Laowa 15 mm f/4 Wide Angle Macro

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Laowa 15 mm f/4 Wide Angle Macro

Post autor: Dark »

Troszkę to trwało, ale kilka zdań o ciekawym (?) obiektywie szerokokątnym z możliwością fotografowania ze skalą odwzorowania 1:1.

https://laowa.com.pl/project/15mm-f-4-wide-angle-macro/

"Piętnastka" to bardzo specyficzne szkło i kupowałem je trochę na zasadzie eksperymentu (razem ze wspominaną w innym wątku 25tką Ultra Macro https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?f=46&t=37871 , ze skalą 5:1, z której jestem bardzo zadowolony).
Producent reklamuje się, że jest to bodaj najszersze szkło makro dostępne na rynku. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość uzyskiwania nie tylko sporych skali odwzorowania, ale jednocześnie większej głębi ostrości, co pozwala na uchwycenie okazu wraz z jego otoczeniem.

Tyle w teorii, a co w praktyce? Mam bardzo mieszane odczucia. Jeśli chodzi o makrofotografię to odczuwam spory niedosyt. Skalę 1:1 uzyskujemy praktycznie na przedniej soczewce. W przypadku małych i płochliwych obiektów sensowne zdjęcia odpadają. Pomijam problem z oświetleniem w takich warunkach (w większości sytuacji wszystko przed obiektywem tonie w cieniu). Gabaryty przedniej soczewki powodują, że aby coś sfotografować, praktycznie ryjemy w podłożu (mchu, piachu, próchnie itp.). W wizjerze aparatu nie czuje się tego, jak wyglądają odległości w rzeczywistości. Sporym niedomaganiem jest też osłona przeciwsłoneczna. 2-3 założenia i staje się na tyle luźna, że można zapomnieć o jej ponownym zakładaniu. W sumie więc na niewiele się przydaje. W terenie, przy makro, pracuje ona też jak lemiesz do zgarniania ziemi i mchu ;) :D Do minusów dołożyłbym jeszcze winietę (rzecz normalna w UWA, odczuwalna raczej w fotografii krajobrazowej) oraz mechanizm shift. Ten ostatni bywa problematyczny, gdy przypadkiem przestawi się nam w torbie (a niestety się to nierzadko zdarza) i da wtedy paskudną winietę i utratę jakości optycznej łapiąc obraz z brzegu soczewki. Praktycznie nie używałem tego wynalazku, do czasu aż nie musiałem zrobić kilku zdjęć architektonicznych w warunkach ograniczonej przestrzeni. Niestety, możemy "sziftować" tylko kadry poziome. Aż prosi się o możliwość robienia tego również w pionie.

OK. Ponarzekałem, ale czy są jakieś plusy? Generalnie to świetne szkło do klasycznej fotografii gdzie potrzebne jest UWA - głównie krajobraz i architektura. Często podczas wyjazdów muszę mocno ograniczać swój bagaż. Mając ciężkiego kloca, Nikkora 14-24/2.8 musiałem zostawiać go w domu i zawsze przepadały gdzieś kadry, w których ultra szeroki kąt byłby jak znalazł. Laowa 15/4 zmieści się w większej kieszeni i można ją zabrać tam, gdzie ciężko będzie z innymi rozwiązaniami. Laowa jest niezła optycznie i mechanicznie (wyłączając wspomniane problemy z osłoną przeciwsłoneczną i sziftem). Generalnie jestem bardzo zadowolony z jakości generowanego obrazu. Katowałem ją też w dość ekstremalnych warunkach i nie zawiodła mnie, tak więc wystawiam pozytywną ocenę wykonaniu jej metalowej obudowy. Światłosiła f4 może ograniczać w pewnych warunkach (np. astrofotogtrafia), ale jeśli priorytetem są gabaryty, można to wybaczyć. Ostrzenie z minimalnego dystansu pozwala na wykonanie kadrów, niemożliwych do wykonania większością szkieł UWA. Jednak aby to było "pełnokrwiste" makro, czyli rzeczywiste 1:1, to raczej z mniejszymi niż pełnoklatkowa matrycami, aby mieć sensowny dystans względem naszego modela. 14 listków przysłony daje ładny, mięciutki bokeh. Nie ma się tu do czego przyczepić.

Podsumowując.
Jeśli ma być to obiektyw głównie do klasycznego makro (zwłaszcza na pełnej klatce)... nope, omijajcie szerokim łukiem ;)
Jeśli ma służyć do fajnych, nietypowych close-up'ów... OK, bardzo fajny :mrgreen:
Jeśli ma służyć jako obiektyw do landszaftu... OK, ale trzeba walczyć z winietą :mrgreen:
Jeśli ma służyć do architektury.... OK, ale nie ma sziftowania w pionowych kadrach :laugh:

Generalnie zostawiam go sobie w torbie i zabieram na dalsze wyjazdy. To takie uniwersalne szkło, którym obskoczę kadry krajobrazowo-architektoniczno-closeup'owe. Jednak jako obiektyw makro, sprawdzi się średnio. Na razie mało robiłem nim na cropowych matrycach. Choć kąt widzenia będzie mniejszy, to mniejsza powinna być też winieta i sensowniejsze dystanse ze skalą 1:1. Być może jeszcze coś dorzucę do tego wątku.

A na koniec kilka kadrów. Ponoć jeden obraz mówi więcej niż 1000 słów ;) :mrgreen:
Załączniki
800_5825.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (385.58 KiB)
800_5870.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (342.78 KiB)
800_5919.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (385.01 KiB)
_8005718.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (386.91 KiB)
800_4937_HDR.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (397.23 KiB)
800_4741.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (397.84 KiB)
800_4732.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (394.23 KiB)
_8005086_HDR.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (391.93 KiB)
_8005122.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (364.2 KiB)
800_5933.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (362.44 KiB)
_5002491.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (399.47 KiB)
_8003894.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (389.35 KiB)
800_4360.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (390.23 KiB)
800_6593.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (396.95 KiB)
800_4869.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (361.81 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Laowa 15 mm f/4 Wide Angle Macro

Post autor: Rafał Celadyn »

...myślę że do macro to sie sprawdzi przy większych owadach (jelonki ,koziorogi , duże scarabeidae etc.)widziałem piękne fotki zrobione tym szkłem min. tu https://www.flickr.com/photos/137268551 ... 269151135/ . Niedogodności o których wspominasz faktycznie przy typowej terenówce eliminują to szkło ale jak ktoś ma czas i chęć wyżycia sie artystycznego może być zadowolony ;) , Twoje fotki krajobrazowe zresztą też o tym świadczą :ok:
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Laowa 15 mm f/4 Wide Angle Macro

Post autor: Dark »

Dzięki.

Zapomniałem dodać, że obiektyw ma normalny gwint filtrowy 77 mm, tak więc przy landszafcie da się pracować z normalnymi filtrami (polary, ND, połówki itp.). Niestety, założenie już dwóch powoduje powstanie winiety. To jednak mała niedogodność. Do wspomnianego Nikkora 14-24/2.8 muszę dopinać wielki holder z płytkami szklanymi, co czyni go jeszcze dodatkowo bardziej nieporęcznym.

Co do makro. No ja to jednak głównie drobnicę robię, więc wyszło mi "średnio na jeża" :laugh: Na matrycy APS-C może będzie ciut wygodniej. Jednak w ogólnym rozrachunku jestem ze szkła zadowolony. Laowa jest jedną z tych firm, która faktycznie robi oryginalne i niesztampowe obiektywy. Na rynku pełnym podobnych do siebie manuali, znaleźli ciekawą niszę.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Laowa 15 mm f/4 Wide Angle Macro

Post autor: Jacek Kurzawa »

Bardzo ciekawa relacja i bardzo ciekawy obiektyw o fajnej geometrii i charakterystyce. Dla kogoś, komu zależy na takich ujęciach to bardzo ciekawa opcja. Ujęcia są "artystyczne" :-)
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Laowa 15 mm f/4 Wide Angle Macro

Post autor: PawełB »

Odniose się tylko do możliwości tego obiektywu jako do Makro, bo jak widac jako szeroki kąt z dodatkowym shiftem "prostujacym perspektywę" na pewno "da sie lubić".

Ekstremalnie szerokie makro burzy opinie ze artystyczne foto ma mieć rozmyte tło i jak najciekawszy bokeh :-) Na pewno pozwala uzyskać ciekawe efekty i pokazanie owada czy rośliny na tle jego środowiska, ale zgadzam sie, ze lepiej to wychodzi na większych obiektach (pamiętam takie foto wazki z całym jeziorem w tle - http://mattcolephotography.blogspot.com ... mages.html). Jednak uzyskanie dobrych efektów jak widac nie jest łatwe - najlepiej chyba wyszły grzyby i ropucha, pozostałe fotki tutaj to takie raczej testowe.

W sumie podobne efekty osiągniemy przy mniejszych i bardzo małych matrycach - telefon, mimo ze nie ma aż tak szerokiego kąta widzenia pozwala zrobić zbliżenie i pozostawić w mierę ostre tło. Również wiele kompaktów z dobrym makro (np Olympus TG, Olympus XZ-2) pozwala na osiągniecie podobnych efektów, Używałem kiedyś hybrydy SONY DSC-828 i tam na szerokim kącie dawało sie ustawić ostrosc bez mała na...powierzchni przedniej soczewki. jak znajdę czas to poszperam w archiwum i coś pokażę. z lustrzanki FF osiągniemy lepsza jakość pliku, ale jesli efekt używamy sporadycznie, to czy warto kupowac do tego specjalny obiektyw??

Sporo szerokich kątów z m43 da podobny efekt, jest świetny odpowiednik (ogniskowej) Laowa 7,5 mm,
https://www.trustedreviews.com/reviews/ ... 5mm-f2-mft
no z tym że 1;1 nie osiągniemy, myśle ze trzeba by kombinowac z jakąć podkładką 2-3 mm pomiędzy bagnet a korpus obiektywu

jest rybie oko 7,5 mm Samayanga z mozliwościami makro (gdzie perspektywa rybiego oka nie zawsze przeszkadza):
https://www.youtube.com/watch?v=CQOcpRydK58

jest śmieszny obiektywek SLR Magic 8 mm, aczkolwiek już chyba nie produkowany i nigdy nie sprzedawany u nas:
http://www.taberham.co.uk/blog/the-slr- ... mm-f4-lens
Załączniki
królisia strzelonego ajfonem wklejam trochę jako żarcik, bo nie mam żadnego owada pod ręka, ale pokazuje mozliwości "sprzetów z małą matrycą" :-)
królisia strzelonego ajfonem wklejam trochę jako żarcik, bo nie mam żadnego owada pod ręka, ale pokazuje mozliwości "sprzetów z małą matrycą" :-)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (356.35 KiB)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Laowa 15 mm f/4 Wide Angle Macro

Post autor: Dark »

PawełB pisze:z lustrzanki FF osiągniemy lepsza jakość pliku, ale jesli efekt używamy sporadycznie, to czy warto kupowac do tego specjalny obiektyw??
Zgadza się. Dla mnie, na szczęście, równie ważne było posiadanie niewielkiego gabarytowo i dobrego optycznie UWA, kryjącego pełną klatkę. Jednak skrycie liczyłem na lepsze możliwości "makro" z tego obiektywu. Cóż. Nie można mieć wszystkiego na raz ;) :mrgreen:
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Laowa 15 mm f/4 Wide Angle Macro

Post autor: Przemek Zięba »

Ja podepnę się pod temat UWA :-) to z Irixa 15/2,4, nie skusiłem się bowiem na Laowę 15/4 ( skusiłem się za to na Laowę 24/2.8...ale to inny temat) natomiast potrzebowałem UWA padło na stosunkowo taniego Irixa 15/2,4. Uważam, że jest nie najgorszy. Irix to w ogóle ciekawa sprawa, Irixem 150/2.8 jestem zachwycony :-)
A tutaj fotka z Irixa 15/2,4
Załączniki
49972848847_ecfe2a0f93_c.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (195.49 KiB)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Laowa 15 mm f/4 Wide Angle Macro

Post autor: Dark »

Ciekawe, bo Irix ma bardziej złożoną budowę optyczną, lepszą światłosiłę i niby krótszy dystans ostrzenia (ciekaw jestem jak się to ma do skali odwzorowania). W moim 14-24/2.8 jest niby tak samo jak w tym Irixie, ale za "Chiny ludowe" nie daje się uzyskać takich efektów jak z Laowa.
https://www.optyczne.pl/porownaj.php?co ... &add1=1346

I co najzabawniejsze, faktycznie Irix jest tańszy. Gdy kupowałem swoją Laowa, to choć była nowością, była tańsza o ponad 500 PLN w stosunku do tego za ile stoi teraz :laugh:

Jak masz coś na temat tego Irixa 150/2.8, zrób odrębny wątek ze swoją oceną i samplami. W sumie Jacek mógłby zrobić podczepiony poddział w tej części forum poświęcony tylko modelom obiektywów do makro, bo już się tego trochę chyba zebrało. Ja mam też kilka rozwiązań, nie zawsze dedykowanych, ale po zastosowaniu pierścieni dość dobrze się spisujących, które można byłoby opisać.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Laowa 15 mm f/4 Wide Angle Macro

Post autor: Przemek Zięba »

Z Irixem 15/2,4 dopiero się zapoznaję, zapewne będzie to miało sensowne przełożenie po urlopie (czyli w połowie sierpnia) w tej chwili jedynie testowałem. Zakupiłem używany za około 1200 PLN.
Co do Irixa 15/2,8 tutaj mogę sie bardziej sensownie wypowiedzieć. Szkło zaskakuje... Z tym wątkiem o Irix 150 to jasne coś naskrobię :-)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”