Praga październik 2012

Międzynarodowe wystawy owadów. Giełdy Entomologiczne.
International insect exhibitions. Entomological Exchanges.
Internationaler Insektenbörse.
Wojciech Kubiak
Posty: 654
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Praga październik 2012

Post autor: Wojciech Kubiak »

Witam
Obiecałem, że wstawię kilka fotek z wydarzenia jakie miało miejsce kilka dni temu w czeskiej Pradze.
Byłe w sobotę i niedzielę. Pierwszego dnia jak zawsze tłum przeogromny, z trudem można się było poruszać pomiędzy stolikami. Drugiego dnia już był większy luz i jeszcze sporo wystawców. Spotkałem kilka osób z zeszłego roku, pogadaliśmy i fajnie. Robiłem głównie fotki tego co można było wymienić/kupić/sprzedać, jedna fotka to trochę bardziej ogólny widok na salę. Zrobiłem też parę zdjęć ciekawszych (przynajmniej dla mnie) gatunków. Nabyłem sporo nowych do kolekcji i bardzo jestem rad z tegoż powodu. Ci, którzy nie byli niech żałują :P
Załączniki
PA064655.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (111.03 KiB)
PA064656.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.37 KiB)
PA064657.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.07 KiB)
PA064658.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.07 KiB)
PA064659.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (126.03 KiB)
PA064660.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (148.47 KiB)
PA064661.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (133.75 KiB)
PA064662.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (135.28 KiB)
PA064663.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.62 KiB)
PA064664.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (129.08 KiB)
PA064665.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (128.55 KiB)
PA064666.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.29 KiB)
PA064667.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (117.13 KiB)
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Praga październik 2012

Post autor: Przemek Zięba »

Pieknie a te ceny to w Euro czy KCS?? Jak w euro to chyba nie ma czego żałować że sie nie było :mrgreen:
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: Praga październik 2012

Post autor: Michał Michlewicz »

Nigdy na podobnej giełdzie nie byłem, zadam więc pytanie do bywalców. Czy pojawiają się może czasem jakieś błonkówki?
Wojciech Kubiak
Posty: 654
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Praga październik 2012

Post autor: Wojciech Kubiak »

Cześć
Co do pierwszego pytania to zależy, na którym zdjęciu, bywa różnie, ale można czasem trafić na coś co w Polsce jest rarytasem, a na giełdzie idzie za kilka euro. Natomiast jeśli chodzi o to czy żałować to myślę, że jest czego, bo ta pierwsza seria fotek to tylko mały ułamek bogactwa, które tam się znajdowało. ;D
A co do błonek to zależy. Poszukam, może znajdzie się fotka jakiejś gabloty z osami. Coś tam było i to nawet nie tak mało także zawsze myślę, że coś by się znalazło. Zapadło mi w pamięć kilka(naście) egzemplarzy mrówek na kartonikach, które wyglądały jak predatorzy w świecie owadów, chyba z A. Południowej :D
Pozdrawiam
laboratoriumrogozno
Posty: 13
Rejestracja: wtorek, 4 września 2012, 20:03

Re: Praga październik 2012

Post autor: laboratoriumrogozno »

Jestem ciekawy jak to wygladało na żywo. Muszę sie tam kiedyś wybrać.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 365
Rejestracja: sobota, 15 marca 2008, 17:22
UTM: XU30/WU97
Specjalność: Formicidae
Lokalizacja: Poznań/Trzcianka

Re: Praga październik 2012

Post autor: Michał Michlewicz »

Dzięki za zdjęcia z błonkówkami. Myślałem, że większa będzie posucha w tej grupie, choć w porównaniu do motyli i chrząszczy, to i tak niewielki promil. Ceny rozumiem w euro? :mrgreen:
Wojciech Kubiak
Posty: 654
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Praga październik 2012

Post autor: Wojciech Kubiak »

Ceny rozumiem w euro?
Jeśli chodzi o błonki to owszem :D
Awatar użytkownika
Przemek Zięba
Posty: 1363
Rejestracja: środa, 14 grudnia 2011, 10:29
Kontakt:

Re: Praga październik 2012

Post autor: Przemek Zięba »

jelonek pisze:
Ceny rozumiem w euro?
Jeśli chodzi o błonki to owszem :D

lichwiarskie ceny - za Xylocopy widziałem cenę po 2 Euro na EBay w opcji kup teraz. Za Scolie jako żywo również.

Tak w ogóle mi się wydaje że poza doznaniami estetycznymi i towarzysko-biesiadnymi jechać specjalnie nie ma po co, przynajmniej do Pragi :mrgreen:
L. Borowiec
Posty: 970
Rejestracja: wtorek, 25 maja 2004, 13:36

Re: Praga październik 2012

Post autor: L. Borowiec »

"Tak w ogóle mi się wydaje że poza doznaniami estetycznymi i towarzysko-biesiadnymi jechać specjalnie nie ma po co, przynajmniej do Pragi"
To nie do końca tak jest. Prezentacje na forum dotyczą zwykle tej komercyjnej strony giełdy i grup najbardziej popularnych wśród amatorów. Jeżeli komuś zależy na jakimś specjalnie materiale (np. jeżeli kol. Michlewiczowi marzą się mrówki lub inne błonkoskrzydłe) to jedzie po to, aby złożyć zbieraczom specjalne zamówienie. Swojego czasu z synem zakupiliśmy wspaniałe materiały mrówek z Orientu, Marek opisał nawet z tego parę nowych dla nauki gatunków. Ceny w przypadku takich mniej popularnych grup są dużo mniejsze ale warunek jest taki, że trzeba kupić próby hurtowo (nikt nie będzie rozdzielał mróweczki na sztuki tylko zaoferuje paczkę z kilkoma tysiącami okazów). Od wielu lat zaopatruję się w materiały do badań od zawodowych zbieraczy, za umiarkowane ceny. Opisałem z tych materiałów już dziesiątki nowych dla nauki gatunków, zakupiłem sporo chrząszczy dla potrzeb Ikonografii (też wcześniej zamawiając o jakie konkretnie gatunki mi chodzi). Natomiast już dawno nic nie kupiłem z materiałów wyłożonych na stołach i nawet specjalnie na nie nie zaglądam bo ścisk jest niemiłosierny, zaduch, ceny wysokie i w podaży nic, co by mnie interesowało.
Awatar użytkownika
Miłosz Mazur
Posty: 2565
Rejestracja: czwartek, 26 stycznia 2006, 11:33
UTM: CA08
Specjalność: Curculionoidea
profil zainteresowan: Muzyka metalowa, fantastyka, gry planszowe
Lokalizacja: Kędzierzyn-Koźle/Opole
Podziękował(-a): 1 time
Kontakt:

Re: Praga październik 2012

Post autor: Miłosz Mazur »

A na jakiej mniej więcej zasadzie wygląda wycena takiego materiału?
Pewnie nie od sztuki i raczej nie od kilograma ;)
Czy to bardziej na zasadzie - zbieraj mi wszystkie ryjkowce jakie wpadną ci w dłonie, a ja dam ci za wszystko 500 euro?

Ja ostatnio rozpytywałem tam o taki materiał, ale nie było nikogo kto by zbierał w rejonach jakie mnie interesują, no chyba że źle się rozpytywałem, nie jestem rozeznany jeszcze za bardzo w giełdowych kuluarach ;)
Awatar użytkownika
Jacek Kalisiak
Posty: 3268
Rejestracja: wtorek, 24 sierpnia 2004, 14:50
Lokalizacja: Łódź
Podziękował(-a): 4 times

Re: Praga październik 2012

Post autor: Jacek Kalisiak »

Na zasadzie, jaką opisuje Lech w giełdach uczestniczy bardzo wiele osób, w tym Polaków. Spotykam ich jak przechadzają się po giełdzie, ale jak już powymieniają wszystkie wcześniej przygotowane paczki i paczuszki :) Ale tak jak Lech zaznaczył, dotyczy to grup mniej popularnych, ale i od tego są wyjątki.
Jeżeli spełnicie kilka warunków: sami łapiecie dużo ciekawego materiału, jeździcie w ciekawe miejsca, jesteście dobrymi specjalistami w jakiejś grupie, to macie szansę na pozyskiwanie materiałów od zbieraczy w zamian za swój materiał lub za gwarancje dobrego oznaczenia lub opisania gatunków z tego materiału. Oczywiście łatwość nawiązywania kontaktów może też się przydać :tak:
Niestety spełnienie tych warunków nie jest proste. Wymaga czasu, pieniędzy, talentu lub przynajmniej części z nich i niekoniecznie w takiej kolejności. Jeżeli jednak pragnie się tylko powiększać kolekcję materiałami pozyskanymi od kolegów, to albo jesteśmy ograniczeni do grona przyjaciół, którzy też czasem mają inne pomysły na swój materiał, albo pozostaje kupowanie pojedynczych okazów za irracjonalne pieniądze, cóż rynek :gun:
Czesi mają wiele giełd i okazji do wymieniania materiału, chętnie się między sobą wymieniają lub po prostu przekazują sobie okazy. W Polsce grono entomologów jest o wiele mniejsze, materiałów skrajnie mniej, a i o jakiejś giełdzie porównywalnej z czeskimi trudno mówić. W sympozjach chrząszczarskich PTE też uczestniczy ograniczone grono osób, innych spotkań nie ma (oczywiście poza ŚTE), a chcielibyśmy się pod ten czeski rynek jakoś podpiąć :ups:
Wojciech Kubiak
Posty: 654
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Praga październik 2012

Post autor: Wojciech Kubiak »

Jeszcze trochę fotek ;D

Na jednej z fotek jest pokazana legendarna forma naszej pospolitej niedźwiedziówki S. lutea o zacnej nazwie zatima. Czy ktoś posiada jakieś informacje nt. tej formy? Jedyne informacje jakie znalazłem, to że możliwie występuje do dziś na wyspie Helgoland, a kiedyś niby występowała na południu Anglii. Czy ktoś może to powtierdzić?

Pozdrawiam
Załączniki
PA074743.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (143.3 KiB)
PA074744.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (127.44 KiB)
PA074745.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.35 KiB)
PA074746.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (150.53 KiB)
PA074747.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (84.87 KiB)
PA074748.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (140.44 KiB)
PA074749.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.66 KiB)
PA074750.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (149.79 KiB)
PA074751.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (146.66 KiB)
PA074752.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (138.54 KiB)
PA074753.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (137.08 KiB)
PA074754.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (130.95 KiB)
PA074755.JPG
Pokaż obraz w oryginalnym rozmiarze (53.75 KiB)
Filip P.
Posty: 172
Rejestracja: czwartek, 16 lutego 2012, 13:18
UTM: EA94
Lokalizacja: Rogóżno

Re: Praga październik 2012

Post autor: Filip P. »

Nie pamiętasz czasem co to za gąsienice na liściach dębu?
Wojciech Kubiak
Posty: 654
Rejestracja: piątek, 1 lutego 2008, 20:07
Specjalność: Rhopalocera_Polski_Buprestidae
Lokalizacja: Bełchatów

Re: Praga październik 2012

Post autor: Wojciech Kubiak »

Jakaś Antheraea, chyba pernyi, ale pewien nie jestem.
Awatar użytkownika
Kordianos
Posty: 220
Rejestracja: sobota, 1 września 2007, 21:09
Lokalizacja: Góry Kamienne

Re: Praga październik 2012

Post autor: Kordianos »

Zastanawiam się czy ktoś dysponuje emailami do zbieraczy materiału? Interesują mnie osoby, które zbierają chrząszcze hurtowo (w moim przypadku ryjkowce) w krainie etiopskiej, na Madagaskarze, w krainie orientalnej i australijskiej, czyli nie nastawione szczególnie na komercję. Za każdy adres będę bardzo wdzięczny ;)
Krzysiek
Posty: 207
Rejestracja: poniedziałek, 9 kwietnia 2007, 17:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: Praga październik 2012

Post autor: Krzysiek »

Czy mógłby ktoś potwierdzić, czy tegoroczna giełda w Pradze odbędzie się 5-6.10.2013 r.?
Awatar użytkownika
Orish
Posty: 307
Rejestracja: sobota, 31 października 2009, 20:15
Specjalność: Cerambycidae
Lokalizacja: Warszawa

Re: Praga październik 2012

Post autor: Orish »

http://www.immaturebeetles.eu/

International Insect Exchange Day (October 5-6, 2013, Prague, Czech Republic)
International get-toget of entomologists - except of exchanging insects which was originally the main goal, you may now meet there many coleopterologists arriving from all over Europe (or even from overseas), Max Barclay routinelly brings and collects loans from London museum here, plus you may visit several pubs and discuss and drinks with them.
How far from Prague? Directly in Prague, hence no need to travel at all!

:uciekam:
Krzysiek
Posty: 207
Rejestracja: poniedziałek, 9 kwietnia 2007, 17:26
Lokalizacja: Warszawa

Praga 03.2013

Post autor: Krzysiek »

Jak kogoś interesuje to tu są terminy jeszcze na ten rok
http://www.entosphinx.cz/cs/content/8-e ... icke-burzy

A tutaj jest wątek o wszystkich giełdach viewtopic.php?f=1&t=23268 , admin]
Zablokowany

Wróć do „Giełdy Entomologiczne”