Strona 1 z 1

Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami [UTM GIS QGIS ]

: wtorek, 14 lipca 2009, 15:56
autor: Grzegorz Banasiak
Potrzebuję bitmapy z siatką UTM i wrysowanymi krainami, może ktoś ma coś takiego lub wie skąd można to ściągnąć.
Generalnie chodzi o to, że opracowuję pewną rodzinę i chcę nanieść wszelkie dostępne dane na UTM i jednocześnie widzieć dla jakich krain mam potwierdzone występowanie, a gdzie trzeba jeszcze pojechać i potwierdzić.
Jakość nie musi być rewelacyjna, będę to drukował na połowie A4 i poniżej mapa Europy z oznaczeniem występowania w poszczególnych państwach. Całość jest wyłącznie robocza z przeznaczeniem do codziennej pracy i wraz z innymi materiałami będzie bindowana dla każdego gatunku oddzielnie.

: wtorek, 14 lipca 2009, 16:01
autor: M. Stachowiak
Taka mapka jest dostępna w dziale download :wink:.
MS

: wtorek, 14 lipca 2009, 16:16
autor: Grzegorz Banasiak
Ech, czasem to ja nie myślę, mogłem zajrzeć. Super, bardzo dobre dla moich potrzeb. Skąd można pobrać nazewnictwo krain ? Ogólne pojęcie mam, ale należy stosować przyjęte nazewnictwo, żeby nie było wątpliwości.

: wtorek, 14 lipca 2009, 16:37
autor: M. Stachowiak
Nazewnictwo znajdziesz w Katalogu fauny Polski lub w Fauna Polski. Napisz, jeżeli nie masz do tych opracowań dostępu, a podam tu nazwy krain dla poszczególnych kodów.

: wtorek, 14 lipca 2009, 16:48
autor: Grzegorz Banasiak
Niestety nie mam dostępu. Sprawa nie jest pilna, ale jeśli możesz napisać "legendę" to byłby miło.

: wtorek, 14 lipca 2009, 20:30
autor: Bartek Pacuk
M. Stachowiak pisze:Taka mapka jest dostępna w dziale download :wink:
Kurde, żebym wcześniej wiedział :mad: Parę razy się męczyłem, sprawdzając, czy dany UTM to ta kraina, czy może już sąsiednia... Niestety też nie przyszło mi do głowy, żeby zajrzeć tam, gdzie taka mapka była, jak się okazuje :mad: No trudno, lepiej późno, niż wcale :smile:

: wtorek, 14 lipca 2009, 21:11
autor: M. Stachowiak
Podaję numery i nazwy krain zgodne z „tymczasowym podziałem obszaru Polski do celów roboczych; nie należy go uważać za podział zoogeograficzny w pełni uzasadniony odpowiednimi badaniami faunistycznymi” (nieco zmieniony cytat podpisu pod mapką załączaną do każdego tomu KfP) :wink::
1 (01) — Bałtyk
2 (02) — Pobrzeże Bałtyku
3 (03) — Pojezierze Pomorskie
4 (04) — Pojezierze Mazurskie
5 (05) — Nizina Wielkopolsko-Kujawska
6 (06) — Nizina Mazowiecka
7 (07) — Podlasie
7a (71) — Puszcza Białowieska
8 (08) — Śląsk Dolny
8a (81) — Wzgórza Trzebnickie
9 (09) — Śląsk Górny
10 (10) — Wyżyna Krakowsko-Wieluńska
11 (11) — Wyżyna Małopolska
11a (91) — Góry Świętokrzyskie
12 (12) — Wyżyna Lubelska
13 (13) — Roztocze
14 (14) — Nizina Sandomierska
15 (15) — Sudety Zachodnie
16 (16) — Sudety Wschodnie
17 (17) — Beskid Zachodni
17a (97) — Kotlina Nowotarska
18 (18) — Beskid Wschodni
19 (19) — Bieszczady
20 (20) — Pieniny
21 (21) — Tatry
Uwaga! W nawiasach podałem numery kodów widniejące na mapkach dostępnych w dziale download.

Podział na krainy wg Kondrackiego

: wtorek, 14 lipca 2009, 22:43
autor: admin

: wtorek, 14 lipca 2009, 23:13
autor: M. Stachowiak
Sorry, ale Kondracki z tym podziałem nie ma nic wspólnego! Podział ten opracowano w Instytucie Zoologii PAN jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia dla potrzeb KfP jako „tymczasowy do celów roboczych” i tak zostało do dziś. Podział ten wielokrotnie krytykowano, ale w jego miejsce dotąd nie zaproponowano nic nowego.
Poważnym błędem jest utożsamianie tego podziału z regionalizacją faunistyczną!!!
Na załączonej mapce nie ma naniesionej siatki UTM, a Grzegorzowi przede wszystkim o nią chodziło :wink:.

: środa, 15 lipca 2009, 01:22
autor: admin
Ależ ja tylko uzupelnilem Twoją wypowiedź:
M. Stachowiak pisze:Podaję numery i nazwy krain zgodne z „tymczasowym podziałem obszaru Polski do celów roboczych; nie należy go uważać za podział zoogeograficzny w pełni uzasadniony odpowiednimi badaniami faunistycznymi” (nieco zmieniony cytat podpisu pod mapką załączaną do każdego tomu KfP)
dołączając do niej mapkę, która jest dostepna od kilku lat na entomo tak jak poszukiwana przez Grzegorza mapka z naniesionymi krainami:
Grzegorz Banasiak pisze:ale jeśli możesz napisać "legendę" to byłby miło.
Czy legenda, którą napisaleś ręcznie dla Grzegorza to nie jest to samo? Ja widze 21 krain i ich nazewnictwo pokrywa się z KFP, więc o co Ci chodzi, Mietku?
M. Stachowiak pisze:Poważnym błędem jest utożsamianie tego podziału z regionalizacją faunistyczną!!!
Dlaczego to napisaleś? Czyjej wypowiedzi to dotyczy, o jakią myśl chodzi? ....

: środa, 15 lipca 2009, 01:28
autor: admin
Chyba już domyslam sie, że chodziło Ci o nazwanie postu i pliku że jest "wg Kondrackiego"!. Oczywiście, że jest tak jak piszesz, że to podzial zaproponowany przez autorow KFP na podstawie Kondrackiego i tyle. Sam podział przyjął się z braku innych, lepszych propozycji i tak już zostalo.

Tak czy inaczej załączyłem taką mapkę po to, by była osiągalna w tym temacie :-) wprost z Forum.

Natomiast uzupelniając poprzedni wypowiedzi - do mapek z UTM można dostać się:
http://download.entomo.pl

: środa, 15 lipca 2009, 01:34
autor: M. Stachowiak
OK, ale Grzegorz prosił o mapkę z siatką UTM i podziałem na krainy według KfP. Taka mapka dostępna jest w dziale download (na mapce przez Ciebie zamieszczonej jest tylko podział na krainy, a nie ma siatki UTM). Oczywiście, że opisy (nazwy wyróżnionych krain) są takie same, ale z zastrzeżeniem, że na mapce z dodatkowo naniesioną siatką UTM są nieco inne kody krain (takie, jak podałem w nawiasach). W sumie są to drobiazgi i nie ma o co się spierać. Głównym celem mojego ostatniego postu było sprostowanie informacji, że autorem podziału na krainy jest Kondracki. Kondracki swoją koncepcję podziału typologicznego Polski zaproponował dopiero w drugiej połowie lat siedemdziesiątych! Oznacza to, że w momencie opracowywania „podziału roboczego” przez zespół redakcyjny KfP koncepcji Kondrackiego jeszcze nie było.

: środa, 15 lipca 2009, 01:38
autor: admin
M. Stachowiak pisze:Głównym celem mojego ostatniego postu było sprostowanie informacji, że autorem podziału na krainy jest Kondracki.
Ok! Ja tylko dodałem mapkę widząc, że użytkownicy mają problem z dostepem do informacji od dawna dostępnych :-)
A mapki sam osobiście przygotowywałem i mam jasność co do tego co jest i jakie jest a czego nie ma (mam to zarówno na serwerze jak i u siebie :-)
M. Stachowiak pisze:Głównym celem mojego ostatniego postu było sprostowanie informacji, że autorem podziału na krainy jest Kondracki.
To Kondracki jest w końcu autorem tego podziału czy nie jest?????? :-) bo już się pogubiłem .....
M. Stachowiak pisze:Sorry, ale Kondracki z tym podziałem nie ma nic wspólnego!
Chyba... chodzi o to, że Kondracki jest autorem podziału na krainy, a ten zaproponowany w KFP nie jest podziałem na krainy.... tylko takim ... podziałem do celów roboczych :-)))))))

: środa, 15 lipca 2009, 01:50
autor: admin
M. Stachowiak pisze:Kondracki swoją koncepcję podziału typologicznego Polski zaproponował dopiero w drugiej połowie lat siedemdziesiątych! Oznacza to, że w momencie opracowywania „podziału roboczego” przez zespół redakcyjny KfP koncepcji Kondrackiego jeszcze nie było.
Jasne! :-)

: środa, 15 lipca 2009, 02:00
autor: M. Stachowiak
Dlaczego to napisaleś? Czyjej wypowiedzi to dotyczy, o jakią myśl chodzi? ....
Tu odsyłam do opracowań:
1. Pawłowski J., Przemiany fauny od pleniglacjału do czasów współczesnych, p. 159-177,
2. Kostrowicki S. A., Świat zwierzęcy, p. 495-514
[w:] Starkel L. (red.), 1991, Geografia Polski. Środowisko przyrodnicze, Wyd. Nauk. PWN, Warszawa, 670 p. + wkładka z mapami i wykresami.
W latach późniejszych opublikowano drugie wydanie tej książki, ale nie pamiętam dokładnie, w którym to było roku.

: środa, 15 lipca 2009, 10:03
autor: Grzegorz Banasiak
M. Stachowiak pisze:Sorry, ale Kondracki z tym podziałem nie ma nic wspólnego! Podział ten opracowano w Instytucie Zoologii PAN jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia dla potrzeb KfP jako „tymczasowy do celów roboczych” i tak zostało do dziś. Podział ten wielokrotnie krytykowano, ale w jego miejsce dotąd nie zaproponowano nic nowego.
Poważnym błędem jest utożsamianie tego podziału z regionalizacją faunistyczną!!!
Na załączonej mapce nie ma naniesionej siatki UTM, a Grzegorzowi przede wszystkim o nią chodziło :wink:.
Dokładnie tak. Chcę nanosząc kropki UTM widzieć występowanie w poszczególnych krainach. Ponieważ mam zgromadzone dane z literatury i zbiorów więc będę w każdym przypadku widział potwierdzenia występowania i nowości dla poszczególnych krain. Dlatego właśnie mapka utm z zaznaczonymi krainami jest idealna.

Podział na krainy budzi emocje, ale jak pisze Mietek, nic lepszego gotychczas nie zaproponowano więc trzeba korzystać z tego co jest.

: środa, 15 lipca 2009, 11:16
autor: admin
I widzicie jak to wychodzi... - uzupełnilem post Mietka (74911) mapką (bo zamiast wypisywać ręcznie krainy viewtopic.php?p=74911#74911 można było podać linka do mapki)
a nawet ją zamiescić, zamiast przepisywać, a zrobiła się dyskusja na temat nazewnictwa i "że mapka nie ma utm", a "Grzegorz prosił o inną mapkę" itd... w sumie bzdury, a wywiązuje się dyskusja. Z jednej strony fajnie, z drugiej jest to męczące.

Dlatego czasami byloby lepiej nie pisać żeby nie zostac o coś posądzonym (że sie nie rozumie postów poprzedników, o co prosili) albo że Kondracki to nie kfp itd...
a to akurat mnie wogóle nie obchodziło i pisząc ten post chciałem ułatwić życie Mietkowi (żeby nie przepisywał niepotrzebnie krain).

: środa, 15 lipca 2009, 11:31
autor: Grzegorz Banasiak
Eeee tam, Jacek, spoko, takie dyskusje są potrzebne. Skleroza dotyka każdego i w każdym wieku a dyskutować o mapach zawsze warto nawet jeśli ma się inne zdanie - zwłaszcza, że podział na krainy budzi kontrowersje.
Pożyteczne w tej dyskusji jest to, że temat odświeżono, podano linki, zareklamowano dział Download... no same plusy, uśmiechnij się, fajna pogoda jest :lol:

: środa, 15 lipca 2009, 12:23
autor: Miłosz Mazur
A propos tej kwestii wypowiedział sie kiedyś prof Kuśka w przyczynku "Uwagi o wyznaczaniu granic zoogeograficznych w Polsce dla potrzeb enomologii", praca zamieszczona była w Biuletynie Entomologicznym w 1998.
Mogę zrobić skan jak komuś potrzeba :)

: środa, 15 lipca 2009, 12:30
autor: Grzegorz Banasiak
Curculio pisze:A propos tej kwestii wypowiedział sie kiedyś prof Kuśka w przyczynku "Uwagi o wyznaczaniu granic zoogeograficznych w Polsce dla potrzeb enomologii", praca zamieszczona była w Biuletynie Entomologicznym w 1998.
Mogę zrobić skan jak komuś potrzeba :)
Pewnie, że skanuj. Zagadnienie jest bardzo ciekawe, zwłaszcza w aspekcie tego co robimy na codzień.

: środa, 15 lipca 2009, 12:42
autor: Jacek Kurzawa
Curculio pisze:wypowiedział sie kiedyś prof Kuśka w przyczynku "Uwagi o wyznaczaniu granic zoogeograficznych w Polsce dla potrzeb enomologii", praca zamieszczona była w Biuletynie Entomologicznym w 1998.
Tak się składa, że wczoraj przeglądałem wszystkie BE i ten artykuł też. (razem z wojtasem, który akurat gościł u mnie 2 dni :-) )
Załączam fotografie artykułu.

: środa, 29 lipca 2009, 14:17
autor: Marcin Kutera
M Stachowiak ma tu bezwzględną rację - to podział na krainy zoo - geograficzne wg. A. S. Kostrowickiego.
Taka sama mapka widnieje przykładowo w katalogu fauny Polski - Orthoptera prof. Anny Liany

podział wg. Kondrackiego ustalony jest w kontekście geomorfologii kraju (rzeźby terenu).

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: poniedziałek, 22 sierpnia 2011, 07:35
autor: Jacek Kurzawa
Zamieszczam mapki UTM żeby w razie czego szybko je mozna było pobrać z Forum.

Mapa UTM potrzebna

: czwartek, 19 lipca 2012, 22:33
autor: rysiaty
Dysponuje ktoś krainami wg KFP w formacie shapefile .shp do przeglądania w oprogramowaniu GIS?

Re: Dyskusja nad podziałem na krainy zoogeograficzne

: czwartek, 14 lutego 2013, 09:55
autor: Radek P.
W zasadzie mam podobne pytanie (prośbę) jak przedmówca: czy posiada ktoś mapkę Polski w wersji elektronicznej, z samymi granicami krain, taką na jakiej opiera się KFP?? Może to być .jpg, .bmp, .tiff lub jakis inny format pasujący do photoshopa. Będę bardzo wdzięczny za podesłanie lub podanie jakiegoś namiaru....
Pozdrawiam
rp

Re: Dyskusja nad podziałem na krainy zoogeograficzne

: czwartek, 14 lutego 2013, 10:27
autor: Jacek Kurzawa
Gdyby pojawiła się taka mapa z krainami chętnie wrzucę ją do działu download.
Gdy przeczyta się całą dyskusję to można odnieść wrażenie, że skonstruowanie takiej mapy przerasta możliwości naszego Panstwa.

Re: Dyskusja nad podziałem na krainy zoogeograficzne

: czwartek, 14 lutego 2013, 12:08
autor: Wojciech Szczepański
Łatwo można zrobić taką mapkę w jpg. Wchodzisz na BioMap http://gis.biomap.pl/, wyłączasz warstwę google, dodajesz krainy, print screen i oto rezultat. Czy o coś takiego chodziło?

Re: Dyskusja nad podziałem na krainy zoogeograficzne

: czwartek, 14 lutego 2013, 12:46
autor: Jacek Kurzawa
Zrobiłem ją nieco większą, ma 300 dpi wiec jest dobra do druku.
https://download.entomo.pl/UTM/

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: czwartek, 14 lutego 2013, 12:55
autor: Jacek Kurzawa
I jeszcze jedna mapa z UTM, na podstawie http://gis.biomap.pl

Załączam mapę 1200 piks i jeszcze większą w dziale download https://download.entomo.pl/UTM/

Re: Dyskusja nad podziałem na krainy zoogeograficzne

: czwartek, 14 lutego 2013, 13:17
autor: Radek P.
Tak, dziekuję Panowie!!!

Re: Dyskusja nad podziałem na krainy zoogeograficzne

: czwartek, 14 lutego 2013, 17:06
autor: Rafał Celadyn
...taka uwaga do przemyślenia...Skoro granice uległy re-definicji ,w pracy zlinkowanej przez Jacka (*) i baza KSiB-u będzie na bieżąco uzupełniana o nowe dane faunistyczne (jak sądzę na podstawie tych na nowo zdefiniowanych granic),to po co kurczowo trzymać się tej "starej mapy"...? Rozumiem, że każdy może sobie przyjąć na podstawie jakiej pracy chce opublikować swoje dane i przypisać je do danej krainy,ale potem przy wklepywaniu danych do KSiB-u i tak będzie trzeba je zmieniać... :? chyba, że czegoś nie rozumiem...?
:hi:
Pozdrawiam
Rafał

* - viewtopic.php?p=139740#p139740

Re: Dyskusja nad podziałem na krainy zoogeograficzne

: czwartek, 14 lutego 2013, 18:03
autor: Jacek Kurzawa
Ale właśnie ta powyżej jest już nowa i dokładnie bedzie korespondowała z danymi UTM wprowadzanymi do bazy ksib.

Re: Dyskusja nad podziałem na krainy zoogeograficzne

: czwartek, 14 lutego 2013, 18:23
autor: Rafał Celadyn
..
Jacek Kurzawa pisze:Ale właśnie ta powyżej jest już nowa i dokładnie bedzie korespondowała z danymi UTM wprowadzanymi do bazy ksib.
W takim razie, albo ja coś żle zrozumiałem ,albo na legendzie,przykładowo,mapy (fig .4) w w/w pracy, granica, którą masz na swojej mapie powyżej jest opisana jako: "KFP region borders"-biała linia...i to wygląda mi na błąd powtarzający się w całej publikacji ...bo "stary przebieg granic " (czarny) jest opisany jako "borders of new units"...chyba,że tam nie pisze "border" tylko jakoś inaczej 8) .
:hi:
Pozdrawiam
Rafał
...a kończąc moje przekomarzania ,to uważam, że mapy powyżej obrazują "stary porządek " :wink:

Re: Dyskusja nad podziałem na krainy zoogeograficzne

: czwartek, 14 lutego 2013, 21:54
autor: Rafał Celadyn
...nikt się nie chce wypowiedzieć...? No więc tłumaczę .Moja wioska (UTM-CA 95) wg. starego podziału KFP leżała na Górnym Śląsku (co nijak się ma do jej geograficznej przynależności-było o tym w temacie o byczniku)i teraz rozpoznaję nowy układ od starego po tym, że zachodnia granica Wyżyny Krakowsko -Wieluńskiej jest po korekcie na swoim miejscu (czyli przesunięta bardziej na zachód -co wynika z korekt przynależności kwadratów UTM do poszczególnych krain) ,i na tej podstawie twierdzę, że mapy wklejone na forum są po prostu mapami z KFP...Howgh!
:wink:
Pozdrawiam
Rafał
:arrow:

Re: Dyskusja nad podziałem na krainy zoogeograficzne

: czwartek, 14 lutego 2013, 22:25
autor: Jacek Kurzawa
Rafał, masz rację.
Konkrety są na tej mapie z pracy Piotra Tykarskiego, poniżej. Na tej jednej mapie zaznaczone są krainy wg KFP i wg nowego podziału. Róznice widać gołym okiem. Teraz za każdym razem będzie mozna zorientować się, z którym podziałem mamy do czynienia.
Jacek Kurzawa pisze:Ale właśnie ta powyżej jest już nowa i dokładnie bedzie korespondowała z danymi UTM wprowadzanymi do bazy ksib.
Faktycznie, mapa z biomap.pl pokazuje stary podział, a nie jak pisałem - zgodnie z założeniem, że "skoro Piotr Tykarski. pisał prace o regionalizacji i zrobił stronę to podział na mapie będzie nowy. Jest stary!

To mamy rzeczywiście sytuację nowego systemu ksib na starych mapach utm?..... :mysl:

Re: Dyskusja nad podziałem na krainy zoogeograficzne

: poniedziałek, 18 lutego 2013, 19:46
autor: Piotr Tykarski
Koledzy, miałem zaległości w śledzeniu nowin na Forum i przegapiłem wznowienie wątku. Jest sporo do zrobienia w tej dziedzinie i udało mi się wspomianą publikacją poruszyć trochę skostniały układ. Ale zacznijmy od uporządkowania faktów - na stronie gis.biomap.pl warstw jest kilka, a ta, o której była mowa, nosi nazwę "Krainy KFP", więc raczej nie powinno być wątpliwości, czego dotyczy. Warstwy proponowanych nowych regionów jeszcze nie ma na tym serwerze. Obiecuję, że dorzucę ją w ciągu tygodnia. Ale wątpliwości, co gdzie leży, będzie łatwiej rozwiewać dopiero, gdy uda się ją uszczegółowić, a to trochę potrwa...

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: środa, 12 marca 2014, 23:13
autor: Jacek Kurzawa
Przy okazji prac nad mapą z krainami zrobiłem taką mapkę, która ma te krainy. Brakuje tylko pogrubionych dużych kwadratów UTM. Może ktoś dorysuje?

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: środa, 12 marca 2014, 23:41
autor: Jacek Kalisiak
A ja bym się chętnie dowiedział kto ma prawa do tych map. Czy są dostępne jakieś dobrej jakości z wrysowanymi krainami, albo jeszcze lepiej z kilkoma warstwami do wyboru, w dobrej jakości, które można używać bez narażania się na zarzut kradzieży czyjejś własności???

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: środa, 12 marca 2014, 23:49
autor: Jacek Kurzawa
Tak, w przypadku map trzeba być bardzo ostrożnym, bo w Polsce firma Map1 uczyniła sobie proceder z egzekwowania praw do map, do których mieli albo i nie mieli (po wygasnieciu sublicencji z IGiK).

Ta górna mapa jest na podstawie http://gis.biomap.pl W serwisie nie widać żadnych ograniczeń do ich wykorzystywania. Właścicielem domeny jest
Uniwersytet Warszawski, Wydz. Biologii
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa

wykonał to Piotr Tykarski, to może będzie wiedział, jaki jest dozwolony zakres użytkowania tych map. Każdy może je sobie zrobić, ale czy może je uzywać w publikacjach, to już tego nie jestem pewien.

Nałożona mapa UTM na kontur Polski nie nosi, jak mi się wydaje, cech utworu.
W każdym razie warto byłoby mieć pewność, że konturówki UTM nie są chronione prawem autorskim. W tym kraju nie można być niczego pewnym, przepisy i interpretacje zmieniają się bardzo często.

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: czwartek, 13 marca 2014, 00:04
autor: Jacek Kalisiak
Szereg map tego rodzaju jest używanych przez naszych kolegów w publikacjach. Może ktoś się wypowie, czy są one do użytku publicznego, czy też prawa mają poszczególne instytucje naukowe?
Wydaje się, że jakaś średnio przyzwoita mapa Polski z warstwami np. wód, województw, powiatów i gmin, krain zoogeograficznych, UTM, siatką współrzędnych powinna być publicznie dostępna (np. w cdr). W końcu parę instytucji w tym kraju żyje z naszych podatków. A może są dostępne, tylko trudno dotrzeć do takiej informacji?

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: czwartek, 13 marca 2014, 12:06
autor: Piotr Tykarski
Dziękuję za wywołanie tematu. Zdopingowaliście mnie do tego, co dawno powinno być zrobione. Dołączyłem informacje o sposobie cytowania - link "Info" na panelu gis.biomap.pl. W nowej wersji serwisu będziemy to rozbudowywać o instrukcje korzystania z mapy.

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: czwartek, 13 marca 2014, 12:51
autor: Jacek Kalisiak
Dzięki Piotrze za odpowiedź, warto by ją uzupełnić o informację jakie są możliwości generowani map dla przeciętnego użytkownika i jaka jest ich aktualność.

Natomiast moje pytanie dotyczyło dostępności i możliwości korzystania z czystych map konturowych z wieloma warstwami do samodzielnego wyboru (w optymalnej wersji).

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: czwartek, 13 marca 2014, 14:34
autor: Piotr Tykarski
Czyste mapy konturowe możesz robić już teraz. Wystarczy wyłączyć podkłady rastrowe (Google, OpenSM) i włączyć odpowiednią warstwę liniową.

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: czwartek, 13 marca 2014, 15:20
autor: Grzegorz Banasiak
Piotr Tykarski pisze:Czyste mapy konturowe możesz robić już teraz. Wystarczy wyłączyć podkłady rastrowe (Google, OpenSM) i włączyć odpowiednią warstwę liniową.
... no tak ale nie ma pogrubionych dużych kwadratów i ich oznaczenia literowego... poza tym jakość wygenerowanej grafiki znacznie odbiega od jakości potrzebnej np. w publikacjach. To zmusza autorów do samodzielnego kombinowania z taką grafiką, z różnym zresztą skutkiem.

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: czwartek, 13 marca 2014, 15:32
autor: Jacek Kalisiak
Mapy fajne na ekranie, pozostaje problem zachowania w formacie wektorowym. Może Piotr mógłby przy jakiejś okazji je do takiego formatu wygenerować?

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: czwartek, 13 marca 2014, 17:35
autor: Piotr Tykarski
Na razie nie przewiduję udostępniania warstw wektorowych, bo uzyskanie rozdzielczości map odpowiedniej do druku nie stanowi problemu. Odpowiednie narzędzie jest już wbudowane w aplikację, tyle że dostęp do niego mają tylko zalogowani.

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: czwartek, 13 marca 2014, 18:31
autor: rysiaty
Piotr Tykarski pisze:Na razie nie przewiduję udostępniania warstw wektorowych
A szkoda rozwój technologii GIS mógłby być szybszy, gdyby nie trzeba było robić tego samego co już ktoś gdzieś kiedyś zrobił :no:
Jacek Kalisiak pisze:W końcu parę instytucji w tym kraju żyje z naszych podatków
To jest właśnie dziwne, trzeba płacić za coś co już zostało zapłacone :wlosy:
Jacek Kalisiak pisze:Mapy fajne na ekranie, pozostaje problem zachowania w formacie wektorowym. Może Piotr mógłby przy jakiejś okazji je do takiego formatu wygenerować?
Jeśli ktoś potrzebuje mogę podzielić się siatką UTM 10, 50, 100 km, konturami województw, też krainami prowizorycznie wyrysowanymi w formie wektorowej shp

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: piątek, 14 marca 2014, 00:30
autor: Piotr Tykarski
Hmm, a można wiedzieć skąd Kolega wziął załączoną mapę krain KFP nałożoną na siatkę UTM?

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: piątek, 14 marca 2014, 00:44
autor: Grzegorz Banasiak
Piotr Tykarski pisze:Hmm, a można wiedzieć skąd Kolega wziął załączoną mapę krain KFP nałożoną na siatkę UTM?
Piotrze, przecież tu nie ma żadnej mapy nałożonej na siatkę. Kolega Ryszard napisał, że prowizorycznie wrysował wektory krain na mapę UTM.

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: piątek, 14 marca 2014, 00:48
autor: rysiaty
Piotr Tykarski pisze:Hmm, a można wiedzieć skąd Kolega wziął załączoną mapę krain KFP nałożoną na siatkę UTM?
Widzę degustację :ja wiem: i racja ... Akurat krain nie mogłem znaleźć gotowych, więc wziąłem jakiś skan - jeden z tych umieszczonych na forum, wpasowałem i ręcznie obrysowałem, przy czym linia stanowiąca wzór pewnie kilka km szerokości ma :gl: do tego jakieś przesunięcia podczas wpasowywania i tak to wygląda. Raczej wielkich odchyłów od tej umieszczonej przez Jacka 22 sie 2011 nie ma :mrgreen:
Nie pogardziłbym porządną warstewką z krainami od Kolegi! :tancze:

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: piątek, 14 marca 2014, 00:48
autor: Piotr Tykarski
Pytam właśnie o źródło "prowizorycznego" wektora krain.

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: piątek, 14 marca 2014, 00:56
autor: Piotr Tykarski
rysiaty pisze:
Piotr Tykarski pisze:Hmm, a można wiedzieć skąd Kolega wziął załączoną mapę krain KFP nałożoną na siatkę UTM?
Widzę degustację  :ja wiem: i racja ... Akurat krain nie mogłem znaleźć gotowych, więc wziąłem jakiś skan - jeden z tych umieszczonych na forum, wpasowałem i ręcznie obrysowałem, przy czym linia stanowiąca wzór pewnie kilka km szerokości ma  :gl:  do tego jakieś przesunięcia podczas wpasowywania i tak to wygląda. Raczej wielkich odchyłów od tej umieszczonej przez Jacka 22 sie 2011 nie ma  :mrgreen:
Nie pogardziłbym porządną warstewką z krainami od Kolegi!  :tancze:
Ten "jakiś skan, jeden z tych na forum" to właśnie ten z serwera Mapy Bioróżnorodności. Bardzo proszę o uważniejsze czytanie tego, co inni piszą, i rozwagę przy kopiowaniu danych. Właśnie o tym dziś jest mowa - dane z tego (z innych także) źródła nie są niczyje i przy korzystaniu z nich należy cytować źródło. To, co Kolega przedstawia, wygląda niestety na przykład żerowania na cudzej pracy i prezentowania jej jako swojej. Zakładam, że doszło do tego przypadkiem.

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: piątek, 14 marca 2014, 01:09
autor: Piotr Tykarski
Adminie, sytuacja dojrzała do uporządkowania spraw związanych z mapkami na forum, pobranymi z serwera gis.biomap.pl. Nie mam nic przeciwko ich umieszczaniu w dziale download. Zapakuj je jednak, proszę, w zipy z załączonym tekstem cytowania i dodaj do nazwy ciąg 'MapaBioroznorodnosci'. Wtedy przestaną w świadomości użytkowników funkcjonować jako niczyje.

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: piątek, 14 marca 2014, 02:03
autor: rysiaty
Piotr Tykarski pisze:To, co Kolega przedstawia, wygląda niestety na przykład żerowania na cudzej pracy i prezentowania jej jako swojej
rysiaty pisze:Jeśli ktoś potrzebuje mogę podzielić się siatką UTM 10, 50, 100 km, konturami województw, też krainami prowizorycznie wyrysowanymi w formie wektorowej shp
Poprawka ... krainami się nie podzielę ponieważ interpretacja przebiegu granic krain jest własnością: KSIB - Mapa Bioróżnorodności - http://www.biomap.pl, do którego odsyłam.

Jednocześnie oświadczam, że nie jestem autorem, ani przebiegu granic krain KFP, ani przebiegu granic Polski po 1945, ani konturów województw (po reformie administracyjnej z roku 1999), ani siatki UTM, które zaistniały w moim poście z 13 mar 2014, 18:31.

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: piątek, 14 marca 2014, 07:25
autor: Grzegorz Banasiak
Jeszcze chwila i ktoś się zgłosi po tantiemy za mapę Polski i trzeba będzie do mapy dodawać wstążkę z cotowaniem. :) :) :)

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: piątek, 14 marca 2014, 08:09
autor: Piotr Tykarski
Koledze Ryszardowi dziękuję za zrozumienie.
Grzegorz Banasiak pisze:Jeszcze chwila i ktoś się zgłosi po tantiemy za mapę Polski i trzeba będzie do mapy dodawać wstążkę z cotowaniem.
Grzegorz, wszystko można doprowadzić do absurdu. Tu chodzi wyłącznie o wprowadzenie przejrzystych reguł gry, a może raczej uświadomienie, że takie reguły istnieją. Jeszcze niedawno dostęp do map był mocno ograniczony. To się stopniowo zmienia, ale łatwość korzystania z Internetu może dać niektórym wrażenie, że każdemu wolno wszystko i że wszystko się każdemu należy. A tak nie jest.

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: piątek, 14 marca 2014, 08:37
autor: Jacek Kurzawa
łatwość korzystania z Internetu może dać niektórym wrażenie, że każdemu wolno wszystko i że wszystko się każdemu należy. A tak nie jest.
Tak, to prawda, może nawet smutna, ale trzeba się przyzwyczajać do tego, że w internecie:
- nie wolno wszystkiego
- nie jesteśmy anonimowi
- nie wszystko jest darmo
- jest niebezpiecznie
- wiele rzeczy objętych jest prawami autorskimi

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: piątek, 14 marca 2014, 08:54
autor: Jacek Kurzawa
Konturówki nie są przedmiotem prawa, są ogólnodostępne i można je zrobić samemu. Wrysować krainy tez można i też nie są objęte prawem autorskim. Siatka UTM tez jest ogólnodostępna i też można ją sobie wygenerować czy zapożyczyć (!) i po przeróbce to nasza mapa będzie miała status utworu.
Tak więc można stworzyć własną mapę Polski, która będzie miała status naszego utworu (patrz: http://www.mapykonturowe.pl/Mapa_kontur ... ,2,43.html )

Mapa z gis.biomap.pl może być objęta prawem autorskim, bo jej mechanizm generowania jest unikalny, co da się udowodnić, czyli zapewne jej screeny też.

Dzisiaj popracuję nad mapami w dziale download i stworzę mapę która będzie pochodziła wprost z serwisu entomo.pl :-) żeby można ją było wstawiać gdziekolwiek i publikować prace z mapkami. Zresztą patrząc na publikacje naukowe to spotykam tyle naruszeń praw autorskich, że śmiać się chce. W pracach naukowych spotkać można screeny z GoogleEarth, AutoRoute i wielu innych map (z programów), które w swej licencji zabraniają takiego wykorzystania (sprawdzałem). Zatem uważajce z używaniem map w pracach.

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: piątek, 14 marca 2014, 10:01
autor: Grzegorz Banasiak
Piotr Tykarski pisze:Koledze Ryszardowi dziękuję za zrozumienie.
Grzegorz Banasiak pisze:Jeszcze chwila i ktoś się zgłosi po tantiemy za mapę Polski i trzeba będzie do mapy dodawać wstążkę z cytowaniem.
Grzegorz, wszystko można doprowadzić do absurdu. Tu chodzi wyłącznie o wprowadzenie przejrzystych reguł gry, a może raczej uświadomienie, że takie reguły istnieją. Jeszcze niedawno dostęp do map był mocno ograniczony. To się stopniowo zmienia, ale łatwość korzystania z Internetu może dać niektórym wrażenie, że każdemu wolno wszystko i że wszystko się każdemu należy. A tak nie jest.
Oczywiście, że reguły istnieją ale jeśli narysuję sobie zwykłą kreskową mapę UTM to nie znaczy, że mapa jest moja i mogę sobie uzurpować jakiekolwiek prawa do niej. Pusta mapa UTM czy krain jest tyle warta co kartka na której jest wydrukowana czyli prawie nic. Wartość mapy powstaje wtedy kiedy naniesie na na nią określone dane i o mapie z naniesionymi danymi można mówić, że ma jakąś wartość dodaną, która podlega okreśonym regułom cytowań. Przecież pustych map nikt nie publikuje !

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: piątek, 14 marca 2014, 10:11
autor: Grzegorz Banasiak
Jacek Kurzawa pisze:Konturówki nie są przedmiotem prawa, są ogólnodostępne i można je zrobić samemu. Wrysować krainy tez można i też nie są objęte prawem autorskim.  Siatka UTM tez jest ogólnodostępna i też można ją sobie wygenerować czy zapożyczyć (!) i po przeróbce to nasza mapa będzie miała status utworu.
Tak więc można stworzyć własną mapę Polski, która będzie miała status naszego utworu (patrz: http://www.mapykonturowe.pl/Mapa_kontur ... ,2,43.html )

Mapa z gis.biomap.pl może być objęta prawem autorskim, bo jej mechanizm generowania jest unikalny, co da się udowodnić, czyli zapewne jej screeny też. Ale czy ta mapa po przeróbkach graficznych byłaby na tyle inna, że raczej nie dałoby się udowodnić jej pochodzenia, byłaby objęta prawami autorskimi (a raczej czyimi) to już się nad tym zastanawiam.

Dzisiaj popracuję nad mapami w dziale download i stworzę mapę która będzie pochodziła wprost z serwisu entomo.pl :-) żeby można ją było wstawiać gdziekolwiek i publikować prace z mapkami. Zresztą patrząc na publikacje naukowe to spotykam tyle naruszeń praw autorskich, że śmiać się chce. W pracach naukowych spotkać można screeny z GoogleEarth, AutoRoute i wielu innych map (z programów), które w swej licencji zabraniają takiego wykorzystania (sprawdzałem). Zatem uważajce z używaniem map w pracach.
Trzymam kciuki za taką mapę z której sam na pewno skorzystam. Jedna ogólnodostępna dobra mapa wektorowa wyeliminuje ciągłe zastanawianie się kogo cytować i komu dziękować w publikacjach za mapy UTM oraz co i jak można użyć. I przy okazji rozwiąże ten problem raz na zawsze.

Re: Mapa UTM potrzebna

: piątek, 14 marca 2014, 10:14
autor: Jacek Kurzawa
Kilka spraw:
Połaczyłem posty z dwóch wątków;
w poscie wyżej widac, jak nałozone są przebiegi granic krain zoogeograficznych. Jak widać różnią się i ich nowy przebieg ma swojego autora.

Nasz dyskusja dotyczy dwóch spraw - przebiegu granic krain (ten przebieg ma autora) i mapy konturowej Polski z siatką UTM, którą moża sobie stworzyć każdy i autora raczej nie ma.
Nam jest potrzebne konturówka z UTM z pogrubieniem 100x100 km i to wszystko. Na mapie UTM z rozmieszczeniem gatunku nie należy umieszczać krain i zastanawiać się nad tym, który podział jest słuszny. W ten sposób nie ma jakiegoś wiekszego problemu.

Taką mapę dzisiaj zrobię.

Re: Mapa UTM potrzebna

: piątek, 14 marca 2014, 10:27
autor: Grzegorz Banasiak
Krainy są tak naprawdę mało ważne i podział na nie stanowi źródło niekończących się dyskusji. Powszechnie przyjęte i akceptowane mapy UTM są w mojej ocenie lepsze i odpada nam problem "roszczeń" autorskich.

Re: Mapa UTM potrzebna

: piątek, 14 marca 2014, 11:05
autor: Rafał Celadyn
Grzegorz Banasiak pisze:Krainy są tak naprawdę mało ważne
...tylko, że w publikacji trzeba się do czegos odniesć ...i podział musi być w jakiś sposób zunifikowany ,czy mapy są potrzebne to zależy od rodzaju publikacji,ale czegoś trzymać się trzeba i myślę że praca Piotra w tym pomoże...o prawach nawet nie będę dyskutował -bo po co... :ja wiem:
:papa:
Rafał

Re: Mapa UTM potrzebna

: piątek, 14 marca 2014, 11:29
autor: Wujek Adam [†]
Grzegorz Banasiak pisze:Krainy są tak naprawdę mało ważne i podział na nie stanowi źródło niekończących się dyskusji. Powszechnie przyjęte i akceptowane mapy UTM są w mojej ocenie lepsze i odpada nam problem "roszczeń" autorskich.
Hm, nie do końca zgadzam się z tym poglądem!
Wiadomo, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. :D
Wśród krajowych lepidopterologów UTM jest "biblią" i "obowiązkiem", ale np. koleopterolodzy mają ten system w głębokim poważaniu, i o wiele częściej używają innych map, np. z podziałami zoogeograficznymi. Ponadto UTM jest lokalną ciekawostką, o którym dajmy na to taki Włoch czy inny Hiszpan w życiu nie słyszał. Nie ma więc sensu orzekanie, że coś w tym temacie jest mało ważne, ponieważ nie ma tu jakiejś standaryzacji czy unifikacji i każdy ma prawo uznawać za istotne coś innego, o czym najlepiej świadczy Twój własny post otwierający ten wątek.

Re: Mapa UTM potrzebna

: piątek, 14 marca 2014, 11:51
autor: Piotr Tykarski
Grzegorz Banasiak pisze:Oczywiście, że reguły istnieją ale jeśli narysuję sobie zwykłą kreskową mapę UTM to nie znaczy, że mapa jest moja i mogę sobie uzurpować jakiekolwiek prawa do niej. Pusta mapa UTM czy krain jest tyle warta co kartka na której jest wydrukowana czyli prawie nic. Wartość mapy powstaje wtedy kiedy naniesie na na nią określone dane i o mapie z naniesionymi danymi można mówić, że ma jakąś wartość dodaną, która podlega okreśonym regułom cytowań. Przecież pustych map nikt nie publikuje !
Grzegorz,

To niby proste, ale nie do końca. Wątek sensowności pustych (i wypełnionych) map to rzecz osobna. Sam jestem krytycznie nastawiony do "krain" KFP.
Chodzi o coś innego. Otworzyłem serwis, z którego każdy może pobrać mapę. Zależy mi na tym, aby cytowane było to źródło i aby nikt nie przedstawiał tego, co tam jest, jako swojego produktu. Zauważ, że nie działam w swoim prywatnym interesie, albo nawet w interesie mojej uczelni. Zawartość Mapy Bioróżnorodności to efekt współpracy prawie stu osób i przynajmniej kilkunastu instytucji.

Pamiętasz pierwotny tytuł tego wątku? Jeszcze dziś rano nazywał się "Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami". Wątek rozpocząłeś pięć lat temu, pisząc "Potrzebuję bitmapy z siatką UTM i wrysowanymi krainami, może ktoś ma coś takiego lub wie skąd można to ściągnąć." Konturówka, której potrzebowałeś, JEST dostępna. Sama mapa UTM tym bardziej, jak też różne inne kontury, których swego czasu, a pewnie i teraz, poszukiwało wiele osób.

A to przecież tylko narzędzia do wyświetlania treści i danych z bazy.

Po zmianie nazwy wątku i zapowiedziach Jacka zacząłem się zastanawiać, o co właściwie Wam chodzi. Chcieliście konturów krain i UTMki, dostaliście. Czemu chcecie tracić czas na tworzenie kolejnej konturówki UTM, skoro jest na wyciągnięcie ręki? Czy nie prościej byłoby powiedzieć, jakich dokładnie elementów brakuje? Przecież mogę taką warstwę bez większego problemu dorobić i wystawić przez Mapę Bioróżnorodności. Czy problem dotyczy konieczności powołania się na źródło?

Oczywiście Wasza wola. Zwracam tylko uwagę, że serwis MB dopiero się zaczyna i to, co będzie dostarczał, będzie też zależeć od jego użytkowników.

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: piątek, 14 marca 2014, 11:52
autor: Jacek Kurzawa
Zmiana nawy wątku nastąpiła przypadkiem poprzez połączenie postów z dwóch wątków. Oczywiście pierwotny tytuł tematu przywróciłem.

Z tymi krainami to jest ciekawa sprawa, cały czas. Na mapie wygenerowanej w gis.biomap.pl jest podział na krainy wg KFP. Wystarczy spojrzeć na Góry Świętokrzyskie czy grubość Pomorza. Kluczem niech będzie cały czas mapka z postu wyżej: viewtopic.php?p=169055#p169055

Właściwie, to problemu nie ma, zależy co się używa i do jakich celów. Jesli potrzebna konturówka Polski z UTM to taka mapa wkrótce będzie. Z kolei podziału na krainy wg P.Tykarskiego poza pracą chyba nigdzie nie ma i tu pytanie - a może jednak ten nowy, zaproponowany podział na krainy jest dostępny, jeśli tak to gdzie? Przydałby się do wykorzystania w pracach, w których ktoś zechciałby się oprzeć na tym nowym podziale.

Re: Mapa UTM potrzebna

: piątek, 14 marca 2014, 12:31
autor: Grzegorz Banasiak
Piotr Tykarski pisze:
Grzegorz Banasiak pisze:Oczywiście, że reguły istnieją ale jeśli narysuję sobie zwykłą kreskową mapę UTM to nie znaczy, że mapa jest moja i mogę sobie uzurpować jakiekolwiek prawa do niej. Pusta mapa UTM czy krain jest tyle warta co kartka na której jest wydrukowana czyli prawie nic. Wartość mapy powstaje wtedy kiedy naniesie na na nią określone dane i o mapie z naniesionymi danymi można mówić, że ma jakąś wartość dodaną, która podlega okreśonym regułom cytowań. Przecież pustych map nikt nie publikuje !
Grzegorz,

To niby proste, ale nie do końca. Wątek sensowności pustych (i wypełnionych) map to rzecz osobna. Sam jestem krytycznie nastawiony do "krain" KFP.
Chodzi o coś innego. Otworzyłem serwis, z którego każdy może pobrać mapę. Zależy mi na tym, aby cytowane było to źródło i aby nikt nie przedstawiał tego, co tam jest, jako swojego produktu. Zauważ, że nie działam w swoim prywatnym interesie, albo nawet w interesie mojej uczelni. Zawartość Mapy Bioróżnorodności to efekt współpracy prawie stu osób i przynajmniej kilkunastu instytucji.

Pamiętasz pierwotny tytuł tego wątku? Jeszcze dziś rano nazywał się "Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami". Wątek rozpocząłeś pięć lat temu, pisząc "Potrzebuję bitmapy z siatką UTM i wrysowanymi krainami, może ktoś ma coś takiego lub wie skąd można to ściągnąć." Konturówka, której potrzebowałeś, JEST dostępna. Sama mapa UTM tym bardziej, jak też różne inne kontury, których swego czasu, a pewnie i teraz, poszukiwało wiele osób.

A to przecież tylko narzędzia do wyświetlania treści i danych z bazy.

Po zmianie nazwy wątku i zapowiedziach Jacka zacząłem się zastanawiać, o co właściwie Wam chodzi. Chcieliście konturów krain i UTMki, dostaliście. Czemu chcecie tracić czas na tworzenie kolejnej konturówki UTM, skoro jest na wyciągnięcie ręki? Czy nie prościej byłoby powiedzieć, jakich dokładnie elementów brakuje? Przecież mogę taką warstwę bez większego problemu dorobić i wystawić przez Mapę Bioróżnorodności. Czy problem dotyczy konieczności powołania się na źródło?

Oczywiście Wasza wola. Zwracam tylko uwagę, że serwis MB dopiero się zaczyna i to, co będzie dostarczał, będzie też zależeć od jego użytkowników.
Mnie chodzi np. o to, że biorąc podkład od Ciebie i wrysowując dane - podpis, że mapa pochodzi ze strony gis sugeruje, że publikuję gotową mapę od Ciebie. Tymczasem będzie to tylko podkład. Cała mapa to jest mój produkt. Wartością tej mapy nie jest podkład tylko wpisane w niego dane.

Natomiast jeśli chodzi o krainy to stanowią one określony stan w dyskusji o nich ale ogólnie przyjęte jako obowiązujące nie są. Podzielam Twój krytyczny do nich stosunek. Dawno temu, kiedy tworzyłem ten wątek chodziło o to, żeby analizując literaturę mieć wgląd w położenie określonych tam nazw krain i ogólną orientację rozmieszczenia gatunku - tak jak to zresztą opisałem w pierwszym wątku. Jak pisze Wujek Adam punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Ja jestem motylarzem i nie patrzę na to przez pryzmat chrząszczarzy czy muchówkarzy. Każdy podział niesie za sobą jakieś kontrowersje jeśli ma stanowić podstawę do opracowania szerokiego spektrum organizmów żywych.

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: piątek, 14 marca 2014, 13:28
autor: Piotr Tykarski
Nie wydaje mi się, aby to był problem. Jeśli użyjesz tego podkładu do swojej mapy np. w publikacji, to wystarczy odpowiednia formułka w metodyce typu "do utworzenia mapy wykorzystano podkład z ..." i wszyscy będą zadowoleni. To chyba zrozumiałe podejście. Wielu z nas swego czasu używało GNOMONa. Swobodnie, bez potrzeby cytacji (o ile pamiętam). Ale wcześniej trzeba go było kupić. Tu masz to bez żadnych opłat...

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: piątek, 14 marca 2014, 13:37
autor: Grzegorz Banasiak
Piotr Tykarski pisze:Nie wydaje mi się, aby to był problem. Jeśli użyjesz tego podkładu do swojej mapy np. w publikacji, to wystarczy odpowiednia formułka w metodyce typu "do utworzenia mapy wykorzystano podkład z ..." i wszyscy będą zadowoleni. To chyba zrozumiałe podejście. Wielu z nas swego czasu używało GNOMONa. Swobodnie, bez potrzeby cytacji (o ile pamiętam). Ale wcześniej trzeba go było kupić. Tu masz to bez żadnych opłat...
No i to jest logiczne. Moim zdaniem doprecyzowaliśmy wszystko jasno i do końca.

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: piątek, 14 marca 2014, 20:29
autor: Jacek Kalisiak
No to pozostaje mi tylko się cieszyć, że moje proste pytanie o prawa i warstwy zaowocowało wskazaniem, że takie mapy są (będą?) do pobrania.
Co do zamieszczenia notki kto udostępnił/jest autorem/jest posiadaczem praw (??) ja nie mam najmniejszych problemów. Prosiłbym tylko o zadeklarowanie jaką notkę umieszczać, bo część uwag kolegów ma jednak jakiś sens. Dodam np.: czy o prawa do mapy krain KFP ktoś może się upomnieć?

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: piątek, 14 marca 2014, 21:39
autor: Piotr Tykarski
Wydawało mi się, że o notce już wspominałem, ale może i dobrze będzie podać dodatkowo kilka gotowych wzorów na stronie. Uzupełnię to po aktualizacji.

Co do pytania o prawa do KFP, to chyba Kolega raczy żartować? :) Przecież gdyby były jakiekolwiek wątpliwości z tym związane, w ogóle nie udostępniałbym tych warstw. Warstwa "krain KFP" powstała we współpracy z MiIZ w ramach KSIB. To samo dotyczy przecież digitalizacji KFP i tworzenia Coleoptera Poloniae.

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: piątek, 14 marca 2014, 22:49
autor: Jacek Kalisiak
Kolego, ja mam jasność :rotfl: :rotfl: :rotfl:

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: piątek, 14 marca 2014, 23:06
autor: Jacek Kurzawa
A ja nie mam, wolę napisać, jak ja to rozumiem, by doprecyzować. Jak już zauważałem w poprzednim poście generowana jest regionalizacja wg KFP (co jak zauważał kol. M.Stachowiak w lipcu 2009 "Podział ten opracowano w Instytucie Zoologii PAN jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia dla potrzeb KFP" ). Tak więc ta stara regionalizacja podejrzewam że nie ma swojego autora (zespół na potrzeby robocze), a dopiero ta nowa wersja opracowana przez Piotra T. w ramach KSIB dla MiIZ jest objęta prawami autorskimi. Rozumując w ten sposób mapa Polski z konturem (bez praw) z siatką UTM (bez praw) i z podziałem na krainy (bez praw) może być wykonywana i rozpowszechniana dowolnie. Natomiast mapa Polski wygenerowana z gis.biomap.pl powinna mieć odnośnik do strony a w przypadku granic ewentualnie wskazanie w pracy, jaki podział na regiony został w niej wykorzystany.
Zatem taka mapka jak poniżej wykonana przeze mnie dzisiaj jest wolna od obciążeń jakimikolwiek prawami autorskimi, poza moimi w tym momencie o ile nosi znamiona utworu i nie upomnę się o nią za jej rozpowszechnianie :-) :tancze:

Za pomoc przy mapie wielkie podziękowania dla Ryszarda Orzechowskiego (rysiaty). Bez Jego pomocy nie było tej mapki.

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: piątek, 14 marca 2014, 23:19
autor: Jacek Kalisiak
Jacku, ja mam jasność co do map, które zaoferuje Piotr. Wektorowe mapy z kilkoma do wyboru warstwami to jest to, co jest potrzebne i Piotr (prowadzony przez niego projekt) będzie to oferował. Mnie to pasuje.
Oczywiście każdy może zaproponować swoje rozwiązanie :D Ale szkoda, ze ich nie było rok temu, pięć, dziesięć lat temu ... Ale im więcej dobrych narzędzi, tym lepiej :okok:

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: sobota, 15 marca 2014, 00:24
autor: Jacek Kurzawa
Ja też. Jak obiecałem tak zrobiłem, w katalogu download https://download.entomo.pl/UTM/ jest gotowa mapka UTM wykonana przeze mnie (4371x4049 plik .png 2,7 MB), w sam raz do użycia w przygotowywanych przez Was pracach :-)))
Mam nadzieję, że przyda się Wam nie raz.

Są tam również mapy wygenerowane z biomap.pl Nie mam możliwości logowania więc są takie jakie są, składane z kilku, bo na ekranie monitora mieści się zbyt mała. Takich mapek przeciętny użytkownik nie wygeneruje sobie z biomap.pl więc to ukłon w stronę tych, którzy nie radzą sobie zbyt biegle z obróbką grafiki i mogą sobie je pobrać już gotowe.

Re: Potrzebna siatka UTM z wrysowanymi krainami

: czwartek, 8 stycznia 2015, 03:24
autor: Jacek Kurzawa
Prace nad UTM, po wielu latach .... można uznać za zakończone. Siatka UTM z wyrysowanymi krainami w pliku shp jest gotowa !!!

Na efekt finalny czekalismy kilka lat, siatki UTM w shp, z krainami do tej pory nie było.

Ta siatka UTM jest najdokładniejszą siatką . 8) :hurra Podział na krainy KFP (1960) (warstwa nie jest kopią wygenerowaną z biomap, została wykonana samodzielnie, można ją rozpowszechniać i używać do celów prywatnych i komercyjnych). UTM zawiera przygotowane kółka (centroidy kwadratów), które są do wykorzystania jako stanowiska mapowanych obiektów.

edit: siatka już nie jest dostępna