Żerowiska Cerambyx cerdo

Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 104
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: kiczy »

W trakcie wyprawy entomologicznej trafiłem na ślady żerowania ( według mojej oceny ) Cerambyx cerdo , niestety nie trafiłem na imago ,ale pewne jest że występuje w tym rejonie . będę kontrolował te dęby może uda się obejrzeć tego pięknego chrząszcza w naturze . XS - 64 . Oława - Dolny śląsk .
Załączniki
12.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.5 KiB)
Żerowisko 1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (102.03 KiB)
Żerowisko 3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.19 KiB)
Awatar użytkownika
CARABUS12
Posty: 1300
Rejestracja: piątek, 10 sierpnia 2007, 19:02
profil zainteresowan: WOT
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: CARABUS12 »

Cerambyx cerdo tak to ten gatunek.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: Rafał SZCZECIN »

kiczy pisze: będę kontrolował te dęby może uda się obejrzeć tego pięknego chrząszcza w naturze .
Zapewne się uda, tylko raczej pod koniec maja i w pierwszych tygodniach czerwca, teraz to już raczej niemożliwe.
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Zapewne się uda, tylko raczej pod koniec maja i w pierwszych tygodniach czerwca, teraz to już raczej niemożliwe.
Liczne koziorogi obserwowałem jeszcze w pierwszym tygodniu lipca, a pojedyncze okazy trafiają się jeszcze na początku sierpnia. Co nie zmienia faktu, że w tym roku zaobserwowanie kozioroga jest już raczej niemożliwe :cry:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: Jacek Kurzawa »

Rafał SZCZECIN pisze:....tylko raczej pod koniec maja i w pierwszych tygodniach czerwca, teraz to już raczej niemożliwe.
Tomasz Mokrzycki pisze:....Co nie zmienia faktu, że w tym roku zaobserwowanie kozioroga jest już raczej niemożliwe :cry:
....ale tylko teoretycznie, ponieważ zdarzają się przypadki... Może np zdarzyć się, że jakims cudem pojawi się okaz, ktory wykształci się kolebce w tym roku (jak wiadomo, C.cerdo zimuje jako imago) i opusci jakims cudem kolebkę w tym roku (np. wichura jesienna).
Jest jeszcze inna mozliwość. Zauważyłem, że u wielu gatunków wystepuje ukryte zjawisko ciągłego wylęgu, kilku przesuniętych rzutów w ciągu sezonu. Zdarza się więc znalezienie Spondylisa w maju, w czerwcu i we wrzesniu, Necydalis w maju do wrzesnia (przy długosci zycia osobnika ok. 14 dni). Nie można niczego wykluczyc, nie mozna wykluczyc, że jakis spoźniony okaz pojawi sie przy ciepłej jesieni i ktoś go spotka, chociaż szanse są minimalne, to przyroda nie zna reguł i lubi się wymykać wszelkim definicjom. Ten margines niepewności zawsze istnieje i nie można niczego wykluczyć w 100%. Zdziwiłbym się więc bardzo na widok Cerambyx cerdo w tym roku ale nie jest to niemożliwe (moim skromnym zdaniem). I może tylko trzeba byłoby poszukać, kiedy najpóźniej obserwowano w Polsce w naturze Cerambyx cerdo, bo może taki przypadek został już odnotowany.
pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: Jacek Kurzawa »

W.Strojny (1967), str. 37:
W innych czesciach Polski obserwowano omawianego owada w sierpniu a nawet we wrześniu. W zbiorach MIZ PAN w Warszawie znajduje sie okaz zebrany w Bielanach przez Bartoszyńskiego 1 IX 1938. Pniewski (1960) widział 2 okazy żywe w Rogalinie nad Wartą 16 IX 1960.
A więc do połowy września jest szansa..... :D :ja wiem:
Awatar użytkownika
Tomasz Mokrzycki
Posty: 627
Rejestracja: sobota, 21 kwietnia 2007, 11:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: Tomasz Mokrzycki »

Dlatego Jacku napisałem "raczej". Właśnie siedzę nad biologią kozioroga i rzeczywiście znane są przypadki znajdowania okazów jeszcze we wrześniu. A więc........ :hp:

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Znam i ja tę pracę Strojnego, stąd wszędzie wstawione słowo "raczej". Znalezienie imago to też kwestia natrafienia na czynne żerowisko, wiele wiekowych dębów - pomimo pięknie wyeksponowanych żerowisk - nie jest jest już zasiedlonych przez kozioroga.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: M. Stachowiak »

Jest szansa, i to całkiem niemała na odszukanie imago C. cerdo jeszcze w tym roku. Dwa lata temu mniej więcej o tej porze roku (połowa sierpnia) razem z D. Tarnawskim, M. Kadejem i A. Smolisem aktywne koziorogi obserwowaliśmy we Wrocławiu .
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 104
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: kiczy »

Na początku postu pisałem o prawdopodobieństwie występowania w rejonie xs64 imago Cerambyx cerdo . tak się złożyło że latem 2013 r. miałem okazję często przebywać w tym rejonie ,
korzystając z okazji postanowiłem obserwować dęby w nadziei zaobserwowania imago.
Moja obserwacja to okres całego lata 2013r , obserwacja obejmowała wszystkie pory dnia .
Niestety z całą pewnością stwierdzam że pomimo licznych śladów ( zdjęcia żerowisk) Cerambyx cerdo w tym rejonie nie występuje . Wprawdzie na jednym z dębów trafiłem na otwory wylotowe ale nie wiem czy to mogą być po Cerambyx cerdo ,będzie to widoczne na zamieszczonych zdjęciach.
Może ktoś rozpozna otwory wylotowe i określi jakiego rodzaju są .
Załączniki
DSC06435.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.61 KiB)
MójObrazek17.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.16 KiB)
DSC06438.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.69 KiB)
DSC06440.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.28 KiB)
forum.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (120.97 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: Wujek Adam [†] »

Pokazane przez Ciebie żerowisko na pniu z całą pewnością należy do kozioroga dębosza.
Jednak nie tylko on może zasiedlać to drzewo!

Czy mógłbyś określić choć w przybliżeniu wielkości pokazanych otworów wylotowych?
Te na ostatnim zdjęciu wyglądają koziorogowo.
Ale czy są świeże???
Tegoroczne otwory mają jasnobrązowe ścianki. Później kora ciemnieje i szarzeje i już w następnym roku wygląda inaczej.
Trzeba mieć jednak pewne opatrzenie w tym temacie, aby to dobrze zdiagnozować.
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 104
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: kiczy »

Tak się składa że będę jutro w tym rejonie , pomierzę dokładnie i podam wymiary otworów
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: Rafał Celadyn »

...bardzo podobnie wyglądaja też otwory Cossus cossus i często zdarza sie ,że zasiedlają te same drzewa co kozioróg...ale jeśli drzewo jest tak zżarte przez koziorogi ,to nie wiem jaka katastrofa musiała by się wydarzyć na tym stanowisku ,że kozioroga tam już nie ma...
:papa:
Rafał
....dodaję otwory wylotowe C.cerdo
Załączniki
DSC01225.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.11 KiB)
DSC01240.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.72 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: Wujek Adam [†] »

Faktycznie otwory troiciniarek są nieco podobne do koziorogowych wylotów. Obraz żerowania jest jednak inny, a ponadto C. cossus pozostawia po sobie zwykle charakterystyczne egzuwia.

Tu i tam znajdowałem drzewa z jakichś przyczyn opuszczone przez kozioroga. To się czasem zdarza, i chyba nie kryje się za tym jakaś Straszliwa Katastrofa. ;-) Może zmieniły się np. warunki termiczne, albo jakieś patogeny opanowały drewno, czyniąc go nieatrakcyjnym dla C. cerdo?
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: Rafał Celadyn »

Wujek Adam pisze:Tu i tam znajdowałem drzewa z jakichś przyczyn opuszczone przez kozioroga. To się czasem zdarza, i chyba nie kryje się za tym jakaś Straszliwa Katastrofa.  
....ja nie mówie o opuszczonym drzewie tylko o stanowisku... ;-) ,chyba że rósł tam ten jeden zżarty dąb i wtedy każdy rozumie że skończyła sie baza pokarmowa,ale taki przypadek uważam za ewenement ...no i stąd to zdziwko ;-)

Rafał
Wujek Adam pisze: a ponadto C. cossus pozostawia po sobie zwykle charakterystyczne egzuwia.
...jak żerowisko jest stare, to nic w nim nie ma....a różnice w żerowaniu na pewno są ,ale nie da sie tego stwierdzić na podstawie tych fotek...
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: Wujek Adam [†] »

Jak na razie, choć mowa jest o bliżej niesprecyzowanym "rejonie", w tym wątku widzimy jedno drzewo noszące ślady żerowania larw C. cero.
Niemniej z drugiej strony wiadomo, że w okolicach Oławy kozioróg występuje na niejednym stanowisku.
Z trzeciej strony zaś trzeba przyznać, że brak obserwacji imagines w terenie w danym roku o niczym bezapelacyjnie i stanowczo jeszcze nie świadczy! ;-)

Za to na podstawie tegowątkowych zdjęć da się z całą pewnością stwierdzić, że widzimy tu żerowisko kozioroga.
Ja to stwierdzam.
Dla mnie jest to niewątpliwe, choć rozumiem, że nie każdy musi się ze mną zgodzić. :birra:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: Rafał Celadyn »

Wujek Adam pisze:Za to na podstawie tegowątkowych zdjęć da się z całą pewnością stwierdzić, że widzimy tu żerowisko kozioroga.
Ja to stwierdzam.
Ja też widzę żerowisko C.cerdo ;-) ,jednak czy otwory wylotowe należą do kozioroga?...no ...ja postawiłbym max 50 %... ;-)
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: Wujek Adam [†] »

O tym już rozmawialiśmy.
Przydałyby się lepsze fotki, a na pewno zwymiarowanie otworów.

Lecz na logikę: skoro są potężne żerowiska wielu larw kozioroga, to i otwory wylotowe imagines też być przecież muszą! ;-)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: Rafał Celadyn »

Wujek Adam pisze:Lecz na logikę 
...no, taki argument do mnie przemawia :tiaa:
;-)
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: Wujek Adam [†] »

Przyroda jest logiczna i konsekwentna.
Czy bardziej logiczne i prawdopodobne jest, że przy tylu żerujących larwach kozioroga wszystkie zdechły, a na ich miejscu nagle pojawiła się trociniarka, aby zmylić nas swoimi otworami wylotowymi, czy raczej że C. cerdo ukończył rozwój w tym pniu i wywiódł się z niego, pozostawiając po sobie otwory wylotowe?
:papa:
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: Rafał Celadyn »

Wujek Adam pisze: że przy tylu żerujących larwach kozioroga wszystkie zdechły, a na ich miejscu nagle pojawiła się trociniarka, aby zmylić nas swoimi otworami wylotowymi, czy raczej że C. cerdo ukończył rozwój w tym pniu i wywiódł się z niego, pozostawiając po sobie otwory wylotowe?
...można to jeszcze zmodyfikować w ten sposób, że kozioróg wywiódł się pozostawiając otwory wylotowe ,a trociniarka po prostu sobie współżerowała...ale tak można dywagować do rana(a przecież jest sobota! ;-) ).
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 104
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: kiczy »

Jak obiecałem tak też zrobiłem , dzisiaj dokonałem pomiarów otworów wylotowych .Wymiary podaję w milimetrach , w kolejności wysokość/ szerokość.45/20, 25/30, 43/15, 32/20, 32/21, 55/12, 48/12
Załączniki
W trakcie pomiarów
W trakcie pomiarów
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (115.17 KiB)
013.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (105.86 KiB)
010.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.05 KiB)
008.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (114.62 KiB)
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: Wujek Adam [†] »

Wymiary niektórych otworów (zwłaszcza tych, o wysokości ponad 40 mm), proporcje ich wysokości do szerokości, a także fakt, że ich wysokość jest większa od szerokości - czyli, że są względnie "pionowe", świadczą o koziorogu dęboszu. :ok:

Możesz pokusić się o jakieś dyskretne oznaczenie otworów, które wydają Ci się w miarę świeże. I za kilka miesięcy o policzenie ich w celu sprawdzenia, czy jakiś nowy otwór nie przybył? Względnie w tym celu możesz dokładnie obfotografować pień i porównać fotki ze stanem faktycznym w nadchodzącym sezonie.
Poszukaj także szczątków okazów wokół drzew, w trawie, a także wśród zalegającego u podstawy pnia próchna.
Przejrzyj też stare otwory wylotowe i szpary kory, bo niektóre ptaki owadożerne zabijają w ten sposób koziorogi, że ich rozdziobane i rozbite o twardą powierzchnie drewna szczątki przez długi czas pozostają zaklinowane w korowinie.
No i nie rezygnuj z wypatrywania imagines koziorogów, czyniąc to w bieżącym roku zwłaszcza - w miarę możności - ciepłymi, bezwietrznymi późnymi popołudniami już od połowy maja do połowy września.
:hi:
Ps. Kozioróg w tak zaludnionym terenie może nie bardzo chcieć przebywać w odsłoniętym, widocznym miejscu na pniu, co zresztą jest zrozumiałe. Taką sytuację obserwuję często w warszawskim Lasku Bielańskim: póki się nie ściemni chrząszcze najchętniej roją się wysoko na pniach, okazjonalnie i rzadko schodząc poniżej 5 metrów.
Awatar użytkownika
Wujek Adam [†]
Posty: 3305
Rejestracja: środa, 30 maja 2007, 20:17
UTM: DC98
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: Wujek Adam [†] »

I jeszcze słów parę a propos ciekawostki, o której wspomniałem:

Zdarza się, że jakieś cwane ptasie bestie czatują wypatrując wygryzających się koziorogów, i już na wstępie ich pojawu urządzają im rzeźnię. Raz i drugi widziałem pień dębu, pod którym walały się bardzo liczne szczątki wielu okazów C. cerdo, zadziobanych tuż po opuszczeniu drewna na przestrzeni kilku dni.
Inną sytuacją jest dopadnie przez większe ptaki owadożerne pojedynczych koziorogów spacerujących po pniach w całym okresie ich pojawu. Podejrzewam o to zwłaszcza sójkę, lecz jeszcze nie przydybałem ją na tym procederze. Tak czy owak, bez względu na to jaki gatunek jest za to odpowiedzialny, takie ptaszysko przytrzymuje dorwanego kozioroga dociskając go do kory, po czym dziobem rozbija go na kawałki wyjadając miękkie części. Parokrotnie spotkałem pozostałości takiej uczty: szczątki chrząszcza wprasowane i rozbabrane na korze, sprawiające wrażenie, jakby go ktoś tam wgniótł i rozłupał na wiele kawałków.
I właśnie coś takiego mam udokumentowane na fotce, którą niniejszym załączam.
Załączniki
Szczątki kozioroga po ptasiej uczcie
Szczątki kozioroga po ptasiej uczcie
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (204.98 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: Rafał Celadyn »

...też dorzucę truchełka ;-) ,z Pawłem(Delog) kidedyś widzieliśmy kilkanaście koziorogów dogorywających przy drzewach wzdłuż alejki...Padł mi wtedy aparat ,ale Paweł chyba robił jakieś fotki "postmortem" ;-) ,to generalnie częsty widok,nawet jak nie zaobserwuje się żywych imagines...
:papa:
Rafał
Załączniki
szczątki.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.86 KiB)
Jurek b. [†]
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2004, 21:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: Jurek b. [†] »

Wujek Adam pisze: Zdarza się, że jakieś cwane ptasie bestie czatują wypatrując wygryzających się koziorogów, i już na wstępie ich pojawu urządzają im rzeźnię. Raz i drugi widziałem pień dębu, pod którym walały się bardzo liczne szczątki wielu okazów C. cerdo, zadziobanych tuż po opuszczeniu drewna na przestrzeni kilku dni.
Inną sytuacją jest dopadnie przez większe ptaki owadożerne pojedynczych koziorogów spacerujących po pniach w całym okresie ich pojawu. Podejrzewam o to zwłaszcza sójkę
Sójka być może skorzysta z okazji, ale z pewnością tak działają dzięcioły duże (pstre), wielokrotnie w Dolinie Baryczy widziałem udane ataki na imagines koziorogów, ale razu pewnego (w lipcu) miałem okazję obserwować kilka godzin, jak kilka (4-5) dorosłych osobników Dendrocopos major wręcz oczekiwało na wyjście dorosłych koziorogów z potężnego zasiedlonego przez koziorogi dębu na grobli stawu Jamnik Dolny w gminie Żmigród. W ciągu kilku godzin upolowały kilkadziesiąt wychodzących chrząszczy, resztki ich uczty pod dębem były imponujące :mrgreen:
Pzdr Jurek
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: modraszka »

Dlaczego chociaż po jakimś czasie nie spróbowałeś zareagować (?) przecież dzięcioły są płochliwe ...
Jurek b. [†]
Posty: 144
Rejestracja: czwartek, 18 listopada 2004, 21:28
Lokalizacja: Wrocław

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: Jurek b. [†] »

modraszka pisze:Dlaczego chociaż po jakimś czasie nie spróbowałeś zareagować (?) przecież dzięcioły są płochliwe ...
Zwróć uwagę, że oba te gatunki są chronione :lol: :no:
modraszka
Posty: 845
Rejestracja: poniedziałek, 24 stycznia 2011, 08:31
Gender: women
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: modraszka »

Jestem tego świadoma :) a że oba gatunki są chronione, więc pewnie zrobiłabym "coś", żeby Dendrocopos major nie przesadził w ucztowaniu. Kiedyś w podobnej sytuacji poświęciłam godzinkę na bliższą obserwację rójki, przez co skutecznie moja obecność odstraszyła ptaki ... to tyle.
Awatar użytkownika
kiczy
Posty: 104
Rejestracja: piątek, 10 lutego 2012, 14:53
UTM: XS64
Lokalizacja: Oława

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: kiczy »

Jednak cierpliwość się opłaca , jakoś uparłem że będę miał okazję spotkać tego pięknego chrząszcza i tak też się stało , dwa lata obserwacji i sukces , dobrze informował mnie Jacek Kurzawa że rozwój kozioroga do imago to proces kilkuletni dlatego mogą one w pewnych rejonach niewystępować, ale do czasu , i to mnie zmobilizowało do prowadzenia obserwacji , opłaciło się , zresztą zobaczcie sami.

:hp: :hurra :jupi:
Lokalizacja - XS 64
godzina obserwacji - 21-00
temp - 29 stopni Celsjusza
zaobserwowano 6 imago
Załączniki
w otworze wylotowym.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (104.87 KiB)
spacer w dół.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116.27 KiB)
imago Cerambyx cerdo.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (132.92 KiB)
na szczycie.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (88.85 KiB)
028.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (67.55 KiB)
027.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (63.56 KiB)
025.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (71.06 KiB)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Żerowiska Cerambyx cerdo

Post autor: Przemek Zięba »

:brawo: :brawo: :brawo: :brawo:
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Cerambycidae (Kózkowate)”