Jak zdobyć dokumenty CITES na motyle?

Prawo, ochrona owadów.
AntEntomo
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 17 maja 2020, 17:05
UTM: 02-972

Jak zdobyć dokumenty CITES na motyle?

Post autor: AntEntomo »

Cześć. Mam nadzieję że piszę we właściwym dziale. Co muszę zrobić żeby dostać dokumenty CITES na motyle? Na przykład jakbym był w Indonezji i chciał sobie legalnie złapać jakiegoś chronionego motyla np przedstawiciela Ornithoptera/Troides i legalnie go przywieść do Polski to jakie dokumenty muszę mieć i przede wszystkim jak je zdobyć? Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9492
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jak zdobyć dokumenty CITES na motyle?

Post autor: Jacek Kurzawa »

AntEntomo
Posty: 10
Rejestracja: niedziela, 17 maja 2020, 17:05
UTM: 02-972

Re: Jak zdobyć dokumenty CITES na motyle?

Post autor: AntEntomo »

Dzięki za link! Było parę ciekawych wątków ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.
Awatar użytkownika
Antek Kwiczala †
Posty: 5707
Rejestracja: niedziela, 28 sierpnia 2005, 14:29
UTM: CA22
Lokalizacja: Kaczyce

Re: Jak zdobyć dokumenty CITES na motyle?

Post autor: Antek Kwiczala † »

W Polsce nie można otrzymać pozwolenia na odłów motyli egzotycznych z listy CITES. Takie dokumenty wydają odpowiednie służby w krajach występowania danych gatunków. Jest to możliwe tylko dla okazów wyhodowanych w miejscowych hodowlach. Nie masz więc szans na uzyskanie takiego dokumentu dla odłowionego przez siebie motyla. Tyle teoria, bo wiadomo, że te "wyhodowane" motyle to często okazy złowione w przyrodzie przez miejscowych, ale jakaś też tam hodowla jest zarejestrowana.
Awatar użytkownika
Jacek Kurzawa
Posty: 9492
Rejestracja: poniedziałek, 2 lutego 2004, 19:35
UTM: DC30
Specjalność: Cerambycidae
profil zainteresowan: Muzyka informatyka makrofotografia
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Podziękował(-a): 4 times
Podziękowano: 1 time
Kontakt:

Re: Jak zdobyć dokumenty CITES na motyle?

Post autor: Jacek Kurzawa »

AntEntomo pisze:Dzięki za link! Było parę ciekawych wątków ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.
A tutaj jest opis procedury zakupu owada z dokumentami Cites. https://entomo.pl/forum/viewtopic.php?p=184311#p184311
bartek.g pisze:....Aby moc wwiez do UE okaz, ktory jest wyszczegolniony w zalacznikach CITES musisz ubiegac sie o dokument importowy na podstawie eksportowego. Czyli....
Istnieje tez mozliwosc ubiegania sie wstecznego o dokument. Ma to zastosowanie gdy kupiles owada. Ktos Ci go przyslal. ...
W sumie pytasz możliwość odłowu motyli objętych CITES w krajach w ktorych wystepują. Nie wiem, czy są takie gatunki, ktore są CITES i można je legalnie łowić. Bo chyba to jest ten przypadek o ktory pytasz.
Bardziej prawdopodobne wydaje mi się, że w CITESy w swoich krajach są objęte szczególną ochroną ze względu na groźbę wytępienia gatunku przez odłowy.
AntEntomo pisze: Na przykład jakbym był w Indonezji i chciał sobie legalnie złapać jakiegoś chronionego motyla np przedstawiciela Ornithoptera/Troides
Nie da się legalnie łowić chronionych gatunków. Prawo w tych egzotycznych krajach bywa bardzo rygorystycznie przestrzegane i można łatwo wylądować w wiezieniu. Bądź ostrożny, dowiedz się jak najwiecej zanim zrobisz niechcąco jakiś błąd życiowy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Wróć do „Prawo”