Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: PawełB »

Pojawia się właśnie nowy chiński obiektyw do supermakro, dający powiększenia od 2,5 do 5 razy
Venus Optics Laowa 25 mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

https://www.optyczne.pl/12093-news-Venu ... Macro.html

Wydaje się że będzie dobrą alternatywą, a wręcz konkurentem znanego od dawna Canon MP-E 65mm.
Co najciekawsze mimo ponad 2x krótszej ogniskowej, dystans roboczy jest porównywalny do Canona MP-E 65mm , szczególnie przy dużych powiększeniach (jeśli wierzyć danym z netu- sam tego canona nigdy nie używałem)
Canon MP-E 65mm:
pow 1x - 100mm
pow 2x - 63mm
pow 3x - ok 51 mm
pow 4x - ok 43 mm
pow 5x - 41mm

Natomiast dla Laowy dystans roboczy zwiera się miedzy 45 a 40 mm, czyli im większe powiększenie, tym mniejsza rożnica w porównaniu do Canona. Obiektyw ma kosztować ok 400 dolarów, a wiec na wejściu jest dużo tańszy, do tego dużo mniejszy i lżejszy (400 g vs. 700), z mocowaniami do kilku systemów....aż dziw, ze do dzisiaj nikt takiego nie zrobił.

są już nawet pierwsze tekściki, niestety chyba po szwedzku, ale można się sporo zorientować....
sądząc z tych fotek łusek motyla, nie ustępuje canonowi, a może nawet być lepszy:

http://makrofokus.se/blogg/2018/2/7/for ... -2528.html

w tym wątku zestawienie wielkości obu obiektywów i więcej zdjęc
https://www.photomacrography.net/forum/ ... sc&start=0

warto przypomnieć ze jest jeszcze jeden dostępny od 2016 super makro obiektyw Mitakon, ale o bardziej ograniczonej użyteczności- skala tylko 4-4,5 x, a wiec właściwie tylko jedno powiększenie.....
https://www.optyczne.pl/10515-news-Zhon ... Macro.html

....fajnie że Laowa ma 8 lamelek przysłony, co daje bardziej okrągły otwór roboczy i ładnieszy wygląd nieostrości - zwłaszcza blików światła. Wiele takich supermakro obiektywów ma uproszczoną przysłonę, np. Mitakon - tylko 3 lamelki.....do tego dystans roboczy dużo mniejszy - 21.67mm dla 4x i 16.82mm dla 4,5x,
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa  5X Ultra Macro

Post autor: Jacek Kurzawa »

:okok: Dzięki za info. Bardzo ciekawa zapowiedź.
Przyglądam się temu segmentowi od ponad roku. Wspomniałeś Mitakona 20mm. Były już wcześniej takie kontrukcje jak: Venus 60mm f/2.8 Ultra Macro i Yasuhara Nanoha x5 Macro Lens. Nisza sie wypełnia. Brakuje mi w tym wszystkim obiektywu z AF, na taki bym się chyba skusił od razu. A może wyszło coś ostatnio, co posiada skalę odwzorowania ponad 2x i automatykę ostrości na system 4/3 micro? Ciekawe, dlaczego jeszcze czegoś takiego nie wyprodukowano?
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa  5X Ultra Macro

Post autor: Dark »

Ten obiektyw jest już na mojej liście zakupów :D

Odpowiednik Canonowskiej MPE-65 na Nikona i do tego ostrzejszy i ciut bardziej kontrastowy wg. tych pierwszych testów w sieci.

AF, jak zauważył Paweł, tu bardziej by przeszkadzał niż pomagał. Początek skali od 2,5x + konieczność pracy na przysłonie roboczej przebolę ;) Mogę w ten sposób wyeliminować pracę na rewersach i uzupełniam lukę między standardowymi makro, a obiektywami mikroskopowymi.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Venus Optics Laowa  5X Ultra Macro

Post autor: PawełB »

całkiem przyzwoite te Laowy. Narobiło się teraz producentów słoików.........Akurat ta mnie nie interesowała, bo mam zuiko 60,
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Venus Optics Laowa  5X Ultra Macro

Post autor: PawełB »

Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa  5X Ultra Macro

Post autor: Jacek Kurzawa »

Niestety, z tego testu nic nie wynika. Trudno zresztą w takich warunkach o miarodajne wyniki. To zdjęcia robione na targach w Yokohamie. Trzeba spokojnie poczekać aż obiektyw się upowszechni.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa  5X Ultra Macro

Post autor: Przemek Zięba »

Też uważam, że trzeba poczekać, ale jego zastosowanie będzie wybitnie studyjne, niemniej poczekajmy może zaskoczy? Kwestia bardzo dobrego oświetlenia i stabilizacji będą kluczowe..
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Venus Optics Laowa  5X Ultra Macro

Post autor: PawełB »

pojawił się nowy test Laowy wraz z porównaniem z Canonem MPE :

http://www.nickybay.com/2018/03/laowa-2 ... macro.html

No powiem że wygląda to ŚWIETNIE patrząc na jakość uzyskanych fotograffi i stacków......
"The Laowa 25mm f/2.8 2.5-5x shines in most categories with the exception of its lack of aperture coupling."


w ogóle polecam tę stronkę Nicky Bay'a- sporo ciekawych pomysłów
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa  5X Ultra Macro

Post autor: Jacek Kurzawa »

Jak widać, dotąd nie mający konkurenta MP-E 65 zostanie wkrótce zdetronizowany. I bardzo się cieszę, jak pewnie bardzo wiele osób sytuację, bo dotąd aby osiągnąć jakość MP-E65 należało przejść na Canona, tak więc jakość wymuszała określony system. Teraz jakość stanie się powszechniejsza. Niestety w tej technologii nieodzowne są sanki. Dlatego wcześniej pisałem, że czekam na AF, bo to całkowicie rozwiązałoby sprawę stackingu.

Świetny test, widać parę ciekawych patentów, np z oświetleniem lampką rowerową.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa  5X Ultra Macro

Post autor: Przemek Zięba »

Na stronie Laowa podana jest cena 400 dolarów wychodzi naprawdę obiecująco...
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa  5X Ultra Macro

Post autor: Dark »

Jacek Kurzawa pisze:Jak widać, dotąd nie mający konkurenta MP-E 65 zostanie wkrótce zdetronizowany. I bardzo się cieszę, jak pewnie bardzo wiele osób sytuację, bo dotąd aby osiągnąć jakość MP-E65 należało przejść na Canona, tak więc jakość wymuszała określony system. Teraz jakość stanie się powszechniejsza. Niestety w tej technologii nieodzowne są sanki. Dlatego wcześniej pisałem, że czekam na AF, bo to całkowicie rozwiązałoby sprawę stackingu.

Świetny test, widać parę ciekawych patentów, np z oświetleniem lampką rowerową.
By osiągnąć jakość i wygodę ;) Bo zdjęcia o lepszej jakości można było uzyskać stosując różne patenty, jak obiektywy mikroskopowe, dobre szkła na rewersie itp.

Co do lampki, ja stosowałem czołówkę, działa to podobnie, możliwe jednak, że te rowerowe są znacznie silniejsze.

Jak za tę cenę, to pozostaje tylko brać :mrgreen:
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa  5X Ultra Macro

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dark pisze: By osiągnąć jakość i wygodę ;) Bo zdjęcia o lepszej jakości można było uzyskać stosując różne patenty, jak obiektywy mikroskopowe, dobre szkła na rewersie itp.
.. i wygodę i kompatybilność, której MPE-65 nie oferuje. Oczywiście, że mówimy o jakości w klasie obiektywów, cała reszta - te różne metody, szkła mikroskopowe i zestawy szkieł, patentów, redukcji itp. jest poza dyskusją. Zresztą te inne rozwiązania nie są najczęściej ani tańsze, ani wygodniejsze. Ten obiektyw Venus Optics Laowa 5X Ultra Macro staje się najlepszym obiektywem do macro i - co widać po tym teście - prawdopodobnie okaże się hitem 2018 roku.

Znalazłem jeden mały minus w stosunku do MP-E65 - skala odwzorowania. Powiększa od 2,5x co powoduje, że największy kadr, jaki można sfocić tym obiektywem w systemie 4/3 to tylko około 8,5mm. Ale to się akurat świetnie składa, bo M.Zuiko 60mm z DCR-250 pokazany w tym wątku >>> obejmuje 11mm kadru.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Dark »

Z moją 60tką na pierścieniach też idealnie się wpasuje. Bo o ile pamiętam wyciągam tym zestawem maksymalnie koło 2,5-3:1.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Przemek Zięba »

W opisie producenta to cudo zalecane do obiektów mniejszych niż 1 cm, w zasadzie uzupełniaj 60 - tke Laowy i chyba był taki zamysł, by stworzyć dwa szkła uzupełniające się.
mysz leśna
Posty: 1131
Rejestracja: sobota, 27 sierpnia 2016, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: mysz leśna »

Dopiero dzisiaj zauważyłem ten obiektyw:
http://www.opticallimits.com/canon_eos_ ... 25f28ultra
(i na Optyczne i in.)
Ciekawe ile mu się powiększy cena o haracze przy przechodzeniu przez granicę.
To chyba raczej do martwych owadów, w terenie do mało poruszających się, jak szarańczaki, mszyce.
Ale można będzie fotografować z dobrze widocznymi fasetkami oczu etc.
mysz leśna
Posty: 1131
Rejestracja: sobota, 27 sierpnia 2016, 21:35
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: mysz leśna »

Już jest, około 1850 zł, a powinien 1490 zł ... Wydatek spory, ale jak na obiektyw niezbyt duży. Ale i tak idzie zima ...
Nadałby się też do roślin, jakichś zbliżeń pylników, słupków.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: PawełB »

przy takich powiększeniach zdjęcia tylko ze sztucznym oświetleniem, ale w terenie spokojnie da się wykorzystać
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Dark »

Najprawdopodobniej w marcu go kupuję.

Już mam dla niego niestandardowe zastosowanie, bo wykombinowałem metodę łączenia takiej optyki z kamerami mikroskopowymi. Do stacków okazów jak znalazł. Poniżej kombinacja kamery z Nikkor Micro 60/2.8. Oko z pełnym kompletem pierścieni. Z tą Laowa będzie łatwiej, lżej i wygodniej pracować z taką drobnicą.

A kolega szaleje już z tym obiektywem w terenie:
https://www.flickr.com/photos/irass/43058643450/
Załączniki
2018-08-29-07-44-46-(C)_.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (352.07 KiB)
2018-08-28-15-15-57-(C)_.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (287.47 KiB)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Dark »

Jednak udało się dorwać to szkło wcześniej. Jestem po kilku pierwszych strzałach i jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Wkrótce pozbywam się szerokokątnego Takumara, którego do takich zdjęć mocowałem odwrotnie...

Na zdjęciu skakun. Ok. 3-4 mm długości.
Załączniki
Heliophanus sp.
Heliophanus sp.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (392.7 KiB)
Heliophanus sp.
Heliophanus sp.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (398.18 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Jacek Kurzawa »

Wiem o tym już z FB. Gratuluję (do odważnych świat należy) działaj! Testuj i daj więcej zdjęć. Obiektyw wymaga eksperymentów, rynek szkieł jest dość ciasny. Trzeba by znaleźć niszę (myslę o obiektach) , w której ten obiektyw zostawia konkurencję w tyle, (jakościowo i cenowo, bo tak zdaje się jest), ale to trzeba sprawdzić.
Zrób więcej zdjęć.

Proponuję taki test:
Warunki:

- główka zapałki
- moneta 20 gr (centrum)
- oko Wł.Jagiełły na 100 zł banknocie
- cyfra numeru seryjnego j.w.


kadr - około 2-3 mm
jeden shot (żadnego stackingu)
Reszta (ISO, czas) wg uznania. Testujemy optykę, niwelujemy niedoskonałości sprzętu).
Dobrze byłoby sprawdzić MP-E 64 Canona i kilka innych "wiodących" rozwiązań.

Rycerze! Przybywajcie na bój!
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: M. Stachowiak »

Wątpię, czy takie zdjęcia będą porównywalne. O jakości zdjęć decyduje nie tylko optyka (obiektyw), ale w znaczącym stopniu warunki oświetlenia, w jakich będą wykonywane zdjęcia, dobór parametrów (czas naświetlenia, przysłona), no i aparat (body), a w szczególności typ i rozmiar matrycy oraz sposób rejestracji, przetwarzania i zapisu sygnału.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Dark »

Zgadza się. Z resztą na "optycznych.pl" są ciągle o to spory, w jakiej formie, formacie i czym miałyby być robione zdjęcia, aby można było porównywać obiektywy między różnymi systemami.

Ale zdjęcia zaproponowane przez Jacka mogą przynajmniej dać jakiś pogląd na to, co teoretycznie można wycisnąć z danej optyki. Laowa jest ciągle mało popularna, ale robi sporo ciekawych konstrukcji. Taki "królik doświadczalny" zawsze może się przydać ;-)

Jak znajdę trochę wolnego czasu, co w mojej obecnej sytuacji jest dość trudne, spróbuję wykonać przynajmniej część kadrów z listy.

Obok tego szkła nabyłem również szerokokątny Laowa 15/4 ze skalą odwzorowania 1:1. Akurat tu obiektyw lekko zawiódł moje oczekiwania, przynajmniej jeśli chodzi o zastosowanie makrofotograficzne, ale jako UWA i sprzęt do "close-up'ów" wydaje się nadspodziewanie dobry. Jak będę miał trochę materiału z obu, nie omieszkam podzielić się jakąś recenzją na forum.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Przemek Zięba »

Witam, przyłączę się do dysputy ponieważ i ja jestem od kilku dni właścicielem tego cuda, pierwsze testy w domu jeszcze nie w terenie..
Myślę że szkło ma potencjał :-)
Pierwsze zdjęcia bez specjalnej obróbki odnośnie ostrości. Czekam na nowe lampy makro i w tej chwili mam jedynie lampę z kiepskim dyfuzorem.
Wybieram się jutro w teren to może jeszcze coś wrzucę.
Załączniki
DSC04639.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (124.99 KiB)
DSC04634.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.04 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Jacek Kurzawa »

M. Stachowiak pisze:Wątpię, czy takie zdjęcia będą porównywalne.
Dark pisze:Ale zdjęcia zaproponowane przez Jacka mogą przynajmniej dać jakiś pogląd na to, co teoretycznie można wycisnąć z danej optyki.
Zgadzam się z Wami, ale jeszcze podprostuję. Z mojej strony to jest propozycja zabawy, nie jakichś poważnych testów, bo oczywiscie nie da się tak do tego podejść. Ale za to możemy porównać nie tylko to szkło, ale po prostu możliwości jakie mamy obecnie - każdy ze swoim sprzętem - i to porównać. Wybór obiektów jest po to, abyśmy mieli odniesienie do skali bo np w przypadku głowy mrówki to ja nie wiem, czy to jest mrówka dł. ciała 2 czy 10mm. I też nie chodzi mi o zawody "kto lepiej" ale pewne porównanie na 2018, jakie mamy mozliwości sprzętowe i jak do tego pasuje ta Laowa. Oczywiscie i MP-E 65 by się tu przydało i wszelkie wynalazki makro z Raynoxami. Grunt, aby coś porobić, pobawić się i porównać. A pewnie wszyscy na tym jakoś skorzystamy.
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Przemek Zięba »

Mrówka ma ok. 10 mm
to Camponotus vagus
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: PawełB »

Przemek, trzeba sobie radzić, lampa z dyfuzorem z jednej strony, odbłyśnik ze sreberka po przeciwnej stronie, będzie kontra :-)
1) czy to jest pełen kadr?
2) Zakładam że powiększenie max (ale ty chyba masz pełną klatkę, na APSC czy m4/3 względne powiększenie będzie wększe)
3) jaka przysłona

proponowany przez Jacka banknot ma o tyle większy sens od mrówki, ze będzie taki sam dla wszystkich, obiekt jest płaski, tak więc można lepiej ocenić rozdzielczość i krzywiznę pola. Poza tym jednak przy takiej skali to już bez stackowania ciężko uzyskać użyteczny obraz.......

PS. Warto też dodać fotografię linijki. Przypomne moją gdzieś tu pokazywaną fotkę z mojego zestawu OLY - 7 mm w kadrze oznacza powiększenie porównywalne z 5:1 dla pełnej klatki.... Czyli Laowa założona do m4/3 da max "względne" powiększenie 10x i skalę 5x-10 x czyli jakby wyjście dokładnie poza możliwości prostego zwiększenia skali z zuiko 60.
Załączniki
Tyle można wyciągnąć na m4/3 z zuiko 60 +26 mm pierścienie + raynox 250 z zchowaniem całej automatyki  jak i możliwości stackowania w niektórych body
Tyle można wyciągnąć na m4/3 z zuiko 60 +26 mm pierścienie + raynox 250 z zchowaniem całej automatyki jak i możliwości stackowania w niektórych body
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (332.37 KiB)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Dark »

W moim wypadku (zdjęcia skakuna) to FF, f8, błyskałem dwoma lampami stojącymi po bokach w sufit.

Można też sfotografować papier milimetrowy, co może jeszcze lepiej zwizualizować i powiększenie i ew. krzywizny pola.

Na małą próbę podłączyłem obiektyw do kamery z matrycą 1" i tu już powiększenie robi się monstrualne. Po cichu liczę na to, że w niedzielę trochę nad tym tematem popracuję. Zwłaszcza, że nie porównywałem jeszcze możliwości szkła z pierścieniami pośrednimi. Ale od takich skali powiększeń, mam już obiektywy mikroskopowe :laugh:

Miałem i tak dobrą zabawę, bo dystans roboczy jest znacznie większy niż przy pracy ze szkłami na rewersie. Tak więc to całkiem poręczne narzędzie.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: PawełB »

ciekawe jakby podłączyć Raynoxa do laowy....co prawda ze 2 cm odległości roboczej tracimy przez jego grubość, ale ciekawe co wyjdzie?
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Jacek Kurzawa »

Zrobiłem takie próbki (czas fotografowania 10 min., z wysłaniem zajęło mi to 35min), bez napinania się. Zestaw GH4 + M.Zuiko 60mm + Raynox DCR-250. Ostatnio tym zestawem robiłem zdjęcia kilka miesięcy temu, więc to jest tak całkowicie "z doskoku". Największe powiększenie, ISO 200, czas 1/400, f-5.
Zamieszczam całe kadry (mocno zmmniejszone zdjęcia i wycinek 1600 x 1200 bez jakiejkolwiek obróbki.
Bankot jest trudnym obiektem, nie był to dobry pomysł, bo jest falisty i duży. Z kolei moneta nie była idealnie prostopadła, przez co płaszczyzna ostrości nie obejmowała całości. Ale jest do czego porównać.
Załączniki
zapalka.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (493.08 KiB)
_1240867.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (80.13 KiB)
20gr.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (729.58 KiB)
_1240869.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (260.59 KiB)
oko.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (396.44 KiB)
_1240870.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (194.34 KiB)
_1240871.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (223.32 KiB)
_1240871.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (469.39 KiB)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Dark »

PawełB pisze:ciekawe jakby podłączyć Raynoxa do laowy....co prawda ze 2 cm odległości roboczej tracimy przez jego grubość, ale ciekawe co wyjdzie?
Z racji konstrukcji obiektywu (mała średnica zakrywana takim "kapslem") raczej jest to niewykonalne. Trzeba byłoby robić jakąś przejściówkę.
Jacek Kurzawa pisze:Zrobiłem takie próbki (czas fotografowania 10 min., z wysłaniem zajęło mi to 35min), bez napinania się. (...)
W moim wypadku, ustawienie jakiegokolwiek sprzętu w zasięgu ręki, skończy się totalną demolką ze strony dziecka :laugh: :twisted: Mogę fotografować tylko wtedy, gdy reszty domowników nie ma ciałem lub duchem na miejscu ;) Łapię się na tym, że komputer odpalam w domu raz na kilka dni i to na bardzo krótki czas... tak więc różnie to u mnie wygląda :laugh:
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: PawełB »

Dark, jakie tam niewykonalne, wystarczy ręcznie przyłożyć w trakcie zdjęcia albo pokleić taśmą malarską
Wynalazek ojcem potrzeby !!!
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Przemek Zięba »

PawełB pisze:ciekawe jakby podłączyć Raynoxa do laowy....co prawda ze 2 cm odległości roboczej tracimy przez jego grubość, ale ciekawe co wyjdzie?
a jak to zrobić technicznie? Laowa 25 nie ma gwintu filtrowego..aa Darku już pytał o to, no fakt ale trzeba b y bardzo centralnie kleić taśmą idealnie centrycznie to nie wyjdzie
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: PawełB »

dzizus, nigdy nie trzymaliście w ręku soczewki albo filtra o innej średnicy niż obiektyw w czasie zdjęcia????

Jeśli okaże się ze coś wychodzi wtedy warto coś kombinować (np. jakaś tuba z tektury, ew z z gąbką lub tekturą falistą wewnątrz wyrównującą różnice średnicy itp.)
Zrobiłem dla was nawet projekt inżynierski :-)
CENTRYCZNY !!!
Załączniki
laowa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.63 KiB)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Przemek Zięba »

projekt bombowy :mrgreen: ale odległość soczewki od obiektu zapewne ulegnie zmniejszaniu do tego stopnia, że będzie to nieużyteczne poza warunkami studyjnymi. O właściwym oświetleniu nie mówiąc. GO będzie pewnie papierowata. Mikroskopijny obiekt to może by i ciekawie wyszedł, ale to lepiej założyć obiektyw mikroskopowy 6,3x.
Ta Laowa jak napisał Darek ma wielką zaletę, bo dystans roboczy nie jest taki mały, więc eksperymenty eksperymentami a tutaj chodzi o użyteczność w terenie. Fotografowanie płaskich rysunków, papieru milimetrowego? W zasadzie nie wiem po co... Wykresy? Tabelki krzywe, lepiej chyba porobić jakieś foty w terenie. Testy? Każdy dysponuje innym sprzętem, różnych matrycach, różnym maksymalnym ISO użytecznym , z oświetleniem o różnej temperaturze barwowej, jasności. Robiąc różnymi aparatami o różnych parametrach nie przybliży nas to do jakiejś prawdy objawionej. Bo sensownie byłoby wykorzystać jeden model aparatu i różne obiektywy , jak to się testuje zazwyczaj, no chyba że chodzi o zabawę.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Dark »

PawełB pisze:(...)
Zrobiłem dla was nawet projekt inżynierski :-)
CENTRYCZNY !!!
Potrzeba matką wynalazków :laugh: Pewnie wykombinowałbym coś w ten deseń, bo już nie takie rzeczy się robiło, tylko największy problem stanowi dziś dla mnie... brak Raynoxa, którego miałem wypożyczonego :mrgreen:

Ale szczęście w nieszczęściu. Wpadli dziś goście i mogłem na chwilę zająć młodego, a to pozwoliło na wykonanie kilku zdjęć. Fotografowałem na dość niestabilnym podłożu, więc gdy chciałem już wejść w ekstremalne powiększenia, zwykłe tupnięcie nogą miało wpływ na końcowy efekt.

Każda fota wykonana D800 (sensor FF - ~35x24mm), do tego goła Laowa 25/2.8 lub z pierścieniami. Dwa kadry, jako ciekawostka, z obiektywów mikroskopowych na wyciągu ok. 80 mm.
ISO 100, f8, czasy różne :)
Za jakiś czas spróbuję z sensorem 1" i 1/1.8", na jakimś sensownym podłożu.
Załączniki
Laowa: powiększenie 2,5x
Laowa: powiększenie 2,5x
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (390.13 KiB)
Laowa: powiększenie 5x
Laowa: powiększenie 5x
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (370.48 KiB)
Laowa + pierścienie 68 mm: 2,5x
Laowa + pierścienie 68 mm: 2,5x
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (366.65 KiB)
Laowa + pierścienie 68 mm: 5x
Laowa + pierścienie 68 mm: 5x
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (366.65 KiB)
Carl Zeiss Jena Apo 15x
Carl Zeiss Jena Apo 15x
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (385.94 KiB)
Chiński Planachromat 20x - metalograficzny
Chiński Planachromat 20x - metalograficzny
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (360.1 KiB)
Laowa: powiększenie 2,5x
Laowa: powiększenie 2,5x
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (399.56 KiB)
Laowa: powiększenie 5x
Laowa: powiększenie 5x
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (397.29 KiB)
Laowa: powiększenie 5x
Laowa: powiększenie 5x
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (333.68 KiB)
Laowa + pierścienie 68 mm: 5x
Laowa + pierścienie 68 mm: 5x
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (383.9 KiB)
Laowa: powiększenie 5x
Laowa: powiększenie 5x
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (348.96 KiB)
Laowa + pierścienie 68 mm: 5x
Laowa + pierścienie 68 mm: 5x
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (389.33 KiB)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Dark »

Dobra, sezon się zaczął, obiektyw już w częstszym użyciu :laugh:

Muszę powiedzieć, że fotografuje się znacznie wygodniej niż szerokimi kątami na rewersie i pierścieniach.
Primo, większa odległość robocza i "normalny" tryb pracy. Mechanicznie i optycznie to super szkło.
Secundo, wreszcie nie ma tych cholernych odblasków, nawet przy świetle z kontry.

Kilka próbek poniżej...
Załączniki
Aelurillus v-insignitus
Aelurillus v-insignitus
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (386.09 KiB)
Stegodyphus cf. mimosarum
Stegodyphus cf. mimosarum
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (216.17 KiB)
Coccinella septempunctata
Coccinella septempunctata
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (245.02 KiB)
Opatrum sabulosum
Opatrum sabulosum
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (263.59 KiB)
Ontophagus sp.
Ontophagus sp.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (307.95 KiB)
Aelurillus v-insignitus na maksymalnym wyciągu.
Aelurillus v-insignitus na maksymalnym wyciągu.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (396.98 KiB)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Jacek Kurzawa »

Dzięki za przykładowe fotki i opnie. Kilka dni temu miałem Cię pytać o ten obiektyw. Jakaś telepatia czy co.... :okok:

To są pojedyncze strzały jak widać, bez składania Na pełnej klatce maksymalny możliwy obszar kadru to 14,4 mm (szerokość)? A przy największym powiększeniu obejmuje 7,2 mm?

Któregoś dnia przestanę bić się z myślami i go po prostu kupię.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Dark »

Będę na dniach zamieszczał krótką recenzję na swoim blogu, więc pewnie wrzucę tu link.

Tak, to pojedyncze strzały, bo wszystkie okazy na zdjęciach były (i w większości są nadal ;) ) żywe.

Przy fotografowaniu z dużymi skalami odwzorowania warto wyposażyć się w ten obiektyw. Choć na najmniejszą drobnicę, to jednak ciągle wolałbym brać jakiś porządny obiektyw mikroskopowy - 2x, 4x, 10x i ew. 20x. Na razie korzystam z "chińskich" planachromatów, ale generalnie dają nieźle i radę i nie kosztują tyle co np. Nikony.
MAck
Posty: 57
Rejestracja: środa, 13 czerwca 2007, 22:58
UTM: EC09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: MAck »

Dark pisze:Będę na dniach zamieszczał krótką recenzję na swoim blogu, więc pewnie wrzucę tu link.
Podaj proszę link do Twojego bloga. Adres podany w profilu forum (http://kucharscy-foto.comli.com/) niestety nie działa :(
Awatar użytkownika
Delog
Posty: 703
Rejestracja: poniedziałek, 26 maja 2008, 15:34
UTM: CA56
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Delog »

Tak dla pobudzenia wyobraźni, może podasz Darku wartości przesłony?
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Dark »

MAck pisze:Podaj proszę link do Twojego bloga. Adres podany w profilu forum (http://kucharscy-foto.comli.com/) niestety nie działa :(
Proszę o jeszcze chwilę cierpliwości. Robota "na dwa etaty" i dziecko na głowie swoje robią :laugh:
Strona "wygasła", bo nie miałem czasu się nią zajmować. Bloga można znaleźć pod tym adresem:
https://www.terrarium.pl/blog/16-swiat-przez-lupe/
Delog pisze:Tak dla pobudzenia wyobraźni, może podasz Darku wartości przesłony?
Większość na f8-f11. Przy f16 mocno czuje się dyfrakcję, zwłaszcza przy maksymalnym wyciągu.

W swoim porównaniu Canona MP-E 65/2.8 i Venus 25/2.8, Nicky Bay podaje takie wartości jako "akceptowalne" przy dużych skalach odwzorowania:
Those who are new to high magnification photography must know about the effects of diffraction and light loss. The effective f-stop is (Magnification+1) x f-Stop. So if one were to try 5x magnification at f/16, the effective aperture would be (5+1)x16, or a mind-boggling f/96. To minimize diffraction and light loss, I would recommend using f/4 or f/5.6 at 5x magnification when shooting handheld, or f/2.8 when on a tripod. At lower magnifications like 2.5x, it is fine to use f/11 or f/16. To minimise diffraction, the settings listed in red below should be avoided while those in blue are borderline acceptable.
I tabelka, pokazująca to w formie bardziej przyswajalnej:
https://petapixel.com/assets/uploads/20 ... 00x296.jpg
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Dark »

Ok. Jest już mój krótki, subiektywny teścik tego obiektywu:
https://www.terrarium.pl/blog/16/entry- ... 28-25x-5x/

W poprzedni set wkradł się mały błąd, ale jakoś chyba nikt go nie wyłapał :laugh:
W trakcie sesji raz zmieniałem szkło, a że z jpg'ów wyrzucam EXIF, to zaplątały się dwa kadry z Nikkora 60/2.8D. Mowa oczywiście o oleicy, która przy tej wielkości owada, nie zmieściłaby się w kadrze, gdybym stosował Laowa 25/2.8 ;) :mrgreen:

Niedługo wrzucę podobny teścik Laowa 15/4. Równie ciekawa konstrukcja, ale do zupełnie innych kadrów.
Paweł Walkiewicz
Posty: 488
Rejestracja: sobota, 8 sierpnia 2009, 11:01
Lokalizacja: Otwock
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Paweł Walkiewicz »

Dark pisze:W poprzedni set wkradł się mały błąd, ale jakoś chyba nikt go nie wyłapał  :laugh:
Podczas minionego weekendu przechodziłem pierwsze próby z tym obiektywem i cały czas zastanawiałem się jakim cudem zmieściłeś tę oleicę :)
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Jacek Kurzawa »

A może usunąc z postu to zdjęcie oleicy?
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Dark »

Jacek Kurzawa pisze:A może usunąc z postu to zdjęcie oleicy?
Tak, poprosiłbym o to. Aby nie było mylące. Ja już nie mam możliwości edycji posta.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Dark »

W ramach "rehabilitacji" ;) , dorzucam garść zdjęć z ostatniego weekendu. Tym razem wszystko sfotografowane obiektywem Laowa.

Tradycyjny set-up: Nikon D800, Venus Laowa 25/2.8 (f8-f16), 3 lampy wyzwalane bezprzewodowo w CLSie.
Załączniki
Dermacentor sp.
Dermacentor sp.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (230.64 KiB)
Ixodes sp.
Ixodes sp.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (196.66 KiB)
Tmarus piger
Tmarus piger
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (367.28 KiB)
Pardosa sp.
Pardosa sp.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (332.57 KiB)
Oreina cf cacaliae
Oreina cf cacaliae
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (376.51 KiB)
Oreina cf cacaliae
Oreina cf cacaliae
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (276.94 KiB)
Otiorhynchus gemmatus
Otiorhynchus gemmatus
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (274.96 KiB)
Tibellus sp.
Tibellus sp.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (240.81 KiB)
Cheiracanthium sp.
Cheiracanthium sp.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (250.89 KiB)
Evarcha arcuata
Evarcha arcuata
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (299.37 KiB)
Pardosa sp.
Pardosa sp.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (381 KiB)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Przemek Zięba »

Wrzucę trzy fotki robione w terenie, mrówki to trudne obiekty do fotografowania tym razem spróbowałem z odwzorowaniem 3,5:1 oczywiście Laowa 25/2,8
Korpus Sony A7II, lampy macro Meike, doświetlanie ring LED Laowa, w terenie nie jest to prosty zestaw, do robienia zdjęć ,,z ręki" niemniej daje radę
dokładam pająka, ale pająk był cierpliwy mimo wszystko
Załączniki
DSC00672.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (116 KiB)
DSC00676.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.14 KiB)
DSC00668.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (72.38 KiB)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: Dark »

Wybrałem się na grzyby z Laowa... więc coś wpadło mi w kadr ;)

Wszystkie zdjęcia robione ze skalą 2,5:1 na przysłonach f8-f11.
Załączniki
Bolitophagus reticulatus
Bolitophagus reticulatus
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (375.64 KiB)
Bolitophagus reticulatus
Bolitophagus reticulatus
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (385.28 KiB)
Rhynchites auratus
Rhynchites auratus
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (384.49 KiB)
Rhynchites auratus
Rhynchites auratus
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (390.9 KiB)
kozik
Posty: 2
Rejestracja: piątek, 21 kwietnia 2023, 10:39
Lokalizacja: Kraków

Re: Venus Optics Laowa 25mm f/2.8 2.5-5X Ultra Macro

Post autor: kozik »

Od niedawna testuję Laowę 25 i jestem w niej zakochany. Piękna ostrość, nasycenie kolorów. Przy okazji może uda się komuś z Was zgadnąć kto był modelem?
Załączniki
FB_IMG_1682677091046.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.81 KiB)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”