Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Projekty zbiorowe - faunistyka, bazy danych. Współpraca.
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16258
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Post autor: Aneta »

Dla Lycaena dispar dodam stanowisko znów w CC 85 (Grotniki), obserwacja tegoroczna.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

odnośnie lycaena hippothoe to na kurpiach w kwadratach ED09 i ED17 ja go nie podawałem, jeśli zrobił to ktoś inny, kto go tam wykazywał to jest wporządku. pPoszę profesora o sprawdzenie czy te dwa rekordy są poprawnie naniesione, czy to nie pomylenie rekordów z innymi gatunkami.
Sebastian Łuczkowski
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 19:47
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: Sebastian Łuczkowski »

proszę ododanie obserwacji:
L. hippothoe (30801)-Tokary FD50-2000r.
S. spini (30401) - Wajków, Sutno FC49 -2003r.
P. malvae (70105) - Osłowo FD30 - 2003r.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Mam pytanie do Sebastiana - czy chodzi o S. spini, czy S. pruni. Nazwa i kod gatunku sie nie zgadzają.
Dane L. hippothoe z kwadratów ED09 i ED17 podali Konrad Sachanowicz i Jacek Rykaczewski.
Pozdrawiam
JB
Sebastian Łuczkowski
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 19:47
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: Sebastian Łuczkowski »

S. spini (30402), pozdrawiam
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

O ile dobrze czytam siatke UTM to widze, że Lycaena helle jest wykazany w kwadracie WT 43. Możliwe, że ktoś działał na "moim" :wink: terenie, a jeśli ta obserwacja jest z moim nazwiskiem to jest to błąd, gdyż jeszcze nie spotkałem tam tego motylka.
Ale na swoje pytanie raczej mam odpowiedź w czerwonej księdze bezkręgowców, gdzie widze punkcik również w tych okolicach, choć nie wiem czy jest to WT 43.
Z góry przepraszam za zamieszanie.
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Dzis dodaję jeszcze porcję rusałek, wybrabe oczenice będą za kilka dni.
Lycaena helle w kwadracie WT43 będzie wyjaśniona z autorem.
Dziękuję za wszystkie nadesłane uwagi, komentarze i poprawki.
Życzę wszystkim którzy oglądają ten wątek Wesołych Świąt i pomyslności w 2009 roku
JB
Załączniki
Nymphalis xanthomelas.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.62 KiB)
Neptis rivularis.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.08 KiB)
Meoitaea britomartis.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.04 KiB)
Melitaea didyma.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.82 KiB)
Melitaea diamina.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (99.67 KiB)
Boloria eunomia.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.04 KiB)
Brenthis daphne.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.68 KiB)
Argynnis niobe.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (98.24 KiB)
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Post autor: Marek Hołowiński »

Kilka wątpliwych.
A niobe FB89 (ostatnie moje obserwacje to FC 80 -1986r)
M diamina FB79, FC60 (nigdy go tu nie obserwowałem), oraz rekordy z Lasów Parczewskich FC21, FC41 (prowadziłem tu inwentaryzację NATURA2000, gdyby on tam był pewnie bym go zauważył, notowałem wszystkie ciekawsze gatunki). Chyba że występuje gdzieś poza badanymi obiektami.
Ostatnio zmieniony czwartek, 1 stycznia 1970, 01:00 przez Marek Hołowiński, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adam Warecki
Posty: 65
Rejestracja: niedziela, 30 września 2007, 11:01
Lokalizacja: Przemyśl

Post autor: Adam Warecki »

Mam wątpliwości co do występowania M.didyma w terenach podgórskich, w kwadracie EV.
Chociaż ten kwadrat w miarę dobrze znam, niemnej nigdy nie miałem okazji spotkania tam tej przeplatki.
Oczywiście nie neguję występowania w tym terenie tego gatunku motyla, ale jestem zaskoczony tą wiadomością.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

Odnośnie n xanthomelas to jest jeszce stanowisko z 2005 r. przy najbliższej miejscowości Wysychy ED21 - autorem jest Marek Małachowski. Proszę go dopisać jako autora - prosił mnie bym podał ten rekord. Ja badając u niego motyle, widziałem tylko spreparowany okaz u niego wkolekcji i potwierzdam jak najbardziej stwierdzenie tego gatunku, zresztą widzę, ze i W P Kampinoskiej występuje oraz w okolicach Legionowa. To przecież nie odległe okolice. W tej miejscowości Wysychy ED21 Marek Małachowski również stwierdził go w 2006 roku.
pozdr
Marcin Kutera
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

n rivularis rzeczywiście najbardziej znany jest z P Sandomierskiej, Roztocza i P solskiej tj okolice od Biłgoraja przez Zwierzyniec po okolice Bondyrza i Krasnobrodu. Tam jest sporo olsów porzeczkowych Ribesso nigri alnetum z sąsiedztwem ciepłolubnych muraw z tawułą Spiraea sp.. Cieszy mnie potwierdzenie większej liczby stanowisk w MagurskimPN. Omawiając Kielecczyznę występuje on tylko w okolicach Starachowic (powtwierdziłem go z już z wcześniej znanych miejsc z tych okolic w latach 2005-2006),o ile wiem od Mariusza Gwardjana to najdalej na południe od tego miasta Mariusz obserwował go między 2000 a 2002 r. w kawdracie EB04, jest t droga wiodaca przez Rzepin, Pawłów, Ambrożów w kierunku Pasma Łysogór. Może on ujawni te dane. Tam też znajdują się mniejsze rzeki będące dopływami rzeki Kamiennej porośnięte olsami.
Awatar użytkownika
Dispar
Posty: 1391
Rejestracja: środa, 4 kwietnia 2007, 21:55
UTM: FC18
Specjalność: Geometridae
Lokalizacja: Łosice

Post autor: Dispar »

Ja również mam uwagę co do występowania w kwadracie FD30 Melitaea diamina( chodzi prwdopodobnie o Mielnik) Tego gat. na tych terenach nigdy nie było i jest to raczej na pewno pomyłka w oznaczeniu z M. britomartis której tam jest sporo.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Mam pytanie w związku z procentowym pokryciem naszego kraju rekordami - które wynosi prawie 85% - jak to się ma do innych krajów europejskich, jeżeli są takowe dane i które z województw zostało najlepiej zbadane pod tym względem???

PS. A co z obiecanymi oczennicami? Czyżby już w druku?
Sebastian Łuczkowski
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 19:47
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: Sebastian Łuczkowski »

Co do wystepowania w FD30 Melitaea diamina wydaje się, że to raczej dane z poprzedniego okresu 1986-1995. Ja również nie stwierdziłem tego motyla w dolinie (od Zajęcznik do Niemirowa). Może był podany z innego stanowiska. pozdrawiam
Jarosław Buszko
Posty: 756
Rejestracja: czwartek, 28 lutego 2008, 15:40
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Jarosław Buszko »

Pod względem stopnia zinwentaryzowania kraju jesteśmy z pewnością w czołówce europejskiej. Lepiej pewnie wypadaja Wielka Brytania i Holanddnia, gdzie prowadzone sa długofalowe programy monitoringowe.

Nie da się łatwo okreslić jakie kryteria należąłoby użyć dla rankingu województw (stopień spenetrowania powierzchni, liczba rekordów, liczba rekordów na kwadrat). Jedno jest pewne,w każdym województwie sa obszary lepiej i słabiej zinwentaryzowane, sa także takie miejsca, skąd nie ma danych (pokazałem to na mapce w jednym z wcześniejszych wpisów.

Przez ostatnie trzy tygodnie prace nad Atlasem niemal stanęły w miejscu, a to z powodu przygotowywania do wydania czterech zeszytów z serii "Klucze do oznaczania owadów Polski", razem było tego przeszło 500 stron i prawie 1500 rysunków. Klucze te ucieszą głównie chrząszczarzy, zwłaszcza zbierających sprężyki i kusaki.

W ciągu nadchodzącego tygodnia bieżące dane powinny być sprawdzone i uporządkowane. Trochę czasu zajmie jeszcze zestawienie starszych danych dla wybranych gatunków no i dopracowanie dwujęzycznego tekstu. Wszystkie uwagi i uzupełnienia z poprzednich wpisów skrupulatnie analizowałem, a dosyłane dane dopisałem do bazy.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią pokazuję mapki dla kilku gatunków z Satyrinae z prośbą o komentarze. Na podstawie swoich własnych doświadczeń terenowych odnoszę wrażenie, że Coenonympha tullia i Hyponephele lycaon są rzadsze niz to wynika z danych nadesłanych przez obserwatorów. Uwagi na ten temat będą mile widziane.
Załączniki
Lopinga achine.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (92.08 KiB)
Lasiommata maera.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (97.26 KiB)
Hyponephele lycaon.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (99.87 KiB)
Hipparichia statilinus.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.3 KiB)
Hipparichia alcyone.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (92.4 KiB)
Erebia medusa.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (95.42 KiB)
Erebia aethiops.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.48 KiB)
Coenonympha tullia.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (96.26 KiB)
Coenonympha hero.jpg
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (91.66 KiB)
Sebastian Łuczkowski
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 19:47
Lokalizacja: Starogard Gdański

Post autor: Sebastian Łuczkowski »

Szanowny Panie Profesorze
Coenonympha tullia obserwowałem zawsze pojedyncze osobniki (woj pomorskie) i na wypatrzenie gatunku musiałem poświęcić trochę czasu. Z mojego doswiadczenia - obserwacji zaliczyłbym go do gatunków rzadkich (dotyczy tylko woj pomorskiego) . Natomiast w przypadku Hyponephele lycaon w woj pomorskim (okolice Starogard Gd, Osiek, Skórcz, Rywałd, Kaliska. itd) nigdy go nie obserwowałem, natomiast na podlasiu Siemiatycze, Osłowo, Mielnik, Zajęczniki, Adamowo miejscami wystepuję bardzo licznie.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Nie mam dużego doświadczenia w obserwacji C. tullia i H. lycaon - faktycznie rekordów b. wiele, ale z mojej najbliższej okolicy ich nie wykazałem, odnoszę natomiast wrażenie, że "duży potencjał" nieodkrytych stanowisk posiada L. achine - w okresie lotu odnajdywałem ją, nie koncentrując się na tym gatunku, w b. wielu miejscach...
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

W poprzednim roku nad Biebrzą obserwowałem C. tullia i H. lycaon, jednak zawsze były po pojedyncze okazy.
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: Jarosław Bury »

Nie da się łatwo określić jakie kryteria należałoby użyć dla rankingu województw (stopień spenetrowania powierzchni, liczba rekordów, liczba rekordów na kwadrat).
Wg. mnie każda z tych statystyk byłaby bardzo ciekawa :!:
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

h lycaon obserwowałem bardzo pojedynczo na Mazowszu (okolice Warszawy) w czasie 8 lat zaledwie kilka osobników głównie na ciepłolubnych murawach piaszczystych ze szczotlichą siwą (murawach psammofilnych napiaskowych - psiarach), torowiskach, wydmach etc... i na Kielecczyźnie jego środowiska były podobne, tu nieco więcej zanotowałem osobników (max kilkanascie ze wszystkich stanowisk). Jest to gatunek lokalny i raczej rzadki, występujacy zdecydowanie pojedynczo.

c tullia - uważam, że jest jeszce bardziej rzadszy od h lycaon i też spotykany b lokalnie i pojedynczo. Na Kielecczyźnie widziałem tylko jakieś max 7 okazów z dwóch stanowisk w latach 2005 i 2008, zaś na Mazowszu tylko jeden okaz w 2007 roku. Środowiskami były torfowiska niskie, mechowiska z wełnianką wąskolistną, torfowiska wysokie, głównie z wełnianka pochwowatą.

w żadnych innych miejscach Polski tych gatunków nie widziałem
pozdrawiam
MK
Witas

Post autor: Witas »

Coenonympha tullia - fakt dużo rekordów. Może za dużo? Niemniej są to dane z kilkunastu lat. Obserwowałem go w dosłownie kilku kwadratach i oprócz Podhala (tam jest go w miejscu wystąpowania naprawdę b. dużo) był pojedyńczy
Hyponephele lycaon - tu akurat uważam, że przy nastawieniu się na ten konkretny gatunek okaże się on nie aż tak rzadki, a w niektórych miajscach nawet liczny. Po prostu trzeba by łapać i sprawdzać wszystko co lata i jest brązowe.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

co do h alcyone, to wiem, że na pewno było stanowisko tego gatunku w Legionowie k. Warszawy DD90. Piotr Sroka na pewno go obserwował od 2000 roku aż do 2005. Obecnie nieznany jest stan tego miejsca i przetrwania motyla, gdyż teren ten został zabudowany domkami jednorodzinnymi. Piotr Sroka często opowiadał mi o powaznym zagrożeniu tego stanowiska, proponouję go wpisać do bazy z jego nazwiskiem jako autorem, prawdopodobnie zapomniał tych danych wysłać, o ile wiem mówił, że tą informację wysyłał do profesora.
Awatar użytkownika
Rafał Celadyn
Posty: 7248
Rejestracja: poniedziałek, 18 czerwca 2007, 17:13
UTM: CA-95
Lokalizacja: Młoszowa
Kontakt:

Post autor: Rafał Celadyn »

Witas pisze:Hyponephele lycaon - tu akurat uważam, że przy nastawieniu się na ten konkretny gatunek okaże się on nie aż tak rzadki, a w niektórych miajscach nawet liczny. Po prostu trzeba by łapać i sprawdzać wszystko co lata i jest brązowe.
Zgadzam się z tym całkowicie ,kilka lat temu uważałem ,go za rzadkość,w tym roku dokładniej przyjrzałem się motylom i okazało się że w miejscach występowania bywa nawet bardzo liczny ,a pojedyncze egzemplarze spotykałem na całym terenie,niekoniecznie w biotopach które są odpowiednie dla tego gatunku(kwadraty CA 96,CA 95)C.tullia ,ja osobiście nie widziałem nigdy w w/w kwadratach,a jedyne dane jakie znam z kwadratu CA 95 są z lat 60-tych (Raz.Pal.1969) .Pozdrawiam Rafał.
HELMUT
Posty: 97
Rejestracja: sobota, 13 września 2008, 16:33
Lokalizacja: Rybnik-slaskie

Post autor: HELMUT »

Hehh!!Tez chcialbym miec takie satyridy na swoich ,,smieciach"!!Oh jak ja wam zazdroszcze :evil: Pzdr.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

zamieszczam informacje odnośnie jeszce jednego rekordu lopinga achine

W 1995 roku został zaobserwowany ten gatunek w okolicach miejscowości Lipsko, w kwadracie EB56 przez Grzegorza Osojce:

Osojca G. 1998. Interesująca obserwacja osadnika wielkookiego (Lasiommata achine (Scopoli, 1763) – Lepidoptera: Satyridae). Kulon 3, 1; 105-106.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

cytuje siebie i brata w sprawie stanowiska eb24 -

Marcin Kutera napisał/a:
- w 2003 złowiłem okaz samca (na spodniej stronie - z charakterystycznym brakiem 2 plamek od strony nasady górnych skrzydeł), rok póxniej czyli w 2004 złowiłem samicę w tym samym miejscu też bez tych plamek
brat napisał
W przypadku wątpliwości thersitesy można rozpoznać po układzie trzech plamek (tworzą inny trojkąt niż u ikarusa) na spodniej stronie dolnego skrzydła.

Przesyłam wreszcie swoje okazy z tego stanowiska - co o tym sądzić? który to gatunek polyommatus icarus czy p thersites?
Załączniki
thersites 1.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (133.3 KiB)
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

i dołączam spody samiec i samica polyommatus - genus
Załączniki
thersites.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.64 KiB)
brat
Posty: 443
Rejestracja: poniedziałek, 13 sierpnia 2007, 18:53
Lokalizacja: Kraków

Post autor: brat »

No i wszystko jasne - to icarus.
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

ok tak wtedy ustaliliśmy z profesorem, że to ostatecznie jest icarus - prosze o korektę z tym rekordem
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Post autor: Malko »

Dopiero teraz zauważyłem ale chyba nie ma dispara zaznaczonego w Moim Kwadracie EA03 a sporo go tu jeśli źle odczytałem z góry przepraszam
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

Właśnie, wiadomo że coś nowego w sprawie atlasu ?? :)
Awatar użytkownika
Marcin D
Posty: 75
Rejestracja: środa, 14 maja 2008, 12:13
Lokalizacja: Hajnówka/Białystok

Post autor: Marcin D »

Czy wiadomo już coś w sprawie "Atlasu rozmieszczenia motyli ..."? Czy został już wydany lub kiedy będzie?
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Post autor: SiejeOwies »

Marcin to tylko wiedzą najstarsi górale ;)
abbas
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 16 marca 2008, 15:21
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: abbas »

Czy może ktoś wie jakie są losy Atlasu rozmieszczenia motyli dziennych... został wydany czy nie? a jeśli nie to może ktoś wie kiedy to będzie? Informacje o rozmieszczeniu motyli, które zbierałem przez kilka lat mają być umieszczone w tym atlasie więc jestem bardzo ciekaw kiedy on ukaże się.
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

Jak narazie o ile wiem - atlas jest w trakcie realizacji - poczekajmy aż prof. Buszko wróci z Iranu i nas oficjalnie poinformuje o losach atlasu.
Bartek Pacuk
Posty: 3274
Rejestracja: wtorek, 9 października 2007, 22:25
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post autor: Bartek Pacuk »

Marcin Kutera pisze:poczekajmy aż prof. Buszko wróci z Iranu
Już wrócił :wink:
viewtopic.php?p=83920#83920
Awatar użytkownika
Marcin Kutera
Posty: 1106
Rejestracja: niedziela, 10 października 2004, 17:08
UTM: EB24, EC18
Specjalność: Lepidoptera, Odonata, Orthoptera,
Lokalizacja: okolice Ostrowca św

Post autor: Marcin Kutera »

Bartek Pacuk pisze:
Marcin Kutera pisze:poczekajmy aż prof. Buszko wróci z Iranu
Już wrócił :wink:
viewtopic.php?p=83920#83920
tak po napisaniu postu też to widziałem. Poczekajmy, aż profesor sam się odezwie.
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Post autor: Wiacek »

Czas leci a wieści nadal brak.
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

Czekamy na dalsze informacje odnośnie atlasu rozmieszczenia.
abbas
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 16 marca 2008, 15:21
Lokalizacja: podkarpackie

Post autor: abbas »

Ja to nawet z utęsknieniem czekam :wink:
Awatar użytkownika
Damian Bruder
Posty: 791
Rejestracja: czwartek, 25 marca 2004, 15:15
UTM: WT43
Lokalizacja: Nowa Sól/Poznań

Post autor: Damian Bruder »

W połowie tego roku atlas już będzie
Awatar użytkownika
eutanatos
Posty: 442
Rejestracja: sobota, 4 lipca 2009, 17:09
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: eutanatos »

w sam raz na rozbujanie się sezonu motylarskigo na dobre.
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: SiejeOwies »

Więc mamy połowę roku a atlasu nie widać :(
Awatar użytkownika
Marcin D
Posty: 75
Rejestracja: środa, 14 maja 2008, 12:13
Lokalizacja: Hajnówka/Białystok

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: Marcin D »

Ja też z niecierpliwością czekam na ten atlas. Czy ktoś wie na jakim etapie pisania o jest i kiedy będzie dostępny w sprzedaży?
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: Malko »

W Brynku trzeba będzie prof. zapytać:)
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: SiejeOwies »

Niestety za dużo się dzieje na Podlasiu żeby na 2 koniec Polski jechać. A sezon w plecy nie jest dobrym rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: Wiacek »

Dawid_Masło pisze:W Brynku trzeba będzie prof. zapytać:)
Już jest po spotkaniu w Brynku. Czy jest już coś wiadomo o terminie ukazanie się Atlasu?
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Post autor: Antek Kwiczala † »

Z wypowiedzi prof. Buszko wynika, że obecnie głównie zajmuje się kompletowaniem informacji do nocnych macrolepidoptera Polski. Atlas rozmieszczenia motyli dziennych zapewne ukaże się końcem tego roku (jeśli czas pozwoli).
zaleski
Posty: 2
Rejestracja: niedziela, 25 lipca 2010, 16:28

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: zaleski »

Chciałem przedstawić zdjęcie Pieris napi bryoniae złowione w okolicach Gorlic..Dla porównania zdjęcie pary motyli P.napi bryoniae z Bieszczad.Pozdrawiam Roman Załęski
Awatar użytkownika
Jarosław Bury
Posty: 3567
Rejestracja: niedziela, 19 lutego 2006, 20:28
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: Jarosław Bury »

Brak załączników...
abbas
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 16 marca 2008, 15:21
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: abbas »

czy ktoś wie co z atlasem?
Tomasz Blaik
Posty: 727
Rejestracja: czwartek, 22 stycznia 2009, 20:00
UTM: XR86
Specjalność: Depressariidae
Lokalizacja: Pielgrzymów/Góry Opawskie
Podziękowano: 1 time

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: Tomasz Blaik »

Czy jest możliwość dodać mapkę Argynnis adippe?
Awatar użytkownika
Tomasz G.
Posty: 354
Rejestracja: niedziela, 18 lipca 2010, 12:37

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: Tomasz G. »

Dzisiaj odłowiłem Aporia crataegi w kwadracie CF42 na podmokłej łące.
Łukasz
Posty: 1071
Rejestracja: piątek, 12 maja 2006, 21:54
Lokalizacja: okolice Bielska-B./Kraków

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: Łukasz »

Jeśli chodzi o A. crataegi, motyl był liczny w kwadracie CA41 aż do końca lat 90. ubiegłego wieku. Później nagle zniknął - więc w zasadzie można to uznać za dane historyczne (nigdy więcej nie widziany!).
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9488
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: Jacek Kurzawa »

"Zniknięcie" na 20 lat? Myślę, ze to daleko idące uproszczenie. Zależy jak to rozumieć.

Brak obserwacji - tak. Gatunek zniknął (wycofal się, wyginął) - nie. W przypadku motyli wydaje się, ze są widoczne, ale wcale tak byc nie musi. Chrząszcze odlawia się raz na kilkadzisiąt lat i traktuje się je jako stale wystepujące.

Tomasz Grzegorczyk pisze:Dzisiaj odłowiłem Aporia crataegi w kwadracie CF42 na podmokłej łące.
Obserwacje wpisz do bazy na http://www.lepidoptera.eu
Kilka dni temu odłowiłem okaz w okolicach Tomaszowa Maz - tego gatunku nie było tu wcześniej (badania Śliwińskiego i moje od lat 80-tych). Ostatnio wykazany z okolic (2009). Gatunek ma od wielu lat silne stanowisko za Opocznem (widziałem setki osobnikow) skąd ostatnio zacząl się rozprzestrzeniać (obserwuję w kier pólnocnym) wzdluz linii kolejowej i dróg przelotowych. Tak więc niestrzęp glogowiec może wkrotce pojawić się w okolicach Łodzi, Koluszek, Piotrkowa Tryb, jesli na południe to rejon Końskie, Kielce.
Awatar użytkownika
Adam Larysz
Posty: 2133
Rejestracja: wtorek, 3 lutego 2004, 11:43
Lokalizacja: Mysłowice/Bytom
Kontakt:

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: Adam Larysz »

Niestrzęp jest ewidentnie w ekspansji w Polsce.
Awatar użytkownika
Satyr
Posty: 884
Rejestracja: czwartek, 11 sierpnia 2005, 00:03
Lokalizacja: Gdynia

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: Satyr »

Lycaena dispar stwierdziłem na obrzeżach rezerwatu Kępa Redłowska (kwadrat CF33), obserwacja z roku 2006.
Witas

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: Witas »

Satyr pisze:Lycaena dispar stwierdziłem na obrzeżach rezerwatu Kępa Redłowska
Taka ciekawostka, 18.VI.2011, Kojszówka DA-00, latające dispary, w tym jedna samica, po górskich łąkach. W dolinie Skawy (ok 400m) to są, ale nigdy tak wysoko, jakieś 750m.
Monia
Posty: 494
Rejestracja: niedziela, 25 maja 2008, 10:03
Gender: women
Lokalizacja: gogolin
Kontakt:

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: Monia »

Lycaena dispar miałam 2 osobniki(17.06.2011) koło autostrady A4 gogolin na miejscu gdzie budowlańcy pobierali piasek na budowe A4 a potem zalesili,teren troche podmokły.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: Malko »

Chyba nie ma sensu już tu wpisywać danych bo materiał do Atlasu jest zamknięty, dodawajcie swoje obserwacje w konkretnych działach.
Awatar użytkownika
tomshow
Posty: 124
Rejestracja: wtorek, 2 marca 2010, 21:59
UTM: WS61
Lokalizacja: Opole / Karkonosze

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: tomshow »

W Karkonoszach w kwadracie WS61 także spotykam Lycaena dispar.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: PawełB »

Dawid_Masło pisze:Chyba nie ma sensu już tu wpisywać danych bo materiał do Atlasu jest zamknięty,
a czy wiadomo kiedy wreszcie będzie ten atlas???? Jak tak się "przeleci" wątek to od dwóch lat jest już już.......
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: Wiacek »

PawełB pisze:a czy wiadomo kiedy wreszcie będzie ten atlas???? Jak tak się "przeleci" wątek to od dwóch lat jest już już.......
Odświżam zapytanie po kolejnych 6 miesiącach.
Awatar użytkownika
SiejeOwies
Posty: 474
Rejestracja: poniedziałek, 3 września 2007, 18:29
Lokalizacja: Białystok

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: SiejeOwies »

i ja po kolejnych 6......
abbas
Posty: 16
Rejestracja: niedziela, 16 marca 2008, 15:21
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: abbas »

a ja jeszcze po 6 miesiącach.... może ktoś odpowie?????
Awatar użytkownika
Wiacek
Posty: 329
Rejestracja: niedziela, 7 listopada 2004, 15:56
Specjalność: Odonata
Lokalizacja: Zamość

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: Wiacek »

W styczniu 2010 r. było
Damian Bruder pisze:W połowie tego roku atlas już będzie
Mamy czerwiec 2013 r. - trzy lata oczekiwań.
Czy ktoś tym programem jeszcze się zajmuje, czy umarł już śmiercią naturalną?
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: Malko »

Będzie można na Sympozjum zapytać odpowiednich ludzi.
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: PawełB »

Coś się wyjaśniło na Sympozjum?

Czy zrobił się z tego atlasu już Święty Graal?
Sebastian Łuczkowski
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 19:47
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: Sebastian Łuczkowski »

Witam!
Może nie jest to atlas, na który wszyscy czekali (wersja papierowa), ale nareszcie będzie można bez większego trudu korzystać z bazy lepidoptera stworzonej przez Szanownego Kolegę Piotra Tykarskiego.
Niedługo link do gatunków motyli dziennych Bazy KSIB: obejmujacych The Distribution Atlas of Butterflies in Poland, zatem mapy UTM już są. :rotfl:

[mod: docelowy link zostanie upubliczniony przez P.Tykarskiego już wkrótce, dlatego też na jego prośbę link został usunięty].
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: PawełB »

Czy to jest kontynuacja atlasu Buszki, czy nowe dzieło?
Sebastian Łuczkowski
Posty: 139
Rejestracja: niedziela, 26 października 2008, 19:47
Lokalizacja: Starogard Gdański

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: Sebastian Łuczkowski »

Będzie to "dzieło-baza" zupełnie nowa, dająca dużo możliwości jedną z nich będzie generowanie map UTM. Rekordy będą dotyczyć już opublikowanego Atlasu Rozmieszczenia Motyli Dziennych jak i innych danych z literatury o motylach. Ponadto rekordy oparte są o kolekcje instytutów, uczelni i osób prywatnych jak i obserwacje. Zapewne Kolega Piotr o starcie Lepidoptera P. w pełnej wersji poinformuje osobiście.
Lukasz
Posty: 8
Rejestracja: czwartek, 6 listopada 2014, 19:33
UTM: Pomorze Zachodnie

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: Lukasz »

Zauważyłem że na tegorocznym Sympozjum w Bochni prof. Buszko miał wystąpienie "Wykaz rozmieszczeniowy motyli Polski 2015 – koncepcja wydawnicza". Czy ktoś z uczestników sympozjum może podzielić się konkluzją wystąpienia?
Pozdrawiam
Łukasz
Awatar użytkownika
kajzer999
Posty: 281
Rejestracja: czwartek, 17 października 2013, 14:24
UTM: FB55
Lokalizacja: Krasnystaw

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: kajzer999 »

Lukasz pisze:Zauważyłem że na tegorocznym Sympozjum w Bochni prof. Buszko miał wystąpienie "Wykaz rozmieszczeniowy motyli Polski 2015 – koncepcja wydawnicza". Czy ktoś z uczestników sympozjum może podzielić się konkluzją wystąpienia?
Pozdrawiam
Łukasz
Ponawiam pytanie Łukasza - czy ktoś z forumowiczów wie coś na ten temat?
Awatar użytkownika
PawełB
Posty: 1612
Rejestracja: czwartek, 5 kwietnia 2007, 16:15
Specjalność: Rhopalocera
profil zainteresowan: Foto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: PawełB »

Ta ksiazka to już mityczny sw. Graal lepidopterologii. Ja tu już nie zadaję pytań "kiedy?"
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Ogólnie:
- doszło ok. 80 nowych gatunków
- kompleksowa zmiana systematyczna i nazewnictwo
- nowe dane w okresach do 1960, 1961-1985, 1986-2015
- 16 autorów
- wydanie drukiem planowane na koniec 2015 roku
Przyszły rok będzie ostatnim w którym dane będą jeszcze uzupełniane. Obecnie kończy się etap opracowań roboczych/wstępnych poszczególnych rodzin. Sądzę, że termin wydania nie jest zagrożony.
Marek Hołowiński
Posty: 5053
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 1 time

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: Marek Hołowiński »

Grzesiek, tu chodzi o Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce
Awatar użytkownika
Grzegorz Banasiak
Posty: 4469
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 23:27
UTM: DC45
Lokalizacja: Skierniewice
Podziękował(-a): 2 times
Kontakt:

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: Grzegorz Banasiak »

Marek Hołowiński pisze:Grzesiek, tu chodzi o Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce
Łukasz pytał o Wykaz rozmieszczeniowy motyli Polski 2015 i prezentacji na sympozjum w Bochni. Dokładnie o tym napisałem.
Oczywiście odbiega to od tytułu wątku.
Awatar użytkownika
Malko
Posty: 2005
Rejestracja: piątek, 19 grudnia 2008, 16:06
Lokalizacja: Tarnów/Radłów/Kraków

Re: Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w Polsce

Post autor: Malko »

Czy na sympozjum LEP-u w tym roku padły konkrety na temat Atlasu?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Atlasy rozmieszczenia, Bazy danych - projekty zbiorowe”