Mapy lokalizacji zbiorów, występowania metodami GIS

Awatar użytkownika
KURSK
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 27 kwietnia 2009, 17:54
Lokalizacja: Poznań

Mapy lokalizacji zbiorów, występowania metodami GIS

Post autor: KURSK »

Witam,

Czy ktoś z forumowiczów ma już jakieś doświadczenie przy sporządzaniu map lokalizacji zbiorów, występowania metodami GIS (GIS, ang. Geographic Information System http://pl.wikipedia.org/wiki/System_Inf ... graficznej)?!?

Co myślicie o tej formie sporządzania map zbiorów, lokalizacji? Mapy, które nie dość, że prezentują wyniki to są interaktywnymi bazami danych, które umożliwiają prowadzenie analiz przestrzennych.

GIS jest dynamicznie rozwijaną dziedziną nauki i praktyki w wielu obszarach zainteresowań, także wydaję mi się, iż spokojnie może dotyczyć entomologii - strefy dotyczącej sporządzania baz danych o miejscach zbioru, bądź obserwacji.

Czekam na Wasze wnioski!!!
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mapy lokalizacji zbiorów, występowania metodami GIS

Post autor: Jacek Kurzawa »

Z jakich programów należy korzystac, by wykorzystać dobrodziejstwa GIS?
Czy te programy sa ogolnie dostepne i free?
Awatar użytkownika
KURSK
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 27 kwietnia 2009, 17:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Mapy lokalizacji zbiorów, występowania metodami GIS

Post autor: KURSK »

W końcu jakiś odzew ;) W rzeczy samej GIS jest dobrodziejstwem! Jest dużo darmowych programów klasy GIS - jednym chyba z najbardziej popularnych jest darmowy program QuantumGIS

Internet, aż "kipi" wiedzą dotyczącą GIS. Postaram się wrzucić później przykład praktycznego wykorzystania GIS w pozyskaniu informacji o miejscu zbioru owada, a następnie skatalogowaniu go do bazy GIS. Zresztą z chęcią wejdę w kolaborację-współpracę przy tworzeniu tego typu baz. Jeśli ktoś byłby zainteresowany to proszę na PW.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Mapy lokalizacji zbiorów, występowania metodami GIS

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zacznijmy od tych dwóch linków:

Darmowe oprogramowanie (z całą masą linków):
http://gisplay.pl/gis/oprogramowanie-gi ... y-gis.html

Po prawej stronie jest zbiór linków: MAPY OnLine,

GRASS:
http://netgis.geo.uw.edu.pl/grass/index.shtml


Dla mnie wizja jest taka: mapuję stanowiska, dane, okazy i mogę je przeszukiwać (nie mogę w GoogleEarth - punktów mam wiele, ale przeszukuję je wzrokowo), mogę je łączyć z innymi programami za pomocą linków, wstawiać fotki, może nawet pliki... Ciekawe, czy są takie narzędzia..... 8)
Awatar użytkownika
KURSK
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 27 kwietnia 2009, 17:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Mapy lokalizacji zbiorów, występowania metodami GIS

Post autor: KURSK »

Jacek Kurzawa pisze:Zacznijmy od tych dwóch linków:

Darmowe oprogramowanie (z całą masą linków):
http://gisplay.pl/gis/oprogramowanie-gi ... y-gis.html
Darmowego, dostępnego oprogramowania jest wiele, ale najbardziej przystępny i praktyczny jest tak jak pisałem - QuantumGIS.
Jacek Kurzawa pisze:Po prawej stronie jest zbiór linków: MAPY OnLine,

GRASS:
http://netgis.geo.uw.edu.pl/grass/index.shtml
GRASS jest bardzo rozbudowanym i trudniejszym do opanowania programem niż QuantumGIS (QGIS).

Z programów komercyjnych warty uwagi jest ArcGIS - jest to bardzo rozbudowane i funkcjonalne narzędzie GIS - no ale komercyjne (o ArcGISie trochę tutaj)

Jacek Kurzawa pisze:Dla mnie wizja jest taka: mapuję stanowiska, dane, okazy i mogę je przeszukiwać (nie mogę w GoogleEarth - punktów mam wiele, ale przeszukuję je wzrokowo), mogę je łączyć z innymi programami za pomocą linków, wstawiać fotki, może nawet pliki... Ciekawe, czy są takie narzędzia..... 8)
Tak jak wcześniej pisałem - systemy GIS działają w ten sposób, iż mapa staje się bazą danych, którą możemy dowolnie przeszukiwać w oparciu, np. o tzw atrybuty (dane opisowe) zebranych obiektów (ryc. 1) za pomocą specjalnych wyrażeń SQL . Wyniki tego przeszukiwania automatycznie są wyświetlane na mapie (ryc. 2). Tę bazę danych (którą możemy dowolnie przeszukiwać) możemy uzupełniać o linki do stron internetowych czy dokumentów zgromadzonych na komputerze (np. opisy gatunków), zdjęć miejsc pozyskania owadów, a wszystko wyświetlać (obiekty) na podkładzie map topograficznych czy zdjęć lotniczych, dzięki tzw. usługom WMS (które umożliwiają "podpięcie" do programu mapy czy zdjęcia lotniczego - np. ze strony http://maps.geoportal.gov.pl) (ryc. 3)


Również bardzo przydatną i praktyczną jest opcja dodania danych pozyskanych za pomocą odbiorników GPS (plików *.gpx), które następnie w oprogramowaniu możemy sami edytować i dostosowywać do potrzeb naszej bazy danych.
Załączniki
ryc_1.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.92 KiB)
ryc_2.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (141.05 KiB)
ryc_3.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (142.17 KiB)
Awatar użytkownika
Adrian Łukowski
Posty: 75
Rejestracja: środa, 2 marca 2011, 23:24
UTM: XU93
Lokalizacja: Poznań

Re: Mapy lokalizacji zbiorów, występowania metodami GIS

Post autor: Adrian Łukowski »

Kiedyś rozmawialiśmy na ten temat i wspominałeś mi o wykorzystywaniu GIS do kontroli Culicidae gdzieś w PL. Może opowiedz coś więcej o tym przypadku; na temat praktycznego wykorzystania GIS. Mam nadzieję, że dobrze zapamiętałem :)

Pozdrawiam,
A. Łukowski
Awatar użytkownika
KURSK
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 27 kwietnia 2009, 17:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Mapy lokalizacji zbiorów, występowania metodami GIS

Post autor: KURSK »

Cześć Adrian,

Tak pamiętam - sprawa dotyczyła zastosowania GIS w kartowaniu miejsc rozwoju komarów na terenie wrocławskich pól irygowanych:

Tutaj jest abstrakt na ten temat z konferencji „Środowisko miejskie Wrocławia oczami przyrodników”, Wrocław, 23-24 IV 2009r:

Abstrakt

A poniżej publikacja na ten temat:

Publikacja

Najlepiej w Google wpisać: "GIS komary wrocław" to wyskoczy pełno wyników - nawet jest informacja o ogłoszonym przetargu na odkomarzanie! :D Także tutaj masz przykład praktycznego wdrożenia GIS! ;)

Przetarg na odkomarzanie


Adrian nic nie stoi na przeszkodzie żebym u Was w Sekcji zrobił prezentację np. nt. wykorzystania GIS przy sporządzaniu baz lokalizacji czy miejsc zbioru owadów!
Awatar użytkownika
Adrian Łukowski
Posty: 75
Rejestracja: środa, 2 marca 2011, 23:24
UTM: XU93
Lokalizacja: Poznań

Re: Mapy lokalizacji zbiorów, występowania metodami GIS

Post autor: Adrian Łukowski »

KURSK pisze:Adrian nic nie stoi na przeszkodzie żebym u Was w Sekcji zrobił prezentację np. nt. wykorzystania GIS przy sporządzaniu baz lokalizacji czy miejsc zbioru owadów!
Sekcja jest jak najbardziej ZA :) Skontaktujemy się niebawem.

Pozdrawiam,
A. Ł.
Awatar użytkownika
GrzegorzT.
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 24 kwietnia 2005, 21:42
UTM: EC08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapy lokalizacji zbiorów, występowania metodami GIS

Post autor: GrzegorzT. »

Witam,
osobiście polecam ArcGis. Jest łatwy w obsludze (chociaż bardzo rozbudowany), bardzo szybko mozna sporządzić mapy. Ma tylko jeden minus. Jest bardzo drogi, około 5-6 tys. wersja podstawowa. Obecnie jest dostępna wersja 10. Na stronie ESRI po wcześniejszym zarejestrowaniu się można skorzystać z 60-dniowego dostępu do pełnej wersji.
Wspomniany program QGis jest równiez dobrym, lecz darmowym programem. Tylko cały czas, jako program otwarty jest rozbudowywany przez cały swiat. W związku z tym często zamyka się. Jeśli będziecie po każdym ruchu zapisywać projekt to polecam. Obecnie dostępna jest wersja 1.7.3.

Pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
KURSK
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 27 kwietnia 2009, 17:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Mapy lokalizacji zbiorów, występowania metodami GIS

Post autor: KURSK »

Zgodzę się z Tobą Grzegorz - ArcGIS jest bardzo fajnym i potężnym narzędziem - ale za to bardzo drogim!!! Ma lepszy kompozytor map. Zresztą tak jak piszesz - o jego funkcjonalności można się przekonać pobierając wersję 60-dniową. Na "domowe" potrzeby w zupełności wystarczy QGIS i kilka innych zewnętrznych programów, aby sporządzić "proste" przestrzenne bazy danych. A czy Ty takowe sporządzasz?
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Re: Mapy lokalizacji zbiorów, występowania metodami GIS

Post autor: SiejeOwies »

QGis jest przyjemny i prosty w użytkowaniu. Liznąłem trochę tematu bazując na ArcGisie i gdy przesiadłem się na Qgis dużo rzeczy robiłem intuicyjnie. Oba programy nie są trudne do podstawowego opanowania. ESRI Polska organizuje kursy podstawy i zaawansowane dotyczące obsługi ArcGisa, nie są tanie jednak jeśli ktoś ma możliwość dofinansowania myślę że warto się na to skusić. Do tego studenci i pracownicy naukowi uczelni mają zniżkę 50% :) http://www.esripolska.com.pl/d.176.Koszt_szkolen.html

Mapy zawsze można załadować za pomocą WMS np. z geoportalu. Oczywiście nie można ich wykorzystywać w żaden inny sposób niż jest to dozwolone za pomocą strony www (chyba że się zapłaci za mapę). Jednak do własnych zbiorów takie coś wystarczy.

Tutaj baza polskich serwerów WMS: http://terraobserver.blogspot.com/2009/ ... y-wms.html
Jest w czym wybierać!
Awatar użytkownika
GrzegorzT.
Posty: 77
Rejestracja: niedziela, 24 kwietnia 2005, 21:42
UTM: EC08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mapy lokalizacji zbiorów, występowania metodami GIS

Post autor: GrzegorzT. »

Witam,
tak tworzę mapy.
Co do WMS to zawsze można zładowac poszczególne warstwice w ArcGis, czy w innych tego typu programach i na własne potrzeby stworzyć sobie warstwice według swoich potrzeb.

Pozdrawiam
Grzegorz
Awatar użytkownika
KURSK
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 27 kwietnia 2009, 17:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Mapy lokalizacji zbiorów, występowania metodami GIS

Post autor: KURSK »

Jacek Kurzawa pisze:Dla mnie wizja jest taka: mapuję stanowiska, dane, okazy i mogę je przeszukiwać (nie mogę w GoogleEarth - punktów mam wiele, ale przeszukuję je wzrokowo), mogę je łączyć z innymi programami za pomocą linków, wstawiać fotki, może nawet pliki... Ciekawe, czy są takie narzędzia..... 8)

Poniżej załączam screen'y oraz filmik pokazujący koncept wykorzystania smartfona oraz programu QuantumGIS do stworzenia geobazy danych miejsc zebrania/zaobserwowania owadów.

Do zanotowania/pozyskania danych w terenie wykorzystuję smartfon (system Android) z zainstalowanymi aplikacjami My Tracks oraz Locus Free - fot.1. Dzięki tym aplikacjom rejestruję trasę z punktami zainteresowań miejsc obserwacji/zebrania owadów ze stosownymi adnotacjami.

Następnie zarejestrowane dane "zaciągam" do programu QuantumGIS (w moim przypadku jest to QuantumGIS 1.7.0 "Wrocław) i obrabiam dostosowując je do mojej bazy danych. Dane te są wyświetlane w programie na podkładzie, np. zdjęcia lotniczego (np. WMS z geoportal.gov.pl) - fot.2. Dla wszystkich zebranych obiektów - ich dane można wyświetlać w tabeli (tabela atrybutów), którą można filtrować w celu wyszukania interesujących nas danych/obiektów - wyniki filtracji wyświetlane są na mapie.

Do każdego zgromadzonego w bazie danych obiektu (okazu owada) można zastosować hiperłącza (akcje), dzięki którym np. można wyświetlić informacje nt. okazu na stronie internetowej (w moim przypadku jest to pozycja "Weblink - http://www.cerambyx.uochb.cz" w okienku "identyfikacji obiektu" - fot.3), można wyświetlić zdjęcie zebranego okazu (w moim przypadku jest pozycja "Okaz" w okienku "identyfikacji obiektu" - fot.4), wyświetlić zdjęcie pokazujące miejsce zebrania owada (w moim przypadku jest to pozycja "Miejsce zbioru" w okienku "identyfikacji obiektu" - fot.5). Dzięki zastosowaniu takich hiperłączy z poziomu aplikacji QuantumGIS można wyświetlić inne dokumenty znajdujące się w komputerze...


Poniżej zamieszczam filmik ukazujący koncept wykorzystania programu QuantumGIS do stworzenia geobazy danych miejsc zebrania/zaobserwowania owadów:

Wykorzystanie QuantumGIS 1.7.0 "Wrocław" do budowy entomologicznej geobazy danych


Zaznaczam, iż jest to propozycja takiej geobazy danych, każdy może ją dostosować do własnych potrzeb. Taka geobaza danych może być alternatywą dla mapowania wykorzystującego w tym celu siatkę UTM lub taka geobaza danych może również implementować siatkę UTM do mapowania zebranych/zaobserwowanych owadów...jeżeli macie jakieś własne pomysły to piszcie!!!
Załączniki
fot.1 Zarejestrowana trasa za pomocą smartfona z aplikacją Locus Free.
fot.1 Zarejestrowana trasa za pomocą smartfona z aplikacją Locus Free.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (39.25 KiB)
fot.2 Zebrane dane wyświetlone w QGIS na podkładzie WMS (geoportal.gov.pl) - otwarte okienko "identyfikacji obiektu" z widocznym polem "Akcje".
fot.2 Zebrane dane wyświetlone w QGIS na podkładzie WMS (geoportal.gov.pl) - otwarte okienko "identyfikacji obiektu" z widocznym polem "Akcje".
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.92 KiB)
fot.3 Hiperłącze z aplikacji QGIS do strony internetowej z informacjami dot. okazu (www.cerambyx.uochb.cz).
fot.3 Hiperłącze z aplikacji QGIS do strony internetowej z informacjami dot. okazu (www.cerambyx.uochb.cz).
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (73.48 KiB)
fot.4 Hiperłącze z aplikacji QGIS do zdjęcia pokazującego zebrany okaz.
fot.4 Hiperłącze z aplikacji QGIS do zdjęcia pokazującego zebrany okaz.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (49.31 KiB)
fot.5 Hiperłącze z aplikacji QGIS do zdjęcia pokazującego miejsce zebrania okazu.
fot.5 Hiperłącze z aplikacji QGIS do zdjęcia pokazującego miejsce zebrania okazu.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116.35 KiB)
Awatar użytkownika
KURSK
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 27 kwietnia 2009, 17:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Mapy lokalizacji zbiorów, występowania metodami GIS

Post autor: KURSK »

Poniżej zamieszczam link do filmiku jak taka baza GIS działa online na przykładzie kolekcji ogrodu dendrologicznego The Arnold Arboretum of Harvard University:

Baza GIS online na przykładzie kolekcji ogrodu dendrologicznego The Arnold Arboretum of Harvard University
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mapy, UTM”