Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Makrofotografia, mikroskopy, optyka
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: adam k. »

Nawiązując do mojej zapowiedzi z wątku viewtopic.php?f=845&t=43690 (ostatni wpis), sprawa jest już sfinalizowana. Dopiero ukończyłem budowę oświetlacza dwuramiennego na led cob "BRIDGELUX".
Zestaw składa się z dwóch led o mocy, każda 21,7W. Wybrałem temperaturę barwową 5000K, może niepopularna dość ciepła, ale takie właśnie led-y posiadają wysoki współczynnik oddawania barw, bo 95% CRI.
Źródła światła muszą być zasilane prądem o napięciu 34V. Takie wysokie napięcie stałe, zmusza do zastosowania czegoś podobnego do zasilacza stabilizowanego, laboratoryjnego. Jest to proste rozwiązanie, ale zdecydowałem się jednak, na wykonanie według własnego pomysłu zasilacza.
Powtarzalne nastawy, wyskalowane na oporach (rezystorach) bardziej mi odpowiadały. Oprócz tego, miałem już trzy zasilacze do różnych oświetlaczy i następny, to już zbyt wiele. Teraz wszystkie znajdują się w jednej wentylowanej obudowie. Zasilacz wyposażyłem w tester (napięcie, natężenie, moc, temperatura, czas pracy, programowanie parametrów zał./wył.)
Na pierwszej fotografii, dla porównania wielkości, z zasilaczem WILD.
Do danych technicznych dodam jeszcze, że odbłyśniki zamontowane w czarnych tulejach lamp skupiają światło do 31°, największy prąd zasilania dochodzi do 790mA, a radiatory w takiej konfiguracji nagrzewają się do temperatury 40°C w 10min.
Tyle czasu wystarczy na zrobienie dobrego stosu. Prawdę mówiąc, jeszcze nie robiłem zdjęć na tak dużym prądzie.

Zdjęcia testowe, będą później. Czekam na pytania.
Załączniki
DSC_3458-1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (372.34 KiB)
DSC_3459-1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (389.57 KiB)
DSC_3460-1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (398.36 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: M. Stachowiak »

Wygląda znakomicie. Ciekawe, jak sprawdzi się w użytkowaniu. Czy te diody nie są za silne? Widzę więcej ciekawych patentów (odwrócony stolik od mikroskopu, kolumna reprodukcyjna z mechanizmem ogniskowania od Technivala) :-).
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: adam k. »

M. Stachowiak pisze:Wygląda znakomicie. Ciekawe, jak sprawdzi się w użytkowaniu. Czy te diody nie są za silne?
Oświetlacz zaprojektowałem z myślą o trzech zastosowaniach, tj.: do kolumny, tej ze zdjęć, mikroskopu stereoskopowego, a mój syn też już "pstrykał" studyjne obiekty z dyfuzorami.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: adam k. »

M. Stachowiak pisze:Widzę więcej ciekawych patentów (odwrócony stolik od mikroskopu, kolumna reprodukcyjna z mechanizmem ogniskowania od Technivala) :-).
Mietku, nic się nie ukryje przed Twoim wzrokiem.
A jednak coś ukryłem :D . Mechanizm ogniskowania wspomogłem kołami zębatymi 55/14, to jest przełożenie dodatkowo zmniejszające przesuw o 3,92....x. Jedna "kreska" na podziałce manualnej daje 0,0025mm= 2,5μm przesuwu góra/dół.
Do zrobienia stosu dla motyla o rozpiętości skrzydeł ok. 7-9mm, trzeba ponad 100, a najlepiej 200 zdjęć. Zabieg nieczęsty, tylko do publikacji. Mam w planach napęd z silnikiem krokowym.
W odwróconym stoliku Studar-a, jest jeszcze manipulator kulowy, podobny, zminiaturyzowany jak w poście: viewtopic.php?f=46&t=40567
Na zdjęciach nie widać, bo jest pod oświetlonym dyfuzorem.
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: M. Stachowiak »

Jestem pełen uznania dla Twojej pomysłowości i sprawności technicznej ;-). Tak trzymać! :-)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: Dark »

Gratuluję pomysłowości i wytrwałości :brawo:

Widzę kilka znajomych obiektów, od obiektywu zaczynając ;)

To jest natywny mieszek Nikona, czy przerabiany? Mam w planach zrobienie podobnej stackownicy, ale na razie leży w częściach i czeka na lepsze czasy. Na chwilę obecną ogarniam temat dużych powiększeń klasycznym mikroskopem biologicznym z oświetlaczami LED z linkowanego wątku. Statyw mikroskopu z mikroruchami na poziomie 2um w zupełności mi wystarcza. No i raczej nie planuję mocować swoich lustrzanek, z racji liczby zdjęć wymaganych do pojedynczego stosu. Wolę ich tak nie katować :)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: adam k. »

Dark pisze: Widzę kilka znajomych obiektów, od obiektywu zaczynając ;)
To jest natywny mieszek Nikona, czy przerabiany? Mam w planach zrobienie podobnej stackownicy, ale na razie leży w częściach i czeka
Mieszek Nikon PB-5, nie przerabiany. Przypuszczam, że Twoje części, to szyna WeMacro.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: Dark »

adam k. pisze: Mieszek Nikon PB-5, nie przerabiany. Przypuszczam, że Twoje części, to szyna WeMacro.
Fakt. Czyli w sumie też bez przeniesienia automatyki. Przy aparatach bez pomiaru światła, trzeba pilnować stałych warunków.

W moim wypadku to stary, całkowicie manualny statyw mikroskopowy :) Chcę odciąć uchwyt głowicy, aby móc w to miejsce zaczepić obiektyw makro mocowany przez odpowiedni adapter c-mount z jakąś kamerą mikroskopową. Dzięki temu miałbym typowy "makroskop", niezależnie od mikroskopu do ekstremalnie dużych powiększeń.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: adam k. »

Stałe warunki są do zapamiętania, z tą myślą oświetlacz jest regulowany nie potencjometrycznie, lecz skokowo.
Dobry pomysł z tym mikroskopem. W mojej kolumnie, też zastosowałem, jak już wiadomo mechanizm od Technivala. Dodałem do niego kolumnę, "słup teleskopowy" o średnicy 50/30mm. Taka grubość stalowych części zapewnia stabilność.
Przez tą kolumnę i parę dodatkowych dystansów uzyskałem odległość od osi kolumny do osi obiektywu, aż 170mm. Potrzebne to było dla zmieszczenia mechanizmu mikrometrycznego (Biolar) przesuwu, podnoszenia stolika przedmiotowego.
Kolumna, jak piszesz "stackownica", może służyć bez mieszka, ale zakładam wtedy dodatkowy słup zwiększający odległość do obiektu fotografowanego, z zachowaniem reszty zestawu.

Piszesz o "ekstremalnie dużych powiększeniach". Rozumiem, że o takich około 10x, 20x. Większe, to już na optycznym. Dla pierwszych powiększeń, sprawdzają się obiektywy, o dużym WD, np.: Mitutoyo 10x M Plan Apo, do oświetlania bocznego.
Tylko te ceny, ucinają wszystkie marzenia.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: Dark »

adam k. pisze:(...)
Piszesz o "ekstremalnie dużych powiększeniach". Rozumiem, że o takich około 10x, 20x. Większe, to już na optycznym. Dla pierwszych powiększeń, sprawdzają się obiektywy, o dużym WD, np.:  Mitutoyo 10x M Plan Apo, do oświetlania bocznego.
Tylko te ceny, ucinają wszystkie marzenia.
Muszę powiedzieć, że da się pracować nawet z klasycznymi obiektywami do mikroskopów biologicznych. Moje gęsie szyje, dzięki małym rozmiarom i przy zastosowaniu papierowego dyfuzora, pozwalają "jako tako" oświetlić obiekt nawet nawet z obiektywem 40x o WD rzędu 0,5 mm. Choć oczywiście najczęściej stosuję planachromaty 2x, 4x, 10x i 20x z mikroskopu Delta Optical Evolution 300 LED i ostatnio Nexcope NE610. Będę miał niedługo 40tkę z WD 1,5mm od Nexcope NE610. To już troszkę ułatwi mi pewne sprawy.

Dla przykładu efekty (co prawda kompresowane) z zastosowaniem mikroskopu Delty + kamera mikroskopowa Leica Flexacam C1.
Załączniki
Hippobosca - Plan 2x, 26 zdjęć
Hippobosca - Plan 2x, 26 zdjęć
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (373.12 KiB)
Hippobosca - Plan 2x, 58 zdjęć
Hippobosca - Plan 2x, 58 zdjęć
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (352.13 KiB)
Hippobosca - Plan 4x, 32 zdjęcia
Hippobosca - Plan 4x, 32 zdjęcia
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (333.05 KiB)
Hippobosca - Plan 10x, 18 zdjęć (tu zrobiłem ciut za mało)
Hippobosca - Plan 10x, 18 zdjęć (tu zrobiłem ciut za mało)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (277.47 KiB)
Hippobosca - Plan 4x, mikropanorama z 4 odrębnych stacków (łącznie 102 zdjęcia)
Hippobosca - Plan 4x, mikropanorama z 4 odrębnych stacków (łącznie 102 zdjęcia)
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (272.92 KiB)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: adam k. »

Przyznaję, imponujące wyniki :okok: .
Na moim rutynowym Jenamedzie, wstawianie obiektów typu owad, pod obiektywem jest raczej niemożliwe. Mikroskop skonstruowano tak, aby służył do badania próbek na szkiełkach.
Obiektywy od kompletu, takie jak np.: 12,5x Apochromat, 6,3x Apochromat nadają się do zastosowania w tytułowej kolumnie - temat do rozważenia. Jeszcze nie potrzebowałem podobnych konfiguracji do moich celów. Twoja kamera rozwiązuje problem z ilością klatek potrzebnych do stosów.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: Dark »

adam k. pisze:Przyznaję, imponujące wyniki :okok: .
Na moim rutynowym Jenamedzie, wstawianie obiektów typu owad, pod obiektywem jest raczej niemożliwe. Mikroskop skonstruowano tak, aby służył do badania próbek na szkiełkach.
W sumie mój Evolution 300 też formalnie jest mikroskopem wyłącznie do preparatów na szkiełkach. Stolik ma jednak dość duży zakres ruchu (jeśli pamiętam to minimum 15-20 mm, nie wiem jak jest w Jenamedzie), tak więc mogę pracować też na obiektach przestrzennych, zachowując zdolność do złapania ostrości w pewnym zakresie. Jednak faktycznie, dopiero wkręcenie obiektywu przez adapter do tuby optycznej/stakownicy, daje możliwość niemal nieograniczonej pracy.
adam k. pisze:Obiektywy od  kompletu, takie jak np.: 12,5x Apochromat, 6,3x Apochromat nadają się do zastosowania w tytułowej kolumnie - temat do rozważenia. Jeszcze nie potrzebowałem podobnych konfiguracji do moich celów. Twoja kamera rozwiązuje problem z ilością klatek potrzebnych do stosów.
Tak. Kamera ułatwia pewne sprawy, zwłaszcza szybka transmisja obrazu na komputer no i brak obciążenia dla sprzętu foto. Mam dostęp do optyki semiapo i apochromatów Leica, niestety na inne mocowanie niż mój domowy sprzęt, bo M25 zamiast klasycznego RMS. Będę się chyba bawił w przejściówki lub zamocuję to na zupełnie odrębnym statywie (mam taki, ale niestety bez możliwości podłączenia przysłony polowej do pracy w świetle przechodzącym).
Załączniki
Delta Optical Evolution 300 do pracy w świetle odbitym.
Delta Optical Evolution 300 do pracy w świetle odbitym.
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (172.41 KiB)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: adam k. »

Tak, jest znaczna różnica, Twój osiąga 15-20mm, a w Jena... jest zaledwie 2mm. Istnieje możliwość usunięcia czasowego kondensora i w przestrzeń powstałą, zainstalowania obiektu. Na marginesie, w Jena.. średnica gwintu obiektywów -25mm. Kompletowałem przejściówki do moich obiektywów i ciągle przychodziły paczki od sprzedawcy z PRC z innymi częściami. Zdegustowany tym faktem, odstawiłem temat na przyszłość.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: Dark »

adam k. pisze:Tak, jest znaczna różnica, Twój osiąga 15-20mm, a w Jena... jest zaledwie 2mm. Istnieje możliwość usunięcia czasowego kondensora i w przestrzeń powstałą, zainstalowania obiektu. Na marginesie, w Jena.. średnica gwintu obiektywów -25mm. Kompletowałem przejściówki do moich obiektywów i ciągle przychodziły paczki od sprzedawcy z PRC z innymi częściami. Zdegustowany tym faktem, odstawiłem temat na przyszłość.
Faktycznie, niedobrze, bo to strasznie mało. Zważywszy, że niektóre szkiełka podstawowe mogą mieć ok. 2mm + nakrywkowe, grubsze niż 0,17mm i robi się ciasno.

M25 to średnica mocowania większości obiektywów Leica/Jena i np. nowej optyki Nikona NIS60 (oraz najnowszych Nexcope, Optika). Tylko w najprostszych modelach Leica, jak DM300, stosowany jest jeszcze gwint RMS (ale te mikroskopy to straszne "kastraty").

Ja zastanawiałem się też nad adapterami z Aliexpress, ale faktycznie to trochę taka niewiadoma. Z renomowanych dostawców mógłbym polecić Thorlabs, ale ceny w stosunku do "Chińczyków" robią się już konkretne.

https://www.thorlabs.com/search/thorsea ... =m25%20rms
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: adam k. »

Dark pisze: Faktycznie, niedobrze, bo to strasznie mało. Zważywszy, że niektóre szkiełka podstawowe mogą mieć ok. 2mm + nakrywkowe, grubsze niż 0,17mm i robi się ciasno.
Do pracy na szkiełkach, jest dobrze i przewidziany prześwit działa na różnych grubościach podstawowych, nakrywkowych, tylko nie do oglądania innych obiektów. Tak na marginesie, też musiałem coś przerobić w mechanizmie.
Fabryczny posuw nadawał się do rutynowych, powtarzających się wielokrotnie wysokości.
Wstawiłem dwa koła pasowe z paskiem uzębionym, połączonym dwustopniową przekładnią.
Zmodernizowany mechanizm sprawdza się bardziej niż oryginalny układ. Dwa przełożenia tj., jedna podziałka na skali obrotowej daje- 0,0008mm; a
drugie- 0,005mm. Reasumując, drobniejszy podział lepiej sprawdza się do fotografowania, drugi- 0,005 zgrubny i mniej dokładny niż w oryginale.

Stronę którą podałeś, oglądałem wcześniej. Pewne zamawianie i bez niespodzianek.
Załączniki
DSC_3645.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (392.54 KiB)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: adam k. »

Bardzo szybki test, wykonałem na tych samych parametrach aparatu i zasilacza.
Zdjęć nie obrabiałem, pojedyncze, bez balansu bieli i dyfuzora. Temperatura barwowa jw. 5000°K, pomiar napięcia, prądu, mocy = (31,5V; 0,070A;2,2W). Dopiero piąty poziom "mocy"skokowy, jest ogromny zapas i możliwości dla zastosowania dyfuzorów.
Bezpieczna odległość obiektu od powierzchni led, tutaj wynosi 100mm.
Widoczne rozjaśnienie tła, uzyskałem przez przesuwanie dwóch przesłon, zainstalowanych na dodatkowej prowadnicy stolika przedmiotowego. Przesłony nie mają nic wspólnego z dyfuzją, nie przepuszczają światła, lecz tylko przesłaniają jego źródła.
Na ewentualne pytania odpowiem wieczorem.
Załączniki
Obiekt bez oznaczenia, rozpiętość skrzydeł 10,5mm, wszystkie zdjęcia
Obiekt bez oznaczenia, rozpiętość skrzydeł 10,5mm, wszystkie zdjęcia
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (199.83 KiB)
DSC_0255.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (269.61 KiB)
DSC_0256.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (270.46 KiB)
DSC_0257.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (308.2 KiB)
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: Dark »

Nieźle :bravo:

W zasadzie tło nie jest problemem. Grunt, by było w miarę jednolicie białe, bez silnego gradientu. Najłatwiej uzyskać je podświetlając czymś jeszcze od dołu, tu wychodzi jako plus, zastosowanie normalnego mikroskopu transmisyjnego.
Później tło dość łatwo usuwam, choćby przy pomocy obróbki zdjęcia w darmowym, nikonowskim Capture NX-D używając narzędzia "Control Point".
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: M. Stachowiak »

Dark pisze:W zasadzie tło nie jest problemem. Grunt, by było w miarę jednolicie białe, bez silnego gradientu
. Lepiej stosować neutralnie szare o natężeniu 15 – 20%. Podświetlenie od dołu zwiększy kontrast (odcięcie od tła), ale nie zawsze jest to korzystne.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: adam k. »

M. Stachowiak pisze:
Dark pisze:W zasadzie tło nie jest problemem. Grunt, by było w miarę jednolicie białe, bez silnego gradientu
. Lepiej stosować neutralnie szare o natężeniu 15 – 20%. Podświetlenie od dołu zwiększy kontrast (odcięcie od tła), ale nie zawsze jest to korzystne.
W kwestii wyjaśnienia, tło na zdjęciach próbkach, zastosowałem szare. Teraz dla porównania dałem biały pasek kartonu 300g/m², do oryginalnego tła.
Załączniki
bez obróbki
bez obróbki
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (281.39 KiB)
balans bieli na białym pasku
balans bieli na białym pasku
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (299.16 KiB)
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: Rafał Celadyn »

...nie wnikając w temat balansu bieli i światła, to istotą problemu podczas obróbki (zrobienia jednolitego tła) jest klocek do którego wbita jest minuncja. Warto byłoby wypiąć motyla na chwilę i przypiąć kawałek białej karteczki między motyla a klocek pamietając żeby motyl był jak najdalej od tła . Będzie lepiej wyglądalo i bez większych problemów można wyciąć okaz z tła.
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: adam k. »

Rafał Celadyn pisze:...nie wnikając w temat balansu bieli i światła, to istotą problemu podczas obróbki (zrobienia jednolitego tła) jest klocek do którego wbita jest minuncja. Warto  byłoby wypiąć motyla na chwilę i przypiąć kawałek białej  karteczki między motyla a klocek pamietając żeby motyl był jak najdalej od tła . Będzie lepiej wyglądalo i bez większych problemów można wyciąć okaz z tła.
:papa:
Rafał
Zgoda Rafale, logiczne myślenie , tylko zawsze jest ,to ale. Warstwowe zdjęcia robi się czemuś wartościowemu, zwłaszcza i nie zawsze dla zabawy. Mając jeden egzemplarz motyla, mikra , np. do publikacji, nie będę go zdejmować z koreczka. Potrafię robić takie precyzyjne sztuczki, tylko ryzyko jest zbyt duże .
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: Rafał Celadyn »

... ;) jak się bawisz w preparaty ,to wyciągnięcie motyla pincetą z klocka raczej nie spowoduje ryzyka większego, niż wypięcie całości z gabloty,idąc dalej można zrobić odzielny klocek z przyklejoną kartką, dziurke pod minuncje wcześniej zrobić zerówką w papierze, żeby się nie gięła..."pstryk" i z powrotem na klocek "macierzysty" - po problemie, ale to tylko pomysł ;) .
:papa:
Rafał
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: adam k. »

Wszystko gra, odpowiem jeszcze wieczorem, praca czeka.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: adam k. »

Rafał Celadyn pisze:... ;) jak się bawisz w preparaty ,to wyciągnięcie motyla pincetą z klocka raczej nie spowoduje ryzyka większego, niż wypięcie całości z gabloty,idąc dalej można zrobić odzielny klocek z przyklejoną kartką, dziurke pod minuncje wcześniej zrobić zerówką w papierze, żeby się nie gięła..."pstryk" i z powrotem na klocek "macierzysty" - po problemie, ale to tylko pomysł  ;) .
:papa:
Rafał
Nie zgadzam się z Tobą.

Pomysł na kartoniki z dziurkami itp., to dobrze, że rodzą się nowe rozwiązania, ale powtórzę - problem jest w ryzyku manipulacji zaschniętą, bardzo delikatną materią. Spreparowany motyl takiej wielkości jest wyjątkowo kruchy.
Wyciągasz minucję z klocka i w tym momencie odpada odwłok sam, czy z drugą parą skrzydeł, albo odpada czułek. Utwardzana minucja (000) sprężynuje jak szermiercza szpada. W jakim celu, dla jednolitego, ładniejszego tła? Liczy się, to co na minucji - wartościowy okaz.
Prawidłowo wykonany wizerunek owada (motyla), metodą fotograficzną, który służy do udokumentowania itd. Może nie przeglądasz wielu publikacji o takiej tematyce, a autorzy naprawdę często, tło pod okazem traktują drugoplanowo. Jest pewne, podobne rozwiązanie, które stosuję.
Wyciągam z koreczka (pianki), szpilkę podstawową i naszpilam tenże koreczek poziomo z tyłu, szpilką w kształcie litery L, ostrą na obu końcach. Cały obiekt jest zawieszony nad tłem wyżej niż 20mm. Większa odległość od podłoża, to bardziej jednolicie rozłożone oświetlenie i rozmycie tła.
Bardzo dobrze, że zabrałeś głos w tym temacie, ale myślę, że nie przekonasz mnie do Twojego pomysłu.
Awatar użytkownika
Dark
Posty: 865
Rejestracja: czwartek, 3 marca 2005, 00:14
UTM: EC07
Specjalność: Coleoptera saproksyliczne
profil zainteresowan: Fotografia Mikrofotografia Podróże
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: Dark »

Myślę, że różnice w podejściu wynikają głównie z różnego rodzaju dokumentowanych przez nas okazów jak i indywidualnego podejścia do ostatecznego wyglądu uzyskiwanych obrazów.
Jako "chrząszczarze", aż tak bardzo nie musimy się martwić z Rafałem o wytrzymałość "trupków" :laugh: , stąd mamy możliwość większego ingerowania w okazy umieszczone na szpilkach.
No i kwestia materiału zdjęciowego. Są tacy, którzy muszą mieć wszystko dopieszczone na pierwszym, drugim i trzecim planie ;) Dobrze odseparowany od tła okaz, może być później łatwo i wygodnie umieszczany w różnego rodzaju grafikach, posterach, zestawieniach itp. Z tego powodu wykorzystuję podświetlenie dołu, aby przepalić tło. Znacząco to skraca dalszą obróbkę, choć jak słusznie zauważył M.Stachowiak, niekoniecznie przekłada się na idealne warunki oświetlenia. Dużo zależy od indywidualnych potrzeb i sposobu dalszej pracy z materiałem zdjęciowym.
Ja najczęściej potrzebuję uzyskać efekt jak na zdjęciu poniżej...
Załączniki
DXC_5888.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (77.77 KiB)
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: adam k. »

Dark pisze:Myślę, że różnice w podejściu wynikają głównie z różnego rodzaju dokumentowanych przez nas okazów jak i indywidualnego podejścia do ostatecznego wyglądu uzyskiwanych obrazów.
Jako "chrząszczarze", aż tak bardzo nie musimy się martwić z Rafałem o wytrzymałość "trupków" :laugh: , stąd mamy możliwość większego ingerowania w okazy umieszczone na szpilkach.
No i kwestia materiału zdjęciowego. Są tacy, którzy muszą mieć wszystko dopieszczone na pierwszym, drugim i trzecim planie ;)
Całkowicie zgadzam się z Tobą w tych kwestiach. Na potwierdzenie różnych podejść do tej tematyki, widać dokładnie w tym czasopiśmie https://tiny.pl/72kjk
Tła wycinane, zdjęcia z natury, na rozpinadłach i wiele innych.
Dark pisze: M.Stachowiak, niekoniecznie przekłada się na idealne warunki oświetlenia. Dużo zależy od indywidualnych potrzeb i sposobu dalszej pracy z materiałem zdjęciowym.
Widziałem i czytałem o technice podświetlania, a nawet tworzenia tła modułami ledowymi, na stronie http://www.photomacrography.net/forum/v ... 0&start=45
Dark pisze:Ja najczęściej potrzebuję uzyskać efekt jak na zdjęciu poniżej...
Dobrze obrobione, krótko mówiąc, fajne.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: adam k. »

To już nie do tematu mojego oświetlacza, ale w poszukiwaniu innych rozwiązań i zastosowań układów led, znalazłem takie "cacko" :arrow: https://www.stonemaster-onlineshop.de/b ... supernova/

Na koniec roku, a planując następny, można zrobić sobie, lub komuś prezent :).
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: adam k. »

Nie tworząc nowego wątku o blokach mikrometrycznych w fotografice, a jest to tematyka związana ze składaniem zdjęć w stos, dodam tutaj moje nowe rozwiązanie. Na początku pokazywałem odwrócony stolik mikroskopu optycznego PZO Studar. Pracując z tym sprzętem doszedłem do wniosku, że jest konstrukcją niezbyt przemyślaną (prowadnice) i dokładną w wykonaniu. Przeglądając fora internetowe, tam gdzie tylko jest mowa o blokach mikrometrychnych, nigdzie nie doszukałem się pochlebnych recenzji o tej konstrukcji. Co innego PZO Biolar, o tym modelu jest słychać trochę więcej, a nawet mechanizm przesuwu jest przytaczany w kontekście niedrogiej alternatywy dla produktów wielkich światowych producentów. Najczęściej czytamy o blokach OLYMPUS BHMJ, NIKON MFU. Tego rodzaju rządzenia można zakupić, jako używane części rozbiórkowe poza granicami . Ceny kształtują się od 100 - 400 dolarów, do tego doliczamy przesyłkę, cło, podatek. I jak zawsze kupujemy starego kota w worku. Nie napisałem dlaczego zrezygnowałem z bloku Studara. Okazuje się, że jest on bardzo delikatny i akumuluje prężenia przy nieznacznie większym obciążeniu stolika. Końcowym efektem stosu jest fotografia z rozmyciem ''akwarelowym''. Na poniższych zdjęciach nowe rozwiązanie bloku z przesuwem mikrometrycznym i zgrubnym. Do budowy wykorzystałem przekładnię ślimakową 50x1, przy śrubie o skoku 1,5mm. Jeden pełny obrót pokrętła powoduje przesunięcie stolika przedmiotowego, dół/góra o 30 mikrometrów, a najmniejszą jednostką skali jest 1 mikrometr. Wszystkie elementy trące, to utwardzane termicznie lub chromowane części. Do ułożyskowania całego bloku zastosowałem sześć łożysk tocznych, w tym połowę oporowych o dużych powierzchniach. Pomiarów dokonałem czujnikiem zegarowym i stwierdziłem stabilność konstrukcji, brak jakichkolwiek drgań lub prężeń wywołanych ruchem postępowym. Zaletą zespołu jest również masywność i waga ( 3,6kg).
Załączniki
DSC_3721-min.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (377.4 KiB)
DSC_3722-min.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (381.95 KiB)
Awatar użytkownika
M. Stachowiak
Posty: 1813
Rejestracja: czwartek, 14 kwietnia 2005, 23:45
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: M. Stachowiak »

Kolejne cacko. Gratuluję :-)
Firmą specjalizującą się w produkcji różnego typu stolików mikroskopowych (również zautomatyzowanych) pracujących w osiach XY i XYZ jest Merzhauser Wetzlar (http://www.marzhauser.com). Także spore osiągnięcia ma firma Prior (http://www.prior.com). Warto zajrzeć na ich strony ;-).
Bardzo ciekawy link podałeś we wcześniejszym wpisie. Ceny oferowanego tam sprzętu są jednak skutecznie zaporowe.
Awatar użytkownika
adam k.
Posty: 1470
Rejestracja: wtorek, 4 października 2011, 13:04
UTM: CB 72
Specjalność: Microlepidoptera
Lokalizacja: Częstochowa
Podziękował(-a): 1 time
Podziękowano: 2 times

Re: Oświetlacz 2x led "BRIDGELUX"

Post autor: adam k. »

adam k. pisze:Nie tworząc nowego wątku o blokach mikrometrycznych w fotografice, a jest to tematyka związana ze składaniem zdjęć w stos, dodam tutaj moje nowe rozwiązanie.
Na początku pokazywałem odwrócony stolik mikroskopu optycznego PZO Studar. Pracując z tym sprzętem doszedłem do wniosku, że jest konstrukcją niezbyt przemyślaną (prowadnice) i dokładną  w wykonaniu.
 Przeglądając fora internetowe, tam gdzie tylko jest mowa o blokach mikrometrychnych, nigdzie nie doszukałem się pochlebnych recenzji o tej konstrukcji.
Co innego PZO Biolar, o tym modelu jest  słychać trochę więcej, a nawet mechanizm  przesuwu jest przytaczany w kontekście niedrogiej alternatywy dla produktów wielkich światowych producentów. Najczęściej  czytamy o blokach OLYMPUS BHMJ, NIKON MFU.
Powracam do "nieszczęsnego" bloku mikrometrycznego PZO Studar. Wydaje się, że konstruktorzy stworzyli bardzo nieprofesjonalne urządzenie, dlaczego? - zapewne z powodów ekonomicznych zakładu (braku odpowiedniego parku maszynowego).
Po rozebraniu bębna, zobaczyć można, dziwny mechanizm.
Nie zastosowano przekładni zmniejszających obroty, na zasadzie kół zębatych lub ślimacznicy i ślimaka, jak ma to miejsce w modelach mikroskopów OLYMPUS BHMJ, NIKON MFU, lub Leitz Wetzlar .
Mechanizm Studara kryje pod pokrywą wałeczki i kulki, które ślizgają się po sobie, generując niedokładności pomiarów. Po wykonaniu kilku zaledwie prób, okazało się, że za każdym następnym pomiarem, przełożenie jest inne (54x; 57x; 48x itd.).
Podziałka na pokrętle mikrometrycznym zawiera 50 kresek. Przekręcenie pokrętłem o następną powinno powodować przesunięcie suportu o tą samą wartość, a tak nie jest.
Wszystko zależy od obciążenia stolika, prędkości obracania pokrętłem i wyregulowania hamulca bębna. Szczerze odradzam wykorzystanie bloku mikrometrycznego mikroskopu PZO Studar, np. do stosu zdjęć. Co do bloku PZO Biolar nie mam wiedzy, a chętnie poznałbym konstrukcję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Techniki fotograficzne i mikroskopowe”