Uloma ?

rysiaty
Posty: 2019
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Uloma ?

Post autor: rysiaty »

witam
czy z takiej fotki można mieć pewność że to Uloma culinaris?
Zielona Góra, WT35, 2013-05-13, leżąca murszejąca brzoza
pozdrawiam
Załączniki
Tenebrionidae_Uloma_culinaris_2170.jpg
Tenebrionidae_Uloma_culinaris_2170.jpg (135.7 KiB) Przejrzano 5077 razy
Bartek Pacuk
Posty: 3277
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Uloma ?

Post autor: Bartek Pacuk »

rysiaty pisze:czy z takiej fotki można mieć pewność że to Uloma culinaris?
Można, to ten gatunek :ok:
rysiaty
Posty: 2019
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Uloma ?

Post autor: rysiaty »

dzięki wielkie
pozdrawiam :hi:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9493
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Uloma ?

Post autor: Jacek Kurzawa »

Moje też mają obrzeżoną podstawę przedplecza. Uloma culinaris?
Załączniki
Uloma culinaris.jpg
Uloma culinaris.jpg (138.2 KiB) Przejrzano 4996 razy
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Uloma ?

Post autor: Rafał Celadyn »

...akurat na fotce tego nie widać...tak wygląda nie obrzeżone U.rufa :arrow: https://www.flickr.com/photos/109379666 ... 052446014/
:papa:
Rafał
ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Uloma ?

Post autor: ricosz »

Do mnie to obrzeżenie zupełnie nie przemawia. Przejrzałem w Necie wiele zdjęć i jak dla mnie U. rufa i U. culinaris wyglądają tak samo. Może ktoś wprawiony potwierdzi czy moja Uloma to U. culinaris. (14.05.2018, EC95, próchniejący pniak brzozy) Z góry dziękuję.
Załączniki
uloma.jpg
uloma.jpg (283.01 KiB) Przejrzano 3618 razy
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Uloma ?

Post autor: Rafał SZCZECIN »

To jest na 99 procent Uloma culinaris, patrząc na wyraźne jednak obrzeżenie podstawy przedplecza i występujące w przedniej części przedplecza wgłębienie a za nim widoczne choć mało wyraźne dwa wzgórki(guzki), choć na zdjęciu jest to mało wyraźne. Przyznam że zależnie od kąta patrzenia, tylne obrzeżenie przedplecza nie zawsze jest takie jednoznaczne w ocenie. Mam w zbiorze prawie 30 Uloma rufa i tyle samo Uloma culinaris. W większości U. rufa tylny brzeg przedplecza nie ma wyraźnego wyniesionego obrzeżenia (listewki krawędziowej) tylgo gładkie zakończenie ale u niektórych okazów są widoczne ślady takiego obrzeżenia, zresztą tak podawane jest w kluczu.
Najpewniejsza cecha przy samcach to wgłębienie w przedniej części przedplecza a za nim dwa a przed nim nieco szerzej też dwa wzgórki u Uloma culinaris a także widoczny filcowato gęsto "dywanowato" owłosiony u samców płaski sercowaty podbródek, cecha widoczna od spodu.
U samców Uloma rufa tenże podbródek nie ma owłosienia, jest bardziej trójkątny i ma lekko podgięte do dołu boczne kąty, u samic wygląda to tak samo lub prawie tak samo jak u samców. To świetna cecha ale tylko pod binokularem.
Wskazówką że mamy do czynienia z Uloma rufa może być wielkość osobników, u mnie od 8,0 do 9.9mm, średnia z moich pomiarów to 9,0mm.
Także najczęściej są jaśniejsze, a rowki na pokrywach są płytsze, międzyrzędy nieco mniej wysklepione. Jednak punktowanie pokryw u wyrośniętych osobników Uloma rufa jest w zasadzie identyczne jak u U. culinaris i ta cecha nie jest zbyt przydatna.
Uloma culinaris jest w większości większa, u mnie od 9.6 do 11.9mm, średnia arytmetyczna z moich pomiarów to 10.9mm. Culinaris wydaje się być ciemniejszy ale w około 2/3 osobników kolor jest identyczny jak u U. rufa.
Uloma rufa jest wg mnie delikatniejsza w wyglądzie, jakby smuklejsza.
Znajduję obydwa gatunku w północno - zachodniej Polsce tak samo często.
Nie dalej jak 18 lutego pod Szczecinem, w uprawie sosnowej gdzie pozostawiono pniaki sosnowe, natknąłem się na 20 zimujących osobników Uloma rufa. A na ziemi chodziły tyfeusze. Zdjęcia Ulom postaram się dodać jutro.
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Uloma ?

Post autor: Rafał SZCZECIN »

ricosz
Posty: 429
Rejestracja: czwartek, 20 lutego 2014, 16:47
UTM: EC95
Lokalizacja: Łuków

Re: Uloma ?

Post autor: ricosz »

Rafał SZCZECIN pisze:może to pomoże viewtopic.php?f=106&t=42236
Widziałem i to i wiele innych, ale one cały czas są dla mnie identyczne. Nie posiadam egzemplarzy tych chrząszczy. więc pod binokularem nie pooglądam. Oznaczę więc tak, jak piszesz. Dzięki za odpowiedź
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Uloma ?

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Da się , Uloma culinaris.
Może pomocne będzie to:
https://www.entomo.pl/forum/viewtopic.p ... ilit=Uloma
rysiaty
Posty: 2019
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Uloma ?

Post autor: rysiaty »

dzięki, znam twój klucz, ale coś nie mogę zaskoczyć, do wszystkiego trzeba mieć opatrzenie, ciągle nie widzę tych cech w sposób jednoznaczny

jest możliwość, że lokalnie u nas w Lubuskiem U. rufa nie występuje, bądź jest znacznie rzadsza?
chyba wszystkie moje obserwacje (co prawda nie zweryfikowane) to właśnie U. culinaris
Awatar użytkownika
Rafał SZCZECIN
Posty: 1625
Rejestracja: sobota, 31 stycznia 2009, 21:34
Specjalność: Ogólnie poznawczo
profil zainteresowan: karate oraz gitara klasyczna
Lokalizacja: Szczecin

Re: Uloma ?

Post autor: Rafał SZCZECIN »

Na pewno występuje :)
Tak żeby "na szybko" ją w miarę odrożnić:
1) koło Szczecina Uloma culinaris występuje głównie w drewnie iglastym ( często w pniakach sosnowych ) - wg moich obserwacji a U. rufa preferuje odpowiedniki ale liściaste. Czasem spotykam je w tych samym pniakach i kłodach

2) U. rufa - jest w większości nieco mniejsza, jakby "delikatniej wyglądająca", nie wiem jak to napisać

3) U. rufa jest najczęściej mininalnie jaśniejsza - trzeba patrzeć na tylną krawędź przedplecza - wiem że to malutki "element" i trudno gołym okiem dostrzec różnice, ale jeśli tylna krawędź jest obrębiona tak jak boki, to jest U. culinaris.

Myślę że U. rufa jest dość pospolita, ne pewno nie jest to rzadkość.
Powodzenia w szukaniu :okok:
rysiaty
Posty: 2019
Rejestracja: wtorek, 28 lutego 2012, 08:39
UTM: WT35
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Uloma ?

Post autor: rysiaty »

Rafał SZCZECIN pisze:koło Szczecina Uloma culinaris występuje głównie w drewnie iglastym ( często w pniakach sosnowych )
no patrz, a ja jak już grzebię to w liściastym i chyba zawsze culinaris się trafia.
Jak będę miał czas to wrzucę resztę moich Uloma
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chrząszcze [FOTO-oznaczanie]”