Polskie Forum Entomologiczne
https://entomo.pl/forum/

Excel a ArcGIS.
https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=50&t=24377
Strona 1 z 1

Autor:  Brachytron [ poniedziałek, 11 lutego 2013, 14:04 ]
Tytuł:  Excel a ArcGIS.

Ponieważ przyszłość nakaże mi korzystanie z ArcGISu, chciałbym zapytać o współpracę z Excelem. Wiem, że jest możliwa, natomiast nurtuje mnie jak taka tabela w Excelu powinna być przygotowana, względnie jakie powinna mieć pozycje (kolumny) obowiązkowe w standardowych badaniach entomologiczno-faunistycznych, może ich kolejność jest ważna? Mam np. bazę w Excelu na ponad 30 tyś rekordów (czasem ciężko pracuje przy sortowaniu) i chciałbym ją wykorzystać możliwie przy jak najmniejszym zaangażowaniu czasowym. A może inny program byłby lepszy (najlepiej też współpracujący z Excelem) np. Access?

Na razie tylko to mnie interesuje, ponieważ do ArcGISu będę miał dostęp dopiero za jakiś czas a bazę chciałbym przygotować już teraz, bo teraz mam czas. Wiem, że jest na forum kilka osób, które zręcznie śmigają w temacie i będę wdzięczny za informacje.

Autor:  Grzegorz Banasiak [ poniedziałek, 11 lutego 2013, 14:22 ]
Tytuł:  Re: Excel a ArcGIS.

Dane pomiędzy Excelem i Accessem można swobodnie wymieniać nie ma więc znaczenia w którym z nich przygotujesz dane. W różnych programach różnie wygląda "zaciąganie" danych. Zwykle odbywa się tzw. mapowanie danych gdzie Ty sam ustalasz które pole bazy danych (kolumna) ma być łączone odpowiednią kolumną w Excelu. Takie rozwiązanie pozwala na zwobodne kreowanie arkuszy Excela i łatwe powiązanie danych pomiędzy współpracującymi programami. Czasem jest tak, że programy wymagają określonego układu arkusza i "zaciągają" z niego dane jak leci. Być może w dokumentacji ArcGISu coś będzie do poczytania w tej kwestii. Kolumny w Excelu zawsze możesz poprzestawiać jakby była taka potrzeba.

Autor:  Wiacek [ poniedziałek, 11 lutego 2013, 15:07 ]
Tytuł:  Re: Excel a ArcGIS.

Grzegorz Banasiak napisał(a):
Dane pomiędzy Excelem i Accessem można swobodnie wymieniać nie ma więc znaczenia w którym z nich przygotujesz dane.

Mogę z praktyki powiedzieć, że pliki xls i mdb gryzą się w zakresie kodowania znaków (po zaimportowaniu z xls do mdb można stracić polskie znaki). Jest też problem z utrzymaniem danych o szerokości kolumn i zaokrągleń a czasami z formatem tych danych (tekst/liczby).
W drugą strone z mdb do xls chyba nie ma to znaczenia, ale pliki wykonane w xls otwierane w mdb nie mają zachowanych pewnych danych - kodowanie znaków i parametrów kolumn.

Natomiast na temat standardów danych GIS w ochronie przyrody można je znaleźć tutaj:
http://www.kpnmab.pl/public/files/1648.pdf

Nie wszystko w tych standardach jest przyjazne, ale idea jest dobra.

Autor:  GrzegorzT. [ poniedziałek, 11 lutego 2013, 20:41 ]
Tytuł:  Re: Excel a ArcGIS.

Witam,
często się zdarza, że ArcGis nie chce wgrywać plików xls, jak i mdb. Dotyczy to zwłaszcza starszych wersji oprogramowania ArcGis (od wersji 10 nie powinno być z podłączeniem danych najmniejszych problemów). Jeżeli będą problemy to rozwiązań jest kilka. Najlepiej zapisać arkusze jako dbf. Można podłączyć dane da Accessa (ostatnio na forum była o tym mowa) tworząc tabelę. Można również skopiować dane z Excel do Accessa. Następnie dodajemy tabelę do ArcGis. Należy pamietać aby dane w Excelu zaczynały się od komórki A1. Pierwszy wiersz (Excel) będzie nazwami naszych kolumn (np. koordynaty, miejscowości, itp.). Jeżeli chcemy owe dane podłączyć już do istniejącej warstwicy mapy musimy zarówno w mapie, jak i w danych (tabela) posiadać wspólny mianownik (np. nazwa miejscowości, kod, itp.).

Pozdrawiam
Grzegorz

Strona 1 z 1 Strefa czasowa: UTC + 1
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/