Necydalis major - preferencje w stadium larwy

Wojciech Szczepański
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 21 maja 2010, 13:07
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Necydalis major - preferencje w stadium larwy

Post autor: Wojciech Szczepański »

Odświeżam temat... Oława, złom dębowy.... żerowiska dość stare, ale przyciemnienia dość charakterystyczne dla Necydalis mayor. Z materiału udało się pozyskać tylko 1 larwę.
Jacek Kurzawa pisze:Cechą charakterystyczną (Necydalis) jest obecność chitynowego, ciemnego "zęba" w miejscu, gdzie przedplecze łączy się z głową
Ta cecha też wskazuje na ten gatunek.

Z N. mayor miałem już styczność w Białowieży, jednak zawsze lepiej się upewnić. Proszę o potwierdzenie. :mysl:
Załączniki
Głowa i przedplecze
Głowa i przedplecze
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.28 KiB)
Cała larwa
Cała larwa
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.44 KiB)
Fragment żerowiska
Fragment żerowiska
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.37 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Problematyczne żerowiska i larwy

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak to wygląda, że jest to kusokrywka (Necydalis major).
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Problematyczne żerowiska i larwy

Post autor: Marek Hołowiński »

Często spotykam żerowiska kusokrywki i też sądzę że to ten gatunek
brakkonta

Re: Problematyczne żerowiska i larwy

Post autor: brakkonta »

Necydalis.....jak ja bym chciał hodować ten gatunek :| Chodzę, szukam i ni cholery jeszcze nań nie trafiłem.
Pytanka:
Czy ten wspomniany ciemny ząbek na złączeniu przedplecza z głową jest charakterystyczny tylko dla Necydalis'a?
Jakiej grubości materiał zasiedlają Necydalis'y?, Jak mocno powinien być rozłożony? Stojący czy mogą być leżące kawałki?
Mazep...tęskniący za Necydalis'em w hodowlarce.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Problematyczne żerowiska i larwy

Post autor: Jacek Kurzawa »

Kusokrywka wystepuje w całej Polsce, w południowej jest raczej większa łatwość jej znalezienia. No cóż Jacku, zacznij stąd
https://entomo.pl/coleoptera/cerambycidae/hodowla4.php
potem przejrzyj Forum, potem spytaj mailowo i rusz w teren i raczej na 100% znajdziesz. Spróbuj!
brakkonta

Re: Problematyczne żerowiska i larwy

Post autor: brakkonta »

Dzięki, będę szukał.
Mazep
Wojciech Szczepański
Posty: 126
Rejestracja: piątek, 21 maja 2010, 13:07
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Re: Problematyczne żerowiska i larwy

Post autor: Wojciech Szczepański »

Dziękuję za potwierdzenie. Jacku, życzę udanych poszukiwań. Z moich skromnych obserwacji wynika że zasiedla dość wiekowe drzewa, przynajmniej tylko na takich go znajdywałem.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problematyczne żerowiska i larwy

Post autor: Wujek Adam [†] »

Necydalis major - którego larwę i charakterystyczne żerowiska widać na zdjęciach Wojtka - to bardzo ciekawy gatunek:
Z moich obserwacji wynika, że zasiedla on równie chętnie drzewa rosnące w głębi lasu, jak i siedliska ekotonowe. Jest bardzo polifagiczny: larwy znajdowałem w brzozach, wierzbach, dębach, olchach, osikach, grabach i czeremchach. Żerowiska, zwłaszcza larw starszych, są łatwe do identyfikacji - korytarz larwalny specyficznie ciemnieje na brzegach, co dobrze widać na tegowątkowej fotce N3.
Kusokrywka większa należy do gatunków, które łatwiej wyhodować niż złowić jako imagines. Postacie doskonałe mają bowiem krótki pojaw, a wtedy można je spotkać na drewnie - samicę odnotowałem np. na starej czereśni - oraz czasami na kwiatach, np. na baldachach i wiązówce błotnej.
Hodowla postaci przedimaginalnych nie nastręcza większych kłopotów: któregoś razu młodą larwę pozyskaną z wierzby przełożyłem do drewna brzozowego, w którym bez problemu ukończyła rozwój. Larwy dobrze znoszą zarówno przesuszenie jak i przewilgocenie drewna. Należy jedynie pamiętać, by miały odpowiednią ilość materiału, ponieważ są żarłoczne i drążą pokaźne korytarze.
A gdzie konkretnie ich szukać?
Jak już wspomniałem: w głębi lasów, zwłaszcza liściastych, w których nie brak drzew o kiepskiej kondycji zdrowotnej, obumierających i martwych, a także w środowiskach typu ekotonowego. Czasami, a nawet powiedziałbym że częściej, opanowane pnie są naprawdę grube, lecz gatunek ten znajdowałem i w pniach o średnicy 15 cm, nie jest więc prawdą, że N. major rozwija się jedynie w grubym sortymencie.
Pobrany zasiedlony materiał warto przytrzymać dłużej w hodowlarkach. Zdarzyło mi się bowiem, że imagines kusokrywki wychodziły mi z drewna przez 3 kolejne lata.

Pod względem obrazu żerowisk i samych larw, wśród krajowej fauny Cerambycidae, Necydalis major najbardziej przypomina Leptura quadrifasciata i Macroleputura thoracica, i tu dochodzi niekiedy do pomyłek, jeżeli nie jesteśmy opatrzeni z tymi gatunkami. Niebezpieczeństwo takiej pomyłki wzrasta także dlatego, że wymienione dwie kózki potrafią sympatrycznie zasiedlać drewno wraz z kusokrywką. Jednak uważny ogląd law i żerowisk zwykle pozwala na jednoznaczne stwierdzenie z którym z tych gatunków mamy do czynienia.
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problematyczne żerowiska i larwy

Post autor: CARABUS12 »

Necydalis major.
Ja ten gatunek spotkałem na jarzębinie (Sorbus aucuparia L.) :D
Awatar użytkownika
J. Tatur-Dytkowski
Posty: 682
Rejestracja: sobota, 23 kwietnia 2005, 11:09
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problematyczne żerowiska i larwy

Post autor: J. Tatur-Dytkowski »

Jacku, jeśli dobrze poszukasz, to na pewno znajdziesz. Jak zostało już napisane, jest gatunkiem wybitnie polifagicznym. Zasiedla stojące pnie, jednak kilkukrotnie zdarzyło mi się hodować ten gatunek z materiału leżącego. Rozwój jest dość długi a zasiedlany sortyment również nie pierwszej świeżości. Niestety pod korą nie znajdziemy chodników, mimo to nie należy się zniechęcać. Warto szukać dość dużego, nieregularnego otworu wylotowego czy to w pniach stojących czy leżących. Wówczas trzeba taki materiał przeciąć i sprawdzić żerowiska w przekroju. Mimo wygryzienia się imago/imagines, część larw na 99% wciąż będzie w materiale żywicielskim. Grubość zasiedlanego drewna ma dość duży rozrzut - od bardzo grubych pni do cienkich pniaczków martwych, również młodych drzew. W ten sposób kusokrywkę wyhodowałem z czereśni i wierzby iwy, których średnica nie przekraczała 10 cm. Środowiska wybierane przez kusokrywkę to nasłonecznione skraje lasów, zdziczałe sady i zagajniki z dostępem słońca. Bywa, że ni stąd ni zowąd napotka się zasiedlony materiał w zacienionym środku lasu. Moje doświadczenia z hodowlą wskazują jednak, że leśną głębię preferuje rzadko. Do wymienionych wcześniej roślin żywicielskich dodam leszczynę, której literatura zdaje się nie podaje. Jeśli się mylę, to proszę o sprostowanie.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problematyczne żerowiska i larwy

Post autor: Wujek Adam [†] »

jaho pisze:(...) Bywa, że ni stąd ni zowąd napotka się zasiedlony materiał w zacienionym środku lasu. Moje doświadczenia z hodowlą wskazują jednak, że leśną głębię preferuje rzadko. (...)
Uważałem podobnie, dokąd nie zacząłem znajdować N. major w Puszczy Białowieskiej, gdzie jest gatunkiem nierzadkim właśnie w głębi drzewostanów, i to niekoniecznie prześwietlonych.

Z osób zaglądających w ten dział forum sporym praktycznym doświadczeniem a propos kusokrywki może się pochwalić Krzysiek Rudziński. Fajnie i pożytecznie by było gdyby coś tu dodał, nie będziemy go jednak na siłę ciągnąć za język. ;)
i g n
Posty: 59
Rejestracja: piątek, 8 maja 2009, 10:45
Lokalizacja: Wysokie Mazow

Re: Problematyczne żerowiska i larwy

Post autor: i g n »

witam, moje spostrzeżenia dot Necydalis major:

- typowy materiał zasiedlony wygląda tak: złom olszowy z 70% nieodpadniętej kory, materiał zagrzybiony, ale nie mokry
- bardzo łatwo znaleźć w LP w stosach drewna opałowego (na przecięciu wałka będą rdzawo obrzeżone otwory) chodników larwalnych
- co ciekawe partie tego samego pnia zasiedlone przez np bucza olchowca były szeroko omijane przez Necydalis'a
- widywałem larwy głównie w olszy o grubości 20 - 80 cm, poza tym w jesionie o dziwo zdrowym i twardym
- materiał zasiedlony pochodził zarówno z głębi lasu, jaki i obrzeży czy też śródpolnych podmokłych zadrzewień ( tu najczęściej)
- w jednym kawałku drewna są: stare otwory wylotowe, poczwarki i larwy we wszystkich możliwych wielkościach
- hoduję od wiosny, ale: ogromne poczwarki częściowo wybarwione pozdychały, duże larwy są marudne - robią kolebkę jedną drugą itd.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Problematyczne żerowiska i larwy

Post autor: Wujek Adam [†] »

i g n pisze:(...) hoduję od wiosny, ale: ogromne poczwarki częściowo wybarwione pozdychały (...)
Wyzdychały, choć nie powinny!
Mogło się tak stać np. pod wpływem wstrząsów, które mogły towarzyszyć cięciu drewna, jego upadkowi lub transportowi. Mogłeś też gwałtownie zmieć warunki termiczne i/lub wilgotnościowe, co także mogło się przyczynić do śmiertelności poczwarek.
Awatar użytkownika
andrzej
Posty: 566
Rejestracja: środa, 17 listopada 2010, 20:25
Lokalizacja: Dębica

Re: Necydalis major - preferencje w stadium larwy

Post autor: andrzej »

Poczwarka niestety z alkoholu, została uszkodzona w trakcie rozłupywania drewna opałowego :cry:
Załączniki
DSC07654.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (72.35 KiB)
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Necydalis major - preferencje w stadium larwy

Post autor: Jarosław Bury »

Wyhodowałem ten gatunek z drewna jabłoni, larwę znalazłem w konarze grubości ok. 10 cm, poczwarka wytworzyła się w pudełku bez większych problemów, a kilka lat temu obserwowałem osobnika w locie krążącego przy pniu leszczyny, ale w pobliżu były też stare jabłonie...

P.S. Więcej informacji w pracy - Kózkowate (COLEOPTERA, CERAMBYCIDAE) okolic Łańcuta (Longhorn Beetles (COLEOPTERA, CERAMBYCIDAE) of Łańcut Region) sprzed kilku lat...
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Necydalis major - preferencje w stadium larwy

Post autor: Jacek Kurzawa »

Tak się dzisiaj ciekawie złożylo, że chodziłem po terenie szukając kusokrywki. Komary tną niemilosiernie! Zostalem pogryziony wyjątkowo dotkliwie, zazwyczaj nie robi to na mnie wiekszego wrażenie, ale te w tym roku są jakieś gorsze. Głodne i wredne...

Kusokrywki są już, przynajmniej u mnie w Spale, właśnie w kolebkach, jedną udało mi się znaleźć w kolebce, na resztę spokojnie poczekam, bo zebrałem odpowiedni materiał. Tym razem jest to stary, zmurszaly dąb. Cały zeżarty przez kusokrywkę, od podstawy do wierzchołka, srednica od 10 do 35 cm. Zabrałem go w całosci.

O kusokrywce pisałem w 1995 https://download.entomo.pl/pracepdf/be_ ... 6_1995.pdf kiedy uchodziła za gatunek bardzo rzadki a metoda hodowli i poszukiwań larw była w Polsce własciwie nieznana szerzej, choć pamiętam, ze kilka osób kusokrywkę wtedy już pozyskiwało - Marek Hołowiński i Jurek Ługowoj. To były inne czasy.

Kusokrywka grała w filmie https://youtu.be/h70AxbPMo8E?t=1062

Spotkania z nią są zawsze radosne, w sumie to rzadki zwierz.,
Załączniki
necydalis major_2.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (928.05 KiB)
necydalis major_1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (870.24 KiB)
necydalis major w dębie.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (1.05 MiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Necydalis major - preferencje w stadium larwy

Post autor: Marek Hołowiński »

Ten piniak na ostatniej fotce to jest z martwej olchy i jak najbardziej ten obraz pasuje . Tak właśnie żeruje kusokrywka.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Necydalis major - preferencje w stadium larwy

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jarosław Bury pisze:Wyhodowałem ten gatunek z drewna jabłoni, larwę znalazłem w konarze grubości ok. 10 cm
W jabłoni znalazłem ją 29.05.2012 w postaci larwy. Ciekawe było to, że zasiedlała niewielką dziuple na żywym drzewie. W miesjcu żerowania tworzyszyl jej biały grzyb (podobnie jak u M.thoracica).

Ten gatunek jest wybitnie polifagiczny, wykazywałem ją z wielu gatunków drzew, najczęściej były to (w kolejności): olcha, grab, wierzba, dąb, lipa, czeremcha, osika, jabłoń itd...
Załączniki
Necydalis_Glinnik_jablon15.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (440.49 KiB)
Necydalis_Glinnik_jablon11.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (224.06 KiB)
Necydalis_Glinnik_jablon54.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.98 KiB)
Necydalis_Glinnik_jablon35.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (93.43 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Necydalis major - preferencje w stadium larwy

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Hołowiński pisze:Ten piniak na ostatniej fotce to jest z martwej olchy i jak najbardziej ten obraz pasuje . Tak właśnie żeruje kusokrywka.
no właśnie to jest dąb i to pozyskany z suchego lasu sosnowego, lasy "chłopskie".

Załączam kawałek z korą. Olchy tam nie ma w promieniu kilometra.
Żerowiska są tak charakterystyczne w tym przypadku, że zamiescilem fotkę do celów poglądowych. Komuś się przyda, mam nadzieję.
Załączniki
dab kusokrywka.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (315.04 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Necydalis major - preferencje w stadium larwy

Post autor: Marek Hołowiński »

Jacek, to jest olcha,. Dąb ma zupełnie inną strukturą drewna, warstwy bielu i twardzieli, inne słoje... Szkoda pisać.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Necydalis major - preferencje w stadium larwy

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marek Hołowiński pisze:Jacek, to jest olcha,. Dąb ma zupełnie inną strukturą drewna, warstwy bielu i twardzieli, inne słoje... Szkoda pisać.
Wcale nie szkoda. Mam prawo się pomylić. Jutro to sprawdzę to dokładnie, miejscami jest świeża kora, obejrzę łyko. Tak się przyglądam tym zdjęciom i rzeczywiscie mi to pasuje na olchę.

Dąb z olchą i odwrotnie bywał mylony często, jedną z takich spektakularnych pomylek było potraktowanie olchowego drewna na ktorym łowiono X.ibex w Puszczy Bialowieskiej jako "dąb" (det.M.Bielewicz).
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Necydalis major - preferencje w stadium larwy

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marku, dzięki za czujność.
Marek Hołowiński pisze:Jacek, to jest olcha,. Dąb ma zupełnie inną strukturą drewna, warstwy bielu i twardzieli, inne słoje... Szkoda pisać.
Nie jest to dąb. I nie jest to olcha :? To jest.... wierzba 8) . Historia jest ciekawa, bo widać, jak można pomylić roślinę żywicielską. Historia od początku jest taka:
Drewno już pocięte "znalazlem" wczcoraj przypadkiem u znajomego, ktory je wyciął w swoim lesie, osobiście i wlaśnie ciął na kawalki. W tym lesie poza sosnami są tylko brzozy a w tamtym odleglym fragmencie lasu są jeszcze dęby. To on powiedział, że to jest "dąb" i był o tym calkowicie przekonany. Drewno zabrałem i nie przyglądalem mu się specjalnie. Czujnośc moją uśpił upał, wlaśnie wrociłem z terenu, zmęczenie już dawalo się w znaki. I pewnie byłbym dalej przekonany, że to jest dąb, gdyby nie czujnośc Marka.
Znajomy gdy się dowiedzial, ze to może byc olcha aż podskoczył i wykrzyknął, że to jest calkowicie wykluczone! Tam nie ma olchy. Teren jest suchy. Zapakowaliśmy się więc do auta i podjechaliśmy w miejsce, gdzie on to wycinał. Został pieniek a przy nim świeże odrosty i jedna nieco grubsza odrośl. I okazało się, że....
jest to stara wierzba iwa. Jest tam trochę zarośli z iwą, ale grubszych średnic brak, to była "ta jedna". I zagadka w ten sposób zostala rozwiązana.

Ciekawy jest ten teren. Same krzaki, sośnina, brzózki... trochę dębu, pojedynczo osiki. W tym miejscu nie spodziewałbym się kusokrywki (35 lat obserwacji tego gatunku dało mi jakąś perspektywę :-), ale jak widać penetruje ona wszystkie siedliska. W okolicy +/- 1 km kusokrywka jest wszędzie dookoła (grądy, olsy, sady, przydrożne drzewa), wygląda na to, że jest nawet w takich siedliskach, ktore nie są dla niej typowe. Wiekszych średnic jest tam jak na lekarstwo, ale wygląda na to, że radzi sobie ona nawet w zakrzaczonych prywatnych lasach z przewagą sosny.

Komarow setki, tam jeszcze dodatkowo chmara wpleszczy, ktore lażą po człowieku. Pomimo spryskania się środkem przeciw komarow, czulem, jak wszystko po chodzi. Minęlo juz kilka godzin a ja ciągle czuję, że coś po mnie chodzi.... :-)
Załączniki
biotop necydalis major.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (332.75 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Necydalis major - preferencje w stadium larwy

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wczoraj pojawiła się samica a dzisiaj w hodowlarce drugi samczyk i już od samego rana taka sytuacja. Można uznać, że w tej chwili trwa rójka Necydalis. Jadę w teren, sprawdzę pułapki, powinno coś być....
Jak szukać kusokrywki w terenie to teraz.
Załączniki
Necydalis major in copula - Copy.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129.81 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Necydalis major - preferencje w stadium larwy

Post autor: Jacek Kurzawa »

Pociągnę temat, bo ciekawe obserwacje. W terenie nic poza komarami, ale z tego materiału legną się kolejne osobniki, samce i samice. Po powrocie do domu zastałem kolejną partię. Dzisiaj wyszło razem 5 ex. Jest to bardzo ważna informacja, ponieważ materiał był pobrany z terenu i był przechowywany na dworzu, pocięty we wtorek. Wskazuje to dokładnie na to, że teraz rozpoczęłaby się tam w terenie rójka kusokrywki.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Necydalis major - preferencje w stadium larwy

Post autor: Jacek Kurzawa »

To musiało się tak skończyć ...
Załączniki
necydalis dwie parki m.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (282.86 KiB)
nmajor-incopula3.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.97 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Necydalis major - preferencje w stadium larwy

Post autor: Jacek Kurzawa »

Na YT wrzuciłem krotki filmik - dwie parki w kopulacji kuskrywki, na ktorym widać pewne zachowania - straszenie nogą, sposób chodzenia i in.

https://www.youtube.com/watch?v=dK8tMD4 ... e=youtu.be

Więcej w tym poście https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=279084#p279084
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”