyby okolicznosci znalezienia poczwarki - w ziemi. No i oczywiscie, dąbrowa, świetlista itd. Tak jak dla P.detritus.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: [Akimerus schaefferi]

Post autor: Leszek Matacz »

I z takiego pięknego snu mnie brutalnie wyrwali!
Takich biotopów 100 jak ten jeden winszuję każdemu kózkarzowi. :laugh:
Typów było kilka: paśniki (P.d., P.a.), łucznik, dąbrowiec, a nawet R. sycophanta czy C. tropicus.
Chciałem dobrze, a wyszło jak zwykle :mrgreen:
Nic to Baśka, szukamy dalej na historycznych stanowiskach.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: [Akimerus schaefferi]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Szukaj dalej, trzymam kciuki i przepowiadam, że znajdziesz bo kto szuka ten znajduje. A że biotop jak piszesz historycznie dobry, to robak może być dobry. Akimerusa szukaj między 13.00 a 15.00 latającego wysoko na kilku metrach, trzeba się poprzyglądać. Dlugi kij na wszelki wypadek - może się bardzo przydać.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: [Akimerus schaefferi]

Post autor: Leszek Matacz »

Wg Matuszkiewicza Ficario-Ulmetum minoris, przy czym dęby rosną tylko na groblach i wałach rzecznych. Potentillo albae-Quercetum jest pieruńsko rzadki, a w zasadzie klasycznej dąbrowy świetlistej nie ma - tak w Miliczu, jak i w Żmigrodzie - wcale. Przy czym, zdaje się, że zarówno nad Odrą powyżej, jak i poniżej Wrocławia, zajmuje on siedliska niekoniecznie związane z zespołem Pot. a.-Que. a raczej klasyczne (lub grądowiejące - jak większość form F.-Ul.) łęgi. Musiałbym mieć dane z Kolbego lub/i Gerhardta (co wcale nie jest takie proste), żeby wytypować historyczne stanowiska co do hmm... wsi, obrębu, gminy? Połowów po 1945 nie kojarzę z literatury.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: [Akimerus schaefferi]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zabrałbym się do tego zupełenie inaczej. Rekordów po 1945 jest całkiem niemało.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: [Akimerus schaefferi]

Post autor: Leszek Matacz »

Jacek Kurzawa pisze:Zabrałbym się do tego zupełnie inaczej. Rekordów po 1945 jest całkiem niemało.
Jo wim, ino wicie, rozumicie - najlepiej smakuje własna robocizna i jej spuścizna.

Szukam gnojka w parku z mniejszym-większym zacięciem od 10 lat. Szukam, bo lubię. Wiem gdzie, wiem jak - tylko efektów brak - czekam cierpliwie.
rysiaty
Posty: 2015
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: [Akimerus schaefferi]

Post autor: rysiaty »

Jacek Kurzawa pisze:Akimerusa szukaj między 13.00 a 15.00 latającego wysoko na kilku metrach
a jaki optymalny okres?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: [Akimerus schaefferi]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Druga polowa czerwca.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: [Akimerus schaefferi]

Post autor: Leszek Matacz »

Jeszcze dwie sprawy, o które pytał Jacek, a które umknęły uwadze:

1) Okoliczności znaleziska. Niestety -to, co dało już na początku do myślenia (nie znając morfologii poczwarek związanych z dębem Cerambycidae), to fakt, że żer larwy odbywał się w grubym konarze drzewa powalonego wiosną/latem ub. roku.

2) Kwestia rekordów. Literatura niestety nie podaje (a przynajmniej nie biomap i nie scholar) współczesnych stanowisk A. schaefferi z obszaru umownie nazywanego Doliną Baryczy. O ile stanowiska okołowrocławskie mają po kilka rekordów w bazach danych, to z historycznymi stanowiskami z DB jest ten problem, że zazwyczaj niemiecki autor podawał lokalizację do poziomu miasta powiatowego lub siedziby gminy,np. "Kreis Militsch", "Trachenberg" (z wyjątkami oczywiście). Niestety, nie wszystkie historyczne stanowiska są mi znane. A przecież poza Miliczem mamy kilka miejsc z potencjałem siedliskowym, istniejącym również "za Niemca". Miejsc, dodam, obecnie i historycznie sporadycznie penetrowanych. Stąd eteryczny efekt odnalezienia dąbrowca na nowym, nieznanym stanowisku kusi bardziej, aniżeli penetracja miejscówek znanych (skądinąd również przy okazji przeszukiwanych).
Jacek Kurzawa pisze:Druga polowa czerwca.
O tej porze ostatnio szukałem A. s. chyba z 5 lat temu. Pora posłuchać lepszych :)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Akimerus schaefferi]

Post autor: Wujek Adam [†] »

Nie przesadzałbym z takim typowaniem siedlisk.
Umówmy się, że Akimerus lubi stare dęby, i tyle. ;)
W pobliskich Czechach obserwowałem ten gatunek w dąbrowie, którą można obejrzeć tutaj:
http://www.entomologiitaliani.net/publi ... schaefferi
Za to w Grecji przydybałem go na skraju lasu, w biotopie odmiennym od czeskiego, choć nie pozbawionym sędziwych dębów.

Druga połowa czerwca?
Może w roku takim, jak poprzedni.
Ja wszystkie osobniki tego gatunku napotkałem w pierwszych dniach lipca.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Akimerus schaefferi

Post autor: Leszek Matacz »

O to, to właśnie. Ważne, żeby było CO zjeść, a GDZIE - to mniej istotne.
Wujek Adam pisze:Nie przesadzałbym z takim typowaniem siedlisk.
Umówmy się, że Akimerus lubi stare dęby, i tyle. ;)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Akimerus schaefferi]

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jacek Kurzawa pisze:(...) Akimerusa szukaj między 13.00 a 15.00 (...)
Jacku, a skąd te "rewelacyjne" informacje? :mysl:
Na podstawie moich terenowych obserwacji mogę orzec, że ten gatunek ma dwie pory aktywności dobowej, podczas których odbywa loty: poranną, w godzinach 9:00 - 12:00 i późnopopołudniową, 17:00 - 20:00. Akurat właśnie między 13:00 a 15:00 grzecznie i nieruchawo siedzi w koronach drzew, i wtedy nie idzie go spotkać! :P
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: [Akimerus schaefferi]

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wujek Adam pisze:
Jacek Kurzawa pisze:(...) Akimerusa szukaj między 13.00 a 15.00 (...)
Jacku, a skąd te "rewelacyjne" informacje?  :mysl:
Na podstawie moich terenowych obserwacji mogę orzec, że ten gatunek ma dwie pory aktywności dobowej, podczas których odbywa loty: poranną, w godzinach 9:00 - 12:00 i późnopopołudniową, 17:00 - 20:00. Akurat właśnie między 13:00 a 15:00 grzecznie i nieruchawo siedzi w koronach drzew, i wtedy nie idzie go spotkać!  :P
Z Francji, z literatury. Takie informacje należy traktować jako wskazówki, każdy chyba to rozumie. Ciekawe, że Twoje obserwacje są odmienne. Jakby pogrzebać, to Koledzy Czesi umiescili swego czasu na Forum (czeskim, może wloskim też) dośc precyzyjne informacje. W sumie warto byloby się nad tym pochylic, bo z tego może wyjść dobry przepis na Akimerusa.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akimerus schaefferi

Post autor: Wujek Adam [†] »

Okej.
Może we Francji wygląda to inaczej, lecz w Czechach (a wiem, że w Polsce jest podobnie), loty Akimerusa obserwuje się w słoneczne, ciepłe dni do południa. Potem nastaje przerwa. Jeszcze parę minut wcześniej można zauważyć liczne osobniki, lecz gdy słońce minie zenit, polatujących chrząszczy nie widać. Pokazują się za to po raz drugi znacznie później. Samiczkę A.schaefferi ariannae (bez wnikania tu w taksonomię) przydybałem w Grecji w locie pół godziny przed zachodem słońca. I jestem tego świadom, że nie tylko ja dokonałem tej sztuki właśnie o tej porze. ;-)
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Akimerus schaefferi

Post autor: Leszek Matacz »

Gitara :okok:

Spotkania na kwiatach dotyczą tylko Umbelliferae, czy widujecie także na innych?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Akimerus schaefferi

Post autor: Jacek Kurzawa »

Leszek Matacz pisze:czy widujecie
Nigdzie nie pisalem, ze widziałem Akimerusa. Żywego nigdy nie spotkałem, dla jasności :-)
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Akimerus schaefferi

Post autor: Leszek Matacz »

A Adam, a Krzysiek S., a Damian, a Maciek, a Wojtek Sz., a Jurek, a bodajże Romek K.? To tylko ci, o których wiadomo z forum - trochę by się uzbierało. Niechby dołączyli do dyskusji, a co! A może w 2020 Jacek :)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akimerus schaefferi

Post autor: Wujek Adam [†] »

Obserwacje na kwiatach A. schaefferi są raczej incydentalne.
Wiem, że w Grecji trafił się on na kwitnącym kasztanie jadalnym, jednak nie zaliczałbym go do gatunków typowo antofilnych.
Leszek Matacz
Posty: 456
Rejestracja: poniedziałek, 18 lipca 2011, 22:21
UTM: XS79
Lokalizacja: Twardogóra - XS79

Re: Akimerus schaefferi

Post autor: Leszek Matacz »

Tak podejrzewałem, dzięki.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”