Program GNOMON ?

Hubert Adamek
Posty: 32
Rejestracja: czwartek, 4 listopada 2004, 10:14
Lokalizacja: Oborniki

Program GNOMON ?

Post autor: Hubert Adamek »

Kilka lat temu widziałem reklamę programu służącego do wizualizacji danych w postaci rekordów zilustrowanych na siatce UTM. Kojarzę sobie nazwę Gnomon, ale nie wiem czy jest ona prawidłowa. Czy ktoś wie, gdzie mozna zakupić taki program, ile kosztuje licencja, jakie są funkcje programu ?
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Nazwa jest dobra, kiedyś miałem link do producenta, ale nie mogę go znaleźć. Jak tylko się na niego natknę - dam znać. Jak pamiętam cena wynosiła około 200 zł. dla indywidualnego użytkownika. Trzeba Ci również wiedzieć, że Gnomon to nic innego jak arkusz Excela z dodatkowymi bazami, dlatego musisz posiadać Office'a do uruchomienia.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Program GNOMON ?

Post autor: Marcin Kutera »

To excel albo acces> Panowie powiedzcie coś więcej nt. tego programu? Czy siatka UTM obejmuje Europę? i czy sa b małe miejscowości? Przydał by się.....
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Post autor: Grzegorz Banasiak »

To na pewno EXCEL. Siatka obejmuje Polskę. Są tam również bardzo małe miejscowości i wsie.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Program GNOMON ?

Post autor: Marcin Kutera »

trzeby by się nim zainteresowac.......
Awatar użytkownika
Grzegorz Michoński
Posty: 447
Rejestracja: wtorek, 20 kwietnia 2004, 19:22
Lokalizacja: Ińsko

Post autor: Grzegorz Michoński »

Tak to Excel. Firma nazywa się Desmodus. A to ich adres: desmodus@box43.gnet.pl. Ostatnio (początek roku!) kosztował 490 PLN (można dostać jakiś rabacik).

[ Dodano: 05-11-2004, 17:10 ]
Aha. I jeszcze dokładność programu... Z tym to jest różnie. Czasami obiekt jest przesunięty do sąsiedniego kwadratu UTM. Ale to nieweilki problem. Obsługa nie jest "user friendly". Można się jednak przyzwyczaić.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re:

Post autor: Jacek Kurzawa »

Grzegorz Michoński pisze: Aha. I jeszcze dokładność programu... Z tym to jest różnie. Czasami obiekt jest przesunięty do sąsiedniego kwadratu UTM. Ale to niewielki problem. Obsługa nie jest "user friendly". Można się jednak przyzwyczaić.
Problem jest o wiele większy niż się wydawało..... Własnie zauważylem przeglądając mapy UTM, ze UTM w Gnomonie jest mocno przesunięta w stosunku do prawidlowo wyliczonego i narysowanego UTM (o czym juz pisalismy w innym temacie). Ba, nawet ta sama siatka na mapie w Gnomonie z opcją z rzekami i bez jest naniesiona w różny sposób, co ilustrują powiekszenia mapek. Przesunięcie względem prawidłowo naniesionej siatki są: 2km wsch-zach i 3,5 km w kierunku płn-płd.
Zielony kwadrat pokazuje przesuniecie siatki UTM
Zielony kwadrat pokazuje przesuniecie siatki UTM
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (156.3 KiB)
Daje to niedokładność 20% i 35% danych odczytanych w Gnomonie. Poprawnośc mapy w Gnomonie jest więc 8x6,5=52% (co przedstawia obrazek wykonany w Excelu-pola żółte to błąd, brązowe są poprawnie).
pole zółte - obszar błędu<br />pole brązowe - obszar poprawny
pole zółte - obszar błędu
pole brązowe - obszar poprawny
poprawnosc Gnomona.gif (8 KiB) Przejrzano 8095 razy
50%-wa procentowa poprawność oznacza dokładnie to, że dane (odczytane w Gnomonie z mapy) są "pół na pół" prawdziwe czyli są nieprawdziwe i niewiarygodne (bład o jeden kwadrat UTM w faunistyce nie jest jednak tak dotkliwy....).

Na koniec podaję linka do programu http://www.wkn.h2.pl/desmodus/Gnomon33.php
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Program GNOMON ?

Post autor: Rafał Celadyn »

Jacek Kurzawa pisze: (bład o jeden kwadrat UTM w faunistyce nie jest jednak tak dotkliwy....).
...no, tu można by polemizować :wink: ,zwłaszcza jeśli ktoś odnosi się w publikacji do KFP,gdzie "zaokrąglanie" krain geograficznych do np. ówczesnych województw ,rodzi czasem nieporozumienia... co w połączeniu z taką kombinacją błędów jak w Gnomonie może doprowadzić do całkowitych głupot ,zwłaszcza jak się mieszka w CA- 95 :wink: .
Pozdrawiam Rafał.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Program GNOMON ?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zgadza sie, to była lekka prowokacja. Pomylic kwadrat to jest bład sredni 10 km, maksymalnie może to oznaczać 20km. W faunistyce może to znaczenia nie miec, ale w wielu sytuacjach może to rodzić poważne wątpliwości. Poza tym niezgodnośc kwadratów dla tego samego stanowiska powoduje zdublowanie rekordu co zwieksza ilośc rekordów. Dane wprowadzane dla tego samego stanowiska odczytanego raz w Gnomonie a raz z map UTM spowoduje powstanie dwoch kropek, podczas gdy stanowisko może ograniczać się do kilkudziesięciu metrów kw. Bałagan murowany.... już jest w wypadku wczesniejszego mapowania za pomocą Gnomona :cry: Ja tego nigdy nie robiłem za pomocą Gnomona (moje mapki UTM kiedys dostarczyl mi dr B.Soszynski, te mapy i tak mialy 2 km przesuniecia!), ale pewnie takich, co korzystali z Gnomona jest wielu.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Program GNOMON ?

Post autor: Rafał Celadyn »

...kropki w kwadratach to "pół bidy" :wink: ,ale jak się mieszka i łowi na granicy krain, to przy rzadziej spotykanych gatunkach -nie wykazywanych z tej "sąsiadującej", może się stworzyć mały bałagan.W sumie , po tylu latach powinien być ustalony jakiś system odniesienia do mapowania gatunków(zwłaszcza chrząszczy),u motylarzy jest województwo i wszystko jest proste ...a u chrząszczarzy to wieczny problem:"gdzie ja właściwie jestem i czy już łowię tego nowego dla krainy czy nie :roll: " :wink: .
Pozdrawiam Rafał.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mapy, UTM”