Strona 1 z 3

Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

: piątek, 13 czerwca 2008, 16:41
autor: Jarosław Buszko
Otworzyły się możliwości wydania jeszcze w tym roku Atlasu rozmieszczenia motyli dziennych Polski.
Koncepcja atlasu jest następująca. Dane będą obejmowały okres 1986-2008, a zatem będą uwzględnione nie tylko dane zbierane od roku 1996, ale i informacje zawarte w poprzednim Atlasie za lata 1986-1995. Dla około 35 gatunków zostaną uwzględnione także dane historyczne obwejmujące okres do roku 1985 (z literatury i zbiorów), gdyż będą one dokumentowały zmiany zasiegów. Mapki będą reproduowane w kolorze. Dane współczesne zostaną przedstawione w formie granatowych punktów, dane historyczne - białych (przykładowa, niekompletna mapka w załączeniu).
W ostatnich kilku latach aktywność w pozyskiwaniu danych spadła i pewnie wielu obserwatorów zwątpiło już w możliwość ujrzenia efektów swojej pracy. Na szczęście jest szansa na zakończenie tego przedsięwzięcia.
Dlatego jeśli Koledzy zajmujący się motylami będą chcieli uzupełnić swoje obnserwacje lub dołączyc nowe, wszystkie takie dane będą mile widziane. Wszelkie materiały będą mogły byc przesyłane w formie elektronicznej (preferowana) lub "papierowej". Instrukcję do zbierania danych oraz odpowiednie materiały prześlę po kontakcie na adres: buszko@biol.uni.torun.pl (byc może wkrótce będzie można je pobrać także z tej witryny). Postaram sie także wyjaśnić rozmaite wątpliwości jaki się przy tej okazji nasuną. Forum może stanowić płaszczyznę wymiany poglądów.
Nie będzie możliwe, jak w poprzednim wydaniu atlasu, zapewnienie wszystkim obserwatowom bezplatnego egzemplarza książki. Niemniej, jeśli uda się zdobyć dofinansowanie na jej wydanie, to może ono być przeznaczone na redukcję ceny egzemplarzy autorskich.

Jarosław Buszko

: piątek, 13 czerwca 2008, 17:14
autor: beksinski
Czy jest szansa, zeby rekordy zgromadzone na stronie Krzyska Jonko po 2005 roku, czyli po zakonczeniu kolejnej dziesieciolatki, bedzie mozna automatycznie uwzglednic w tym atlasie bez koniecznosci ich wysylania w osobnym trybie? Mowie tu oczywiscie o zwyklych obserwatorach a nie o osobach uwzglednionych w checkliscie, bo to osobna sprawa.

Ja regularnie wysylalem dane w latach 1996-2005 a potem 'przenioslem' sie do systemu Krzyska. Mysle, ze takich osob jest wiecej.

Bede wdzieczny za poruszenie tej kwestii.

Jacek

: sobota, 14 czerwca 2008, 15:47
autor: Jarosław Bury
Rzeczywiście pobranie rekordów obserwatorów ze strony Krzyśka zaoszczędziłoby sporo pracy z przesyłaniem danych - myślę, że jest to wykonalne, i chyba wszyscy chętnie przystaną na takie wykorzystanie ich obserwacji...

: czwartek, 19 czerwca 2008, 17:24
autor: Krzysiek Jonko
Dysponuję bazą ponad 11 tysięcy obserwacji z lat 2000-2008. Większość to co prawda motyle nocne ale dziennych i tak jest sporo.

Chętnie udostępnię dane w formie elektronicznej.

: czwartek, 19 czerwca 2008, 19:35
autor: Jarosław Bury
Nie jestem pewien jak to wygląda od strony prawnej, ale wydaje mi się, że właścicielem obserwacji nadal pozostaje obserwator i ewentualne wykorzystanie ich w "Atlasie rozmieszczenia... " winno być za zgodą autorów obserwacji!
Brak zgody może bowiem rodzić pewne problemy prawne, stąd moje przypuszczenie, że każdy z obserwatorów chętnie takową wyrazi...
Oczywiście zgoda i pomoc administratora strony jest również warunkiem niezbędnym do ich wykorzystania w formie elektronicznej.

Jeżeli o mnie chodzi - jestem za wykorzystaniem moich obserwacji w tej publikacji!

: czwartek, 19 czerwca 2008, 19:58
autor: Piotr Pawlikiewicz
Ja też

: wtorek, 8 lipca 2008, 15:17
autor: Jarosław Buszko
Przygotowałem wskazówki dotyczące przesłania danych do planowanego na ten rok Atlasu rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce. Atlas ten będzie uszczegółowieniem mapek, które towarzyszą opisom gatunków w wydanej właśnie książce Motyle dzienne Polski. Będzie też stanowił podstawę dla przyszłych badań monitoringowych nad zagrożonymi gatunkami.
Szczegóły zostały zawarte w załączonej instrukcji, a gdyby wyłoniły się jeszcze inne problemy, to proszę o kontakt na podane w instrukcji adresy.

Jarosław Buszko

: wtorek, 8 lipca 2008, 15:30
autor: Jarosław Bury
Mam pytanie - czy osoby zamieszczające swe dane na stronie K. Jonki też muszą przesyłać je w takiej formie, czy też istnieje możliwość elektronicznego transferu tych danych?

: wtorek, 8 lipca 2008, 16:05
autor: Jarosław Buszko
Na forum, jak i podczas spotkania w Bystrem Krzysiek Jonko wyraził chęć pzekazania danych do motyli dziennych na potrzeby atlasu, wydaje mi sie jednak, że powinien spytac wszystkich autorów danych, czy sie na to zgadzają a potem chętnie te dane włączę do bazy w takiej formie (bardziej ogólnej formie) jak jest to pokazane w przykładowych tabelach.

: wtorek, 14 października 2008, 17:57
autor: Jarosław Buszko
Ostatnie ciepłe dni i ożywiona dyskusja na forum na temat Colias croceus stanowią niewątpliwy sygnał, że sezon zbliża się ku końcowi. W związku z tym chciałbym przypomnieć, że zostało jeszcze półtora miesiąca na przesłanie danych do Atlasu. Koniec listopada jest absolutną "deadline". Udało mi się zdobyc środki na wydanie Atlasu i muszą one być wydane do 1 grudnia tego roku i książka musi sie ukazać (wyjdzie z drukarni na przełomie roku). Wszystko wskazuje na to, że autorzy materiałów (wymienieni alfabetycznie w części wstępnej) będą mogli nabyć książkę za symboliczną kwotę. Bardzo proszę o przygotowanie danych w formie tabelki (wzór w jednym z poprzednich postów w tym temacie), ponieważ pozwoli mi to przeznaczyć więcej czasu na pracę nad tekstem.
Pozdrawiam wszystkich
Jarosław Buszko

: czwartek, 16 października 2008, 08:46
autor: brakkonta
Jarosław Buszko pisze:powinien spytac wszystkich autorów danych, czy sie na to zgadzają
Ja się zgadzam, bo i wklepywanie wszystkich rekordów jeszcze raz do tabel jest poza moim zasięgiem czasowym. Rozmawiałem o tym z Krzyśkiem (tu ukłony dla Jego genialnej i wielce przydatnej strony) i tu mam prośbę do wszystkich - wyraźcie swą zgodę bo i czas ucieka, a Profesorowi i Jego Atlasowi trzeba pomóc. Dla mnie zgoda taka jest oczywistością, bo po cholerę mają mi gnić w zapomnieniu rekordy przydatne ogółowi. Takoż i Krzychu ślij moje dane do Profesora, a reszta niech to samo uczyni amen.
Mazep

: czwartek, 16 października 2008, 13:57
autor: Piotr Pawlikiewicz
Ja również się zgadzam, tylko wklepe do niedzieli dzienne z tego roku. Prosiłbym również informacje czy dane zostały przekazane.

: piątek, 17 października 2008, 09:32
autor: Krzysiek Jonko
Od wczoraj przychodzą do mnie maile zawierające zgodę obserwatorów na wykorzystanie zgromadzonych w module obserwacji danych do celów naukowych. Na razie zgodę wyraziło około 30 osób, nikt nie odmówił ;-)
Myślę, że uzyskanie zgody pozostałych to formalność - w końcu gromadzimy te dane w jakimś celu. Kilka osób przekazało mi informację, że przygotowują dane dla profesora Buszko. Mam prośbę lub może lepiej propozycję: bez żadnego problemu mogę wykonać eksport danych z modułu obserwacji do wymaganego formatu, dlatego myślę, że jeśli nie byłby to dla Was duży problem - wprowadzajcie te dane do modułu obserwacji. Na pewno dotrą do profesora Buszko na czas i we właściwej postaci a i u mnie na stronie zostanie po tym jakiś ślad.
W odwrotną stronę TEORETYCZNIE też można by było wykonać eksport (wysłać do mnie kopię danych wysyłanych do profesora) ALE ze względu na większą ilość informacji, których wymagam do modułu obserwacji (dokładna lokalizacja i data, status, liczba osobników etc.) jest to możliwość raczej teoretyczna.

Na koniec chciałbym zachęcić tych, którzy jeszcze nie mają statusu obserwatora do bardziej aktywnego przyczyniania się do powiększania naszej wiedzy o motylach. Moduł obserwacji na mojej stronie jest jednym z elementów, które mogą wnieść w to jakiś wkład.

Zajrzyjcie tutaj, aby zobaczyć jak duża część kraju jest już przez nas penetrowana. Chciałbym, żeby poza przypadkowymi relacjami na FORUM na temat gatunku X w miejscu Y gromadzić te dane w sensowny i uporządkowany sposób. To, co zaproponowałem w module obserwacji jest moją własną wariacją na ten temat. Oczywiście nie twierdzę, że to co zrobiłem jest jedynie słuszne - jestem otwarty na sugestie i propozycje zmian, ale staram się robić COŚ - co mam nadzieję wychodzi mi nie najgorzej ;-)
Pozdrawiam wszystkich i mam nadzieję, że dołożymy profesorowi wielu nowych rekordów w Atlasie rozmieszczeniowym.

: piątek, 17 października 2008, 10:12
autor: Paweł Babula
Ja również wyrażam zgodę.

Pozdrawiam

Paweł Babula

: czwartek, 6 listopada 2008, 20:20
autor: Gacol
Witam Kolegów.
Nadchodzi długi łikend więc będzie sporo czasu aby wreszcie przygotować dane. Generalnie instrukcja zbierania danych jest dla mnie jasna, ale wolałbym się jeszcze upewnić, tzn. zapytać Kolegów czy dobrze zrozumiałem, że formy przesyłania danych do Profesora są trzy, a mianowicie:
1. elektroniczna - tabela (Excel, Access, Word),
2. elektroniczna - lista gatunków (np. WA30 Kołobrzeg, 2007, Kowalski Jan: 20201),
3. papierowa - karta obserwacji (zbiorcza)?
Czy w karcie obserwacji (zbiorczej) przez stanowisko należy rozumieć miejscowość?

Pozdrawiam.

: czwartek, 6 listopada 2008, 20:37
autor: Przemek Żurawlew
Tak, najbliższa miejscowość skąd pochodzą obserwacje.

: czwartek, 6 listopada 2008, 21:51
autor: Gacol
Dziękuję za szybką odpowiedź.
A czy dysponuje ktoś z Państwa mapą z siatką UTM i naniesionymi większymi miejscowościami lub wie skąd taką mapę można ściągnąć? Wiem, wiem na stronie głównej jest program przypisujący miejscowością odpowiadające im numery kwadratów, ale ja zawsze chciałem mieć mapkę, na której są większe miejscowości i siatka UTM.
Pozdrawiam.

: piątek, 7 listopada 2008, 16:24
autor: M. Stachowiak
Gacol pisze:zawsze chciałem mieć mapkę, na której są większe miejscowości i siatka UTM.
Schematyczne mapki Polski z siatką UTM są do pobrania w dziale „Download”. Niestety, nie ma na nich naniesionych miejscowości. Zresztą zaznaczenie ich nie miałoby większego sensu, bowiem wiele miast rozciąga się na przestrzeni kilku kwadratów 10x10 km (szczególnym przypadkiem jest tu Bydgoszcz :wink:), a kontury granic miast tylko by zmniejszyły czytelność mapy.

: piątek, 7 listopada 2008, 22:08
autor: Gacol
Szkoda, że nikt z Państwa taką mapą nie dysponuje.
Ja uważam, że taka mapa bardzo by się przydała, bo skoro np. moja miejscowość jest na skraju kwadratu to skąd mam wiedzieć po którym dokładnie kwadracie grasuję? Z drugiej strony margines błędu nigdy nie będzie duży (co najwyżej jeden kwadrat), ale zawsze.
Pokombinuję, może sam taką mapkę uda mi się zrobić. Tak czy inaczej dziękuję za odzew.
Pozdrawiam.

: piątek, 7 listopada 2008, 22:23
autor: M. Stachowiak
Zajrzyj na stronę K. Jonko i skorzystaj z opcji „Funkcje/mapy UTM” :wink:.
http://www.lepidoptera.eu/start.php?lang=PL

: środa, 12 listopada 2008, 11:59
autor: Gacol
Bardzo dziękuję za pomoc. Ta strona rozwiązuje mój problem.

: wtorek, 25 listopada 2008, 12:11
autor: Jarosław Buszko
Wpisywanie danych zbliża się do końca. Wprawdzie z powodu rozlicznych innych obowiązków mam, względem pierwotnych terminów, lekkie opóźnienie przy wpisywaniu danych z zaległych kart zbiorczych. Tym niemniej do końca tego tygodnia wszystkie dane powinny juz byc w bazie. Dlatego więc, jesli jeszcze ktoś ma okazję przesłać swoje dane, to może to zrobic jeszcze najbliższego poniedziałku. W pierwszy dzień grudnia scalam i zabieram się za czyszczenie bazy (kiksy w kodach, literówki itp.) danych, co potrwa około tygodnia. Potem dzień na wygenerowanie map i wysylka całości materiału do wydawnictwa.

: sobota, 6 grudnia 2008, 15:02
autor: Jarosław Buszko
Zakończyłem wipsywanie danych i scaliłem bazę. Nie przyjmuję już więcej danych.

W bazie jest 180631 rekordów
zbierało je 378 osób w ciągu 23 lat

Przez najbliższy tydzień będę porządkował i sprawdzał dane. Prawdopodobnie liczba danych nieco zmaleje, gdyż niektóre rekordy byc zdublowane lub mieć błędne kody gatunków. W najbliższych dniach podam kolejne informacje dotyczące stopnia pokrycia obszaru Polski obserwacjami, czyli z ilu kwadratów UTM mamy dane i skąd jest najwięcej gatunków.

: poniedziałek, 8 grudnia 2008, 14:45
autor: Jarosław Buszko
Po pierwszych porządkach mogę przedstawić jak wygląda pokrycie Polski pod względem kwadratów, skąd pochodza dane.

Dane pozyskano z 2688 kwadratów
Stanowi to 82,8 % wszystkich kwadratów w Polsce (3245)

Pewnie nastąpia jeszcze jakieś małe przetasowania po sprawdzeniu zgodności lokalizacji z kodami UTM. Niemniej obraz jaki przedstawia poniższa mapka nie ulegnie zmianie.

: poniedziałek, 8 grudnia 2008, 15:21
autor: Antek Kwiczala †
Widać "białe dziury" w kilku miejscach Polski - np. w dolinie Dunajca - tak od Nowego Sącza do Tarnowa, Wysoczyzna Płocka, i część Pojezierza Myśliborskiego, Drawskiego i Kaszubskiego. Może kiedyś i tam wyrosną młodzi miłośnicy lepidopterologii :smile: . Przypuszczam też, że nie dla każdego kwadratu będzie kompletna informacja - czasem mogą to być pojedyncze gatunki. W sumie jednak, te ponad 180 tys. rekordów to i tak ogrom pracy, by mogła z tego powstać jedna publikacja.

: poniedziałek, 8 grudnia 2008, 16:45
autor: Robert Rosa
Antek Kwiczala pisze:Widać "białe dziury" w kilku miejscach Polski - np. w dolinie Dunajca - tak od Nowego Sącza do Tarnowa, Wysoczyzna Płocka, i część Pojezierza Myśliborskiego, Drawskiego i Kaszubskiego. Może kiedyś i tam wyrosną młodzi miłośnicy lepidopterologii :smile: . ...
... a toś mnie Antku "ubodnął" :lol: :mrgreen: jeszcze raz mapa Polski w rękę ... akurat Pojezierze Drawskie jest i było już w pierwszym wydaniu... niestety teraz świeższych danych nie będzie... bo już mnie tam "nie ma", a kolega miał ciężki zawał parę lat temu i też go tam "nie ma", a jego późniejszy zbiór gdzieś się "zapodział" rodzinie... zdążyłem jeno przechwycić Heterocera ... c'est la vie...

: poniedziałek, 8 grudnia 2008, 17:45
autor: Adam Larysz
Jednak patrząc na tę mapę uważam, że wygląda to imponująco, białych plam coraz mniej i widać ogrom pracy wielu osób, dzięki czemu znamy już dość dobrze rozmieszczenie motyli dziennych w Polsce.

: poniedziałek, 8 grudnia 2008, 18:54
autor: Antek Kwiczala †
Akurat rejon Piły Robercie, czyli Poj. Wałeckie jest O.K. (widać i Twoje zaangażowanie) :smile: . Ta "dziura" jest na płn-zach. od Drawska Pomorskiego. A tak w ogóle jest całkiem nieźle. :smile:

: piątek, 12 grudnia 2008, 17:42
autor: SiejeOwies
W tym sezonie spróbuje połatać podlaskie dziury ;) Wstyd że takie tereny mają puste plamy heh

: sobota, 13 grudnia 2008, 16:50
autor: Damian Bruder
Kiedy jest spodziewane wydanie książki ?

: sobota, 13 grudnia 2008, 19:12
autor: Marcin Kutera
no ja też jeszcze za mało zrobiłem, okoliczne kwadraty nie przeczesałem w obrębie eb24, eb 14, eb 25, eb 05, eb 06, db 96, etc...- tj Przedgórze Iłżeckie, tam też jest wokół nich trochę białych plam, myślałem, że reszta kolegów z kielecczyzny przebada teren, ale jednak nikt tam nie dotarł.

: niedziela, 14 grudnia 2008, 14:04
autor: Jarosław Buszko
Nawet jesli zostanie trochę "białych plam", to nie będą one miały wpływu na ogólny obraz występowania lub charakteru zasięgów. Dla przykładu podaję mapki dla naszych dwóch paziów.
Zaznaczam, że są to mapki bieżące i jeszcze moga nastąpić na nich niewielkie korekty (mogą być usunięte niektóre kropki)

Co do Atlasu, to jeszcze trwa sprawdzanie danych. Gotowa jest okładka w większość tekstu. Mapy będą generowane w okresie świątecznym. Do końca tego roku cały materiał powinien trafić do drukarni, a atlas wyjdzie w styczniu. Będzie datowany na rok 2008. Jeśli będzie opóźnienie to na 2009. Ale i tak można to okreslić jako bliską przyszłość.

: niedziela, 14 grudnia 2008, 14:56
autor: Antek Kwiczala †
Ciekawe byłoby obejrzenie takiej mapki dla bielinka rzepnika (Pieris rapae). Gatunek występuje praktycznie wszędzie, i brak kropki może sugerować, że w tym kwadracie nie było obserwatora.

: niedziela, 14 grudnia 2008, 15:29
autor: Jarosław Buszko
Zamieszczam mapke z bielinkiem rzepnikiem. W wielu kwadratach nie ma stwierdzenia jego obecności, mimo że z naszego doswiadczenia wynika, iż musi on tam występować. Mapa daje podstawę do interpretacji i uogólnień na temat zasięgu danego gatunku w naszym kraju. Zależy to również od przyjętej skali. Gdy będziemy analizowali rozmieszczenie bielinka rzepnika w kwadartach 50x50 km, to bedzie we wszystkich, jeśli zastosujemy kwadraty 5x5 km, pustych pól będzie proporcjonalnie więcej niż w standardzie 10x10 km, który w odniesieniu do naszego kraju jest chyba optymalny.

Będę bardzo zobowiązany za wszelkie uwagi i komentarze, ponieważ dzięki nim można będzie uniknąć różnych błędów, których sam czasem mogę w porę nie zauważyć.

: poniedziałek, 15 grudnia 2008, 12:46
autor: Jarosław Buszko
Sądzę, że dobrze by było, gdyby przed wydaniem Atlasu jak największe grono lepidopterologów mogło obejrzeć niektóre mapy i wyrazić swoje opinie. Będzie to mozliwe w ciągu tego tygodnia. Dziś mapy bielinków.

1. Colias alfacariensis bez wątpliwości wno mozna zidentyfikować tylko na podstawie gasienic. Dlatego na razie mamy jedno stanowisko tego gatunku - w Pieninach.

2. Colias myrmidone - wostatnich latach obserwuje sie wycofywanie sie tego gatunku, ale pojedymcze okazy były łowione z dala od w miare zwartego zasięgu. Motyle łowione w Borach Tucholskich, w Wielkopolsce i koło Torunia widziałem osobiście.

3. Czy rzeczywiście Pieris bryoniae może wystepować koło Gorlic - okazów nie widziałem, ale być może są jakieś agumenty przemawiające za tym. Skłaniam się jednak do usunięcia tych rekordów.

: poniedziałek, 15 grudnia 2008, 14:09
autor: lotr
Witam Panie Profesorze,
Stanowisko Aporia crataegi w Tucholi z ogródków działkowych nad jeziorem Głęboczek (XV94) podawałem Profesorowi osobiście, będąc z wizytą na Zakładzie Ekologii.

pozdrawiam
Miłosz Owieśny

: poniedziałek, 15 grudnia 2008, 14:22
autor: Antek Kwiczala †
Co do występowania Colias alfacariensis, to rzeczywiście na południu Polski jego obecność jest bardzo prawdopodobna. Łowiłem u siebie takie okazy - (jeden pokazuję na zdjęciu), które są C.alfacariensis tak na 99%. Pozostał ten 1% niepewności, i go nie wykazałem.
W płn-wsch. Polsce być może występują też okazy Pieris napi adalwinda - wyglądem bardzo podobne do P.bryoniae. Widziałem okazy tego podgatunku, pochodzące z Litwy.

: poniedziałek, 15 grudnia 2008, 15:02
autor: Jarosław Buszko
Osobniki wyglądające jak Colias alfacariensis łowilem na Mazurach. Jednak na pewno nie był to ten gatunek, bo nawet cieciorki nie było w okolicy. Jeśli byłyby dane potwierdzone przez hodowlę, to chętnie bym je włączył. Niby gatunek łatwy w hodowli, a jakoś nikt nie poświęcił uwagi motylom z okolic innych niż Pieniny.
Chciałbym, aby w Atlasie znalazły się tylko pewne dane, dlatego np. mapy do wietków sporządzone zostały tylko w oparciu o okazy, które badano pod kątem struktury narządów rozrodczych. W przypadku C. alfacariensis kryterium jest wygląd gąsienicy.
Wiem że na północy mogą trafić się ciemne P. napi. Wydaje mi się jednak, że Polska do Polkski P. napi adalwinda nie sięga. Spędziłem większą część życia na Mazurach i takich form nie spotkałem.
Informację Miłosza już dodałem do bazy.

Oczekuję kolejnych komentarzy

JB

: poniedziałek, 15 grudnia 2008, 15:42
autor: Robert Rosa
Aporia crataegi na 100% występuje w okolicach Drawska Pomorskiego (UTM WV53 - nasyp kolejowy przy stacji Jankowo Pomorskie - dwa imago tuż po opuszczeniu poczwarki, odłowione pod koniec maja 1997r. przez Andrzeja Brzosko) oraz w m.Miały k/Wielenia, UTM WU75 (raczej na 100% pewna informacja od Huberta Adamka), a także w m.Goraj k/Czarnkowa, UTM XU05 (ale to chyba podawałem, choć na mapie chyba nie ma zaznaczone)

: poniedziałek, 15 grudnia 2008, 15:53
autor: Marcin Kutera
Zgadza się, zresztą w tamtych okolicach jak rozmawaiłem z Robertem to sporo jest A crataegi. Wiem też, że najbliżej Warszawy w okresie ok 2000 - 2004 dr Grażyna Winiarska obserwowała A Crataegi w okolicy Węgrowa (prawdop UTM ED60) Nadleśnictwo Łochów. Chyba Pani dr inwentaryzowała tam motyle wtedy już w kontekście wyznaczania Obszarów Natura 2000. Trzeba było by Jej o to zapytać w celu ustalenia rekordu. Teraz o ile wiem mieszka w Szwecji.

pozdr
Marcin

: poniedziałek, 15 grudnia 2008, 15:57
autor: Jarosław Buszko
Dzięki za kolejne uzupełnienia

JB

: wtorek, 16 grudnia 2008, 13:37
autor: Przemek Żurawlew
Aporia crataegi podawany był z roku 2005 (kilka imago) z łąk w pobliżu wału przeciwpowodziowego na S od Pyzdr XT88 (Brzeg 2007), ponadto znany temu autorowi z rezerwatu "Santockie Zakole" w Kotlinie Gorzowskiej.
Praca Brzeg A. 2007. Motyle dzienne (Zygaenidae, Hesperioidea i Papilionoidea) Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Biuletyn Parków Krajobrazowych Wielkopolski, 13(15): 72-84.

: wtorek, 16 grudnia 2008, 21:02
autor: brat
Co do występowania Colias alfacariensis, to rzeczywiście na południu Polski jego obecność jest bardzo prawdopodobna.
Mimo dogodnych miejsc (stoki i zbocza kserotermiczne) w okolicach Krakowa nie spotkałem C. alfacariensis. W ciągu ostatnich dwóch lat przeprowadziłem kilka hodowli kontrolnych z różnych stanowisk, na których spotykałem osobniki wyglądające jak C. alfacariensis, i niestety miałem wyniki negatywne (C. hyale). Ale warto próbować.

: środa, 17 grudnia 2008, 11:54
autor: Konto_usuniete
Aporia crataegi DB 68, DB 78 - teren Nadleśnictwa Przysucha Leśnictwa Zapniów

: środa, 17 grudnia 2008, 20:49
autor: Jarosław Buszko
Tym razem zamieszczam kilka map modraszków z pośba o komentarze. Zwłaszcza dotyczy to takich gatunków jak:
1. Polyommatus bellargus i stanowiska z kwadratów WU, XT oraz doliny Narwi
2. Polyommatus daphnis z kwadratu XT
3. Polyommatus amandus z kwadratu EB. Nie mam kontaktu z autorem danych, więc może miejscowi, lubelscy entomolodzy się wypowiedzą.
4. Polyommatus dorylas z Kotliny Kłodzkiej. Kropki na Mazurach i Suwalszczyźnie odpowiadają faktycznie istniejącym stanowiskom
5. Polyommatus thersites z kwadratu EB. Warunkiem wystepowana tego gatunku jest obecność sparcety (Onobrychis).

: środa, 17 grudnia 2008, 22:26
autor: Tomasz Świderski
O ile dobrze odczytuję nr kwadratów UTM z wygenerowanej mapki C. argiades nie jest podawany z kwadratów CA 45 i CA 46. Gatunek ten dobre kilka lat temu pojawił się w Rudzie Śląskiej, wcześniej nieobecny.

pozdrawiam Tomasz Świderski.

: środa, 17 grudnia 2008, 22:54
autor: Przemek Żurawlew
Z moich danych o Cupido argiades brakuje na mapce obserwacji z 2006 z Kowalewa XT85

: środa, 17 grudnia 2008, 23:28
autor: Witas
Glaucopsyche alexis DA-00 moja pomyłka. :oops: Chyba, że mam lisa w kurniku :mrgreen:
Polyommatus thersites - DA-14 lata 60-te

: czwartek, 18 grudnia 2008, 00:25
autor: Aneta
Dodam C. argiades z CC 85 (Grotniki, woj. łódzkie) - łapany w 2007 i 2008 r.

: czwartek, 18 grudnia 2008, 10:18
autor: Jarosław Buszko
Dziękuję za uzupełnienia i poprawki. W przypadku C. argiadec intryguje mnie "dziura" w zasięgu tego gatunku na Wyzynie Łódzkiej, zwłaszcza w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego i Sulejowa, ktore były często penetrowane. Może jakieś warunki mu tam nie sprzyjaja, bąź nie ma stamtąd danych z ostatnich lat.
Pozdrawiam
JB

: czwartek, 18 grudnia 2008, 11:36
autor: Piotr Pawlikiewicz
Cupido argiades obserwowałem w okolicach Spały w zeszłym roku, były to kwadrat DC40 okolice Teofilowa lub kwadrat DC41 Spała, upewnię się wieczorem i wyślę informacje na priv.

: czwartek, 18 grudnia 2008, 12:16
autor: Jarosław Buszko
Cieszą się, że na Wyzynie Łodzkiej też znajdzie sie kropka. Gatunek ten ewidentnie zwiększa (odzyskuje poprzedni) zasięg w Polsce. Widac to dobrze w porównaniu do sytuacji z lat 1986-1995.
Gdyby Aneta chciała dołączyć do grona 382 autorów danych, to prosiłbym o kontakt na adres e-mailowy.
Dołączam jeszcze jedną mapkę, tym razem dla Cupido minimus. Wydaje się, ąe również i ten gatunek zwiekszył swój areał w ostatnich latach.
JB

: czwartek, 18 grudnia 2008, 13:48
autor: lotr
Jarosław Buszko pisze:382 autorów danych
Imponująca liczba. Coraz bardziej żałuję, że nie prowadziłem w miarę regularnych obserwacji/połowów (szczególnie w Tucholi, bo w Toruniu już nic nowego raczej bym nie wykazał), stąd nie miałem wyników nadających się do przesłania... Cóż, może w przyszłości...

: czwartek, 18 grudnia 2008, 16:34
autor: Piotr Pawlikiewicz
Co do Cupido argiades to w okolicach Tomaszowa Maz. mam zapisane w notatkach Teofilów DC40, Ciebłowice Małe DC30 oraz rezerwat Żądłąwice, nie mam teraz możliwości sprawdzić co to za kwadrat.

: czwartek, 18 grudnia 2008, 17:30
autor: Adam Larysz
Pewnie chodzi o rezerwat Żądłowice, to będzie kwadrat DC 41.

: czwartek, 18 grudnia 2008, 18:47
autor: Jarosław Buszko
Dziękuję za dodatki. Pokazywane mapy są jeszcze w trakcie uzupełniania, ale niektóre są już gotowe. Starałem się na nich ująć stare i nowe dane. Przykłady w załączeniu.
JB

: czwartek, 18 grudnia 2008, 19:32
autor: Witas
Polyommatus ripartii i Chazara briseis okolice Książa Wielkiego DA-49 - Okazy łapane przez J.Heintze i J.Rudny, informacja ustna (widziałem okazy Ch.brizeis). Dane z lat 70-tych. Szukałem tego stanowiska (mam zaznaczone na mapie), lecz przypuszczam, że zarosło lasem.

: czwartek, 18 grudnia 2008, 21:55
autor: Tomasz Świderski
Ciągle mam wątpliwości, czy dobrze odczytuję numery kwadratatów UTM, Jeśli tak, to z kwadratów CA 47 jest wykazany P. daphnis, a z CA 56 P. daphnis i P. dorylas.
Odnośnie kwadratu CA 47 nie przychodzą mi na myśl miejsca w których gatunek ten miałby dogodne środowiska lęgowe... czy stwierdzenia nie odnoszą się do jakichś przypadkowych zalotów? Być może są na forum jacyś inni entomolodzy z Rudy Śląskiej i wypowiedzą się co do tych rekordów. Swoją drogą ciekawostką jest dla mnie fakt, że P. dorylas został również stwierdzony w CA 56. W każdym razie mi w CA 47, a jest to kwadrat w którym mieszkam nie udało się stwierdzić P. daphnis, chociaż motylami zajmuję się kilkanaście lat.
pozdrawiam Tomasz Świderski.

: czwartek, 18 grudnia 2008, 22:29
autor: Adam Larysz
Akurat nigdy nie widziałem P. daphnis ani P. dorylas w kwadracie CA 56, a mieszkam od dłuższego czasu w pobliżu.
Natomiast co do P. daphnis, to mam dwa stwierdzenia - z 2004 i 2005 po jednym okazie z każdego roku samic złowionych w Imielinie CA 75. I co ciekawe nie było to w miejscu typowym dla tego gatunku - czyli np. kserotermy (a w Imielinie ich nie brak), ale na skraju wilgotnego lasu, na torowisku kolejowym, gdzie występuje również ciekawa koszówka z rodzaju Reisseronia :wink:

: czwartek, 18 grudnia 2008, 22:39
autor: Tomasz Świderski
No właśnie, być może ktoś się wypowie co do tych rekordów... w CA 56 Być może śledzą to forum entomolodzy z Kochłowic? :mrgreen: Mam wrażenie że chodzi o jakiejś pojedyncze przypadkowe zaloty...hmm.

: czwartek, 18 grudnia 2008, 22:54
autor: Witas
A
Tomasz Świderski pisze:Mam wrażenie że chodzi o jakiejś pojedyncze przypadkowe zaloty...hmm.
Tyle, że to też jest rekord. Poza tym z własnego doświadczenia wiem, że nie zawsze docieramy do miejsc lęgowych gatunków. Kiedyś, dawno, dawno temu jako młokos siedziałem na rybach na kładce. I widzę jak leci i siada na trzcinie H. morpheus. Trzy dni zajęło mi znalezienie polanki jakieś 200m od jeziora w borze sosnowym. Było go tam mnóstwo.

: piątek, 19 grudnia 2008, 00:53
autor: Tomasz Świderski
Witku, rozumiem do czego zmierzasz....kropka na mapie sygnalizuje stwierdzenie gatunku na danym terenie i tyle. W takim wypadku nie należy mylić tego z obecnością danego gatunku w danym kwadracie. Chodzi tylko o dane jakościowe.
Z drugiej stronie mówimy o "Atlasie rozmieszczenia motyli dziennych w polsce", toteż czy w takim wypadku nie chodzi o coś więcej niż przypadkowe stwierdzenie gatunku w kwadracie?
Na tożsamej zasadzie podobno spotykano ciekawe gatunki kózek w jednej z miejscowości za Gliwicami, gdzie mieściła się składnica drzewa przywożonego min. z rejonów puszczy białowieskiej. (inf. ustna od jednego ze starszych entomologów)

: piątek, 19 grudnia 2008, 07:18
autor: Konto_usuniete
Jarosław Buszko pisze:Euphydryas maturna
w obszarze ED można traktować jako daną historyczną - w miejscu gdzie latał są obecnie stawy rybne a okolica "upstrzona" jest działkami - w roku 2007 i 2008 schodziłem cały teren nie ma szans żeby gdzies była.

: piątek, 19 grudnia 2008, 16:15
autor: brat
Jarosław Buszko pisze:Polyommatus ripartii
No tak, Polyommatus ripartii na Wyżynie Miechowskiej to już historia. Szukałem go na wielu stanowiskach tych znanych i nieznanych, niestety bezskutecznie - "biedaczek" nie dotrwał tu do XXI wieku, nawet w rezerwatach przyrody. :cry:

: piątek, 19 grudnia 2008, 20:49
autor: Jarosław Buszko
Dzięki dyskusjom już udało się sprostować sporo pomyłek, które powstawały na skutek:
1. błędnego oznaczenia w terenie
2. błędnego wpisania do karty zbiorczej
3. błędnego wpisania do komputera z prawidłowo wypełnionej karty zbiorczej.
Człowiek jest omylny i sam wielokrotnie znajdowałem własne błędy. Niemniej mamy mozliwość ich weryfikacji i naprawiania i to niesie nadzieję, że w Atlasie nie będzie ich zbyt wiele.
Zasada rozgraniczania danych starszych i nowszych (określenie "dane historyczne" nie jest może najszczęśliwsze, ponieważ dla niektórych gatunków lub stanowisk już ubiegły rok może być "historią") jest taka: dane do roku 1985 są zaznaczane pustym kółkiem, a z następnych lat kółkiem ciemnozielonym. Nie robię rozróżnienia między stałym zasiedleniem stanowiska, a pojawami okresowymi, np. Colias erate. Dane starsze przytaczane są (głównie na podstawie literatury faunistycznej) dla gatunków, gdzie widoczna jest regresja zasięgu. Ekspansje jest trudniej pokazać, ale i to jest możliwe, np. dla Melanargia galathea w przedziałach 1986-1995 ciemnozielone kółka i 1996-2008 - czerwone (tylko dla kwadratów DD, DE, Ed, EE, FD, FE).

: piątek, 19 grudnia 2008, 21:31
autor: Aneta
Nie wiem czy dobrze odczytuję z tego fragmentu mapki, ale w moim CC 88 M. galathea nie ma chyba kropki. Jeżeli tak, to będzie można ją dodać, bo szachownicę obserwuję u siebie regularnie i w sporych ilościach.

: piątek, 19 grudnia 2008, 21:36
autor: Marcin Kutera
Jarosław Buszko napisał:
5. Polyommatus thersites z kwadratu EB. Warunkiem wystepowana tego gatunku jest obecność sparcety (Onobrychis).


jestem autorem stanoiwska EB24 - co prawda bardzo mało rośnie tej sparcety, ale jest - środowisko to przytorza - w 2003 złowiłem okaz samca (na spodniej stronie - z charakterystycznym brakiem 2 plamek od strony nasady górnych skrzydeł), rok póxniej czyli w 2004 złowiłem samicę w tym samym miejscu też bez tych plamek. Pamiętam jak profesor oglądał te motyle i skwitował to zjawisko " że ikarusom zdarza się zanikanie tych plamek, poza tym mój okaz nie miał jak gdyby tego intensywnego niebieskiego koloru jak w prztypadku thersitesów". Tu jest zagadka???? wiem że na tej mapce wkońcu chyba wspólnie wykreśliliśmy to stanowisko ze względu na tą watpliwośc. okazy mam, jutro zrobię zdjęcia i postaram się wysłąć

: piątek, 19 grudnia 2008, 21:42
autor: Marcin Kutera
co do p daphnis, to obok stanowiska ed17 - (to mój rekord tegoroczny) jeszcze obok niego powinien być zaznaczony któryś z kwadratów. Wiem, że GrzegorzB w jednym z nadleśnictw w tych okolicach też go obserwował, może on sam tu na forum poda ten rekord

: piątek, 19 grudnia 2008, 22:07
autor: Witas
Aneta pisze:Nie wiem czy dobrze odczytuję z tego fragmentu mapki, ale w moim CC 88 M. galathea nie ma chyba kropki. Jeżeli tak, to będzie można ją dodać, bo szachownicę obserwuję u siebie regularnie i w sporych ilościach.
Jest, tylko chyba troszeczkę źle odczytujesz współrzędne :mrgreen:
W okolicach Kutna M.galathea w latach 1993-1994 z niczego zrobił się pospolitym motylem.

: piątek, 19 grudnia 2008, 22:16
autor: Marcin Kutera
skupię się na bellargusie występującym na Mazowszu na kwadracie DC. Faktycznie tu może być więcej stanowisk, tym samym rekordów. Co ciekawe w zeszłym roku podczas przeprowadzonego konkursu dla młodzieży w Chojnowkim Parku Krajobrazowym na najciekawsze zdjęcia przyrodnicze, moją uwagę zwróciła fotka z samicą bellargusa f. ceronus - podpisane Prażmów. Prażmów znajduje się w kwadracie DC95. Na podstawie tego zdjęcia dedukuję, że tam na przestrzeni kilku kwadratów perzylegających do siebie m.in. DC95 i DC87 (na mapce) znajduję się niewielkie skupisko tego gatunku.


Dodam, że moje rekordy na wysłanych mapkach z poszczególnych gatunków są bezbłednie zaznaczone

: piątek, 19 grudnia 2008, 23:01
autor: Aneta
Witas pisze:
Aneta pisze:Nie wiem czy dobrze odczytuję z tego fragmentu mapki, ale w moim CC 88 M. galathea nie ma chyba kropki. Jeżeli tak, to będzie można ją dodać, bo szachownicę obserwuję u siebie regularnie i w sporych ilościach.
Jest, tylko chyba troszeczkę źle odczytujesz współrzędne :mrgreen:
W okolicach Kutna M.galathea w latach 1993-1994 z niczego zrobił się pospolitym motylem.
Faktycznie, 8 przesunęło mi się na miejsce 9, wszystko przez uciętą górę. A galathei pełno nie tylko w okolicach, ale i w samym mieście :grin:

: sobota, 20 grudnia 2008, 11:37
autor: brat
Marcin Kutera pisze: - w 2003 złowiłem okaz samca (na spodniej stronie - z charakterystycznym brakiem 2 plamek od strony nasady górnych skrzydeł), rok póxniej czyli w 2004 złowiłem samicę w tym samym miejscu też bez tych plamek
W przypadku wątpliwości thersitesy można rozpoznać po układzie trzech plamek (tworzą inny trojkąt niż u ikarusa) na spodniej stronie dolnego skrzydła.

: sobota, 20 grudnia 2008, 12:40
autor: Marcin Kutera
dziękuję, zerknę na spodnie skrzydła w celu sprawdzenia tych trzech ułożonych w trójkąt plamek

: sobota, 20 grudnia 2008, 18:01
autor: Ramidon
Poza tym thersites posiada na przednich skrzydłach łuski zapachowe (podobnie jak rodzaj Agrodiaetus) tworzące pole, które jest widoczne pod odpowiednim kątem. Pewnie z uwagi na to niektórzy zaliczają ten gatunek do rodzaju Agrodiaetus. Ikar nie posiada takich łusek.

: niedziela, 21 grudnia 2008, 12:45
autor: Jarosław Buszko
Dzisiaj zamieszczam kilka mapek do czerwończyków i ogończyków. Tak jak i poprzednio chętnie przyjmę wszelkie uwagi dotyczące stanowisk. Wszakże jest to nasza wspólna praca.

: niedziela, 21 grudnia 2008, 13:15
autor: Przemek Żurawlew
Obserwacja S.acaciae, którą przesłałem powinna być w polu XT85 zamiast XT95
Pozdrawiam

: niedziela, 21 grudnia 2008, 18:17
autor: HELMUT
No,no,no!!!Dispar odniosl sukces w naszym kraju!!!Mialem tego motyla nawet w byle jakim srodowisku(nawet w zabudowie willowej,na suchym gruncie!!!)w kwadratach CA-05,25,35,34(naniesione przez Pana Profesora bezblednie,i wielkie dzieki w tym wzgledzie)!!!Wczesniej w ogole nie notowany,po raz pierwszy w 2003 roku!!,a typowych srodowisk dla tego,, modracha" jest tutaj bardzo niewiele.Wiec jest jakies tajemnicze przeobrazenie w populacjach tego gatunku w naszym kraju?? :roll: :grin: Pozdrawiam!

: niedziela, 21 grudnia 2008, 21:33
autor: Grzegorz Banasiak
Helle od kilku lat wyraźnie zwiększył liczebność w okolicach Skierniewic. Co cieszy, bo dziesięć lat temu nie zdarzało mi się go spotykać. Był na innym znanym mi stanowisku około 30 km od Skierniewic.
Niewątpliwie niekorzystne jest przeznaczenie na budownictwo jednorodzinne terenów bliskich miejsca występowania. Będę to monitorował, zobaczymy, może linie wysokiego napięcia odstraszą rozwój budownictwa w kiedynku stanowisk. Oby.

: poniedziałek, 22 grudnia 2008, 00:38
autor: Marcin Kutera
ja mile jestem zaskoczony kielecczyzną, bo poza znanym mi stanowiskiem eb24 k ostrowca św widzę że jest jeszce pod starchowicami. Badałem tam naturę 2000 w 2007 i helle nie stwierdziłem, nawet zastanawia mnie, gdzie takie łąki z rdesten węzownikiem mogą tam być.

pozdr