Wszystkie moje owady na inaturalist

Linki do stron entomologicznych
boguo
Posty: 99
Rejestracja: środa, 8 lipca 2020, 22:10

Wszystkie moje owady na inaturalist

Post autor: boguo »

Cześć,

Od kilku lat wprowadzam swoje obserwacje na portalu inaturalist. Natrzaskałem tego 800 taksonów owadów, +90 taksonów innych stawonogów z różnych miejsc w Polsce (wszystkie miejsca odpowiednio zaznaczone). Oprócz tego można też znaleźć u mnie różne kręgowce, grzyby i rośliny. Zapraszam do przeglądania, używania, komentowania i pomocy w oznaczaniu :) :pho: :idea:

https://www.inaturalist.org/observation ... fiable=any

Pozdrawiam,
Bogdan
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Wszystkie moje owady na inaturalist

Post autor: Marek Hołowiński »

Razi w oczy opis gatunków. Piszesz oba człony polskich nazw z wielkiej litery, a to błąd. Jeśli zdanie zaczyna się od nazwy to pierwszy człon (nazwa rodzajowa) jest z wielkiej litery, ale już drugi człon (nazwa gatunkowa) z małej, np Jelonek rogacz... . Jeśli zaś stosujemy same nazwy, albo są w zdaniu to zawsze są z małych liter, ot zając szarak, bocian biały, jelonek rogacz, niepylak apollo itd. dotyczy wszystkich zwierząt. Dlatego dobrze jest zapisywać najpierw nazwy łacińskie, gdzie zawsze pierwszy człon jest pisany z wielkiej litery i dopiero za nią nazwę polską (całą małymi literami), do wyboru: Melolontha melolontha - chrabąszcz majowy, lub Melolontha melolontha (chrabąszcz majowy). Warto też wspomnieć jako uzasadnienie, że uporządkujesz kolejność nazw i te naukowe (łacińskie) zawsze będą na pierwszym miejscu, a polskie tylko tam gdzie są nadane, zapisane będą jako drugie.
Marek Hołowiński
Posty: 5054
Rejestracja: wtorek, 4 grudnia 2007, 13:09
UTM: FB68
Specjalność: Sesiidae
Lokalizacja: Hańsk
Podziękowano: 2 times

Re: Wszystkie moje owady na inaturalist

Post autor: Marek Hołowiński »

Ponad to jeśli masz oznaczenie tylko do rodzaju piszesz nazwę np Nomada sp., do wyższych grup wystarczy napisać poprawnie nazwy łacińskie tych grup np: Noctuinae i nie ma potrzeby pisać "Rodzaj Nomada, Podrodzina Noctuinae itd.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9490
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Wszystkie moje owady na inaturalist

Post autor: Jacek Kurzawa »

Marku, iNaturalist działa w taki sposób, że poddstawia nazwy z drzewa nazw. użytkownik nie wstawia nazw tylko wpisuje nazwę i ona już wyskakuje w połączeniu z konkretnym taksonem (id, ranga dowolna). To wszystko działa inaczej, iNaturalist jest specjalnie zaprojektowane pod cel, jakiemu służy.

Spróbuj wpisać nazwę do tej obserwacji
https://www.inaturalist.org/observations/79277566
Ona ma ID 79277566
Ktoś zaproponował oznaczenie do poziomu https://www.inaturalist.org/taxa/49530
ktoś to uszczegółowi, ostatecznie społeczność zdecyduje na jakim poziomie pozostawić oznaczenie. Jesli dojdzie do rozbieżności w ocenie gatunku, pewnym poziomem pozostanie rodzaj.

Zarejestruj się i spróbuj pomóc w oznaczaniu. Ze swoją wiedzą pomożesz wielu osobom. Gdybyś wziął pod lupę obserwacje Polski to byłby dla wszystkich pozytek. Oznaczenia mają status publikacji i trafiają do GBIF (innym problemem jest to, czy to dobrze czy źle).

Zajrzyj np tak:
https://www.inaturalist.org/observation ... n_id=47157

65 stron obserwacji wymagających potwierdzenia oznaczenia. Wszystko to Polska.
oczywiscie każdy może siętam zarejestrować i oznaczać innym, przy okazji ucząc się, trenując, opatrując z owadami. Warto się pobawić, póki jest co oznaczać ;-)
boguo
Posty: 99
Rejestracja: środa, 8 lipca 2020, 22:10

Re: Wszystkie moje owady na inaturalist

Post autor: boguo »

Zgadza się, ręcznie wpisuję tylko notki. Też na początku raziły mnie te duże litery, nawet rozmawiałem o tym z kuratorką swego czasu, ale nic się z tym nie da zrobić niestety. Jest to dosyć namieszane w istniejących (nie z winy samego inaturalist) bazach słów pod względem technicznym.

Zależy mi na tym by więcej ekspertów i użytkowników dołączało, bo można znaleźć fantastyczne obserwacje i rozwijać społeczność, jak i rozwijać zainteresowanie entomologią wśród amatorów, jak opisano np w takim artykule dla Australii https://www.publish.csiro.au/WR/fulltext/WR20154

Jak i sam potrzebuję pomocy w oznaczeniu swoich obserwacji ;)
Awatar użytkownika
Aneta
Posty: 16261
Rejestracja: czwartek, 6 maja 2004, 12:14
UTM: CC88
Lokalizacja: Kutno

Re: Wszystkie moje owady na inaturalist

Post autor: Aneta »

Nie chce mi się rejestrować na iNat, więc dopiszę tu parę uwag co do ID:
- Oedemery z 13 maja to O. virescenes
- Crepidodera to może być też C. nititdula, więc poprzestać lepiej na rodzaju
- mierniki z 13 maja to Epirrhoe tristata
- triungulinusy z 24 kwietnia to zapewne M. violaceus
- "plemię Boarmiini" z 1 maja to Ectropis crepuscularia
- "stonkowate" z 19 kwietnia to Lamprobyrrhulus nitidus z Byrrhidae
- Chlorochroa pinicola - cecha identyfikująca nie jest widoczna na foto (długość kłujki), zostawiłabym tylko rodzaj
- Oulema obscura - to nie jest ważna nazwa, poza tym z tego zdjęcia nie oznaczy się gatunku. Też tylko rodzaj.
boguo
Posty: 99
Rejestracja: środa, 8 lipca 2020, 22:10

Re: Wszystkie moje owady na inaturalist

Post autor: boguo »

Aneta, dziekuje bardzo. Niemniej jednak, zapraszam na inata ;)

Poprawie to wszystko wymienione, oprocz Chlorochroa pinicola, bo nie mam wiedzy (i raczej nie bede miec) zeby kwestionowac oznaczenie Rolanda Lupoli. Jeśli inny ekspert oznaczy inaczej, to super.
Co do Lamprobyrrhulus nitidus, czasem zdarza mi sie "strzelic" z jakims oznaczeniem, ale pisze wtedy w komentarzach ze nie jestem pewien.
DziadPropad
Posty: 5
Rejestracja: niedziela, 1 sierpnia 2021, 22:24
UTM: DC30

Re: Wszystkie moje owady na inaturalist

Post autor: DziadPropad »

No jest bardzo ciekawie. Jest na co popatrzeć. Pozdrawiam i powodzenia.
https://seriale.best/
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „LINKI”