Prośba o oznaczenie

Macallan
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 9 marca 2012, 11:27
Lokalizacja: Warszawa

Prośba o oznaczenie

Post autor: Macallan »

Z czymś takim walczę w garażu od ponad miesiąca. Na zdjęciu widać chyba samicę w trakcie składania jaj. Czy to rodzaj opuchlaka? Tak sobie wykombinowałem, bo w ogródku mam plagę opuchlaka - liście większości roślin są pogryzione, szczególnie rododendronów. Proszę o pomoc.
Załączniki
Data 19.08.2020, Stare Babice 05-082
Data 19.08.2020, Stare Babice 05-082
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (147.09 KiB)
Data 19.08.2020, Stare Babice 05-082
Data 19.08.2020, Stare Babice 05-082
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (171.31 KiB)
Data 19.08.2020, Stare Babice
Data 19.08.2020, Stare Babice
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (179.16 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prośba o oznaczenie

Post autor: Aneta »

Pierwsze dwa zdjęcia to chrząszcz z rodziny biegaczowatych, nie ma nic wspólnego ze zjadaniem roślin. Obiekty ze zdjęcia trzeciego są nieidentyfikowalne, potrzebne byłyby zbliżenia.
Macallan
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 9 marca 2012, 11:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o oznaczenie

Post autor: Macallan »

Wielkie dzięki. Na trzecim zdjęciu są pozostałości jaj i świeżo wyklute osobniki. Już nie mogę zrobić zbliżenia bo je usunąłem. Przeglądam zatem biegaczowate, ponad 500 gatunków, nieźle.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prośba o oznaczenie

Post autor: Aneta »

Macallan pisze:Na trzecim zdjęciu są pozostałości jaj i świeżo wyklute osobniki.
Czyich jaj?
Przeglądam zatem biegaczowate, ponad 500 gatunków, nieźle.
Nie powinieneś się specjalnie przejmować tą liczbą, te najpospolitsze biegacze mają podobny tryb życia, czyli ruszać się jak najszybciej i jak najwięcej upolować ;) Te Twoje to coś z okolic Harpalus czy Calathus, jeśli zajrzy tu jakiś fachowiec od Carabidae, to pewnie Ci oznaczy. W każdym razie nic w tym garażu nie zniszczą, wprost przeciwnie - włażą tam, żeby upolować sobie jakąś ofiarę, pewnie wabi je też zapalane wieczorami światło. Nie musisz więc z nimi walczyć.
Macallan
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 9 marca 2012, 11:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o oznaczenie

Post autor: Macallan »

To raczej chyba były otoczki larw, a nie jaj. Sorry za brak precyzji. Dziękuję za informacje.
Macallan
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 9 marca 2012, 11:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o oznaczenie

Post autor: Macallan »

Jeszcze dodaję 2 zdjęcia, lepsze niż poprzednio. Nadal nie mogę się pozbyć tych chrząszczy z garażu, a prawie codziennie nad tym pracuję.
Załączniki
Stare Babice, 02.09.2020
Stare Babice, 02.09.2020
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (136.74 KiB)
Stare Babice, 02.09.2020
Stare Babice, 02.09.2020
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (155.08 KiB)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prośba o oznaczenie

Post autor: Aneta »

Ale po co się pozbywać? Przecież one nic złego tam nie zrobią.
Macallan
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 9 marca 2012, 11:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o oznaczenie

Post autor: Macallan »

Rozmnażają się w ogromnym tempie i przechodzą do części mieszkalnej. Nie jest to przyjemne.
Macallan
Posty: 8
Rejestracja: piątek, 9 marca 2012, 11:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prośba o oznaczenie

Post autor: Macallan »

Ponadto z tego co znalazłem w Internecie to najprawdopodobniej dzier włochaty, który uchodzi za szkodnika.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Prośba o oznaczenie

Post autor: Antek Kwiczala † »

Jeśli w Internecie znalazłeś informacje, że uchodzi za szkodnika, to na pewno była to strona jakiejś firmy dezynsekcyjnej, reklamującej swoje usługi w usuwaniu owadów, bo to ich zarobek. Larwy tych owadów są roślinożerne i drapieżne - na pewno nie są szkodliwe dla człowieka. Do domu przybywają zwabione światłem. Jeśli nie lubisz obecności owadów, zabuduj w oknach siatki. Zabijanie owadów to nie jest sposób na pozbycie się ich.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Prośba o oznaczenie

Post autor: Aneta »

Macallan pisze:Rozmnażają się w ogromnym tempie
1. Skąd wiesz, że rozmnażają się w garażu? Widziałeś ich larwy albo poczwarki?
(I nie mówmy o zdjęciu 3 z pierwszego posta, tam nie widać czegokolwiek, co przypominałoby niedojrzałe stadia biegaczy.)
2. A gdyby nawet uznać, że się rozmnażają, to oznaczałoby, że mają tam jakąś bazę żywieniową (czytaj: inne bezkręgowce). Czyli problemem jest ta baza, i to jej należałoby się pozbyć. Biegacze są tylko wtórne w stosunku do niej.
3. Na zdjęciach z ostatniego posta nie ma Harpalus rufipes. Ten gatunek ma złoto owłosione pokrywy, czego nie widać u sfotografowanych okazów; poza tym drugi chrząszcz ma niebieskawy połysk, co też wyklucza H. rufipes.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Chrząszcze [FOTO-oznaczanie]”