Strona 1 z 1

Ryjkowce z Cieszyna

: niedziela, 5 sierpnia 2018, 15:16
autor: Kelo
Fotki zrobione na ciepłolubnej łące, Cieszyn.
Proszę o pomoc w oznaczeniu.

Re: Ryjkowce z Cieszyna

: poniedziałek, 6 sierpnia 2018, 12:47
autor: Jurek Szypuła
Gdyby dzisiaj był 1 kwietnia to dwie pierwsze fotki uznałbym za żart... Masz może okaz czy tylko fotki :?: :?: :?:

Re: Ryjkowce z Cieszyna

: poniedziałek, 6 sierpnia 2018, 18:08
autor: Kelo
Twój wpis brzmi co najmniej intrygująco.
Niestety, mam tylko fotki. Akurat te zostały "odgrzebane" z mroków i czeluści foto-archiwum, gdzie tkwiły w folderze pod nazwą "tor motokrosowy Cieszyn". Data wykonania - 2007 r. i to w zasadzie wszystko co mogę o nich powiedzieć.

Re: Ryjkowce z Cieszyna

: wtorek, 7 sierpnia 2018, 11:51
autor: Rafał Celadyn
...no ciekawe, L.onopordi to gatunek południowy...data 02.07.2007 godziny poranne(sorry, ale przy takich rekordach trzeba pobawić się w detektywa ;) ) ...moze byłeś w tym czasie na jakiejś wakacyjnej eskapadzie?
:papa:
Rafał

Re: Ryjkowce z Cieszyna

: wtorek, 7 sierpnia 2018, 14:40
autor: Jurek Szypuła
Kelo pisze:Twój wpis brzmi co najmniej intrygująco...

Ponieważ zdjęcie a właściwie miejsce jego wykonania jest intrygujące :!: :!: :!: Ten południowy gatunek do chwili obecnej nie jest wykazywany z Czech, Słowacji a nawet Węgier :shock:

Re: Ryjkowce z Cieszyna

: wtorek, 7 sierpnia 2018, 22:37
autor: Kelo
Dzięki Kolegom za uwagi. Doprawdy sam nie wiem co powiedzieć...
W owady nieco głębiej "wchodzę" od bardzo niedawna, a komentowane fotki pochodzą... powiedzmy, że z "wieków ciemnych" moich entomologicznych zainteresowań, a przede wszystkim z okresu utrzymywanie niezbyt logicznego porządku w archiwum zdjęć. Tzn. zdjęcie cyknąłem i wrzuciłem na dysk, nie wchodząc w szczegóły co tak naprawdę jest na zdjęciu. Dopiero teraz przeglądam i szukam wyjaśnień, co też przydarzyło mi się spotkać.
Pogrzebię, sprawdzę, może zdołam do czegoś dojść i wyjaśnić, skąd to zdjęcie.
Na razie posypuję głowę popiołem, że tak bezrefleksyjnie zawierzyłem zawartości i nazwom folderów sprzed lat.

Aż boję się zapytać o drugiego "ryjka", chociaż w tym przypadku nie mam wątpliwości co do miejsca i czasu wykonania fotki (3.07.18, Cieszyn, obrzeże terenu toru motokrosowego).
Nie mówiąc już o kolejnych zdjęciach - 12.07.18, Cieszyn, ogród przydomowy. Jakość b. kiepska, bowiem to coś - nawet nie wiem co za to za rodzina: ryjkowcowate? - "wzięło się i poleciało", nie dając szans na lepsze jakościowo pamiątki.

Re: Ryjkowce z Cieszyna

: środa, 8 sierpnia 2018, 00:43
autor: Aneta
Drugi ryjek to Larinus sp., któryś z pary jaceae/sturnus - jeśli zdjęcia nie przekłamują wyglądu przedplecza, to IMO ten pierwszy (Larinusy najlepiej strzelać dokładnie od góry, wtedy dobrze widać wszystkie proporcje). Trzeci to też ryjek, Orchestes quercus.

I bardzo jestem ciekawa, co wyjaśni się w przypadku L. onopordi, bo mnie też lekko zamurowało ;)

Re: Ryjkowce z Cieszyna

: czwartek, 9 sierpnia 2018, 19:53
autor: Kelo
Aneto - dzięki za oznaczenia i podpowiedzi!

Co do L. onopordi to absolutnie moja pomyłka, za którą wszystkich zainteresowanych przepraszam - zdjęcie z pewnością w moim folderze dot. toru motokrosowego w Cieszynie znalazło się omyłkowo. I w zasadzie jestem pewien, że nie było wykonane w Polsce. Sorry za taką "fałszywkę".